thomaz
03.06.07,12:06
Ahoj
Moj otec a moja teta zdedili v roku 2007 po starej mame dom.
a) Nejaka notarka vsak tvrdi ze treba zaplatit dan z dedicstva, ja ale tvrdim ze bola tato dan zrusena. Chcem sa preto spytat ako to vlastne je a odkedy a podla ktoreho ustnovenia zakona je dan z dedicstva zrusena?
b) Tento dom sa chystaju predat a tiez niekto tvrdi, ze je potom potrebne zaplatit dan z predaja. Pokial ja viem, ak stara mama mala tento dom vo vlastnictve min.5 rokov a potom ho zdedil otec a teta potom sa dan neplati.

Dakujem!
Pepa
03.06.07,10:33
Príjem z predaja tejto nehnuteľnosti je oslobodeným príjmom - jedná sa o dedičov v priamom rade a poručiteľ vlastnil nehnuteľnosť viac ako 5 rokov - par. 9 ods. 1 písm. c/ ZoDP.
Daň z dedičstva sa neplatí - podľa môjho názoru nebol správne pochopený "pojem" - notárske poplatky spojené s dedičským konaním.
thomaz
05.06.07,09:18
Ďakujem za odpoveď a rád by som ešte vedel, či majú predávajúci aspoň oznamovaciu povinnosť na daňovom úrade pri predaji tohto domu, aj keď teda daň neplatia.
Vďaka.
Chobot
05.06.07,10:27
Ďakujem za odpoveď a rád by som ešte vedel, či majú predávajúci aspoň oznamovaciu povinnosť na daňovom úrade pri predaji tohto domu, aj keď teda daň neplatia.
Vďaka.

Trochu Ťa usmerním, nie je to oznamovacia povinnosť, ale máš na mysli asi daňové priznanie.

Daňové priznanie podáva každý daňovník, ktorý má zdaniteľný príjem. Ak predávajúci podáva daňové priznanie, príjem z predaja nehnuteľností (pokiaľ je osobodený od platenia dane) nemusí v daňovom priznaní úvádzať.

Ak nepodávajú daň. priznanie, lebo nemajú žiadny zdaniteľný, namjú žiadnu povinnosť nahlásiť, že predali nehnuteľnosť.

Netreba však zabudnúť na daň z nehnuteľností - na miestnom úrade musia nahlásiť, že predali nehnuteľnosť, aby im miestny úrad na ďalší rok nevyrubil daň z nehnuteľnosti.
thomaz
05.06.07,14:43
Ďakujem za usmernenie!
javorka
06.11.08,13:58
Ahojte.Potrebovala by som poradit ohľadom dedicstva a síce...Moja babka skôr než zomrela prepisala byt na svojho syna, slobodneho mladenca,ktorý s nou zil cely život.Babka nepredpokladala,že on zomrie skôr ako ona ,ale stalo sa 25.10.2008 zomrel a teraz sa babka boji ci nepride o byt.A ešte by som chcela vediet ako je to s notarskymi poplatkami, či ich vyšku kontroluje stat,lebo niekedy mam pocit, že si notari pekne zarobia na ukor pozostalych.Dakujem
javorka
06.11.08,13:59
musim sa opravit moja babka este zije a byt prepisala za svojho zivota na syna
hanelie
06.11.08,14:05
ak nemal manželku a deti, tak dom zdedí matka

v darovacej zmluve stačila klauzulka: v prípade smrti obdarovaného sa majetok vráti v plnom rozsahu darovacej zmluvy späť darcovi
Chobot
06.11.08,15:49
ak nemal manželku a deti, tak dom zdedí matka

v darovacej zmluve stačila klauzulka: v prípade smrti obdarovaného sa majetok vráti v plnom rozsahu darovacej zmluvy späť darcovi

Aby to javorka nepochopila zle (myslím, aby sa nenaľakala, že tá klauzula v zmluve nie je), tak babka zdedí dom po synovi automaticky zo zákona - obč. zákonník § 474:

(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

(2) Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.
javorka
07.11.08,19:25
tu klauzulu sice v zmluve nemame ale aj tak vam velmi dakujem.
Zvalik
24.01.09,21:06
Ahojte! Minulý rok sme mali dedičské konanie. Zomrela mi mama a otec to dal /ich spoločný majetok/ prepísať na mňa a brata. Máme si podať Daňové priznanie? Z predošlého príspevku som sa dozvedela, že sa daň neplatí, čiže to je len formalita to DP. Až sa má podať tak dokedy. Ďakujem za odpovede.
Zvalik
24.01.09,21:26
Prosím, poraďte alebo mi pošlite nejaký link.Ďakujem!
Viera123
24.01.09,22:02
Ahojte! Minulý rok sme mali dedičské konanie. Zomrela mi mama a otec to dal /ich spoločný majetok/ prepísať na mňa a brata. Máme si podať Daňové priznanie? Z predošlého príspevku som sa dozvedela, že sa daň neplatí, čiže to je len formalita to DP. Až sa má podať tak dokedy. Ďakujem za odpovede.

Ak ste sa stali vlastníkmi nehnuteľnosti minulý rok, tak musíte na obci, či mestskom úrade podať DP do 31.1.2009. Nie je to formalita, podľa priznaného DP vám obec vypočíta výšku dane z nehnuteľnosti (resp. si ju musíš vyrátať sama, závisí od ochoty pracovníčok úradu :-) a podľa toho budeš každý rok platiť daň z nehnuteľnosti.

Poplietla si si daň z dedičstva. Mnohí si vo veľkom pletú tiež daň z prevodu nehnuteľnosti, či daň z príjmu. Ide o rozličné dane. Daň z dedičstva sa neplatí - platí sa len poplatok notárovi podľa výšky dedičstva, daň z prevodu nehnuteľnosti bola tiež zrušená, ale daň z nehnuteľnosti - tzv. domová daň sa platí naďalej. A platí sa aj daň z príjmu, ale toto tu už bolo popísané viackrát.
Zvalik
25.01.09,21:29
Ďakujem Vierka123, až teraz som sa dostala k počítaču. Ešte Ťa poprosím z akej sumy sa vypočítava tá daň z nehnuteľnosti? Je to tá suma ktorou bola tá nehnuteľnosť ohodnotená notárom? Rodičia platili každý rok daň za tú nehnuteľnosť, a teraz to vyčíslia z inej sumy? Ďakujem!
Viera123
25.01.09,21:45
Ďakujem Vierka123, až teraz som sa dostala k počítaču. Ešte Ťa poprosím z akej sumy sa vypočítava tá daň z nehnuteľnosti? Je to tá suma ktorou bola tá nehnuteľnosť ohodnotená notárom? Rodičia platili každý rok daň za tú nehnuteľnosť, a teraz to vyčíslia z inej sumy? Ďakujem!

Nie je to vypočítavané zo sumy, akou bola nehnuteľnosť ohodnotená notárom (notári ani neohodnocujú nehnuteľnosti, ale to je iná kapitola). Každá obec alebo mestská časť má svoje sadzby dane za byty, domy, pozemky, presnejšie za m2. Podľa týchto sadzieb budeš platiť daň. Ak ju platili rodičia doteraz v určitej výške, je predpoklad, ak obec alebo mestská časť sadzby nezvýšila, že ju v takej výške budeš platiť aj naďalej.
Zvalik
25.01.09,21:46
Ďakujem Ti za odpovede!