julia77
04.06.07,08:23
ja by som chcelapredat byt v osobnom vlasnictve, a neviem ci este plati ze tam musim mat trvaly pobyt minimum 2 roky, abo som ho mohla predat. moze mi niekto viac priblizit temu predaja bytu? dakujem
tinkertrain
04.06.07,06:30
Predat ho mozes kedy chces. Ak ale nechces platit dan z predaja, tak ho musis mat bud vo vlastnictve 5 rokov a viac alebo v case predaja musis mat v nom nahlaseny trvaly pobyt minimalne 2 roky.
Johanka
04.06.07,07:04
julia77
04.06.07,10:38
dakuje, vam za vysvetlenie. nevedeli by ste mi povedat tiez kolko % dan z predaja sa plati? dakujem
Zoltán Kovács
04.06.07,10:56
dakuje, vam za vysvetlenie. nevedeli by ste mi povedat tiez kolko % dan z predaja sa plati? dakujem

Sadzba dane je rovnaká 19% z príjmu
tinkertrain
04.06.07,11:07
Samozrejme nie je to 19% z predaja, ale 19% z rozdielu medzi kupnou cenou a cenou predaja. Ak mas nejake doklady o tom, ze si investovala do renovacie bytu, tak si ich tiez mozes zaratat do danoveho priznania a vysledna suma, ktora zaplatis bude o to nizsia.
Johanka
04.06.07,11:12
Príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľností je príjmom podľa § 8 ods.1 písm. b/ Zákona o dani z príjmov.
Pri tomto druhu príjmov sa ako výdavok môže uplatniť ( §8 ods.5):

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b)cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií;pri predaji zamestnaneckých
akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.