Jana G.
04.06.07,12:55
Prajem pekný deň,
FA od dodávateľa je zdan.plnenie 1.6.07, ale všetky dodacie listy sú s májovým dátumom. Mám ho upozorniť na zdan. plnenie 05/07, alebo podľa FA si DPH uplatniť 06/07. Koho to bude problém? Ďakujem.
Tweety
04.06.07,10:58
Zdaniteľné je v máji, problém bude mať dodávateľ, pretože mal odviesť daň o mesiac skôr, teda v máji.
blondy
04.06.07,11:19
je ešte aj taká možnosť, že dodávateľ je štvrťročným platcom DPH, teda DPHčku odvedie správne - v II. Q.
Tweety
04.06.07,11:21
Ale aj tak je dátum dodania na fa nesprávny. Dodanie bolo v máji, nárok na odpočet by ste si mohli uplatniť v máji, ale takto si ho môžete uplatniť až v júni.
Vladimír Ozimý
04.06.07,11:28
presne tak lebo vy si môžte uplatniť DPH len v tom období v ktorom ju odvedie ten ktorý usktutočnil zdaniteľné plnenie
lenka.ba
20.06.07,12:22
Sme mesačný plátca DPH, a dodávateľ nám doručil faktúru s takýmito dátumami.
Vystavenie fa: 11.06.2007
Splatnosť fa: 15.06.2007
Dátum zdaniteľného plnenia: 15.06.2007
Jedná sa o vykonané elektro-inštalačné práce.
Podľa mňa sa dátum dodania uvádza až v ten deň, kedy bola služba uskutočnená. Dátum vystavenia +0 až +14 dní. Len sa potrebujem uistiť. A keby náhodou platila ohľadom dátumu dodania aj nejaká výnimka, že sa môže uviesť neskorší dátum ako dátum vystavenia, tak mi pls napíšte kde to nájdem. Ďakujem veľmi pekne.
lenka.ba
20.06.07,12:49
prosím vás o odpoved
Velettka
20.06.07,12:56
jak moze fakturovat nieco co sa este nestalo? vystavena 11.6. a zdanitelne 15.6? .... toto mi hlava neberie, ale dnes mi toho neberie viacej .. takze len moj nazor ...
lenka.ba
20.06.07,12:58
ďakujem ti aj tak za odpoved, ani mne to moja hlava neberie a to som dnes riešila už aj horšie veci:))))
lenka.ba
20.06.07,13:42
ale aj tak ma to trápi, tak by som chcela opätovne poprosiť o nejaké stanovisko. Ďakujem
Vladimír Ozimý
20.06.07,13:44
jednoznačne dodanie služby je 15.6.2007. Zákon už nezakazuje vystaviť faktúru pred dodaním tovaru alebo služby ale na faktúre je povinný uviesť správny dátum dodania...to jest má tam byť 15.6.2007. týmto dňom sú povinný odviesť daň a vy si ju uplatniť...
lenka.ba
20.06.07,13:45
a čo ked službu nedodá???
Jana Acsová
20.06.07,14:59
a čo ked službu nedodá???Tak nevznikla daňová povinnosť a príjemcovi faktúry právo na odpočítanie dane (ak sa nejedná o faktúru na prijatú platbu vopred).
emgeton
20.06.07,17:24
jednoznačne dodanie služby je 15.6.2007. Zákon už nezakazuje vystaviť faktúru pred dodaním tovaru alebo služby ale na faktúre je povinný uviesť správny dátum dodania...to jest má tam byť 15.6.2007. týmto dňom sú povinný odviesť daň a vy si ju uplatniť...


Nesúhlasím. Ak faktúrujem vopred, nemôžem vystaviť faktúru v zmysle §71 zák 222/2004Zz, pretože nemôžem uviesť údaj podľa §71/2d;, t.j. dátum dodania služby (tovaru) resp. prijatia platby. Bez toho je faktúra na účely DPH nepoužiteľná, keďže nespĺňa náležitosti dané zákonom.

Mám za to, že z §71/1 - tretia veta:" Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti" znamená, že až po vzniku tejto povinnosti som oprávnený vyhotoviť faktúru. Dovtedy môžem hovoriť iba o predfaktúre (ak ju aj nazvem faktúrou, nebude to "faktúrou" v zmysle §71 zák 222/2004 Zz ). A tá nám nezakladá povinnosť odviesť DPH, ani nám pri nej nevzniká nárok na odpočet.
Monika Kováčová
20.06.07,17:31
Je to tak ako tvrdí emgeton, ale pridám z praxe.
Klient odovzdá dielo (stavba) napr. 21.6., dňa 20.6. sadne večer za PC a vyhotoví faktúru, kde uvedie dátum vystavenia 20.6., dátum dodania 21.6. jednoducho skutočnosť, pretože vie, že zajtra s dielom odovzdá aj faktúru... Nedá sa jednoducho presvedčiť, že dátum vystavenia môže dať 21.6., veď ju predsa robí 20.6.... Takže za až taký veľký hriech to zase nemám a netvárim sa tragicky.
Vladimír Ozimý
21.06.07,05:07
Nesúhlasím. Ak faktúrujem vopred, nemôžem vystaviť faktúru v zmysle §71 zák 222/2004Zz, pretože nemôžem uviesť údaj podľa §71/2d;, t.j. dátum dodania služby (tovaru) resp. prijatia platby. Bez toho je faktúra na účely DPH nepoužiteľná, keďže nespĺňa náležitosti dané zákonom.

Mám za to, že z §71/1 - tretia veta:" Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti" znamená, že až po vzniku tejto povinnosti som oprávnený vyhotoviť faktúru. Dovtedy môžem hovoriť iba o predfaktúre (ak ju aj nazvem faktúrou, nebude to "faktúrou" v zmysle §71 zák 222/2004 Zz ). A tá nám nezakladá povinnosť odviesť DPH, ani nám pri nej nevzniká nárok na odpočet.

to je všetko pekné ale nie je nikde napísané že nesmie vystaviť faktúru akko to bolo v starom zákone takže ju vystaviť môže ale podmienkou je aby boli správne uvedené údaje na faktúre...to je celé ale súhlasím že pre dodaním služby či tovaru by malo ísť o predfaktúru
Zuzana Boháčová
25.09.07,08:52
Dobrý deň,
prosím Vás,aký mám dať dátum zdaniteľného plnenia:

dátum vyhotov.faktúry 19.8.2007
dátum dodania služby: 30.6.2007

faktúra nám však bola doručená až 21.8.
mám dať dátum zdanit.plnenia 21.8.2007?:confused:

Ďakujem
Zoltán Kovács
25.09.07,08:55
Dobrý deň,
prosím Vás,aký mám dať dátum zdaniteľného plnenia:

dátum vyhotov.faktúry 19.8.2007
dátum dodania služby: 30.6.2007

faktúra nám však bola doručená až 21.8.
mám dať dátum zdanit.plnenia 21.8.2007?:confused:

Ďakujem

Dátum prijatia dokladu.
ALBO
25.09.07,09:03
Dobrý deň,
prosím Vás,aký mám dať dátum zdaniteľného plnenia:

dátum vyhotov.faktúry 19.8.2007
dátum dodania služby: 30.6.2007

faktúra nám však bola doručená až 21.8.
mám dať dátum zdanit.plnenia 21.8.2007?:confused:

Ďakujem
A na čo sa vlastne pýtate?
Ak vám došla slovenská Fa, tak tam dátum DP máte30,6 od dodávateľa. Odpočítať daň si môžete teraz v auguste.
Ak je to zahraničná a chcete robiť samozdanenie tak DP je deň vystavenia 19.8. a v auguste je aj nárok na odpočet,
Zuzana Boháčová
26.09.07,14:44
A na čo sa vlastne pýtate?
Ak vám došla slovenská Fa, tak tam dátum DP máte30,6 od dodávateľa. Odpočítať daň si môžete teraz v auguste.
Ak je to zahraničná a chcete robiť samozdanenie tak DP je deň vystavenia 19.8. a v auguste je aj nárok na odpočet,

slovenská fa
kvôli tomu,či mám robiť dodatočné DPH za 2.Q alebo to dám až do augusta
evina
26.09.07,14:49
Každopádne daná firma nedodržala zákon, t.j. vystavenie faktúry do 15 dní-14.07.2007. Môžeš odpočítať v auguste, ale skúsila by som tú firmu na chybu upozorniť...
hanelie
26.09.07,14:52
kvôli tomu,či mám robiť dodatočné DPH za 2.Q alebo to dám až do augusta

dátum vyhotov.faktúry 19.8.2007

podstatný je dátum vyhotovenia čiže pôjde do 3Q
evina
26.09.07,14:55
podstatný je dátum vyhotovenia čiže pôjde do 3Q

Nesúhlasím...
Podstatný je dátum daňovej povinnosti a následne dátum obdržania dokladu....Nehovoriac, že dodávateľ vystavil faktúru v rozpore so zákonom...
cloe
26.09.07,15:03
Nesúhlasím...
Podstatný je dátum daňovej povinnosti a následne dátum obdržania dokladu....Nehovoriac, že dodávateľ vystavil faktúru v rozpore so zákonom...

Súhlasím, len by ma zaujímalo, kedy odvedie dodávateľ DPH? V auguste? Mal odviesť v 6/07. Jednoznačne porušil zákon, nielenže nevystavil faktúru v temíne /do 15 dní/ ale neodviedol DPH v správnom období, čo nijako nemohol stihnúť;)
evina
26.09.07,15:04
Súhlasím, len by ma zaujímalo, kedy odvedie dodávateľ DPH? V auguste? Mal odviesť v 6/07. Jednoznačne porušil zákon, nielenže nevystavil faktúru v temíne /do 15 dní/ ale neodviedol DPH v správnom období, čo nijako nemohol stihnúť;)

Áno presne tak, preto som vyššie navádzala, aby dodávateľa na chybu upozornili :)
hanelie
26.09.07,15:11
Pôvodca textu príspevku: hanelie http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t53973-p3-datum-zdanitelneho-plnenia.html#post537240)
podstatný je dátum vyhotovenia čiže pôjde do 3Q
Nesúhlasím...
Podstatný je dátum daňovej povinnosti a následne dátum obdržania dokladu....Nehovoriac, že dodávateľ vystavil faktúru v rozpore so zákonom...

dátum vyhotovenia a dátum daňovej povinnosti má byť totožný
cloe
26.09.07,15:13
dátum vyhotovenia a dátum daňovej povinnosti má byť totožný
hanelie, nečítala si príspevky vyššie? Dátum vyhotovenia nemusí byť totožný, ale má byť do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti.
evina
26.09.07,15:13
dátum vyhotovenia a dátum daňovej povinnosti má byť totožný

neviem na základe akého paragrafu, ale ja vychádzam z nasledovného:


§ 71 Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
1/ Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. ...


§ 72 Faktúra pri dodaní tovaru do iného členského štátu
1/ Pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od dodania tovaru alebo prijatia platby.


§ 73 Faktúra pri dodaní služby do iného členského štátu
1/ Pri dodaní služby, pri ktorej vzniká povinnosť platiť daň zákazníkovi v inom členskom štáte, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od dodania služby alebo prijatia platby.


§ 75 Vyhotovenie faktúry
1/ Platiteľ môže vyhotoviť za viac samostatných dodaní tovaru alebo služby rovnakého druhu alebo za viac platieb prijatých pred dodaním tovaru alebo dodaním služby súhrnnú faktúru, ktorá môže pokrývať najviac obdobie kalendárneho mesiaca; platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od skončenia kalendárneho mesiaca
hanelie
27.09.07,07:31
dátum vyhotovenia a dátum daňovej povinnosti má byť totožný

myslela som to tak, že ak sú dátumy rovnaké /čo je najlepšie riešenie /
tak potom nevznikajú nedorozumenia vyššieuvedeného typu:rolleyes:
/ale môže sa stať, že jeden myslel a vymyslel kolečko k táčkam:mee: /
Zuzana Boháčová
27.09.07,11:45
ono to bolo takto:
firma vystavila fakturu za prenajom za jun.
Fakturu vystavila bez DPH.
upozornila som ich na to,ze na fakture neuvadzaju nase IC DPH.

Oni vraj nevedeli o tom,ze sme platcami DPH.
Najom mozu vystavovat s DPH alebo bez DPH /prepocet koeficientom/.
Aby nemuseli prerabat danove DPH-kvoli koeficientu, rozhodli sa dofakturovat DPH.
Tzn.na fakture uviedli
ZD 10000 sk.
DPH 1190 sk
- ZD -10000 sk /odpocitali najomne,uz bolo raz fakturovane/

Takze v novej fakture vyfakturovali len DPH z najmu.A pretoze sa to tykalo najmu na jun,uviedli datum zdan.plnenia 30.6, aj ked fakturu vystavili az v auguste.
ALBO
28.09.07,06:38
ono to bolo takto:
firma vystavila fakturu za prenajom za jun.
Fakturu vystavila bez DPH.
upozornila som ich na to,ze na fakture neuvadzaju nase IC DPH.

Oni vraj nevedeli o tom,ze sme platcami DPH.
Najom mozu vystavovat s DPH alebo bez DPH /prepocet koeficientom/.
Aby nemuseli prerabat danove DPH-kvoli koeficientu, rozhodli sa dofakturovat DPH.
Tzn.na fakture uviedli
ZD 10000 sk.
DPH 1190 sk
- ZD -10000 sk /odpocitali najomne,uz bolo raz fakturovane/

Takze v novej fakture vyfakturovali len DPH z najmu.A pretoze sa to tykalo najmu na jun,uviedli datum zdan.plnenia 30.6, aj ked fakturu vystavili az v auguste.

Takže, dá sa povedať, že oni vystavili zle prvú Fa a robili opravu podľa § 25. Ini to pravdepodobne dajú do doda DP. NO a vy idete podľa § 53/2 a teda odpočítate v auguste, resp. v 3Q.
Gabi03
01.10.07,07:51
Potrebujem poradiť.
Príde faktúra tuzemská za služby 11.9., dátum vystavenia 2.9., dodanie služby 31.8.
Kedy nastáva zdaniteľné plnenie? Podľa § 19 ods. 2 by to malo byť 31.8., ale voľakedy sa robilo (a ja to stále robím :( ) s dátumom prijatia. Ako to má byť správne?
evina
01.10.07,08:00
Potrebujem poradiť.
Príde faktúra tuzemská za služby 11.9., dátum vystavenia 2.9., dodanie služby 31.8.
Kedy nastáva zdaniteľné plnenie? Podľa § 19 ods. 2 by to malo byť 31.8., ale voľakedy sa robilo (a ja to stále robím :( ) s dátumom prijatia. Ako to má byť správne?

Dátum daňovej povinnosti /dátum zdaniteľného plnenia už neexistuje/ vzniká 31.8., t.j. dňom dodania služby.
Vy si máte právo uplatniť nárok na odpočet DPH, ak daňová povinnosť vznikla /vznikla 31.8../ a obdržali ste doklad /obdržali 11.9/. Odpočet si uplatníte v auguste, resp. 3. qvartáli. Podľa paragrafu 51, nakoľko ste faktúru obdržali do podania DP za august si môžete uplatniť právo na odpočet aj v mesiaci 9., čo je stále 3. kvartál u
kvartálneho platiteľa.


§ 19 Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
...

2/ Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby...


§ 49 Odpočítanie dane platiteľom
1/ Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť....


§ 51 Uplatnenie práva na odpočítanie dane
1/ Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,

...
Gabi03
01.10.07,08:03
Dátum daňovej povinnosti /dátum zdaniteľného plnenia už neexistuje/ vzniká 31.8., t.j. dňom dodania služby.
Vy si máte právo uplatniť nárok na odpočet DPH, ak daňová povinnosť vznikla /vznikla 31.8../ a obdržali ste doklad /obdržali 11.9/. Odpočet si uplatníte v auguste, resp. 3. qvartáli. Podľa paragrafu 51, nakoľko ste faktúru obdržali do podania DP za august si môžete uplatniť právo na odpočet aj v mesiaci 9., čo je stále 3. kvartál u
kvartálneho platiteľa.

Áno, išlo mi o toto. :) Som si všímala len § 19 a zabudla som (ani som sa nepozerala :rolleyes: ) na § 51. Vedela som, že sa to tak robí, len som nevedela nájsť k tomu zákon. Ďakujem.
Johanka
01.10.07,08:05
Dátum daňovej povinnosti /dátum zdaniteľného plnenia už neexistuje/ vzniká 31.8., t.j. dňom dodania služby.
Vy si máte právo uplatniť nárok na odpočet DPH, ak daňová povinnosť vznikla /vznikla 31.8../ a obdržali ste doklad /obdržali 11.9/. Odpočet si uplatníte v auguste, resp. 3. qvartáli. Podľa paragrafu 51, nakoľko ste faktúru obdržali do podania DP za august si môžete uplatniť právo na odpočet aj v mesiaci 9., čo je stále 3. kvartál u
kvartálneho platiteľa.

Tu by som žiadala doplniť Gabi03 o info, či je platiteľ DPH mesačný alebo kvartálny. Ak kvartálny, môže si uplatniť nárok na odpočet aj v nasledujúcom zdaňovacom období, t.j. IV.Q/2007.

Iba na zopakovanie ;) Zákona o DPH:
§51(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.
evina
01.10.07,08:08
Z otázky som mala pocit, že ide o strach neuplatnenia faktúry v 8. mesiaci :rolleyes:
Gabi03
01.10.07,08:16
Nie nie, sme kvartálny platcovia, ale keďže robím dosť vážne štatistiky mesačne, okrem toho od budúceho roka budeme mesačný, chcem to mať v poriadku. Okrem toho sú takéto faktúry aj v priebehu dvoch kvartáloch.
Na náklady tvorím rezervy a pri DPH-čke som si nebola istá.
ZuzanaP
14.12.07,07:52
Poprosím o utvrdenie,

prišla nám faktúra za výkon prac. zdrav. služby v období od 02.11.2007 do 01.12.2007 a dátum vzniku daň. povinnosti je až 31.12.2007. To je zle,nie?
ZuzanaP
18.12.07,10:41
Poprosím o utvrdenie,

prišla nám faktúra za výkon prac. zdrav. služby v období od 02.11.2007 do 01.12.2007 a dátum vzniku daň. povinnosti je až 31.12.2007. To je zle,nie?


ja som z toho jeleň, dodávateľ ma presviedča, že je to správne.... Prosím poradíte, ďakujem:)
Vladimír Ozimý
18.12.07,10:43
no posledný deň poskytnutia služby vzniká daňová povinnosť to jest 1.12. a na základe čoho oni vychádzajú z toho že 31.12.
ZuzanaP
18.12.07,10:49
Ja si myslím, že ani nepochopil, čo od neho chcem, hovoril mi, že majú niečo vybavené s daň. úradom. Ale asi dátum vzniku daň. povinnosti sa nedá vybavovať, ten je a hotovo. Vrátim mu ju na opravu.... Alebo myslíte, že to mám nechať tak?
bea
18.12.07,11:05
Možno je chyba v texte a má to byť do 31.12.2007?
ZuzanaP
18.12.07,11:07
Aha, skúsim vyzistiť, len keby ma neodbíjal cez telefón vetou, že mu utekajú minúty. Ale keď nebude správne vystavená, nedáme ju na úhradu a potom nech si to naháňajú ako chcú. Potom budú minúty utekať mne.
t.gulasiova
18.12.07,21:25
Zdravím všetkých "poraďákov" a prosím o radu.
Podľa akého zákona má vystavovať fa nepltca DPH ? Ide mi o to, či aj pri neplatcovi je povinnosť vystaviť fa do 15 dní ( tak ako je to podľa § 71 zákona o DPH ).
evina
18.12.07,23:09
Zdravím všetkých "poraďákov" a prosím o radu.
Podľa akého zákona má vystavovať fa nepltca DPH ? Ide mi o to, či aj pri neplatcovi je povinnosť vystaviť fa do 15 dní ( tak ako je to podľa § 71 zákona o DPH ).

Neplatiteľ DPH nemá povinnosť vystaviť faktúru v zmysle zákona o DPH.
t.gulasiova
19.12.07,08:34
Neplatiteľ DPH nemá povinnosť vystaviť faktúru v zmysle zákona o DPH.
Evina, vďaka. Potrebovala som si to potvrdiť, lebo v istej firme trvali na tom, že faktúry treba prerobiť, lebo boli vystavené neskoro, s čím som ja nesúhlasila.
Eva99
30.01.08,12:38
Prosím Vás, klient štvrťročný platca DPH vedie JÚ. Vystavil fa na 600.000,- v III.Q 2006. Zaplatená bola až II.Q 2007. Dal si ju do účtovníctva až keď bola uhradená, lebo samozrejme by nemal na odvedenie DPH peniaze, pretože žiadny iný príjem nemal... Je to správne? Môžete mi povedať, na základe akého §?
evina
30.01.08,12:56
Prosím Vás, klient štvrťročný platca DPH vedie JÚ. Vystavil fa na 600.000,- v III.Q 2006. Zaplatená bola až II.Q 2007. Dal si ju do účtovníctva až keď bola uhradená, lebo samozrejme by nemal na odvedenie DPH peniaze, pretože žiadny iný príjem nemal... Je to správne? Môžete mi povedať, na základe akého §?

Je to veľmi nesprávne, ak som správne pochopila, že ju neodviedol v III.Q.2006.
Účtovanie a DPH /evidencia/ nemajú v tomto prípade spoločnú väzbu.

DPH je povinný odviesť v tom zdaňovacom období, kedy vznikla daňová povinnosť, t.j. pre neho III.Q. 2006. Tu doporučujem okamžite podať DDP na III. Q.2006 a zároveň na II.Q.2007, kedy predpokladám, že DPH bola aj odvedená.
V tom 3. štvrťroku 2006 mal faktúru zaevidovať do pohľadávok a do peňažného denníka sa mu správne dostala vtedy, kedy mu bola zaplatená - v 2.Q.2007./to je z hľadiska dane z príjmu/


Daňová povinnosť
§ 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
1/ Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. Pri prevode alebo prechode nehnuteľnosti je dňom dodania deň odovzdania nehnuteľnosti do užívania, ak je tento deň skorší ako deň zápisu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností. Pri dodaní stavby na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy je dňom dodania deň odovzdania stavby. Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods. 1 písm. c) je dňom dodania tovaru deň odovzdania tovaru nájomcovi.
2/ Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca služby podľa § 69 ods. 2 až 4, daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.
Eva99
30.01.08,13:03
Je to veľmi nesprávne.
Účtovanie a DPH /evidencia/ nemajú s
v tomto prípade spoločnú väzbu.

DPH je povinný odviesť v tom zdaňovacom období, kedy vznikla daňová povinnosť, t.j. pre neho III.Q. 2006. Tu doporučujem okamžite podať DDP na III. Q.2006 a zároveň na II.Q.2007, kedy predpokladám, že DPH bola aj odvedená.
V tom 3. štvrťroku 2006 mal faktúru zaevidovať do pohľadávok a do peňažnéhve0o denníka sa mu správne dostala vtedy, kedy mu bola zaplatená - v 2.Q.2007.

Hmmm, viem že zákony sú zákony, ale uznajte, aká je to hlúposť. Z čoho má zaplatiť DPH (cca 100.000,- čo už nie je 5 korún...) keď nato nemá, lebo faktúru z ktorej to platí nemá uhradenú?! To len tak na okraj... Ďakujem za odpoveď. :)
Orsz
30.01.08,13:06
Hmmm, viem že zákony sú zákony, ale uznajte, aká je to hlúposť. Z čoho má zaplatiť DPH (cca 100.000,- čo už nie je 5 korún...) keď nato nemá, lebo faktúru z ktorej to platí nemá uhradenú?! To len tak na okraj... Ďakujem za odpoveď. :)

No to je svet podnikania - inak aj takéto veci sa dajú riešiť - obvykle sa dá aspoň zobrať a dohodnúť záloha skôr ako dôjde k dodaniu, hlavne ak sa jedná o tak veľké zákazky ako bola táto.
evina
30.01.08,13:08
Hmmm, viem že zákony sú zákony, ale uznajte, aká je to hlúposť. Z čoho má zaplatiť DPH (cca 100.000,- čo už nie je 5 korún...) keď nato nemá, lebo faktúru z ktorej to platí nemá uhradenú?! To len tak na okraj... Ďakujem za odpoveď. :)

No bohužiaľ.. teraz ho to bude dosť finančne bolieť. Ak mal zaplatiť tú daň 25.10.2006 a zalatil ju 25,7.2007 z tejto sumy to vychádza už "slušný" sankčný úrok ... Na www.drsr.sk je kalkulačka...
Eva99
30.01.08,13:12
No bohužiaľ.. teraz ho to bude dosť finančne bolieť. Ak mal zaplatiť tú daň 25.10.2006 a zalatil ju 25,7.2007 z tejto sumy to vychádza už "slušný" sankčný úrok ... Na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) je kalkulačka...

Ono je to ešte trošku komplikovanejšie, on to nezaplatil ani v tom júli, už mu prišlo psaníčko o exekúcii. Keby teraz podá DDP, zastavilo by sa tým exekučné konanie?
Orsz
30.01.08,13:13
Ono je to ešte trošku komplikovanejšie, on to nezaplatil ani v tom júli, už mu prišlo psaníčko o exekúcii. Keby teraz podá DDP, zastavilo by sa tým exekučné konanie?

To určite nie - zrejme bude pokračovať.
evina
30.01.08,13:18
Ono je to ešte trošku komplikovanejšie, on to nezaplatil ani v tom júli, už mu prišlo psaníčko o exekúcii. Keby teraz podá DDP, zastavilo by sa tým exekučné konanie?

On tú daň teda asi priznal a nezaplatil, alebo na základe čoho je potom exekúcia ?
Orsz
30.01.08,13:19
Evi, podľa toho ako to chápem, nezaplatil tú daň ani za 2Q/2007 - teda ani v termíne neskoršieho priznania.
evina
30.01.08,13:20
Evi, podľa toho ako to chápem, nezaplatil tú daň ani za 2Q/2007 - teda ani v termíne neskoršieho priznania.

Aha jasné na to som zabudla, že ju vtedy dal do účtovníctva a vlastne aj do DPH:rolleyes:
evina
30.01.08,13:23
Zákon 511/92 - o správe daní a poplatkov....
§ 80 Zastavenie daňového exekučného konania
1/ Správca dane daňové exekučné konanie zastaví rozhodnutím, ak a) exekučný titul bol zrušený,
b) exekučný titul sa nestal vykonateľným,
c) bolo preukázané, že k predmetu daňovej exekúcie má vlastnícke právo iná osoba,
d) predmet daňovej exekúcie nepodlieha daňovej exekúcii,
e) právo vybrať a vymáhať daňový nedoplatok je premlčané a daňový dlžník vzniesol námietku premlčania tohto práva,
f) daňový nedoplatok bol vyrovnaný,
g) je iný dôvod, pre ktorý nie je možné v daňovom exekučnom konaní pokračovať.


Nepomôže mu podať DDP /to bude ďalšie prekvapenie pre DÚ / pomôže mu okamžite daňový nedoplatok uhradiť.
Eva99
30.01.08,13:40
Hmmm, budú tam mať z neho radosť... A ešte ak dovolíte, jedna otázočka, vopred sa ospravedlňujem, že jemimotemy . Ak mal v roku 2006 nadmerný odpočet, nemôže si túto daňovú povinnosť započítať? Je tam nejaké časové obmedzenie, do kedy je možné si uplatniť NO?
Orsz
30.01.08,13:42
Hmmm, budú tam mať z neho radosť... A ešte ak dovolíte, jedna otázočka, vopred sa ospravedlňujem, že jemimotemy . Ak mal v roku 2006 nadmerný odpočet, nemôže si túto daňovú povinnosť započítať? Je tam nejaké časové obmedzenie, do kedy je možné si uplatniť NO?

A doteraz mu to daňový úrad nepoukázal? To je tiež zaujímavé - ak to neposlal DU na účet, tak musel uskutočniť kompenzáciu a podať o tom informáciu. Tvoj klient Ti dal naozaj všetko, čo sa toho týka?
Eva99
30.01.08,13:55
A doteraz mu to daňový úrad nepoukázal? To je tiež zaujímavé - ak to neposlal DU na účet, tak musel uskutočniť kompenzáciu a podať o tom informáciu. Tvoj klient Ti dal naozaj všetko, čo sa toho týka?

Nie je to môj klient, je to známy a nechcem sa dotknúť jeho účtovníčky, ale jej sa to "nechce riešiť", tak mu len chcem okolo toho niečo pozisťovať... No ale čuduj sa svete, vyzerá to tak, že mu ten NO neposlali! Nemali mu to kde započítať, lebo mal všetky ostatné DP nulové. Až na to, kde mu vyšla tá daňová povinnosť. No nič, musí si najskôr skontrolovať, či to fakt nedostal a potom uvidíme. Ďakujem Vám všetkým veľmi pekne!
evina
30.01.08,13:57
Nie je to môj klient, je to známy a nechcem sa dotknúť jeho účtovníčky, ale jej sa to "nechce riešiť", tak mu len chcem okolo toho niečo pozisťovať... No ale čuduj sa svete, vyzerá to tak, že mu ten NO neposlali! Nemali mu to kde započítať, lebo mal všetky ostatné DP nulové. Až na to, kde mu vyšla tá daňová povinnosť. No nič, musí si najskôr skontrolovať, či to fakt nedostal a potom uvidíme. Ďakujem Vám všetkým veľmi pekne!

Ja si myslím, že mu ten NO započítali s tou DP /ak mu ho nevrátili/. Skontroluj podľa dátumov.. a aj výšky, na ktoré je exekučné konanie...
Eva99
30.01.08,14:09
Musím to popozerať, ale nemyslím, že mu to započítali. To je vlastne jedna faktúra, len navýšená o cca 2.000,- Sk a prefaktúrovaná ďalej...
evina
30.01.08,14:16
Musím to popozerať, ale nemyslím, že mu to započítali. To je vlastne jedna faktúra, len navýšená o cca 2.000,- Sk a prefaktúrovaná ďalej...

Potom, ale musel DÚ vrátiť NO-takže je otázne, či nemal nedoplatky aj na iných daniach. asi treba dať dokopy so správcom
Eva99
30.01.08,14:33
Ďakujem Vám krásne, naozaj ste mi veľmi pomohli!
bendo
08.04.08,19:27
Chcem sa poradiť. Aký dátum zdaniteľného plnenia by ste dali na faktúru vystavenú na: províziu za sprostredkovanie obchodu - percento z dosiahnutého obratu za mesiac marec. Faktúra bola vystavená 3.4. Vopred všetkým ďakujem.
pohodička
08.04.08,19:40
Dátum zdaniteľného plnenia pre vystavenie faktúry (dátum dodania pzp) je 31.3. na odpočet pozrieť § 51 zák. o DPH.
Milan Benka
08.04.08,19:44
Chcem sa poradiť. Aký dátum zdaniteľného plnenia by ste dali na faktúru vystavenú na: províziu za sprostredkovanie obchodu - percento z dosiahnutého obratu za mesiac marec. Faktúra bola vystavená 3.4.

Služba - sprostredkovanie - bola poskytnutá v marci, takže marec.
Avšak je treba brať aj ohľad na sprostredkovateľskú zmluvu a na to, čo je uvedené v nej. Určiť dátum zdaniteľného plnenia nie je až také jednoduché. Skúste si pozrieť §19/2,3 zák. 222/2004 Zz. Na 100% odpoveď ste podľa môjho názoru poskytli málo informácii.
bendo
08.04.08,19:54
No ja som bola tiež za marec, ale v zmluve je uvedené, že províziu bude obchodný zástupca faktúrovať vždy po skončení daného obdobia, t.j. po jednom mesiaci. Neviem, či si to správne vysvetľujem tak, že aj zdaniteľné plnenie môže byť až v nasledujúcom mesiaci alebo len faktúra sa bude vystavovať až v nasledujúcom mesiaci (čo je logické), ale dátum zdaniteľného plnenia musí byť 31.3.
bendo
10.04.08,07:05
Posúvam....
bendo
10.04.08,07:59
Prosím, poradí mi niekto? (od príspevku č. 65)
evina
10.04.08,08:29
No ja som bola tiež za marec, ale v zmluve je uvedené, že províziu bude obchodný zástupca faktúrovať vždy po skončení daného obdobia, t.j. po jednom mesiaci. Neviem, či si to správne vysvetľujem tak, že aj zdaniteľné plnenie môže byť až v nasledujúcom mesiaci alebo len faktúra sa bude vystavovať až v nasledujúcom mesiaci (čo je logické), ale dátum zdaniteľného plnenia musí byť 31.3.

Súhlasím s príspevkom od "Benka". Ťažko posúdiť na 100% /pozorne zvážiť §19/.
Z toho čo je uvedené by som považovala dátum daňovej povinnosti /neexistuje už zdaniteľné plnenie/ 31.3.., teda marec a fakturácia je realizovaná po končení mesiaca /samozrejme musí byť do 15. dní/
Mickya
10.04.08,21:03
prosím, zákazníkovi bola vystavená faktúra za službu poskytovanú od 10.4.2008 do 9.4.2009 v mesiaci apríl, s dátumom dodania marcovým - lebo vtedy sme od neho prijali preddavkovú platbu v 100%-nej výške poskytovanej služby. Je to vlastne faktúra vystavená na základe prijatej platby, ale je zároveň aj konečnou faktúrou, pretože na faktúre má zákazník uvedené presné obdobie poskytovania služby.
Sťažoval sa, že na faktúre má byť uvedený dátum dodania aprílový. Tvrdí, že zákon slovné spojenie dátum dodania nepozná.

Chcem sa spýtať, keďže je v programe uvedené: dátum dodania, je to zlá formulácia? Platí len v prípade už dodanej služby?
Treba používať iné slovné spojenie, keď je faktúra vystavená na základe prijatej platby? Program mi však, bohužiaľ, inú možnosť neponúka
Ja si myslím, že je to v poriadku, ale on nie... Tak neviem či ide o ješitnosť alebo o čo...
Ďakujem za skorú odpoveď
Zoltán Kovács
10.04.08,21:24
prosím, zákazníkovi bola vystavená faktúra za službu poskytovanú od 10.4.2008 do 9.4.2009 v mesiaci apríl, s dátumom dodania marcovým - lebo vtedy sme od neho prijali preddavkovú platbu v 100%-nej výške poskytovanej služby. Je to vlastne faktúra vystavená na základe prijatej platby, ale je zároveň aj konečnou faktúrou, pretože na faktúre má zákazník uvedené presné obdobie poskytovania služby.
Sťažoval sa, že na faktúre má byť uvedený dátum dodania aprílový. Tvrdí, že zákon slovné spojenie dátum dodania nepozná.

Chcem sa spýtať, keďže je v programe uvedené: dátum dodania, je to zlá formulácia? Platí len v prípade už dodanej služby?
Treba používať iné slovné spojenie, keď je faktúra vystavená na základe prijatej platby? Program mi však, bohužiaľ, inú možnosť neponúka
Ja si myslím, že je to v poriadku, ale on nie... Tak neviem či ide o ješitnosť alebo o čo...
Ďakujem za skorú odpoveď

Ak na účely DPH vystavuješ faktúru, z titulu prijatia platby, tak ide o vznik zdaniteľného plnenia, z ktorého si povinný odviesť DPH.
Muška
10.04.08,21:24
Mickya,
podľa mňa ste správne vystavili faktúru s dátumom dodania "platby".

Môj program mal tiež uvedené iba "dátum dodania" - čo je podľa mňa dostačujúce - veď v texte faktúry je napísané o čo konkrétne ide, či je to tovar, služba, alebo platba.
Ale tiež niektorým "ješitným" odberateľom sa to nepáčilo, tak mám teraz na výber faktúru na ktorej je napísané "dátum dodania, tovaru, služby, platby" - proste všetko spolu.....no a už sú spokojní :rolleyes:
zákon hovorí:
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prija tá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry
....čiže slovné spojenie "dátum dodania" je podľa mňa v pohode.
Muška
10.04.08,21:27
evina
11.04.08,11:33
prosím, zákazníkovi bola vystavená faktúra za službu poskytovanú od 10.4.2008 do 9.4.2009 v mesiaci apríl, s dátumom dodania marcovým - lebo vtedy sme od neho prijali preddavkovú platbu v 100%-nej výške poskytovanej služby. Je to vlastne faktúra vystavená na základe prijatej platby, ale je zároveň aj konečnou faktúrou, pretože na faktúre má zákazník uvedené presné obdobie poskytovania služby.
Sťažoval sa, že na faktúre má byť uvedený dátum dodania aprílový. Tvrdí, že zákon slovné spojenie dátum dodania nepozná.

Chcem sa spýtať, keďže je v programe uvedené: dátum dodania, je to zlá formulácia? Platí len v prípade už dodanej služby?
Treba používať iné slovné spojenie, keď je faktúra vystavená na základe prijatej platby? Program mi však, bohužiaľ, inú možnosť neponúka
Ja si myslím, že je to v poriadku, ale on nie... Tak neviem či ide o ješitnosť alebo o čo...
Ďakujem za skorú odpoveď

Mňa na Tvojom príspevku zaujala iná vec. Predpokladám, že ide o tuzemsko:
Službu poskytujete od 10. 04.2008 a platbu ste prijali v marci. Z tohoto dôvodu si myslím, že spôsob vystavenia faktúry nie je správny, nakoľko k DP nedošlo v tom istom mesiaci.
V mesiaci marec mala byť vystavená faktúra na základe prijatej platby /stále zálohová/, kde daňová povinnosť = dátum prijatia platby a na jej základe DPH odvedená. /čo aj bola odvedená/.
Súhrnná /konečná/ faktúra s odpočtom DPH zo zálohy má byť vystavená po poskytnutí služby, resp. podľa toho, či ide o opakovanú službu, čiastkové plnenie alebo celkový proces...To, že ste na faktúre uviedli presne plnenie služby Vás neoprávňovalo vystaviť hneď konečnú faktúru.

Takto vystavená faktúra môže mať napr. za následok aj zlé účtovanie v PÚ a z hľadiska dane príjmu aj zlé posúdenie výnosov, resp. nákladov v roku 2008 a 2009 napríklad.

Zákon pozná dodanie služby, dodanie tovaru, daňová povinnosť na základe prijatej platby, čo sa môže riešiť podľa mojej mienky aj tak ako píše Muška vyššie.
....§ 19
(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby...

Pre úplnosť uvádzam: pojem "zdaniteľné plnenie" už zákon nepozná.
bendo
11.04.08,13:23
No ja som bola tiež za marec, ale v zmluve je uvedené, že: "províziu bude obchodný zástupca faktúrovať vždy po skončení daného obdobia, t.j. po jednom mesiaci". Neviem, či si to správne vysvetľujem tak, že aj zdaniteľné plnenie dátum daňovej povinnosti môže byť až v nasledujúcom mesiaci, kedy sa vystavuje faktúra alebo len faktúra sa bude vystavovať až v nasledujúcom mesiaci (čo je logické), ale dátum DP musí byť 31.3.


Súhlasím s príspevkom od "Benka". Ťažko posúdiť na 100% /pozorne zvážiť §19/.
Z toho čo je uvedené by som považovala dátum daňovej povinnosti /neexistuje už zdaniteľné plnenie/ 31.3.., teda marec a fakturácia je realizovaná po končení mesiaca /samozrejme musí byť do 15. dní/

Ešte sa k tomu vrátim, hlavne k tej hrubo vyznačenej vete. Čo konkrétne treba ešte uviesť alebo zvážiť, aby som si bola na 100% istá ako je to správne. Lebo obchodný partner si stojí za tým, čo je v zmluve, že fakturácia a teda aj DP má byť až v nasledujúcom mesiaci.
azla
11.04.08,13:53
Ešte sa k tomu vrátim, hlavne k tej hrubo vyznačenej vete. Čo konkrétne treba ešte uviesť alebo zvážiť, aby som si bola na 100% istá ako je to správne. Lebo obchodný partner si stojí za tým, čo je v zmluve, že fakturácia a teda aj DP má byť až v nasledujúcom mesiaci.

Datum dodania služby sa určuje podľa § 19
§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby
... tento odstavec je pri službe základny, treba zvážiť, či nie sú odchýlky od základného

(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca služby podľa § 69 ods. 2 až 4, daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.

daňová povinnosť vznika dňom, kedy je služba poskytnutá, respektíve poskytnutie služby ukončené.

Tu je potrebné zvážiť a určiť, kedy je poskytovanie služby ukončené.

Je to sprostredkovaním a odobratím tovaru posledným dňom mesiaca -31.3. ?
alebo
je služba skončená až ukončením mesiaca a vyhodnotením odberu a stanovením provízie podľa zmluvy (pričom tieto činnosti-vyhodnotenie sa uskutočnia až v štvrtom mesiaci ?
bendo
11.04.08,14:26
Tu je potrebné zvážiť a určiť, kedy je poskytovanie služby ukončené.[/b]

Je to sprostredkovaním a odobratím tovaru posledným dňom mesiaca -31.3. ?
alebo
je služba skončená až ukončením mesiaca a vyhodnotením odberu a stanovením provízie podľa zmluvy (pričom tieto činnosti-vyhodnotenie sa uskutočnia až v štvrtom mesiaci ?

To keby som vedela.... :rolleyes: Zmluva je uzatvorená na obdobie 1 roka. Obchodný zástupca má faktúrovať províziu po skončení mesiaca na základe údajov poskytnutých "zastúpeným", ktorý po skončení mesiaca vyhodnotí dosiahnutý obrat firiem pridelených tomuto obchodnému zástupcovi. Vyhodnocuje sa vždy predchádzajúci mesiac v nasledujúcom mesiaci, v posledný deň daného mesiaca by to nebolo možné, pretože zastúpená spoločnosť nemá ešte k poslednému dňu v mesiaci k dispozícii všetky podklady potrebné k stanoveniu sumy, z ktorej sa vypočítava provízia. Do 4-5 dní poskytnú informáciu, na základe ktorej si obchodný zástupca vie vypočítať výšku svojej provízie.

Tak, aby som to zhrnula, 5.4. dostanem informáciu, že za moju prácu alebo "poskytovanú službu" v mesiaci marec si môžem vyfaktúrovať xxx peniažkov. Čiže je to skôr tá druhá možnosť. A aký dátum daňovej povinnosti mi z toho vyplýva, keď faktúru vystavujem 5.4.?
evina
11.04.08,15:18
To keby som vedela.... :rolleyes: Zmluva je uzatvorená na obdobie 1 roka. Obchodný zástupca má faktúrovať províziu po skončení mesiaca na základe údajov poskytnutých "zastúpeným", ktorý po skončení mesiaca vyhodnotí dosiahnutý obrat firiem pridelených tomuto obchodnému zástupcovi. Vyhodnocuje sa vždy predchádzajúci mesiac v nasledujúcom mesiaci, v posledný deň daného mesiaca by to nebolo možné, pretože zastúpená spoločnosť nemá ešte k poslednému dňu v mesiaci k dispozícii všetky podklady potrebné k stanoveniu sumy, z ktorej sa vypočítava provízia. Do 4-5 dní poskytnú informáciu, na základe ktorej si obchodný zástupca vie vypočítať výšku svojej provízie.

Tak, aby som to zhrnula, 5.4. dostanem informáciu, že za moju prácu alebo "poskytovanú službu" v mesiaci marec si môžem vyfaktúrovať xxx peniažkov. Čiže je to skôr tá druhá možnosť. A aký dátum daňovej povinnosti mi z toho vyplýva, keď faktúru vystavujem 5.4.?

Potom by som to posudzovala podľa možnosti b uvedenej azlou
" služba skončená až ukončením mesiaca a vyhodnotením odberu a stanovením provízie podľa zmluvy (pričom tieto činnosti-vyhodnotenie sa uskutočnia až v štvrtom mesiaci ?"
t.j. DP 5.4., pričom predpokladám, že tak je to koncipované vo zmluve...
azla
11.04.08,16:31
Potom by som to posudzovala podľa možnosti b uvedenej azlou
" služba skončená až ukončením mesiaca a vyhodnotením odberu a stanovením provízie podľa zmluvy (pričom tieto činnosti-vyhodnotenie sa uskutočnia až v štvrtom mesiaci ?"
t.j. DP 5.4., pričom predpokladám, že tak je to koncipované v zmluve...

Myslím, že je veľmi dôležité venovať pozornosť takýmto, možno "drobným" pre niekoho "nepodstatným" formuláciam v zmluve, aby nevznikali pochybnosti, kedy nastalo plnenie.
(pre mnohých je najdôležitejší údaj - % provízie http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif )
bendo
12.04.08,09:05
Ešte raz ďakujem všetkým, čo mi pomohli sa prelúskať k správnemu dátumu DP. Ste skvelí.... ;)
erika_H
13.04.08,14:38
Prosím poradíte mi?
Mám faktúru od dodávateľa z EÚ.
Faktúra bola vystavená 31.1.08, tovar bol dodaný s faktúrou 3.2.2008-dátum daňovej povinnosti je 31.1 alebo 3.2.?:confused:
Mám takýchto faktúr viac-rozmýšlam aby som dala správne dátumy..
vždy je faktúra vystavená a tovar je dodaný s faktúrou asi 4 dni po vystavení..
Asi dám dátum daňovej povinnosti dátum vystavenia faktúry?
(15.ty den kalendarneho mesiaca nemusim brat do uvahy predpokladam,kedze je tovar doruceny spolu s fakturou)
azla
13.04.08,14:43
Prosím poradíte mi?
Mám faktúru od dodávateľa z EÚ.
Faktúra bola vystavená 31.1.08, tovar bol dodaný s faktúrou 3.2.2008-dátum daňovej povinnosti je 31.1 alebo 3.2.?:confused:
Mám takýchto faktúr viac-rozmýšlam aby som dala správne dátumy..
vždy je faktúra vystavená a tovar je dodaný s faktúrou asi 4 dni po vystavení..
Asi dám dátum daňovej povinnosti dátum vystavenia faktúry?
(15.ty den kalendarneho mesiaca nemusim brat do uvahy predpokladam,kedze je tovar doruceny spolu s fakturou)

Áno, deň vzniku daňovej povinnosti bude v Tvojom prípade deň vyhotovenia faktúry.
erika_H
13.04.08,15:13
Ďakujem Ti pekne Azla..
Gabi03
14.04.08,06:15
Prosím poradíte mi?
Mám faktúru od dodávateľa z EÚ.
Faktúra bola vystavená 31.1.08, tovar bol dodaný s faktúrou 3.2.2008-dátum daňovej povinnosti je 31.1 alebo 3.2.?:confused:
Mám takýchto faktúr viac-rozmýšlam aby som dala správne dátumy..
vždy je faktúra vystavená a tovar je dodaný s faktúrou asi 4 dni po vystavení..
Asi dám dátum daňovej povinnosti dátum vystavenia faktúry?
(15.ty den kalendarneho mesiaca nemusim brat do uvahy predpokladam,kedze je tovar doruceny spolu s fakturou)


Áno, deň vzniku daňovej povinnosti bude v Tvojom prípade deň vyhotovenia faktúry.

By som oponovala. Na základe uvedených info, by to mohlo byť skôr 15.3.. Ale len mohlo, nakoľko je dôležité určiť dodaciu podmienku. Takže nedá sa kvalifikovane odpovedať.
HankaH
14.04.08,12:53
Tiež mám otázku: faktúra z CZ za materiál, dátum vystavenia 29.2.2008, dátum zdan.plnenia 29.2.2008, doručená nám bola 9.4.2008. Kedy samozdaniť?
Gabi03
14.04.08,12:56
Tiež mám otázku: faktúra z CZ za materiál, dátum vystavenia 29.2.2008, dátum zdan.plnenia 29.2.2008, doručená nám bola 9.4.2008. Kedy samozdaniť?

Kedy bol dodaný materiál, kedy bola doručená faktúra, aká je dodacia podmienka?
Po zodpovedaní týchto otázok je možné odpovedať.
Vladimír Ozimý
14.04.08,13:27
Tiež mám otázku: faktúra z CZ za materiál, dátum vystavenia 29.2.2008, dátum zdan.plnenia 29.2.2008, doručená nám bola 9.4.2008. Kedy samozdaniť?

bola nám doručená. t.j FA??? alebo zasielka????
HankaH
14.04.08,15:03
Zásielka bola doručená vo februári, faktúru sme dostali ako som písala v otázke, t.j. 9.4.2008.
Gabi03
15.04.08,06:11
Zásielka bola doručená vo februári, faktúru sme dostali ako som písala v otázke, t.j. 9.4.2008.

Ak nadobudnutie tovaru nastalo 29.2.08, dátum zdaniteľného plnenia je 15.3.08.
dvojča
17.04.08,00:12
Ahojte poraďáci, aj ja Vás chcem poprosiť o radu. Prišla mi faktúra : refakturácia materiálu, kde dátum dodania je 11.03.2008 a dátum faktúrácie je 08.04.08. Do ktorého obdobia mi ide faktúra, do marca alebo apríla. Ja si myslím, že podľa zákona o DPH do marca, nakoľko deň vzniku daňovej povinnosti je dátum dodania tovaru a to je 11.03.08. No pletie ma skutočnosť, že z jedného školenia si pamätám, že hlavný dátum pre DPH je dátum vystavenia faktúry. Ďakujem za vysvetlenie.
Gabi03
17.04.08,06:34
Ahojte poraďáci, aj ja Vás chcem poprosiť o radu. Prišla mi faktúra : refakturácia materiálu, kde dátum dodania je 11.03.2008 a dátum faktúrácie je 08.04.08. Do ktorého obdobia mi ide faktúra, do marca alebo apríla. Ja si myslím, že podľa zákona o DPH do marca, nakoľko deň vzniku daňovej povinnosti je dátum dodania tovaru a to je 11.03.08. No pletie ma skutočnosť, že z jedného školenia si pamätám, že hlavný dátum pre DPH je dátum vystavenia faktúry. Ďakujem za vysvetlenie.

Málo informácií. V prvom rade... Dodávateľ je tuzemský, z členského štátu alebo zo zahraničia?
sameika
17.04.08,07:28
Ahojte poraďáci, aj ja Vás chcem poprosiť o radu. Prišla mi faktúra : refakturácia materiálu, kde dátum dodania je 11.03.2008 a dátum faktúrácie je 08.04.08. Do ktorého obdobia mi ide faktúra, do marca alebo apríla. Ja si myslím, že podľa zákona o DPH do marca, nakoľko deň vzniku daňovej povinnosti je dátum dodania tovaru a to je 11.03.08. No pletie ma skutočnosť, že z jedného školenia si pamätám, že hlavný dátum pre DPH je dátum vystavenia faktúry. Ďakujem za vysvetlenie.

Dobrý deň, poprosím Vás o radu. Vystavili sme zálohovú platbu na materiál. Uhrady došli postupne do 14, 15, a 16. 4.... aký je správny dátuim vystavenia daňového dokladu - deň prijatia zálohovej platby? Ja som dala dátum pripísania poslednej čiastočnej úhrady fa teda 16teho. Poprosím o potvrdenie správnosti. Ďakujem.
Tweety
17.04.08,07:32
Dobrý deň, poprosím Vás o radu. Vystavili sme zálohovú platbu na materiál. Uhrady došli postupne do 14, 15, a 16. 4.... aký je správny dátuim vystavenia daňového dokladu - deň prijatia zálohovej platby? Ja som dala dátum pripísania poslednej čiastočnej úhrady fa teda 16teho. Poprosím o potvrdenie správnosti. Ďakujem.
AK vystavuješ doklad k prijatým čiastočným preddavkom a 16.4. bola posledná použi tento dátum.
Gabi03
17.04.08,07:32
Dobrý deň, poprosím Vás o radu. Vystavili sme zálohovú platbu na materiál. Uhrady došli postupne do 14, 15, a 16. 4.... aký je správny dátuim vystavenia daňového dokladu - deň prijatia zálohovej platby? Ja som dala dátum pripísania poslednej čiastočnej úhrady fa teda 16teho. Poprosím o potvrdenie správnosti. Ďakujem.

Podľa mňa najsprávnejšie by bolo vystaviť na každú platbu zvlášť faktúru. Avšak ak by dodanie materiálu nastalo do 29.4., spravila by som jednu faktúru na vyúčtovanie platieb aj dodanie materiálu.
sameika
17.04.08,07:57
Podľa mňa najsprávnejšie by bolo vystaviť na každú platbu zvlášť faktúru. Avšak ak by dodanie materiálu nastalo do 29.4., spravila by som jednu faktúru na vyúčtovanie platieb aj dodanie materiálu.


Zvažovala som aj túto alternatívu - vystaviť faktúry samostatne.. Nakoľko ide o zákazku, predpokaldám, že dodanie materiálu nebude vysporiadané do 29teho. Ďakujem za odpovede. :)
Vladimír Ozimý
17.04.08,08:03
Dobrý deň, poprosím Vás o radu. Vystavili sme zálohovú platbu na materiál. Uhrady došli postupne do 14, 15, a 16. 4.... aký je správny dátuim vystavenia daňového dokladu - deň prijatia zálohovej platby? Ja som dala dátum pripísania poslednej čiastočnej úhrady fa teda 16teho. Poprosím o potvrdenie správnosti. Ďakujem.

Hovorí o tom § 75 ods. 1... v rámci jedného mesiaca, kedy ste dodali služby alebo tovar alebo prijali platby môžte vystaviť jednu súhrnnú faktúru na účely DPH...pričom ku každej prijatej zálohy by bolo fajn uviesť dátum prijatia platby...noo viem že to software nerobia....:)
sameika
17.04.08,08:27
Hovorí o tom § 75 ods. 1... v rámci jedného mesiaca, kedy ste dodali služby alebo tovar alebo prijali platby môžte vystaviť jednu súhrnnú faktúru na účely DPH...pričom ku každej prijatej zálohy by bolo fajn uviesť dátum prijatia platby...noo viem že to software nerobia....:)

Veru, software to nerobia, ale ďakujem za potvrdenie správnosti, prajem pekný dník :)
Tweety
17.04.08,08:29
Hovorí o tom § 75 ods. 1... v rámci jedného mesiaca, kedy ste dodali služby alebo tovar alebo prijali platby môžte vystaviť jednu súhrnnú faktúru na účely DPH...pričom ku každej prijatej zálohy by bolo fajn uviesť dátum prijatia platby...noo viem že to software nerobia....:)
Ale robia, robia niektoré áno.:)
Vladimír Ozimý
17.04.08,09:03
Ale robia, robia niektoré áno.:)


to som rád že to počujem...:)
dvojča
17.04.08,12:37
ahoj, tá faktúra je zo slovenska. My nakupujeme materiál z čiech, ale platíme slovenskej firme, ktorej čechy fakturujú náš materiál a slovenská firma nám tento materiál refakturuje. Čiže dodávateľ je tuzemský. Ďakujem za skorú odpoveď, ktorá mi veľmi pomôže, pretože mi tam DPH robí až 30tis.
Vladimír Ozimý
17.04.08,12:42
ahoj, tá faktúra je zo slovenska. My nakupujeme materiál z čiech, ale platíme slovenskej firme, ktorej čechy fakturujú náš materiál a slovenská firma nám tento materiál refakturuje. Čiže dodávateľ je tuzemský. Ďakujem za skorú odpoveď, ktorá mi veľmi pomôže, pretože mi tam DPH robí až 30tis.

prečítal som si aj spätný príspevok. Dátum vystavenia faktúry by vám vstupoval ako možnoť dátumu dodania ak by išlo o dodanie tovaru s EU. Vo vašom prípade však ide o tuzemské dodanie podľa par. 8 a t.j. vzniká vám právo odpočítať daň v čase kedy vzniká daňová povinnosť (t.j. u teba marec) ale za podmienky že do termínu na podanie máš faktúru - tú máš. T.j. nárok na uplatnenie je marec.
Gabhus
17.04.08,15:36
Chcem sa spýtať - sme štvrťročným platcom DPH. Faktúra je vystavená 2.4.2008, dátum zdaniteľného plnenia 31. 3. 2008. V ktorom štrvťroku si odpočítame daň - v prvom alebo v druhom. Ďakujeme všetkým ochotným, dme DPH začiatočníci - ako vo všetkom.
evina
17.04.08,15:59
Chcem sa spýtať - sme štvrťročným platcom DPH. Faktúra je vystavená 2.4.2008, dátum zdaniteľného plnenia 31. 3. 2008. V ktorom štrvťroku si odpočítame daň - v prvom alebo v druhom. Ďakujeme všetkým ochotným, dme DPH začiatočníci - ako vo všetkom.

Daňová povinnosť vznikla 31.3., teda máte nárok na uplatnenie odpočtu v prvom štvrťroku.
Paragraf 51 zákona o DPH Vám dáva právo sa rozhodnúť v prípade, že máte doklad do podania DP /do 25.4.2008/ uplatniť si právo na odpočet aj v nasledujúcom zdaňovacom období, t.j. v druhom štvrťroku.

Je to teda na Vašom rozhodnutí s prihliadnutím napr. na Vašu smernicu - povedzme, v ktorej je uvedené, že doklady prijaté do 15. idú do 1.Q. a po 15. do druhého štvrťroku.
Kika69
19.04.08,14:13
Ahojte Poraďáci, môžete mi prosím vás poradiť?
Firma, v ktorej účtujem od januára 2008 si vlani v septembri objednala inzerciu. Firme bola vyhotovená zálohová faktúra, na základe ktorej bola inzercia uhradená. Predošlá účtovníčka si v januári tohto roku pri uzávierke roka 2007 všimla, že nemáme za inzerciu vyúčtovaciu faktúru. Po telef. dohovore nám zaslali faktúru, ktorá bola vystavená 2.10.2007 s dátumom dodania služby 30.9.2007. Oni ju určite poslali aj v októbri, no do firmy vyúčtovacia faktúra neprišla, asi sa niekde cestou stratila. Takže sme vlastne faktúru obdržali až 7.2.2008. Sme štvrťroční platitelia, môžem si uplatniť daň na vstupe zo spomínanej faktúry teraz v I.Q roku 2008 podľa

§ 51 Uplatnenie práva na odpočítanie dane
1/ Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,

??? :confused:
Zita5
19.04.08,14:18
Ahojte Poraďáci, môžete mi prosím vás poradiť?
Firma, v ktorej účtujem od januára 2008 si vlani v septembri objednala inzerciu. Firme bola vyhotovená zálohová faktúra, na základe ktorej bola inzercia uhradená. Predošlá účtovníčka si v januári tohto roku pri uzávierke roka 2007 všimla, že nemáme za inzerciu vyúčtovaciu faktúru. Po telef. dohovore nám zaslali faktúru, ktorá bola vystavená 2.10.2007 s dátumom dodania služby 30.9.2007. Oni ju určite poslali aj v októbri, no do firmy vyúčtovacia faktúra neprišla, asi sa niekde cestou stratila. Takže sme vlastne faktúru obdržali až 7.2.2008. Sme štvrťroční platitelia, môžem si uplatniť daň na vstupe zo spomínanej faktúry teraz v I.Q roku 2008 podľa

§ 51 Uplatnenie práva na odpočítanie dane
1/ Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,



??? :confused:
§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html#hore)


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.
.................................................
Odpočet DPH uplatníte v I.Q.2008.
Kika69
19.04.08,14:36
Veľmi pekne vám ďakujem za rýchlu odpoveď. Pekný deň prajem!
azla
19.04.08,14:53
Ahojte Poraďáci, môžete mi prosím vás poradiť?
Firma, v ktorej účtujem od januára 2008 si vlani v septembri objednala inzerciu. Firme bola vyhotovená zálohová faktúra, na základe ktorej bola inzercia uhradená. Predošlá účtovníčka si v januári tohto roku pri uzávierke roka 2007 všimla, že nemáme za inzerciu vyúčtovaciu faktúru. Po telef. dohovore nám zaslali faktúru, ktorá bola vystavená 2.10.2007 s dátumom dodania služby 30.9.2007. Oni ju určite poslali aj v októbri, no do firmy vyúčtovacia faktúra neprišla, asi sa niekde cestou stratila. Takže sme vlastne faktúru obdržali až 7.2.2008. Sme štvrťroční platitelia, môžem si uplatniť daň na vstupe zo spomínanej faktúry teraz v I.Q roku 2008 podľa

§ 51 Uplatnenie práva na odpočítanie dane
1/ Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,

??? :confused:
Služba bola dodaná .......................30.9.2007
Právo na odpočítanie vzniká ............ 30.9.2007
Doklad - fa Ste obdržali .................... 7.2.2008

Uplatniť právo na odpočítanie si môžete podľa §51, odst.2

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

Odpočet Dph si uplatníte v I.Q.2008 (ako Zita5), avšak nie podľa zvýrazneného slovíčka alebo, lebo Vy si už vyberať nemôžete. Vaše uplatnenie odpočtu je podľa zvýraznenej časti v tomto príspevku.
elenka
19.04.08,16:27
Dobry den,
prosim skusenych poradte mi - v IV. štvrťroku 2007 bol nadmerny odpočet, v I. štvrťroku 2008 mám daňovú povinnosť. Uvádza sa v niektorom riadku v daňovom priznani DPH za I. štvrťrok 2008 aj výška nadmerného odpočtu z IV. štvrťroku 2007 ?
Prepáčte tento prípad mám prvý krát.
zuhl
19.04.08,16:35
Uvádza, na riadok 31.
elenka
19.04.08,16:38
Ďakujem za rýchlu odpoveď - pekný víkend
Rozalka
19.04.08,16:56
Uvádza, na riadok 31.


Ďakujem za rýchlu odpoveď - pekný víkend
Udeľujem bodík v mene elenky.
denisie
21.04.08,12:34
... ak je faktúra vystavená v apríli, a deň dodania je 31.3., t.z. že deň zdaniteľného plnenia bude v marci, teda odpočet v marcovej DPH, ale doklad bude zaúčtovaný do apríla. Je to tak? Vopred ďakujem:)
Tweety
21.04.08,12:37
... ak je faktúra vystavená v apríli, a deň dodania je 31.3., t.z. že deň zdaniteľného plnenia bude v marci, teda odpočet v marcovej DPH, ale doklad bude zaúčtovaný do apríla. Je to tak? Vopred ďakujem:)
Zdaniteľné plnenie je v marci, nárok na odpočet vzniká v marci, aj účtovanie sa týka marca.
denisie
21.04.08,12:42
Zdaniteľné plnenie je v marci, nárokna odpočet vzniká v marci, aj účtovanie sa týka marca.
áno s odpočtom som si bola v podstate istá, skôr ma však pletie účtovné obdobie. Ak dám dátum vystavenia napr. 10.4.2008 ponúkne mi číselný rad aprílový, lebo mám prednastavené aby sa menil podľa zmeny mesiaca, a potom sa opýta či chcem doklad zaúčtovať do apríla? Takže nebola som si istá, či je to správne, keď DPH si uplatním v marci a doklad zaúčtujem do apríla...
zuhl
21.04.08,12:46
Treba odkliknúť, že áno do apríla.
denisie
21.04.08,12:50
Treba odkliknúť, že áno do apríla.
...hm, Tweety píše že do marca, a ty do apríla...ja sa tiež skôr prikláňam k aprílu ale vôbec si nie som istá ako je to správne...
Gabi03
21.04.08,12:53
...hm, Tweety píše že do marca, a ty do apríla...ja sa tiež skôr prikláňam k aprílu ale vôbec si nie som istá ako je to správne...

Správne sú oba. Ktorý budeš používať si musíš určiť v internej smernici a používať stále ten istý.
Tweety
21.04.08,12:53
...hm, Tweety píše že do marca, a ty do apríla...ja sa tiež skôr prikláňam k aprílu ale vôbec si nie som istá ako je to správne...
Účtovný prípad nastal v marci- dodanie bolo marcové, takže marec. DPh môže byť aj v apríli.
evina
21.04.08,12:55
áno s odpočtom som si bola v podstate istá, skôr ma však pletie účtovné obdobie. Ak dám dátum vystavenia napr. 10.4.2008 ponúkne mi číselný rad aprílový, lebo mám prednastavené aby sa menil podľa zmeny mesiaca, a potom sa opýta či chcem doklad zaúčtovať do apríla? Takže nebola som si istá, či je to správne, keď DPH si uplatním v marci a doklad zaúčtujem do apríla...

Správne je účtovanie do marca a odpočet DPH v marci alebo apríli podľa rozhodnutia /§51 zákona o DPH/

Dátum účtovného prípadu - viď postupy alebo zákon o účtovníctve

http://www.porada.sk/t10719-faktura-datum-uskutocnenia-uctovneho-pripadu.html
evina
21.04.08,13:03
a nadviažem aj na príspevok od Gabi - apríl napr. v prípade, ak máte upravené v smernici, že doklady, ktoré prídu po uzávierke mesiaca tak ...
denisie
22.04.08,06:38
.veľmi pekne ďakujem všetkým za vaše cenné rady..prajem pekný deň
Kika69
30.04.08,11:32
Pekný deň vám prajem, môžete mi prosím vás pomôcť?

Včera som našla v účtovníctve jednu faktúru s dátumom dodania 31.3.2008. Faktúru sme obdržali tiež 31.3.2008. Sama neviem z akých dôvodov som si nevšimla na faktúre DPH (asi ma pomýlila zálohová fa, tam DPH samozrejme nebola) a celú službu som dala do nákladov.
Chcela by som sa pýtať?
1. Môžem si uplatniť odpočet DPH v 2.Q podľa §51, odst.2 ???

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d);

2.otázka by bola, že ak áno, tak opravu dokladu by som mala spraviť interným dokladom storno služby vo výške DPH a zaúčtovať odpočet DPH???Mohla by som opraviť faktúru priamo aj v softweri v mesiaci marec 2008, ale asi správnejšie bude ID, lebo potom by som tým pádom ovplyvnila aj výšku DPH v I.Q, ktorý mi vypočítal softwer, ten však momentáne sedí s výkazom DPH za I.Q. Uvažujem správne?

Ďakujem vám za rady.
Vladimír Ozimý
30.04.08,11:36
Pekný deň vám prajem, môžete mi prosím vás pomôcť?

Včera som našla v účtovníctve jednu faktúru s dátumom dodania 31.3.2008. Faktúru sme obdržali tiež 31.3.2008. Sama neviem z akých dôvodov som si nevšimla na faktúre DPH (asi ma pomýlila zálohová fa, tam DPH samozrejme nebola) a celú službu som dala do nákladov.
Chcela by som sa pýtať?
1. Môžem si uplatniť odpočet DPH v 2.Q podľa §51, odst.2 ???

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d);

2.otázka by bola, že ak áno, tak opravu dokladu by som mala spraviť interným dokladom storno služby vo výške DPH a zaúčtovať odpočet DPH???Mohla by som opraviť faktúru priamo aj v softweri v mesiaci marec 2008, ale asi správnejšie bude ID, lebo potom by som tým pádom ovplyvnila aj výšku DPH v I.Q, ktorý mi vypočítal softwer, ten však momentáne sedí s výkazom DPH za I.Q. Uvažujem správne?

Ďakujem vám za rady.

k otázke č. 1: ano môžete zahrnúť DPH aj do druhého kvartálu
k otázke č. 2: netrapil by som sa opravil by som Fa ale dátum dodania by som si uviedol 1.4. a tým pádom vám to zahrnie do DPH do 2 kvartálu
Milan Benka
30.04.08,11:38
Pekný deň vám prajem, môžete mi prosím vás pomôcť?

Včera som našla v účtovníctve jednu faktúru s dátumom dodania 31.3.2008. Faktúru sme obdržali tiež 31.3.2008. Sama neviem z akých dôvodov som si nevšimla na faktúre DPH (asi ma pomýlila zálohová fa, tam DPH samozrejme nebola) a celú službu som dala do nákladov.
Chcela by som sa pýtať?
1. Môžem si uplatniť odpočet DPH v 2.Q podľa §51, odst.2 ??? ANO

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d);

2.otázka by bola, že ak áno, tak opravu dokladu by som mala spraviť interným dokladom storno služby vo výške DPH a zaúčtovať odpočet DPH???Mohla by som opraviť faktúru priamo aj v softweri v mesiaci marec 2008, ale asi správnejšie bude ID, lebo potom by som tým pádom ovplyvnila aj výšku DPH v I.Q, ktorý mi vypočítal softwer, ten však momentáne sedí s výkazom DPH za I.Q. Uvažujem správne? Aký soft používate ? Niekt. soft umožňuje zadať dátum na uplatnenie odpočtu dane rozdielne od dátumu zúčtovania.

Ďakujem vám za rady.

Zvýraznené.
Kika69
30.04.08,11:52
Ďakujem Vám za rýchle odpovede. Používame V Soft, neviem, či mi to umožňuje, učím sa na ňom a pracujem s ním len od januára. Ale poštudujem, či mi to umožňuje.
Ešte raz vďaka.
azla
30.04.08,12:29
Ďakujem Vám za rýchle odpovede. Používame V Soft, neviem, či mi to umožňuje, učím sa na ňom a pracujem s ním len od januára. Ale poštudujem, či mi to umožňuje.
Ešte raz vďaka.

Skús sa spýtať v nižšie priloženej téme (pracujú vo VSofte)-možno Ti poradia;)

http://www.porada.sk/t44461-vsoft.html
Kika69
30.04.08,12:35
Skús sa spýtať v nižšie priloženej téme (pracujú vo VSofte)-možno Ti poradia;)

http://www.porada.sk/t44461-vsoft.html

Vďaka.;)
evita
02.05.08,07:23
Prajem príjemný deň. Prosím múdrych poraďákov o radu. Máme zmluvy s nájomcami o prenájme nebyt. priestorov, v ktorých je dohodnuté, že nájomné budú platiť vopred na základe faktúry, do 25 dňa pred mesiacom, ktorého sa nájom týka. Neviem, či vo faktúrach mám uvádzať:
dátum dodania napr. za máj - 20.04., splatnosť 25.04., vystavená 20.04., alebo dátum dodania:01.05., splatnosť:25.04., vystavená:20.04.
ide mi hlavne o ten dátum dodania služby, či môže byť vyšší ako dátum vystavenia, a aby som nemusela robiť predfaktúry, keďže máme v zmluvách dohodnuté tak ako som napísala vyššie.:confused:
Vladimír Ozimý
02.05.08,07:40
Prajem príjemný deň. Prosím múdrych poraďákov o radu. Máme zmluvy s nájomcami o prenájme nebyt. priestorov, v ktorých je dohodnuté, že nájomné budú platiť vopred na základe faktúry, do 25 dňa pred mesiacom, ktorého sa nájom týka. Neviem, či vo faktúrach mám uvádzať:
dátum dodania napr. za máj - 20.04., splatnosť 25.04., vystavená 20.04., alebo dátum dodania:01.05., splatnosť:25.04., vystavená:20.04.
ide mi hlavne o ten dátum dodania služby, či môže byť vyšší ako dátum vystavenia, a aby som nemusela robiť predfaktúry, keďže máme v zmluvách dohodnuté tak ako som napísala vyššie.:confused:

zakon nam už nezakazuje vystaviť faktúru pred dodaním služby alebo tovaru. Problém je však určiť presný dátum dodania aby ste vystavili faktúru podľa par. 71. T.j. vy síce v zmluve máte 25 deň v mesiaci, ktorý predchádza mesiacu za ktorý sa platí nájom. Ak by vám nebola uhrada vykonaná potom dátum dodania môže byť najskôr 1.5. a najneskôr posledný deň za ktoré požadujete platbu. T.j. ak je to za mesiac potom 31.5. Ak však platba príde napr. 25.4 aleob 26.4. potom dátum dodania je deň prijatia platby. T.j. viete presne určiť dátum dodania kedy vám príde platba na účet? ak ano potom samozrejme nie je problém vystaviť faktúru. Ja osobne keďže mám zmluvu by som faktúru vystavoval až po prijatej úhrade pričom klienti nech platia na základe zmluvy...vyhol by som sa nejakým prerábaniam faktúry v prípade že mi to uhradia inokedy ako je dohodnuté v zmluve...prevod medzi bankami atd...
azla
02.05.08,08:13
Daňová povinnosť vzniká buď poskytnutím služby,
alebo
prijatím platby pred poskytnutím služby.

Ak nebola poskytnutá služba v apríli ani nebola prijatá platba v aprili (ak Vám neuhradia fa 25.4), na základe čoho Vám vznikne daňová povinnosť v apríli ?

Potom môže byť problém aj pri odpočítaní na druhej strane.
Právo na odpočítanie dane vzniká - ak pri tejto službe vznikla daňová povinnosť. § 49/1
Ak nevznikla daňová povinnosť, nevzniká ani právo na odpočítanie dane.

Tieto názory (aj predchádzajúci príspevok) je čiastočne podporený aj vo vysvetlivkami k zákonu o Dph (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html) /SEPI/

Vznik daňovej povinnosti pri čiastkových alebo opakovaných dodávkach.

Od 1.januára 2005 sa zmenil deň vzniku daňovej povinnosti pri dodaní tovaru alebo služby, ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane (§19 ods.3 zákona). Do 31.decembra 2004 vznikala daňová povinnosť dňom, kedy má byť podľa zmluvy zaplatené za opakované alebo čiastovo dodávaný tovar alebo službu a za predpokladu, že bola dohodnutá platba za čiastkové alebo opakované dodanie tovaru alebo služby za obdobie dlhšie ako dvanásť mesiacov, potom vznikla daňová povinnosť najneskôr posledným dňom dvanásteho mesiaca.
Od 1.januára 2005 vzniká daňová povinnosť pri dodaní tovaru alebo služby, ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane (§19 odst.3 zákona), najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakované alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje. Za predpokladu, že je dohodnutá platba za čiastkové alebo opakované dodanie tovaru alebo služby za obdobie dlhšie ako dvanásť mesiacov, vzniká daňová povinnosť najneskor posedným dňom dvanastého mesiaca.
evita
02.05.08,08:51
Ďakujem veľmi pekne za odpovede, pochopila som, budem si to musieť sledovať. Síce len máloktorí nájomníci platia tak ako je dohodnuté v zmluve, budem si to musieť ustriehnuť. Ešte raz ďakujem za vysvetlenie.:)
Maxinka
13.05.08,11:57
Ak som mala vystavenú Zál.fakt.24.04.08 a zaplatila som ju 30.04.08.Dodávateľ mi vystavil Ostrú fakt. s dátumom dodania tovaru 02.05.08. Neviem či do DPH teda vstupuje v 04 alebo v 05 mesiaci?
azla
13.05.08,12:03
Ak som mala vystavenú Zál.fakt.24.04.08 a zaplatila som ju 30.04.08.Dodávateľ mi vystavil Ostrú fakt. s dátumom dodania tovaru 02.05.08. Neviem či do DPH teda vstupuje v 04 alebo v 05 mesiaci?

Ak dodávateľ prijal platbu 2.5.2008, to je aj dátum daňovej povinnoti, a to je aj dátum vzniku práva na odpočítanie na Vašej strane. Jednoznačne 5/08.
janaGT
15.05.08,08:19
mám dod. fa z ČR vystavenú v EUR. Ide o dodávku dreva.
dátum vystavenia: 13.5.08
zdan.plenenie: 13.5.08
splatnosť: 18.5.08
platba zo slovenského účtu prevodom ( v eurách )
pre účely DPH použijem kurz zo dňa vyhotovenia 13.5.08 (NBS)
a pre účto?
Vladimír Ozimý
15.05.08,08:23
mám dod. fa z ČR vystavenú v EUR. Ide o dodávku dreva.
dátum vystavenia: 13.5.08
zdan.plenenie: 13.5.08
splatnosť: 18.5.08
platba zo slovenského účtu prevodom ( v eurách )
pre účely DPH použijem kurz zo dňa vyhotovenia 13.5.08 (NBS)
a pre účto?

13.5 aj pre účtovníctvo došlo k splneniu dodávky
janaGT
15.05.08,08:25
13.5 aj pre účtovníctvo došlo k splneniu dodávky
vrelá vďaka!
sameliacka
27.05.08,11:51
Mňa na Tvojom príspevku zaujala iná vec. Predpokladám, že ide o tuzemsko:
Službu poskytujete od 10. 04.2008 a platbu ste prijali v marci. Z tohoto dôvodu si myslím, že spôsob vystavenia faktúry nie je správny, nakoľko k DP nedošlo v tom istom mesiaci.
V mesiaci marec mala byť vystavená faktúra na základe prijatej platby /stále zálohová/, kde daňová povinnosť = dátum prijatia platby a na jej základe DPH odvedená. /čo aj bola odvedená/.
Súhrnná /konečná/ faktúra s odpočtom DPH zo zálohy má byť vystavená po poskytnutí služby, resp. podľa toho, či ide o opakovanú službu, čiastkové plnenie alebo celkový proces...To, že ste na faktúre uviedli presne plnenie služby Vás neoprávňovalo vystaviť hneď konečnú faktúru.

Takto vystavená faktúra môže mať napr. za následok aj zlé účtovanie v PÚ a z hľadiska dane príjmu aj zlé posúdenie výnosov, resp. nákladov v roku 2008 a 2009 napríklad.

Zákon pozná dodanie služby, dodanie tovaru, daňová povinnosť na základe prijatej platby, čo sa môže riešiť podľa mojej mienky aj tak ako píše Muška vyššie.
....§ 19
(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby...

Pre úplnosť uvádzam: pojem "zdaniteľné plnenie" už zákon nepozná.
hovoríš, že v marci mala byť vystavená ZÁLOHOVÁ faktúra a na jej základe odvedená DPH, ale odkedy sa na základe zálohovej faktúry môže odviesť DPH? Pokiaľ ja viem (§19 ods. 4 zákona o DPH), tak daňová povinnosť vzniká dňom prijatia platby, t. j. v marci, tak mala byť aj ostrá fa podľa môjho názoru vystavená do 15 dní od prijatia platby. To, či bude vystavená v marci alebo v apríli, podľa mňa nie je dôležité, ide hlavne o to, aby to bolo do tých 15 dní, nie?
azla
27.05.08,21:09
hovoríš, že v marci mala byť vystavená ZÁLOHOVÁ faktúra a na jej základe odvedená DPH, ale odkedy sa na základe zálohovej faktúry môže odviesť DPH? Pokiaľ ja viem (§19 ods. 4 zákona o DPH), tak daňová povinnosť vzniká dňom prijatia platby, t. j. v marci, tak mala byť aj ostrá fa podľa môjho názoru vystavená do 15 dní od prijatia platby. To, či bude vystavená v marci alebo v apríli, podľa mňa nie je dôležité, ide hlavne o to, aby to bolo do tých 15 dní, nie?
Reagovala si na Evinu, ale odpoviem Ti aj ja.(budem jej advokátom).

Keďže platba bola prijatá v marci, do 15. dní od prijatia platby je povinnosť vystaviť zalohovú faktúru daňovú a odviesť daň za obdobie v ktorom vzniká daňová povinnosť. Z kontextu a celej témy, ktorá sa riešila bolo jasné, že ide o doklad vystavený k prijatej zálohe. Keďže platba bola prijatá v marci, daňová povinnosť vzniká v marci.

Ostrá faktúra sa rozumie faktúra za službu po jej dodaní, na ktorú bola daná záloha prijatá. Keďže služba je uskutočnená v mesiaci 04, tak ostrá faktúra sa vystavuje s uvedením daňovej povinnosti až v mesiaci apríl.
V ostrej fa sa odpočíta čiastka zo zálohovej fa daňovej, prípadný rozdiel sa vysporiadá v daňovom priznaní, v ktorom sa uvádza ostrá faktúra.
Petra29
27.05.08,21:16
A ešte doplním Anku, že Evina nespomína "zálohovú faktúru", ale faktúru k prijatej platbe /zálohovej/.
evina
27.05.08,21:27
hovoríš, že v marci mala byť vystavená ZÁLOHOVÁ faktúra a na jej základe odvedená DPH, ale odkedy sa na základe zálohovej faktúry môže odviesť DPH? Pokiaľ ja viem (§19 ods. 4 zákona o DPH), tak daňová povinnosť vzniká dňom prijatia platby, t. j. v marci, tak mala byť aj ostrá fa podľa môjho názoru vystavená do 15 dní od prijatia platby. To, či bude vystavená v marci alebo v apríli, podľa mňa nie je dôležité, ide hlavne o to, aby to bolo do tých 15 dní, nie?

Osobne som už niekoľkokrát upozornila na problém používania pojmu "ostrá" faktúra. Týmto pojmom si v praxi nahradzujeme pojem "súhrnná faktúra", ktorý pozná zákon o dani z pridanej hodnoty.
Na základe prijatej platby pokiaľ nedošlo zároveň v tom istom mesiaci aj k dodaniu služby alebo tovaru nevystavujeme nikdy ostrú faktúru /súhrnnú, teda konečnú/ - vystavujeme "len" faktúru na základe prijatej platby a táto je z hľadiska účtovného stále zálohovou faktúrou a z hľadiska zákona o DPH je dokladom slúžiacim pre odvod a zároveň odpočet DPH. Ak bola platba prijatá v marci nastala DP v marci, tak je dôležitý mesiac marec pre odvod DPH, ako aj pre odpočet...

P.s. prvá faktúra /zálohová/ na základe, ktorej platíme sa vystavuje vždy bez DPH a táto sa rozpíše na ntto a DPH vo faktúre vystavenej po prijatí platby na účely DPH - z hľadiska účtovného stále ide o zálohovú faktúru v oboch prípadoch.

§ 75
Vyhotovenie faktúry
1/ Platiteľ môže vyhotoviť za viac samostatných dodaní tovaru alebo služby rovnakého druhu alebo za viac platieb prijatých pred dodaním tovaru alebo dodaním služby súhrnnú faktúru, ktorá môže pokrývať najviac obdobie kalendárneho mesiaca; platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od skončenia kalendárneho mesiaca.
Petra29
27.05.08,21:38
A mne sa v súvislosti s vystavovaním faktúr k prijatým zálohám stáva často to, že tieto faktúry sa "tvária", že sú "ostré", žiadna zmienka o tom, že ide o vystavenie dokladu k prij.platbe. Predmetom fakturácie je konkrétna služba. Až keď "pátram" vo firme, či už bolo dodanie splnené, zisťujem, že mám stále účtovať o zálohe.
Alenaa
03.06.08,07:49
Podľa toho, čo som tu čítala - a je to aj môj názor, môžem vystaviť faktúru s dátumom 3.6.2008, alebo 30.5.2008 a označiť dátum zdaniteľného plnenia 30.4.2008 - služby boli vykonané v apríli, ale fakturujeme až teraz.
Ďakujem za odsúhlasenie:)
Vranová
03.06.08,07:56
Pojem zdaniteľné plnenie neexistuje, je dátum dodania služby a tovaru. Jednoznačne je to zlé, ale podľa môjho názoru sa pomýlili pri zadávaní údajov na faktúru!!!!
Asi správne malo byť uvedené:
fa vystavená: 15.06.2007
splatnosť: 15.06.2007
dátum dod.tovaru a služby: 11.06.2007
Alenaa
03.06.08,08:04
ok, nie zdaniteľné plnenie,
Faktúra by mala vyzerať nasledovne:
Dátum vyhotovenia: 30.5.2008
Dátum splatnosti: 6.6.2008
Dátum vzniku daňovej povinnosti: 30.4.2008
Alenaa
03.06.08,08:20
ok, nie zdaniteľné plnenie,
Faktúra by mala vyzerať nasledovne:
Dátum vyhotovenia: 30.5.2008
Dátum splatnosti: 6.6.2008
Dátum vzniku daňovej povinnosti: 30.4.2008
Môže byť?
Gabi03
03.06.08,08:55
Môže byť?

Nie. Vystaviť faktúru ste povinný do 15 dní od dodania tovaru alebo služby.
Alenaa
03.06.08,09:02
jasné, to mi teraz ušlo, sústredila som sa na dátumy na montážnom denníku, a odberateľ chcel od nás tiež faktúru s aprílovym dátumom.
Ďakujem za upozornenie.:)
Kika69
24.10.08,09:13
Môžete mi prosím vás pomôcť?

19.9.2008 sme zaplatili pripojovací poplatok ZSE na základe zmluvy ako zálohovú platbu.
Dostali sme faktúru za prijatú platbu-
dátum prijatia platby: 19.9.2008
dátum vyhotovenia: 30.9.2008

a potom tu mám faktúru za pripojovací poplatok:
dátum dodania služby: 6.10.2008
dátum vyhotovenia faktúry: 8.10.008

Sme štvrťroční platitelia, kedy môžem uplatniť daň na vstupe v III.Q alebo až vo IV. Q, keďže dátum dodania služby je 6.10.2008???
Vďaka.
Kika69
24.10.08,09:19
Ďakujem. Takže to dávam do III.Q. však? Dobre som pochopila?;)
evina
24.10.08,09:25
Môžete mi prosím vás pomôcť?

19.9.2008 sme zaplatili pripojovací poplatok ZSE na základe zmluvy ako zálohovú platbu.
Dostali sme faktúru za prijatú platbu-
dátum prijatia platby: 19.9.2008
dátum vyhotovenia: 30.9.2008

Z tohto dokladu uplatníte DPH v 3.Q.2008 . Daňová povinnosť , a teda pri existencii dokladu aj právo na odpočítane DPH vznikli 19.9.2008. Z hľadiska účtovného je faktúra účtovaná na účte 314.XX

a potom tu mám faktúru za pripojovací poplatok:
dátum dodania služby: 6.10.2008
dátum vyhotovenia faktúry: 8.10.008

Tu by malo ísť o konečnú faktúru, na ktorej podľa správnosti má byť ntto a DPH zo zálohovej faktúry uplatnenej už v 3.Q. odpočítaná a uplatníte si rozdiel /ak vôbec nejaký bol a nebola zaplatená záloha v plnej výške/ vo IV. Q. Ak bola služba zaplatená v plnej sume už v zálohe, účtujute túto faktúr v 10. mesiaci na príslušný nákladový účet, vrátane odpočítania zálohy, a rozdiel DPH bude nula, čiže už nič neuplatňujete v DPH

Sme štvrťroční platitelia, kedy môžem uplatniť daň na vstupe v III.Q alebo až vo IV. Q, keďže dátum dodania služby je 6.10.2008???
Vďaka.

v texte...
Gabi03
24.10.08,09:26
Môžete mi prosím vás pomôcť?

19.9.2008 sme zaplatili pripojovací poplatok ZSE na základe zmluvy ako zálohovú platbu.
Dostali sme faktúru za prijatú platbu-
dátum prijatia platby: 19.9.2008
dátum vyhotovenia: 30.9.2008

a potom tu mám faktúru za pripojovací poplatok:
dátum dodania služby: 6.10.2008
dátum vyhotovenia faktúry: 8.10.008

Sme štvrťroční platitelia, kedy môžem uplatniť daň na vstupe v III.Q alebo až vo IV. Q, keďže dátum dodania služby je 6.10.2008???
Vďaka.

Podľa faktúry za prijatú platbu, čiže 19.9., resp. keď ste obdržali faktúru. .... Toto všetko za predpokladu, že suma na oboch faktúrach je rovnaká.
Kika69
24.10.08,09:33
Všetkým vám ďakujem za rýchle odpovede a prajem krásny deň.
Kika69
24.10.08,09:34
Ozaj a záloha bola zaplatená v plnej výške takže suma je na oboch faktúrach rovnaká.
evina
24.10.08,09:37
Ozaj a záloha bola zaplatená v plnej výške takže suma je na oboch faktúrach rovnaká.

Tak postupuješ ako som písala, odpočet v III.Q. v plnej výške a faktúru účtuješ v 10. mesiaci..../v PÚ/
slavkavar
03.11.08,12:01
Chcem sa spýtať!
Možem vystaviť faktúru za dodanie služby
Dátum daň. povinnosti: 31.10.2008
Dátum vystavenia fa: 1.11.2008
Nie som platca DPH
Jarka 1
03.11.08,12:06
Prečo chceš uvádzať dátum daňovej povinnosti, keď nie si platca DPH?
slavkavar
03.11.08,12:08
Ja tomu veľmi nerozumiem, ale brat má taký problém s jednou firmou, že chcu mať na fakture uvedený tento dátum. konkretne tak ako som to rozpísala.
Jarka 1
03.11.08,12:14
Neplatca DPH neuvádza tento dátum. A firma, ktorá ho žiada nemá nárok na odpočet DPH z takejto faktúry, lebo tam ani žiadne DPH nie je.
slavkavar
03.11.08,12:24
Dakujem Ti veľmi pekne. veľmi si mi pomohla.
Kika69
14.12.08,20:16
Dobrý večer!

Môžem vás poprosiť o pomoc, či som postupovala správne?

Môj klient prenajíma nebytové priestory a podľa zmluvy požaduje platbu za prenájom vopred za obdobie 12 mesiacov.

V 1. prípade bola zmluva uzavretá od 3.10.2008 - 2.10.2009 a 3.10.2008 bol nájom zaplatený v plnej čiastke. Tu som vystavila faktúru a uviedla dátum vzniku daňovej povinnosti 3.10.2008

v 2. prípade bola zmluva uzavretá dnešným dňom t.j. nájom od 14.12.2008 do 13.12.2009, prenájom bude zaplatený na základe vystavenej faktúry, ktorá je splatná do 28.12.2008. V tomto prípade som uviedla dátum vzniku daňovej povinnosti dnešný deň t.j. 14.12.2008.

Postupovala som v oboch prípadoch správne?


Nemala som vystaviť na prijatú platbu zalohovú faktúru daňovú ( v druhom prípade, keď bude zaplatený prenájom) a ostrú faktúru za prenájom až po jeho dodaní t.j. na budúci rok v jednom prípade 2.10.2009 a v druhom prípade 13.12.2009???

Vďaka vám za pomoc.;)
Kika69
15.12.08,09:40
Prosím pekne môže mi niekto pomôcť k predošlému príspevku? Aj dnes by som mala vystaviť 2 ďalšie faktúry. Je to tak O.K., keď uvediem dátum vzniku daňovej povinnosti prvý deň trvania nájmu? Vopred ďakujem. :)
Muška
15.12.08,10:45
Kika69
15.12.08,18:31
Kika,
toto si čítala? http://www.porada.sk/t26145-19ods-3-sluzby-suvisiace-s-najmom.html


Muška vďaka za link, ale tu sa rozpisuje ako fakturovať služby spojené s nájmom teda za elektrinu,vodu, plyn...V mojom prípade sa fakturuje nájom bez služieb a nie opakovane, ale len raz ročne vždy vopred.
Mohli by ste prosím napísať váš názor, či to robím dobre?
Ďakujem.
Tweety
15.12.08,18:33
Dobrý večer!

Môžem vás poprosiť o pomoc, či som postupovala správne?

Môj klient prenajíma nebytové priestory a podľa zmluvy požaduje platbu za prenájom vopred za obdobie 12 mesiacov.

V 1. prípade bola zmluva uzavretá od 3.10.2008 - 2.10.2009 a 3.10.2008 bol nájom zaplatený v plnej čiastke. Tu som vystavila faktúru a uviedla dátum vzniku daňovej povinnosti 3.10.2008

v 2. prípade bola zmluva uzavretá dnešným dňom t.j. nájom od 14.12.2008 do 13.12.2009, prenájom bude zaplatený na základe vystavenej faktúry, ktorá je splatná do 28.12.2008. V tomto prípade som uviedla dátum vzniku daňovej povinnosti dnešný deň t.j. 14.12.2008.

Postupovala som v oboch prípadoch správne?


Nemala som vystaviť na prijatú platbu zalohovú faktúru daňovú ( v druhom prípade, keď bude zaplatený prenájom) a ostrú faktúru za prenájom až po jeho dodaní t.j. na budúci rok v jednom prípade 2.10.2009 a v druhom prípade 13.12.2009???

Vďaka vám za pomoc.;)
Postupovala si v oboch prípadoch správne.
Kika69
15.12.08,20:13
Tweety veľmi pekne ďakujem a pekný večer prajem.;)
andyt
16.12.08,15:56
Ahoj všetci poraďáci,
mám klienta, ktorý poskytuje služby na zákalde mandátnej zmluvy.
Napr. mesiac november poskytne službu a vystavil FA 1.12
splatnosť 15.12
dátum dodania 1.12,
kde datum dodania mal byť 30.11.2008 . Spätne je to niekoľko FA ,kde nastala takáto chyba čo sa týka dátumu dodania. ako teraz s DPH ?? Opravné,alebo dalo by sa to nejak inak vyriešiť? Napr. zmeniť text na FA , viete mi niekto poradiť , čo by bolo najjednoduhšie?Hlavne kvôli DPH???


Ďakujem veľmi pekne, a prajem krásny večer......
ekopo
16.12.08,16:25
Ak je v mandátnej zmluve uvedené, že dňom dodania je vždy posledný deň v mesiaci, tak to tak malo byť uvedené aj na FA a DPH odvedené. Najjednoduchšie je mierne upraviť znenie mandátnej zmluvy.
SAIVI
22.12.08,13:29
Je problém ak sme odberateľovi vystavili jednu faktúru s dátumom daňovej povinnosti 09.12.2007 za tovar, ktorý priebežne odoberali v období od 09.11-09.12.2008? ...DPH za 11/2008 sme už poslali aj zaplatili a odberateľ mi dnes volá že chce faktúry zvlášť za 11 a zvlášť za december.
SAIVI
22.12.08,13:48
posúvam
azla
22.12.08,14:27
Je problém ak sme odberateľovi vystavili jednu faktúru s dátumom daňovej povinnosti 09.12.2007 za tovar, ktorý priebežne odoberali v období od 09.11-09.12.2008? ...DPH za 11/2008 sme už poslali aj zaplatili a odberateľ mi dnes volá že chce faktúry zvlášť za 11 a zvlášť za december.

Domnievam sa, že ak je to bežný odber tovaru, tak sa mali dodávky faktúrovať do 15. dní od datumu dodania. Plnenie za 11/2008 a 12/2008 sa nemalo spájať, lebo sú to aj dva rôzné zdaňovacie obdobie (pre mesačného platcu).
Pokiaľ by bola uzavretá zmluva na dodávku tovaru, ktorý sa dodáva po čiastkách § 19 odst. 3, vtedy by sa dalo faktúrovať až po splnení dodávky.

Ak nesplňa vaša dodávka znaky čiastkového plnenia podľa § 19, odst. 3, ste povinní mu vystaviť faktúry do obdobia 11/2008 a obdobia 12/2008 zvlášť.

Aj keď máte Dph už uzavreté aj zaplatené, ešte je tu možnosť podať opravné daňové priznanie (je to bez pokuty) a odviesť ešte daň o ktorú sa Vám daňová povinnosť zvýši oproti riadnému daňovému priznania.
Lucinka23
26.12.08,10:22
Ahojte poraďáci, som začiatočník s DPH a začala som dnes účtovať a uvažujem nad nasledovným:platiteľ DPH od 1.12., v mesiaci november boli uskutočnené dodávky, posledná 30.11. - faktúra za 10 dní prišla do 15. decembra. Uvažujem správne, ak si myslím, že DPH z týchto faktúr ešte nebudem účtovať, pretože dodávka vznikala ešte keď bol SZČO nepaltca? Podľa mňa by až všetky dodávky po 1.12 mali byť účtované z DPH?
Rozalka
26.12.08,10:43
Uvažuješ správne, ak je na doklade DZP pred 1.12. - na tieto nemáš nárok. Sú však aj výnimky:

§ 55 Zákona o DPH
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa


(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok
nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

(2) Platiteľ môže odpočítať daň podľa odseku 1 v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51.
Lucinka23
26.12.08,10:52
no to viem, že môžem aj podľa § 55 ale situácia, je taká, že SZČO síce spravil inventúru ale takú všeliakú inventúru, ja si myslím, že nie všetko tam zahrnul a to čo tam dal, som ani ceny nenašla, aby som mohla vypočítať DPH, on nevedie totižto sklad, tak je to dosť chaotické ale teraz tak uvažujem, že či môžem odpočítať aj z časti zásob, no napr. tá inventúra sa mi javí, že je to tak 3/4 z toho, čo skutočnosti k 1.12. mal na predajni
Rozalka
26.12.08,14:22
Inventúra musí byť presná, s uvedením dodávateľa, k tomu musí mať aj doklady o nadobudnutí, a teda podľa toho čo píšeš, to asi nebude to pravé orechové, však?
Radšej neriskuj.
Lucinka23
27.12.08,17:58
no ja to isto nechcem riskovať a už som ho na to upozornila
SAIVI
30.12.08,10:32
Domnievam sa, že ak je to bežný odber tovaru, tak sa mali dodávky faktúrovať do 15. dní od datumu dodania. Plnenie za 11/2008 a 12/2008 sa nemalo spájať, lebo sú to aj dva rôzné zdaňovacie obdobie (pre mesačného platcu).
Pokiaľ by bola uzavretá zmluva na dodávku tovaru, ktorý sa dodáva po čiastkách § 19 odst. 3, vtedy by sa dalo faktúrovať až po splnení dodávky.

Ak nesplňa vaša dodávka znaky čiastkového plnenia podľa § 19, odst. 3, ste povinní mu vystaviť faktúry do obdobia 11/2008 a obdobia 12/2008 zvlášť.

Aj keď máte Dph už uzavreté aj zaplatené, ešte je tu možnosť podať opravné daňové priznanie (je to bez pokuty) a odviesť ešte daň o ktorú sa Vám daňová povinnosť zvýši oproti riadnému daňovému priznania.

...áno, máme uzavretú zmluvu v ktorej máme uvedené koľko ton odoberu za rok. Dodávky prebiehajú priebežne a priebežne sa vystuvujú aj faktúry. ...takže som to asi mohla aj nechať tak a neprerábať faktúry?
Lucinka23
03.01.09,17:27
Prosím Vás práve chcem zaúčtovať faktúru od orange. Deň dodania služby je 28.11.2008. Sú tam služby poskytnuté za obdobie od 27.10.2008 - 27.11.2008 a zároveň mesačný poplatok na 27.11.-27.12.2008. SZČO je od 1.12.2008 platiteľ DPH. Ako to účtovať? Ja by som to zaúčtovala ešte DPH, lebo temín dodania je 28.11.2008. Ale nie som si istá, či robím správne. Ďakujem.
Lucinka23
04.01.09,16:45
opravím predchádzajúci príspevok, že by som to účtovala bez DPH. Teraz som narazila na ďalšiu faktúru za telekomunikačné služby, kde je uvedné zúčtovaci obdobie 1.11.2008-30.11.2008 ale dátum dodania je uvedený 4.12.2008. Mám to účtovať s DPH alebo bez DPH? Podľa mňa bez DPH, lebo dodanie bolo v novembri, keď nebol platiteľom DPH, platiteľom sa stal od 1.12.2008. A ešte niečo ohľadom faktúr za telefóny - ako to bude na konci decembra, kedy prišla faktúra a paušál je predplatený do 27.1.2009. Je to potrebné nejako v jednoduchom účtovníctve časovo kvôli DPH rozlišovať? Podľa mňa nie, ale možno sa mýlim. Ja by som to dala celé do DPH za december. Prosím o radu. Ďakujem
blondy
14.01.09,20:11
Ako postupovať v takomto prípade:
FO nepodnikateľ kúpi vozidlo(N1) v novembri, a od 1.12.08 sa stane SZČO a zároveň aj platca DPH. Je aj v takomto prípade nárok na uplatnenie DPH na základe§ 55 Zákona o DPH ?
blondy
15.01.09,08:15
posúvam ...
Tweety
15.01.09,08:21
Ako postupovať v takomto prípade:
FO nepodnikateľ kúpi vozidlo(N1) v novembri, a od 1.12.08 sa stane SZČO a zároveň aj platca DPH. Je aj v takomto prípade nárok na uplatnenie DPH na základe§ 55 Zákona o DPH ?

Ak MV nie je v majetku SZČO, tak nie.
blondy
15.01.09,08:38
Do majetku sa auto vložilo od 1.12.2008. Mám tomu rozumieť tak, že ak auto v novembri nebolo v majetku SZČO, nemá nárok na DPH ?
blondy
15.01.09,11:18
. . .
Johanka
15.01.09,11:24
Ako postupovať v takomto prípade:
FO nepodnikateľ kúpi vozidlo(N1) v novembri, a od 1.12.08 sa stane SZČO a zároveň aj platca DPH. Je aj v takomto prípade nárok na uplatnenie DPH na základe§ 55 Zákona o DPH ?

Odcitujem § 55
§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa


(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok
nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

Ak bolo MV ku dňu registrácie v obchodnom majetku, nevidím v citovanom nič, čo by bránilo daň na vstupe odpočítať. Samozrejme za predpokladu, že MV typu N1 bolo nakúpené od platiteľa dane, existuje doklad atď.
Pru
15.02.09,17:25
firma sa stala mesačným platcom dph. Na faktúre je dátum zd. plnenia 30.1.09, ale faktúra bola prijatá 9.2.09. Ako to zadať. Môžem účtovať s dátumom prijatia ale zadám dátum odpočtu dph 30.1.09, tým by mi to malo zarátať do dph za január?
marjankaj
15.02.09,17:59
firma sa stala mesačným platcom dph. Na faktúre je dátum zd. plnenia (teraz tento pojem neexistuje, má sa uvádzať dátum dodania služby alebo dátum dodania tovaru) 30.1.09, ale faktúra bola prijatá 9.2.09. Ako to zadať. Môžem účtovať s dátumom prijatia ale zadám dátum odpočtu dph 30.1.09, tým by mi to malo zarátať do dph za január?

Podľa §51 ods. 2 zákona o DPH si môžeš uplatniť právo na odpočítanie dane buď v januári alebo februári 2009. Záleží ako sa rozhodneš.
Pru
15.02.09,19:03
ja viem, ale mne ide teraz o dátum, či faktúru môžem zaúčtovať dátumom prijatia 7.2., odpočet zadám 30.1., alebo zaúčtujem 30.1.dátum účt. prípadu, podpočet tiež 30.1.
evina
15.02.09,20:04
ja viem, ale mne ide teraz o dátum, či faktúru môžem zaúčtovať dátumom prijatia 7.2., odpočet zadám 30.1., alebo zaúčtujem 30.1.dátum účt. prípadu, podpočet tiež 30.1.

Zaúčtovala by som, aj odpočet si uplatnila dátumom 30.1.2009 /7.2, ke´d si prijala faktúru ešte predsa nemusíš mať urobenú uzávierku januára/.
cloe
15.02.09,20:15
ja viem, ale mne ide teraz o dátum, či faktúru môžem zaúčtovať dátumom prijatia 7.2., odpočet zadám 30.1., alebo zaúčtujem 30.1.dátum účt. prípadu, podpočet tiež 30.1.

Zaúčtujem - dátum skutočného prijatia, teda 7.2., dátum daň. povinnosti 30.1. Nevidím v tom problém.
mina311
10.03.09,10:41
Možno trošku mimotemy, ale neutuším, kam inam by som túto otázku zaradila...

Môj klient sa stal platiteľom DPH (práve z dôvodu zníženej hranice pre registráciu). Nuž a teraz je povinný vystavovať faktúry...

Zákon o DPH:
§ 71 - Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru.

§ 19 - Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje.

Môj klient sa chce však tomu vystavovaniu faktúr vyhnúť... Celkom ho chápem... - je to v podstate malý živnostník, ktorý zriadil v dedine internetovú sieť... má možno 300 zákazníkov (asi z 2 dedín) - prevažne súkromné-fyzické osoby... nuž a takto by musel každý mesiac vystaviť 300 faktúr a rozoslať ich svojim zákazníkom, pričom na každej by fakturoval iba mesačný poplatok za pripojenie. Takýmto spôsobom by mal ročne namiesto 300 faktúr 3600! Čo teda už urobí pekný rozdiel...

Podľa mňa, ak sa chce vyhnúť "papierovačkám" môže urobiť to, že bude posielať FA svojím klientom e-mailom (potom, čo oni budú súhlasiť), kde by bol naskenovaný podpis a pečiatka (takú FA som napr. dostala aj od KROS-u, takže si myslím, že by to malo byť v poriadku).

Alebo som ešte prišla na 2. možnosť - a to, že by vystavoval faktúry na 3 mesiace vopred - kvartálne => tým pádom by z tých 3600 FA klesol "len" na 1200 a nakoľko by všetky poplatky spadali do jedného kvartálu - neovplyvnilo by to ani DPH, akurát som si nie istá, aký dátum daňovej povinnosti by mal potom uvádzať na faktúrach...

A tiež ma tu ešte mýli jedna veta, ktorú som našla v § 19:
Pri opakovane poskytovaných elektronických komunikačných sieťach a elektronických komunikačných službách a spolu s nimi dodávaných elektronických službách osobami, ktoré majú na poskytovanie uvedených sietí a služieb povolenie podľa osobitného predpisu, sa za deň dodania služby považuje najneskôr deň vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po období, na ktoré sa opakovane dodávaná služba vzťahuje, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po tomto období.

Ibaže - ak on prijme platbu každý mesiac povedzme 15-teho, tak je napriek vyššie uvedenej vete povinný každý mesiac do 15-tich dní vystaviť FA - napriek tomu, že za deň dodania služby by sa považoval iba až o 3 mesiace po skončení tohto obdobia... alebo nie?

No a ešte je tu fakt, že on mi tvrdí, že nejaký jeho "kolega" (podobný podnikateľ s takou istou činnosťou a tiež platiteľ DPH) - vystavuje iba 1 "zálohovú faktúru" na rok - s dátumom dodania 31.12.... nechce sa mi to však veriť, pretože zákon predsa hovorí, že po prijatí platby musí do 15 dní vystaviť FA! A internet nie je elektrická energia, ani nájomné, ktoré sú presne vymenované v zákone, že pri nich stačí dohoda o platbách!

Samozrejme aj čas strávený pri vystavovaní a odosielaní týchto faktúr sú samozrejme "peniaze"...To už ani nehovorím o sledovaní toho, kto mu kedy zaplatil a koľko vôbec... a preto sa tiež zamýšľam nad samotnou prvou vetou zákona o DPH:
§ 71: Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru.
Pritom v § 3 zákona je uvedené, že zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 (podnikanie) bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti. Pričom vykonávanie činnosti na základe pracovnoprávneho vzťahu, štátnozamestnaneckého pomeru, služobného pomeru alebo iného obdobného vzťahu, keď fyzická osoba je povinná dodržiavať pokyny alebo príkazy, čím sa vytvára stav podriadenosti a nadriadenosti z hľadiska podmienok vykonávanej činnosti a jej odmeňovania, sa nepovažuje za nezávislé vykonávanie činnosti podľa odseku 1.

Takže nech to zhrniem (fu... som sa rozpísala...):
Môže môj klient :
1) posielať FA e-mailom formou ako som vyššie popísala?
2) vystavovať FA na 3 mesiace vopred? Ak áno s akým dátumom daň. povinnosti?
3) je vôbec povinný môj klient vystavovať FA fyzickým osobám-nepodnikateľom - nakoľko nie sú "zdaniteľnými osobami" podľa zákona o DPH? (asi trošku pritiahnuté za vlasy... ale čo ak?!) - toto som asi trošičku nedomyslela... lebo potom na základe čoho by účtoval a uplatňoval si daň?! (povedzme, že v prípade hotovosti na základe PPD, ale keď mu príde platba na účet, tam nemá rozpísané za čo je to platba, koľko je z toho DPH a koľko základ... atď...)

Za názory vám vopred ďakujem!
Príroda
10.03.09,17:43
Zdravím. Začíname tiež s DPH len tento mesiac. Vystavila som fa za nájom traktora - je uzavretá nájomná zmluva na 6 mesiacov, každý mesiac podľa nej dávame fa do 15. dňa v príslušnom mesiaci so splatnosťou 14 dní. Robím v alfe a chcem sa uistiť, či som dala správne dátumy. TEDA - FA za nájom za mesiac marec 09 - dátum vystavenia: 9.3.09, dátum dodania /iný v alfe nemám, v evidencii DPH sa mi tento dátum objaví ako dátum zdaniteľného plnenia/: 31.3.09, dátum splatnosti: 23.3.09
V zákone je, že pri službe dátum zdaniteľného plnenia, ak trvá dlhšie obdobie je dátum posledného dňa fakturovaného obdobia. Myslím, že by to takto malo byť správne. No je mi čudné, že dátum splatnosti je skôr ako dátum zdaniteľného plnenia. Nevadí? Poraďte, či robím správne, budem vďačná za každú odpoveď. Pekný večer všetkým! Elena.
mina311
10.03.09,22:57
Príroda, v podstate hovoríme o tom istom... obe chceme vystavovať (resp. môj klient bude vystavovať) faktúry ešte predtým, ako nastane dátum daňovej povinnosti... - nikde v zákone som nenašla, že by toto zákon zakazoval! Zákon prikazuje vystaviť faktúru do 15 dní PO vzniku daňovej povinnosti ale nikde sa nehovorí o tom, čo ak sa faktúra vystaví skôr...

V Tvojom prípade však nezabúdaj, že daňová povinnosť vzniká tiež dátumom pripísania platby (na účet/v hotovosti) - t. j. dátum daňvovej povinnosti = dátum splatnosti... Ak Ti klient platí v pravidelných termínoch, resp. presne v dátume splatnosti, mala by si dať dátum daňovej povinnosti tento dátum, resp. dátum splatnosti...

Keď sa to vezme z "globálneho hľadiska", tak či už tam bude dátum daňovej povinnosti niekedy v priebehu marca, alebo toho 31.marca - je to jedno - spadá to do toho istého kvartálu/mesiaca. A toto riešim práve aj ja... či bude veľký problém, ak ten dátum tam nebude práve ten istý, v ktorý sa to naozaj uhradí!
Príroda
11.03.09,18:23
Zdravím, mina. Uvítala by som , keby sa do našej debaty ešte niekto pridal, čo má viac skúsenosti s DPH, nájde sa niekto??? Ja som skôr vydedukovala, že dátum zdaniteľného plnenia = dátum dodania, resp.dátum vystavenia. Pri tovare je to jednoduchšie. Ale nikde som nenašla, že by to bol dátum pripísania platby. Pri službe je v zákone uvedené, že dátum dodania je pri nájme za dlhšie obdobie posledný deň dodania. Tak som sa takto riadila. V alfe mi pýta len dátum dodania tovaru/služby a ten môžem dať len 31.3. Keď otvorím evidenciu DPH, je tento dátum zaradený ako dátum zdaniteľného plnenia. Pekný večer! Čakám na ďalšie príspevky. Elena
Príroda
17.03.09,18:50
Ahojte! No, nevie nikto poradiť, ako je to s dátumom zdaniteľného plnenia pri dodaní služby za celý mesiac na základe zmluvy? Ozve sa ešte niekto k týmto otázkam?????????????? Pekný večer! Elena
Monika Kováčová
17.03.09,19:32
Takže nech to zhrniem (fu... som sa rozpísala...):
Môže môj klient :
1) posielať FA e-mailom formou ako som vyššie popísala?
2) vystavovať FA na 3 mesiace vopred? Ak áno s akým dátumom daň. povinnosti?
3) je vôbec povinný môj klient vystavovať FA fyzickým osobám-nepodnikateľom - nakoľko nie sú "zdaniteľnými osobami" podľa zákona o DPH? (asi trošku pritiahnuté za vlasy... ale čo ak?!) - toto som asi trošičku nedomyslela... lebo potom na základe čoho by účtoval a uplatňoval si daň?! (povedzme, že v prípade hotovosti na základe PPD, ale keď mu príde platba na účet, tam nemá rozpísané za čo je to platba, koľko je z toho DPH a koľko základ... atď...)

Za názory vám vopred ďakujem!

faktúry e-mailom samozrejme podnikateľ zasielať môže. Faktúru môže klient vystaviť za obdobie 3 mesiace, treba to však zmluvne dohodnúť. V zmluve bude uvedený aj dátum dodania napr. 1. deň v štvrťroku. Potom mu budú chodiť platby jeden krát za štvrťrok.
k tretiemu bodu: tebe ako smrteľníkovi neplatiteľovi DPH a nepodnikateľovi nechodí každý mesiac faktúra za telefón? za energie? za používanie internetu?
Ku kolegovi : no comment
Monika Kováčová
17.03.09,19:34
Zdravím. Začíname tiež s DPH len tento mesiac. Vystavila som fa za nájom traktora - je uzavretá nájomná zmluva na 6 mesiacov, každý mesiac podľa nej dávame fa do 15. dňa v príslušnom mesiaci so splatnosťou 14 dní. Robím v alfe a chcem sa uistiť, či som dala správne dátumy. TEDA - FA za nájom za mesiac marec 09 - dátum vystavenia: 9.3.09, dátum dodania /iný v alfe nemám, v evidencii DPH sa mi tento dátum objaví ako dátum zdaniteľného plnenia/: 31.3.09, dátum splatnosti: 23.3.09
V zákone je, že pri službe dátum zdaniteľného plnenia, ak trvá dlhšie obdobie je dátum posledného dňa fakturovaného obdobia. Myslím, že by to takto malo byť správne. No je mi čudné, že dátum splatnosti je skôr ako dátum zdaniteľného plnenia. Nevadí? Poraďte, či robím správne, budem vďačná za každú odpoveď. Pekný večer všetkým! Elena.

Myslím, že v tvojom prípade je dátum dodania 1.3.
marjankaj
17.03.09,22:38
Zdravím, mina. Uvítala by som , keby sa do našej debaty ešte niekto pridal, čo má viac skúsenosti s DPH, nájde sa niekto??? Ja som skôr vydedukovala, že dátum zdaniteľného plnenia = dátum dodania, resp.dátum vystavenia. Pri tovare je to jednoduchšie. Ale nikde som nenašla, že by to bol dátum pripísania platby. Pri službe je v zákone uvedené, že dátum dodania je pri nájme za dlhšie obdobie posledný deň dodania. Tak som sa takto riadila. V alfe mi pýta len dátum dodania tovaru/služby a ten môžem dať len 31.3. Keď otvorím evidenciu DPH, je tento dátum zaradený ako dátum zdaniteľného plnenia. Pekný večer! Čakám na ďalšie príspevky. Elena


Skús si prečítať aktuálny zákon o "DPH".

§ 19

(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

Termín dátum zdaniteľného plnenia som v zákone nenašiel odkedy sme v EÚ.
Radím aktualizovať zákony. Sú aj tu na PORADE.
Jana Acsová
18.03.09,08:06
3) je vôbec povinný môj klient vystavovať FA fyzickým osobám-nepodnikateľom - nakoľko nie sú "zdaniteľnými osobami" podľa zákona o DPH? (asi trošku pritiahnuté za vlasy... ale čo ak?!) Vôbec to nie je pritiahnuté za vlasy. Váš výklad je správny. Platiteľ nemá povinnosť vystavovať pre občanov faktúry v zmysle zákona o dani z pridanej hodnoty.

Stačí oznámenie ... dohoda o opakovaných platbách ... čokoľvek, čo bude vhodné a preukázateľné pre účely účtovné aj daňové.
Black
18.03.09,14:10
Nájomca (FO-podnikateľ) fakturuje nájom FO-nepodnikateľovi. V zmluve sa dohodli, že dátum úhrady bude vždy napr. 8. dňu príslušného mesiaca (t.j. napr.: v októbri do 8.10.).

Kedy je deň zdaň. plnenia:
a) V deň kedy sa dohodli na inkase za nájom?
b) Posledný deň v mesiaci (teda po dodaní služby)?
c) Až po úhrade danej pohľadávky?

Vďaka za odpoveď.
Príroda
19.03.09,16:16
Vďaka, marjankaj. Našla som si to, no aj tak mi to nie je jasné. Ja pri vystavovaní fa nemôžem vedieť, kedy mi ju zaplatia, jedine ako uviedla mina by to mohol byť dátum splatnosti. Robím v alfe a tam mi pýta len tri dátumy pri vystavení fa: dátum vystavenia, dátum dodania a dátum splatnosti. A dátum dodania pri uvedenej službe /mesačný nájom/ nemôžem predsa dať skôr ako posledný deň v mesiaci??? Vyvediete ma z toho dátumovania? Vopred vďaka. Elena
Black
19.03.09,16:54
Nájomca (FO-podnikateľ) fakturuje nájom FO-nepodnikateľovi. V zmluve sa dohodli, že dátum úhrady bude vždy napr. 8. dňu príslušného mesiaca (t.j. napr.: v októbri do 8.10.).

Kedy je deň zdaň. plnenia:
a) V deň kedy sa dohodli na inkase za nájom?
b) Posledný deň v mesiaci (teda po dodaní služby)?
c) Až po úhrade danej pohľadávky?

Vďaka za odpoveď.

Poraďte mi prosim, vdaka
mekelek
19.03.09,18:03
Vďaka, marjankaj. Našla som si to, no aj tak mi to nie je jasné. Ja pri vystavovaní fa nemôžem vedieť, kedy mi ju zaplatia, jedine ako uviedla mina by to mohol byť dátum splatnosti. Robím v alfe a tam mi pýta len tri dátumy pri vystavení fa: dátum vystavenia, dátum dodania a dátum splatnosti. A dátum dodania pri uvedenej službe /mesačný nájom/ nemôžem predsa dať skôr ako posledný deň v mesiaci??? Vyvediete ma z toho dátumovania? Vopred vďaka. Elena

Nejako sa mi tie dátumy nezdajú. Tiež účtujem v ALFE, tak som sa rýchlo pozrela do fakturácie : zadávaš deň vystavenia fa. Ak máš v číselníku nastavené, naskočí tam hneď dátum splatnosti. A tretí dátum je deň vzn.daň.povinnosti. Tam tiež naskočí dátum vystavenia, ale môžeš to prepísať.
Maaaria
20.03.09,08:57
ahojte poradaci,
potrebovala by som poradiť. faktúrujeme prenájom priestorov mesiac vopred, tzn. že 3.3 faktúrujeme prenájom za mesiac apríl.Takto to máme aj uvedené v nájomnej zmluve. Viete mi poradiť aký dátum zdantil.plnenia máme uviesť?
ďakujem
Maaaria
20.03.09,14:45
ahojte poradaci,
potrebovala by som poradiť. faktúrujeme prenájom priestorov mesiac vopred, tzn. že 3.3 faktúrujeme prenájom za mesiac apríl.Takto to máme aj uvedené v nájomnej zmluve. Viete mi poradiť aký dátum zdantil.plnenia máme uviesť?
ďakujem
skuste sa na to pozriet
marjankaj
20.03.09,15:05
Vďaka, marjankaj. Našla som si to, no aj tak mi to nie je jasné. Ja pri vystavovaní fa nemôžem vedieť, kedy mi ju zaplatia, jedine ako uviedla mina by to mohol byť dátum splatnosti. Robím v alfe a tam mi pýta len tri dátumy pri vystavení fa: dátum vystavenia, dátum dodania a dátum splatnosti. A dátum dodania pri uvedenej službe /mesačný nájom/ nemôžem predsa dať skôr ako posledný deň v mesiaci??? Vyvediete ma z toho dátumovania? Vopred vďaka. Elena

Dátum prijatia platby platí, keď vystavíš zálohovú faktúru bez DPH. Keď ti príde úhrada, do 15 dní musíš vystaviť faktúru s DPH na túto úhradu, ako doklad pre DPH. To znamená výpisy denne alebo najlepšie cez internet sledovať úhrady. Keď vystavuješ faktúru s DPH, platia údaje na faktúre.
Maaaria
22.03.09,08:56
skuste sa na to pozriet
esteraz posuvam
evina
22.03.09,09:00
ahojte poradaci,
potrebovala by som poradiť. faktúrujeme prenájom priestorov mesiac vopred, tzn. že 3.3 faktúrujeme prenájom za mesiac apríl.Takto to máme aj uvedené v nájomnej zmluve. Viete mi poradiť aký dátum zdantil.plnenia máme uviesť?
ďakujem

Ak nepríjmete platbu v mesiaci marec /potom by DP bol dátum prijatej platby/ je dátum daňovej povinnosti niektorý z dní 1.-30.4.2009

3/ Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje, a ak je dohodnutá platba za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom 12. mesiaca. Ak platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, vzniká daňová povinnosť pri týchto tovaroch dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary
Maaaria
22.03.09,09:05
ďakujem, potrebovala som sa utvrdiť
marta bodonova
30.03.09,08:07
Poradí mi niekdo,
som platca PDH od 01/03/2009.
Vystavím dodavateľovi FA za 03/2009, ten ju preplatí do 15/04/2009. Zdan.plnenie je 31/03/2009.
Čo sa týka DPH pôjde Fa do marca alebo apríla?
Ďakujem
evina
30.03.09,08:15
Poradí mi niekdo,
som platca PDH od 01/03/2009.
Vystavím dodavateľovi FA za 03/2009, ten ju preplatí do 15/04/2009. Zdan.plnenie je 31/03/2009.
Čo sa týka DPH pôjde Fa do marca alebo apríla?
Ďakujem

v deň daňovej povinnosti, t.j. 31.3., t.j. do marca
marjankaj
31.03.09,19:33
Poradí mi niekdo,
som platca PDH od 01/03/2009.
Vystavím dodavateľovi FA za 03/2009, ten ju preplatí do 15/04/2009. Zdan.plnenie je 31/03/2009.
Čo sa týka DPH pôjde Fa do marca alebo apríla?
Ďakujem

Záleží na tom za ktorú stranu sa pýtaš. Ty si ju dáš do marca, ale tvoj odberateľ si ju môže dať do marca alebo do apríla.( poprípade do 1. kvartálu alebo aj do 2. kvartálu). §51 ods 2 zákona o DPH.

P.S. Až teraz som si to všimol. Predpokladám, že faktúry nevystavuješ dodávateľovi.
mamullienka
16.04.09,18:36
Dobrý večer, chcela by som sa spýtať: dátum dodania na fa : 31.03.2009,
dátum vyhotovenia je 16.04.2009. DPH z fa sa odvedie za IQ/09 alebo v IIQ/09.
Ďakujem za odpoveď.
JankaO
16.04.09,18:39
Dobrý večer, chcela by som sa spýtať: dátum dodania na fa : 31.03.2009,
dátum vyhotovenia je 16.04.2009. DPH z fa sa odvedie za IQ/09 alebo v IIQ/09.
Ďakujem za odpoveď.
Daňová povinnosť je 31.3.2009 t.j. 1Q/09
mamullienka
16.04.09,18:46
Ďakujem za odpoveď.
marta bodonova
17.04.09,09:45
Záleží na tom za ktorú stranu sa pýtaš. Ty si ju dáš do marca, ale tvoj odberateľ si ju môže dať do marca alebo do apríla.( poprípade do 1. kvartálu alebo aj do 2. kvartálu). §51 ods 2 zákona o DPH.

P.S. Až teraz som si to všimol. Predpokladám, že faktúry nevystavuješ dodávateľovi.

Nie dodaveteľovi nevystavujem, pardon.

Ale teraz mi došla FA a je tam:
Dátum vyhotovenie - 09/04/2009
Dodanie tovaru/služby - 31/03/2009
Dátum splatnosti - 19/04/2009

Takže normálne si ju dám do evidencie DPH 03/2009?
A čo v takom prípade, keď DPH je už zaplatené?
Nevadí, že som FA ešte neuhradila?

Ďakujem
marjankaj
17.04.09,09:55
Nie dodaveteľovi nevystavujem, pardon.

Ale teraz mi došla FA a je tam:
Dátum vyhotovenie - 09/04/2009
Dodanie tovaru/služby - 31/03/2009
Dátum splatnosti - 19/04/2009

Takže normálne si ju dám do evidencie DPH 03/2009?
A čo v takom prípade, keď DPH je už zaplatené?
Nevadí, že som FA ešte neuhradila?

Ďakujem

Môžeš sa rozhodnúť do ktorého obdobia ju zaradíš marec alebo apríl (1.kvartál qlebo 2.kvartál), nemusí byť uhradená. Viď §51 ods. 2
A DPH platíš tak skoro? Nemusíš sa tak ponáhľať.
Jano
marta bodonova
17.04.09,10:08
Môžeš sa rozhodnúť do ktorého obdobia ju zaradíš marec alebo apríl (1.kvartál qlebo 2.kvartál), nemusí byť uhradená. Viď §51 ods. 2
A DPH platíš tak skoro? Nemusíš sa tak ponáhľať.
Jano

DPH platim prvý raz, tak som sa bála aby to bolo OK.
Ale teraz vidím, že treba čakať.
Ďakujem
marjankaj
17.04.09,17:44
DPH platim prvý raz, tak som sa bála aby to bolo OK.
Ale teraz vidím, že treba čakať.
Ďakujem

Netreba čakať, ale niekedy je to vhodné.
Iwett
17.04.09,20:08
Dobrý večer, chcem sa spýtať, došla mi faktúra za práce za práce vykonané v marci, na ktorej je dátum vystavenia 04.04.09 a dátum zdaniteľného plnenia 31.05.08. Dodávateľ mi fa nechce opraviť, že je v poriadku, lebo práce neboli dokončené, pokračujú až cca do mája. Môžem si dph odpočítať za marec, príp. apríl ? Ďakujem.
Zita5
17.04.09,20:10
Dobrý večer, chcem sa spýtať, došla mi faktúra za práce za práce vykonané v marci, na ktorej je dátum vystavenia 04.04.09 a dátum zdaniteľného plnenia 31.05.08. Dodávateľ mi fa nechce opraviť, že je v poriadku, lebo práce neboli dokončené, pokračujú až cca do mája. Môžem si dph odpočítať za marec, príp. apríl ? Ďakujem.


Prečo je dátum zdaniteľného plnenia 31.5.2008 a pritom sú to práce za marec 200?...
Iwett
17.04.09,20:13
Prečo je dátum zdaniteľného plnenia 31.5.2008 a pritom sú to práce za marec 200?...
No práve...dodávateľ mi tvrdí, že faktúra je správna, lebo práce budú ukončené až v máji. Ale na tejto konkrétnej faktúre sú práce za marec...
Iwett
17.04.09,20:23
No práve...dodávateľ mi tvrdí, že faktúra je správna, lebo práce budú ukončené až v máji. Ale na tejto konkrétnej faktúre sú práce za marec...
Môžem si z takto napísanej faktúry odpočítať dph? Či až v máji, ako je na faktúre?
Zita5
17.04.09,20:23
No práve...dodávateľ mi tvrdí, že faktúra je správna, lebo práce budú ukončené až v máji. Ale na tejto konkrétnej faktúre sú práce za marec...

Ale dátum zdaniteľného plnenia nemôže byť správny , predsa podľa FA zdaniteľné plnenie prebehlo v máji 2008 t.j. minulého roku .Alebo je to preklep , ktorý ste spravili pri písaní príspevku .


Pokiaľ medzi dodávateľom a objednávateľom prác bola spracovaná Zmluva o dielo , alebo iná zmluva , tak v nej by malo byť riešené aj napríklad čiastkové plnenie .
To znamená , že ak by fakturovali za práce za mesiac marec podľa zmluvy , tak dátum zdaniteľného plnenia mal byť uvedený 31.3.2009 , dátum vystavenia 4.4.2009.Vtedy by to bolo správne .
Iwett
17.04.09,20:27
Ale dátum zdaniteľného plnenia nemôže byť správny , predsa podľa FA zdaniteľné plnenie prebehlo v máji 2008 t.j. minulého roku .Alebo je to preklep , ktorý ste spravili pri písaní príspevku .


Pokiaľ medzi dodávateľom a objednávateľom prác bola spracovaná Zmluva o dielo , alebo iná zmluva , tak v nej by malo byť riešené aj napríklad čiastkové plnenie .
To znamená , že ak by fakturovali za práce za mesiac marec podľa zmluvy , tak dátum zdaniteľného plnenia mal byť uvedený 31.3.2009 , dátum vystavenia 4.4.2009.Vtedy by to bolo správne .
Samozrejme, je to preklep, je to máj 2009. Ospravedlňujem sa.Tak musí byť aj pre mňa dátum zdaniteľného plnenia je až máj?
Zita5
17.04.09,20:47
Samozrejme, je to preklep, je to máj 2009. Ospravedlňujem sa.Tak je možné, že dátum zdaniteľného plnenia je až máj?

Nie , faktúru musia prepracovať .Nie je správne vystavená .Jednoducho nemôže byť faktúra vystavená skôr , ako nastalo zdaniteľné plnenie .
Vlastne fakturujú práce za marec , pritom dátum zdaniteľného plnenia už uviedli deň , kedy budú práce ukončené . A to nie je správne .
Pozrite si nasledovné znenia


§ 19 Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#19)
§ 49 Odpočítanie dane platiteľom (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#49)
§ 51 Uplatnenie práva na odpočítanie dane (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#51)
§ 71 Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#71)
Iwett
17.04.09,20:58
Nie , faktúru musia prepracovať .Nie je správne vystavená .Jednoducho nemôže byť faktúra vystavená skôr , ako nastalo zdaniteľné plnenie .
Vlastne fakturujú práce za marec , pritom dátum zdaniteľného plnenia už uviedli deň , kedy budú práce ukončené . A to nie je správne .
Pozrite si nasledovné znenia


§ 19 Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#19)
§ 49 Odpočítanie dane platiteľom (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#49)
§ 51 Uplatnenie práva na odpočítanie dane (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#51)
§ 71 Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#71)
Áno Zitka, ja to viem, ale pýtam sa, že ak mi ju nechcú prepracovať, či si môžem dan odpočítať, alebo nie.
Zita5
17.04.09,21:06
Áno Zitka, ja to viem, ale pýtam sa, že ak mi ju nechcú prepracovať, či si môžem dan odpočítať, alebo nie.

Podľa môjho názoru nemôžete .Faktúru je potrebné prepracovať , alebo mala byť vystavená ako preddavková .

Mne sa zdá , že špekulujú a pritom si neuvedomujú , že robia chybu .Jednoducho im faktúru vráťte späť na prepracovanie v prílohe listu a tam im napíšte , že pokiaľ nebude správne vystavená , tak FA im neuhradíte .
azla
18.04.09,05:40
Áno Zitka, ja to viem, ale pýtam sa, že ak mi ju nechcú prepracovať, či si môžem dan odpočítať, alebo nie.

Ty ako odberateľ musíš vychádzať z fa, ktorú máš k dispozícii.
Ak je na fa uvedený dátum dodania máj 2009, vtedy vznika daňová povinnosť dodávateľovi.

Právo na odpočítanie dane odberateľovi vzniká, ak vzniká daňová povinnosť.
Ak budete mať faktruru s dátumom dodania máj 2009 právo na odpočítanie dane Vám vzniká v máji a uplatniť si ho môžete najskôr v máji.
Zita5
18.04.09,07:59
Ty ako odberateľ musíš vychádzať z fa, ktorú máš k dispozícii.
Ak je na fa uvedený dátum dodania máj 2009, vtedy vznika daňová povinnosť dodávateľovi.

Právo na odpočítanie dane odberateľovi vzniká, ak vzniká daňová povinnosť.
Ak budete mať faktruru s dátumom dodania máj 2009 právo na odpočítanie dane Vám vzniká v máji a uplatniť si ho môžete najskôr v máji.
Nechcem nikoho uvádzať do omylu , a l e
Iwett má faktúru - dátumom dodania máj 2009 , vystavenú 4.4.2009 a faktúruju sa práce za marec 2009 .

To sa mi nezdá správne . To ešte potom môžu očakávať podľa systému fakturácie dodávateľa ďalšiu FA za práce vykonané v apríli .... fakturované začiatkom mája , s dátumom dodania máj 2009 .

Ja si myslím ,že Iwett by sa mala zamerať a preštudovať si zmluvu , ak teda nejakú majú uzatvorenú . Platobné podmienky by tam mali byť riešené .
evina
18.04.09,08:42
Zákon nezakazuje vytavenie faktúry dopredu, t.j. napríklad v apríli môžeme vystaviť faktúru aj s DP máj. Dôležité je samozrejme správne určenie daňovej povinnosti. Ak je táto DP správne napr. podľa Zmluvy alebo akejkoľvek dohody máj, tak potom daná spoločnosť odvedie DPH v máji a Vy máte nárk na odpočet v máji. To, že ide o práce za marec, by bolo potrebné bližšie špecifikovať - nakoľko nevieme my presne o aké služby ide, ak dodávateľ tvrdí iné a teoreticky môže mať pravdu.
Iwett
18.04.09,09:48
Zákon nezakazuje vytavenie faktúry dopredu, t.j. napríklad v apríli môžeme vystaviť faktúru aj s DP máj. Dôležité je samozrejme správne určenie daňovej povinnosti. Ak je táto DP správne napr. podľa Zmluvy alebo akejkoľvek dohody máj, tak potom daná spoločnosť odvedie DPH v máji a Vy máte nárk na odpočet v máji. To, že ide o práce za marec, by bolo potrebné bližšie špecifikovať - nakoľko nevieme my presne o aké služby ide, ak dodávateľ tvrdí iné a teoreticky môže mať pravdu.
Ďakujem za odpovede, sú to lesné práce. A zmluvu som nevidela, takže sa spýtam, či nejaká existuje. Asi skôr nie ako áno. Práce sú to isto za mesiac marec, ale vlastne len čiastkové, vždy na konci mesiaca sa porátajú kubíky stiahnutého dreva a to sa vyfakturuje. A práce sa budú vykonávať cca do mája.
Iwett
18.04.09,09:54
Zákon nezakazuje vytavenie faktúry dopredu, t.j. napríklad v apríli môžeme vystaviť faktúru aj s DP máj. Dôležité je samozrejme správne určenie daňovej povinnosti. Ak je táto DP správne napr. podľa Zmluvy alebo akejkoľvek dohody máj, tak potom daná spoločnosť odvedie DPH v máji a Vy máte nárk na odpočet v máji. To, že ide o práce za marec, by bolo potrebné bližšie špecifikovať - nakoľko nevieme my presne o aké služby ide, ak dodávateľ tvrdí iné a teoreticky môže mať pravdu.
Ako môže mať teoreticky dodávateľ pravdu? Keď práce sú vykonané v marci, tak daň.povinností vzniká v marci, či sa mýlim? Môže byť daňová povinnosť aj v máji na základe nejakej zmluvy? Môže byť zmluva, že sa fakturujú mesačne práce a daňová povinnosť na faktúrach je máj???? Keby sa práce vykonávali napr. od januára, tak by sa vystavilo 5 faktúr so zdaniteľným plnením v máji??? A dph by sa odviedla a odrátala v až v máji?
evina
18.04.09,10:12
Ako môže mať teoreticky dodávateľ pravdu? Keď práce sú vykonané v marci, tak daň.povinností vzniká v marci, či sa mýlim? Môže byť daňová povinnosť aj v máji na základe nejakej zmluvy? Môže byť zmluva, že sa fakturujú mesačne práce a daňová povinnosť na faktúrach je máj???? Keby sa práce vykonávali napr. od januára, tak by sa vystavilo 5 faktúr so zdaniteľným plnením v máji??? A dph by sa odviedla a odrátala v až v máji?
Veľa otázok naraz:). ak sa opýtaš, na službu poskytnutú v marci /Tvoja prvá otázka/ sú jasné úvahy o DP v marci. A však my nevieme presne o akú službu ide - opakovaná?? čiastková?? alebo aká - T.j. bez presnej identifikácie /na základe Zmluvy alebo dohody presne aká to je služba/ môže mať teoreticky dodávateľ pravdu.
A že tá služba taká môže byť píšeš i v predchádzajúcom príspevku...

Práce v marci neboli ukončené??, t.j. je daňová povinnosť v marci???..... všetko záleží od Zmluvy, resp. ako ste si dohodli fakturáciu

§19 zákona

3/ Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje, a ak je dohodnutá platba za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom 12. mesiaca. Ak platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, vzniká daňová povinnosť pri týchto tovaroch dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary. Pri opakovane poskytovaných elektronických komunikačných sieťach a elektronických komunikačných službách a spolu s nimi dodávaných elektronických službách osobami, ktoré majú na poskytovanie uvedených sietí a služieb povolenie podľa osobitného predpisu, sa za deň dodania služby považuje najneskôr deň vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po období, na ktoré sa opakovane dodávaná služba vzťahuje, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po tomto období. Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách.
Iwett
18.04.09,10:21
Veľa otázok naraz:). ak sa opýtaš, na službu poskytnutú v marci /Tvoja prvá otázka/ sú jasné úvahy o DP v marci. A však my nevieme presne o akú službu ide - opakovaná?? čiastková?? alebo aká - T.j. bez presnej identifikácie /na základe Zmluvy alebo dohody presne aká to je služba/ môže mať teoreticky dodávateľ pravdu.
A že tá služba taká môže byť píšeš i v predchádzajúcom príspevku...

Práce v marci neboli ukončené??, t.j. je daňová povinnosť v marci???..... všetko záleží od Zmluvy, resp. ako ste si dohodli fakturáciu

§19 zákona

3/ Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje, a ak je dohodnutá platba za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom 12. mesiaca. Ak platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, vzniká daňová povinnosť pri týchto tovaroch dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary. Pri opakovane poskytovaných elektronických komunikačných sieťach a elektronických komunikačných službách a spolu s nimi dodávaných elektronických službách osobami, ktoré majú na poskytovanie uvedených sietí a služieb povolenie podľa osobitného predpisu, sa za deň dodania služby považuje najneskôr deň vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po období, na ktoré sa opakovane dodávaná služba vzťahuje, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po tomto období. Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách.
Ďakujem, opýtam sa na zmluvu.... Ale ak neexistuje, potom je to ako?
Rozalka
18.04.09,10:41
Ak zmluva neexistuje, potom platí §19 ods. 2)
(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby
emka28
26.04.09,18:33
"(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby"

Lenže, Iwett sa pýta na možnosť odpočtu, nie na vznik daňovej povinnosti. Podľa zásady opatrnosti, aj v súvislosti s novelou zákona (možnosť odpočítania do konca roka) by som asi vysvetlila problém šéfovi tak, aby požiadal o čiastkovú faktúru so skorším zdaniteľným plnením, ak by sa to stihlo do podania DP. Ale v takomto stave by som si nedovolila to odpočítať.

Ďalšia možnosť: už je uhradená tá suma? Nie je to nakoniec niečo ako "zálohová faktúra" vystavená po čiastkovej úhrade?
ZuzanaPe
26.06.09,07:31
Faktúra je podľa mňa vystavená nesprávne, požiadala by som dodavateľa, aby faktúru vystavil v zmysle § 71 zákona o DPH... t.j. ...platiteľ vyhotoví faktúru do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti... zrejme sa však iba pomýlil... elektroinštalačné práce dokončil 11.06. faktúru vystavil 15.06. ...prajem pekný deň...
rodina1
26.06.09,09:22
Faktúra je podľa mňa vystavená nesprávne, požiadala by som dodavateľa, aby faktúru vystavil v zmysle § 71 zákona o DPH... t.j. ...platiteľ vyhotoví faktúru do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti... zrejme sa však iba pomýlil... elektroinštalačné práce dokončil 11.06. faktúru vystavil 15.06. ...prajem pekný deň...

Myslím si, že sa nepomýlil. Veď fa vystavil do 15 dní.
Forest LK
29.06.09,16:07
Prajem pekný deň, potrebujem poradiť:

Moja známa (SZČO - robí sprostredkovateľa pre veľkú firmu) stala sa platiteľom DPH k 15.6.2009.
Vystavovala FA, kde už navýšila cenu o DPH a uviedla:
- dátum vyhotovenia: 15.6.2009
- dátum odpočtu: 31.5.2009

Nie je to správne, lebo 31.5.2009 ešte nebola platiteľom DPH.

Problém je v tom,že tá firma pre ktorú pracuje už DP k DPH za máj podala, DPH si odpočítali a už jej a zaplatili.
Táto SZČO je kvartálnym platiteľom.

Ako to vyriešiť, aby SZČO nenarobila problém firme pre ktorú pracuje???
Nechce im zasielať novú FA, lebo by museli podávať opravné DP k DPH za máj.

Prosím poraďte
SAIVI
30.06.09,06:51
§ 69
Osoby povinné platiť daň
správcovi dane
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#hore)

(5) Ak osoba, ktorá nie je platiteľom, uvedie vo faktúre alebo v inom doklade o predaji daň, je povinná zaplatiť túto daň.
Forest LK
30.06.09,07:21
§ 69
Osoby povinné platiť daň
správcovi dane
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#hore)

(5) Ak osoba, ktorá nie je platiteľom, uvedie vo faktúre alebo v inom doklade o predaji daň, je povinná zaplatiť túto daň.

Komu ju musí zaplatiť? Štátu? ..... aj keď 31.5.09 ešte nebola platiteľom?
Alebo ju musí vrátiť tej firme, a oni si musia priznanie opraviť?
KvetkaK
30.06.09,07:28
Komu ju musí zaplatiť? Štátu? ..... aj keď 31.5.09 ešte nebola platiteľom?
Alebo ju musí vrátiť tej firme, a oni si musia priznanie opraviť?
Musí ju zaplatiť štátu, aj keď nebola platiteľom, ale uviedla na doklade DPH a teda je povinná ju aj zaplatiť.
Forest LK
30.06.09,07:30
Musí ju zaplatiť štátu, aj keď nebola platiteľom, ale uviedla na doklade DPH a teda je povinná ju aj zaplatiť.

Ďakujem za odpoveď, je potrebné nejakým spôsobom opraviť FA (dátumy)?
azla
30.06.09,07:35
Ak ide iba o tú jednú faktúru, možno by som videla riešenie, aby dodávateľ vystavil správnú fa (bez Dph) a vymenil ju aj u odberateľa.

Odberateľ tak či tak je povinný podať dodatočné DP, ak si daň odpočítal.

Ak si daň odpočítal, aj keď by mal doklad s daňou (nie je oprávnený si ju odpočítať, lebo dodávateľ v tom čase nebol platiteľom). Pri kontrole to môže výjsť najavo.

Ak ostane u odberateľa pôvodná faktúra, Vašou povinnosťou je odviesť daň ako píše SAIVI.
Aj ked by ste odviedli Dph odberateľ nemá nárok na odpočet.
jandi
20.07.09,20:48
Ahojte, poprosim vas o radu, neviem ci som vystavila spravne fakturu. Stale si neviem spravne vysvetlit §19ods.2.
Na zaklade objednavky boli dodane PC za ucelom prenajmu na obdobie od 20.6.2009 do 1.7.2009. PC boli sice dodane 20.6. ale cela sluzba (najom) trvali este 1.7. (Mimochodom zmluvou nebolo nic dohodnute.)
Fakturu som vystavila 2.7. s datumom dodania sluzby 1.7. Je to spravne? DPH odvediem az v juli?
Alebo som vzhladom k DPHcke mala vystavit fakturu zvlast za jun s datumom dodania 20.6. a zvlast za 1.7...
som zmatena, §19 hovori o danovej povinnosti dnom dodania sluzby, ale ja nemam jasno pri tomto najme, aky datum je dnom dodania sluzby, ci 20.6. alebo 1.7.
Dakujem Vam
jandi
21.07.09,10:50
prosiiim, nikto sa nenajde pomoct mi, DPH pred dverami, nech stihnem opravu ak treba, dakujem
babi2
21.07.09,18:10
Podľa mňa tu platí §19,ods(2)
Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.

Nakoľko bola objednávka na obdobie 20.6.2009 - 1.7.2009, a prenájom bol ukončený 1.7.2009, tak tento deň, teda 1.7.2009 by som považovala za deň dodania služby
Iwett
14.10.09,14:24
Dobrý deň, už sme tu môj problém rozoberali, ale mám problém z druhej strany. FO štvrťročný platca DPH vykonáva čiastkové dodania lesných prác. Každý mesiac sa vyfakturuje množstvo m3. Dátum dodania je teda posledný deň, za ktoré sa práce dodali, teda napr. za 9/09 sa fakturuje 10.10., dátum zdaniteľného plnenia 30.09. A teraz môj problém: FO mi ani nedá faktúru vystavenú v 10-tom mesiaci, že nepatrí do DPH, aj keď ja mu tvrdím, že áno. Čo mám urobiť? Dať si podpísať, že si to tak praje účtovať, alebo musím každý štvrťrok podávať aj DDP za predchádzajúci kvartál, keď mi faktúru prinesie až z dokladmi za ďalší štvrťrok? Ďakujem.