Lenka1979
04.06.07,11:14
ahojte poraďáci,
mám k Vám jednu otázočku.
Sme "s.r.o.", majiteľ kúpil od fyzickej osoby-nepodnikateľa (občan vo veku 80) rokov časť pozemoku na stavbu výrobnej haly vo výške 40.000 Sk. Na liste vlastníctve je zapísané,že je to orná pôda. Chcem sa opýtať, ak kúpna zmluva nie je s DPH, nemôžem si ju ani odpočítať? Nákup pozemku, keďže sa neodpisuje ide na účet 031/041? Ďakujem za každú radu.
Tweety
04.06.07,11:41
Ak nie je dph, nemáš si čo odpočítať. Nákup pozemku účtujeme cez obstaranie 042/321, potom zaradenie 031/042.
Lenka1979
04.06.07,11:45
321? Nemá tam byť 031?
Tweety
04.06.07,11:47
Nie, nemá, je to účet dodávateľov, ale môže tam byť aj iný účet záväzkov.
JDM
01.10.08,07:35
A ak s.r.o. - plátca DPH kúpi pozemok od občana, bude ho mať v majetku a potom sa rozhodne predať ho, účtuje sa to ako výnos na 648, a bude to s.r.o. predávať bez DPH? Ďakujem.
optimistka
01.10.08,08:15
záleží či je to stavebný pozemok § 38 ods.2, pretože predaj stavebného pozemku podlieha DPH, o tom či je stavebný alebo nie zistiš v územnom pláne obce alebo mesta.
nie je rozhodujúce, že si kupila pozemok od občana bez dph, ak si platiteľ postupuješ ako som uviedla vyššie, ak sa však pozemok predáva spolu so stavbou alebo nehnuteľnosťou tam je zas iný režim
optimistka
01.10.08,08:17
predaj majetku je účet 641-predaj pozemku v cene bez DPH a párový účet k tomu je 541 - zostatková cena predaného IM, v tvojom prípade pozemok sa neodpisuje, takže všetko čo máš na účte 031, teda v OC
Majka
19.07.10,09:18
ked firma s.r.o platca dph kupi pozemok - ornu podu od sukr. osoby kupi ju bez dph nemoze si dph uplatnit.... ? ked ju neskor preda .... ako sa to bude uctovat?
ak preda ako ornu podu firme a sukr. osobe ako je to s dph?
je mozne ze cast pozemku sa bude prerabat na stavebny pozemok s inzinier.sietami... a to s dalej preda.
vobec netusim ako sa tieto veci uctuju,prosim vas viete ma niekto usmernit co je dolezite si najprv nastudovat a podla kt.paragrafov sa to tyka?dakujem.