Ikka
04.06.07,10:09
Chcem sa opytat, moze si zamestnanec vybrat nahradne volno aj mesiac v celku? Nadrabal si hodiny od zaciatku roka tak, aby si mohol v juni odist na brigadu do zahranicia. Oznamuje sa to na zdravotnu alebo socialnu poistovnu?
Tweety
04.06.07,08:10
Nie, čerpanie NV neoznamujeme žiadnej inštitúcii.
jež
10.07.07,13:46
Práve dnes sa ma jeden zamestnanec pýtal či som povinná ho odhlásiť zo soc. poisť. keď čerpá čo i len jedinný deň NV. Vraj on vie o tom , že sa musí odhlásiť a platiť si odvody sám. Vie niekto okolo toho niečo ?
bobotova
10.07.07,14:31
Ak si zamestnanec čerpá NÁHRADNÉ voľno, tak ho nikde nenahlasuješ, veď mu dáš tú mzdu, ktorú si Nadrobil ( nepreplácal/a/ si mu nadčasy ), a z tej samozrejme idú aj odvody, ak by mal ale NEPLATENÉ voľno, tak nahlásiš na Soc. poisťovni prerušenie poistenia, a neplatíš odvody, na Zdrav.poisťovňu, ale musíš platiť odvody z minimálneho VZ( čo je teraz 7 600,-Sk ).
JARDA11
06.12.07,20:57
Zdravím,chcem sa spýtať,ako zamestnanec som platený podla tržby,a ako je to keď pracujem aj v sobotu a nedeľu,zamestnávateľ mi ich počíta do hodín ale nemám za to žiadne príplatky,ale môžem si vybrať náhradné voľno,ktoré mi ale potom už do odpracovaných hodín nepočíta--je to takto v poriadku???-ďakujem
LenkaBr
13.02.08,08:22
Dobrý deň, neviem si dať rady... mám zamestnanca, ktorý v 012008 odpracoval 13 dni/141,5 hod, čerpal 5D a zbytok fondu nepracoval... čo sa týka hodín, má odrobený plný fond PČ + nadčasy.
FPČ 01/2008: 22/176
Môžem rátať 13 dni * 8 hodín = 104 * SK/OH...
počet neodpracovaných/voľných dní, za ktoré priamo v tom mesiaci čerpal náhradné voľno, teda 4 dni * 8 hod = 32 hod * SK/OH, bez zvýhodnenia
5,5 hod nadčas * SK/OH + 25% zvýhodnenie
5D*8=40
Dohromady FPČ 104+32+5,5+40 = 181,5 /pokryva mi počet OH, NV, D + nadčas, ktorý zvýhodním...

Je to správne?
fialka m
05.08.08,12:20
ahojte, mam otazku...ak si zamestnanec cerpa nahradne volno, mam mu dat za tieto dni aj stravne listky?

dakujem
fialka m
05.08.08,19:02
nevie niekto poradit?
Tweety
05.08.08,19:05
ahojte, mam otazku...ak si zamestnanec cerpa nahradne volno, mam mu dat za tieto dni aj stravne listky?

dakujem
Ak čerpe NV, nepracuje, nevzniká nárok na stravenku.
jani73
14.08.08,04:41
Máme v práci menšiu diskusiu o stravných lístkoch, zamestnanec odpracoval v mesiaci 3 dni, kedy mal 4 hod každý deň nadčas, za tieto 4 hodiny mu vzniká nárok na ďalší stravný lísto, alebo sa mýlim?
Iveta Matlovičová
14.08.08,05:10
Máme v práci menšiu diskusiu o stravných lístkoch, zamestnanec odpracoval v mesiaci 3 dni, kedy mal 4 hod každý deň nadčas, za tieto 4 hodiny mu vzniká nárok na ďalší stravný lísto, alebo sa mýlim?

Podľa § 152 ods. 2 "....Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla."

ZĽ má však možnosť využiť ust. § 152 ods. 7 písm. b) a umožniť stravovanie aj ZC-om, ktorí vykonávajú prácu nadčas a to za rov.podmienok ako ost.ZC-om.
Stina
14.08.08,05:23
Záleží na dohode so zametnávateľom, resp. na vnútorných smerniciach - môže, ale nemusí - viď ZP :
(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 § 152 Zákonníka práce najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.
jani73
14.08.08,05:38
ďakujem, jedná sa o to, že vedúci, ktorý má nastarosti stravné lístky krátil o 2 strav. lístky viac za čerp. NV, to by bolo v poriadku, ale polemika bola v nadčasoch + strav. lístiok .Zamestnancovi sa nepáči, že vlastne za čas ktorý odpracoval strav. lístok nedostal, ale za čerp. nadčasu - NV mu boli lístky krátené.
Stina
14.08.08,10:14
Ak máte uzatvorenú Kolektívnu zmluvu, alebo Interný predpis v ktorom je dohodnuté (určené) , že pri pracovnom čase nad 11 hodín bude poskytnutý aj ďaľší stravný lístok - poskytnite ho. Ak ho však nemáte, zamestnávateľ môže stravný lístok dať (ale nemusí ).
Za čerpanie NV sa stravný lístok neposkytuje.
fialka m
05.11.08,07:18
Ahojte,
ako vykazem vo mzde nahradne volno, vo vyplatnej paske to bude ako odpracovane, len clovek nedostane stravny listok?

Dakujem
fialka m
05.11.08,11:44
nevie niekto poradit :confused:
Stina
05.11.08,12:12
Vykazuješ ako čerpanie náhradného voľna a na stravný lístok nie je nárok.
androidue
10.11.08,16:44
Ak čerpe NV, nepracuje, nevzniká nárok na stravenku.

Ja sa len chcem konkretnejsie opytat:

V dochadzke, ktoru pripravujem pre nasu mzdovu uctovnicku v takomto pripade napisem, ze odpracoval fond pracovneho casu (napr. 21 dni, t.j. 168 hodin), ale pocet gastrolistkov nebude 21, ale 20?

A este jedna otazka:

Ak je pracovna doba 7,5 hodin a zamestnanec odpracuje 4 hodiny a 3,5 hodiny si vezme nahradne volno, patri mu za tento den gastrolistok?

Dakujem za odpovede