anickaa
03.06.07,10:39
Ahojte, prosim Vas, koncim so zivnostou, nakolko mi vyslo platit vysoke odvody a kedze som konatel v s.r.o., chcela by som si mzdu poriesit nejako tam. Lenze nie som si ista ako je to s odvodmi-ja ako osoba, ktora ma za zivnosti platit velke odvody, ak si dam mzdu ako konatel, mozem si dat aj minimalnu? Ta zivnost s tym nema nic spolocne? a druha otazka-mozem si ako konatel platit sam dobrovolne poistenie t.z. do socialnej p. ako dobrovolny platca?dakujem.
ajobs
03.06.07,08:44
Ahojte, prosim Vas, koncim so zivnostou, nakolko mi vyslo platit vysoke odvody a kedze som konatel v s.r.o., chcela by som si mzdu poriesit nejako tam. Lenze nie som si ista ako je to s odvodmi-ja ako osoba, ktora ma za zivnosti platit velke odvody, ak si dam mzdu ako konatel, mozem si dat aj minimalnu? Ta zivnost s tym nema nic spolocne? a druha otazka-mozem si ako konatel platit sam dobrovolne poistenie t.z. do socialnej p. ako dobrovolny platca?dakujem.

Áno, samozrejme, že si môžeš dať odmenu v s.r.o. aj minimálnu. Dokonca menej ako minimálnu mzdu, napr. 1 Sk. Nijako to nesúvisí so živnosťou - tú rýchlo preruš alebo zruš, aby si neplatila vysoké odvody do SP.
Ako konateľ platíš povinne iba ZP, do SP platíš iba tie poistenia, ktoré ti vyhovujú, napr. dobrovoľné nemocenské poistenie.
anickaa
03.06.07,08:46
Vrela vdaka za tu rychlu a pozitivnu odpoved, hned mam lepsiu naladu.pekny den
ajobs
03.06.07,08:48
Vrela vdaka za tu rychlu a pozitivnu odpoved, hned mam lepsiu naladu.pekny den


Nie je začo, vždy keď budeš niečo chcieť vedieť, len sa pýtaj.:)
HALIMI
22.01.09,20:16
Rada by som i ja požiadala o radu. Som konateľ spol. a vlastníme viac prevádzok, problém je v tom, že na podnet inšpektorátu práce ako konateľ nemôžem vystupovať ako obsluha v ktorejkoľvek prevádzke iba vtedy ak mám PZ. Stačí aj PZ na kratší prac.čas, pretože nechcem platiť vysoké odvody? Vďaka
ajobs
27.01.09,23:03
Rada by som i ja požiadala o radu. Som konateľ spol. a vlastníme viac prevádzok, problém je v tom, že na podnet inšpektorátu práce ako konateľ nemôžem vystupovať ako obsluha v ktorejkoľvek prevádzke iba vtedy ak mám PZ. Stačí aj PZ na kratší prac.čas, pretože nechcem platiť vysoké odvody? Vďaka


...samozjeme, že stačí aj kratší úväzok, ak to pripúšťa povaha prevádzky, čiže obsluha nie je limitovaná určitým minimálnym počtom hodín. Ad absurdum stačí aj 1 hodina mesačne.
ajka100
02.02.09,16:16
Neviem kde sa obrátiť o radu.
Jednoosobová s.r.o. - majiteľ je ako zamestnanec s takmer minimálnym príjmom, z ktorého mesačne odvádza odvody do SP a ZP.
HV - zisk - majiteľ si ho chce vyplatiť - na základe rozhodnutia valného zhromaždenia - samozrejme, všetky zákonné fondy a straty min.rokov sú pouhrádzané - PRE MAJITEĽA JE TO ZDANITEĽNÝ PRÍJEM - PLATÍ Z NEHO ODVODY?
Ako sa to zaúčtuje?
marcelaStanakova
02.02.09,16:19
Ja mám otázku na túto temu platí aj PO tak isto ako SZCO odvody podľa príjmu teda ZD
Tweety
02.02.09,16:20
Ja mám otázku na túto temu platí aj PO tak isto ako SZCO odvody podľa príjmu teda ZD
Myslíš ako PO? AK to, tak odpoveď je, nie.
Zoltán Kovács
02.02.09,16:20
Neviem kde sa obrátiť o radu.
Jednoosobová s.r.o. - majiteľ je ako zamestnanec s takmer minimálnym príjmom, z ktorého mesačne odvádza odvody do SP a ZP.
HV - zisk - majiteľ si ho chce vyplatiť - na základe rozhodnutia valného zhromaždenia - samozrejme, všetky zákonné fondy a straty min.rokov sú pouhrádzané - PRE MAJITEĽA JE TO ZDANITEĽNÝ PRÍJEM - PLATÍ Z NEHO ODVODY?
Ako sa to zaúčtuje?

Podiel na hosp.výsledku pre spoločníka nie je zdaniteľným príjmom, a ani do vymeriavacieho základu pre SP a ZP sa nezahrňa.
ajobs
02.02.09,16:21
Neviem kde sa obrátiť o radu.
Jednoosobová s.r.o. - majiteľ je ako zamestnanec s takmer minimálnym príjmom, z ktorého mesačne odvádza odvody do SP a ZP.
HV - zisk - majiteľ si ho chce vyplatiť - na základe rozhodnutia valného zhromaždenia - samozrejme, všetky zákonné fondy a straty min.rokov sú pouhrádzané - PRE MAJITEĽA JE TO ZDANITEĽNÝ PRÍJEM - PLATÍ Z NEHO ODVODY?
Ako sa to zaúčtuje?

Vyplatený zisk po zdanení v s.r.o. je pre majiteľa - čiže spoločníka s.r.o., príjem, ktorý nepodlieha dani (§ 3, ods.2, písmeno b) zákona č.595/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov).
Zoltán Kovács
02.02.09,16:21
Ja mám otázku na túto temu platí aj PO tak isto ako SZCO odvody podľa príjmu teda ZD

mimotemy Dá sa právnická osoba (s.r.o.) poistiť v ZP a SP?
ajka100
02.02.09,16:40
Vyplatený zisk po zdanení v s.r.o. je pre majiteľa - čiže spoločníka s.r.o., príjem, ktorý nepodlieha dani (§ 3, ods.2, písmeno b) zákona č.595/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov).
Zaúčtovanie môže byť:
431 alebo 428 / 221 alebo 211 ???
Zoltán Kovács
02.02.09,17:53
Zaúčtovanie môže byť:
431 alebo 428 / 221 alebo 211 ???

Hosp. výsledok k 31.12. sa účtuje 702/431
Na základe rozhodnutia valného zhromaždenia, resp. jediného spoločníka sa rozúčtuje HV z účtu 431:

Podiel na zisku 431/364
Výplata podielu 364/211, 221
izzysk
11.02.09,15:20
Chcel by som Vás poprosiť o radu.

Som konateľom v jednoosobovej s.r.o. a ak som správne pochopil tak na základe akej zmluvy si môže konateľ vyplatiť 1 eur odmenu. Potom bude platiť ZP 4% z 1 eur? SP je dobrovoľné. Sú okrem tohto ešte nejaké odvody? Na konci roka by som si vyplatil podiel zo zisku, z ktorého sa mi strhne len daň. Je to zhruba správne.
ajobs
13.02.09,16:51
Chcel by som Vás poprosiť o radu.

Som konateľom v jednoosobovej s.r.o. a ak som správne pochopil tak na základe akej zmluvy si môže konateľ vyplatiť 1 eur odmenu. Potom bude platiť ZP 4% z 1 eur? SP je dobrovoľné. Sú okrem tohto ešte nejaké odvody? Na konci roka by som si vyplatil podiel zo zisku, z ktorého sa mi strhne len daň. Je to zhruba správne.


Dá sa to na základe zmluvy o výkone funkcie konateľa. Ty platíš 4% ZP, ale spoločnosť platí 10% ZP za teba - samozrejme z toho 1 €. SP môžeš, ale nemusíš platiť - ak niektoré z 3 poistení platiť, tak DNP.
Ak spoločnosť dosiahne zisk, potom po zaplatení dane ti zostane celý čistý zisk. Z neho už žiadnu daň neplatíš.