sybila3
04.06.07,12:23
Ahojte, asi tak za mesiac by sme mali mať jedného zamestnanca, ale mzdy som ešte nerobila a vôbec nie v MS3. Chcela by som si to popredu naštudovať, čo a ako. Čo sa musí všetko urobiť pri nástupe nového pracovníka, prihlásiť ho do zdravotnej a sociálnej poisťovne?
Chcem si to zatiaľ nahodiť do demo verzie aby som niečo nepokazila.
sybila3
08.06.07,08:18
Mohol by mi niekto s tým pomôct.
Nahodila som si pracovníčku v demo verzii-JU, dala som zaúčtovať mzdu, urobilo mi záväzok na čistú mzdu, záväzok do zdravotnej, do sociálnej mi to rozúčtovalo na viac dokladov,ale iba za zamestnanca, za zamestnávateľa nie. čo si mám kde nahodiť? dík
nikulik
08.06.07,08:25
Ahojte, asi tak za mesiac by sme mali mať jedného zamestnanca, ale mzdy som ešte nerobila a vôbec nie v MS3. Chcela by som si to popredu naštudovať, čo a ako. Čo sa musí všetko urobiť pri nástupe nového pracovníka, prihlásiť ho do zdravotnej a sociálnej poisťovne?
Chcem si to zatiaľ nahodiť do demo verzie aby som niečo nepokazila.

Nového pracovníka, prihlásiš ešte pred nastupom do zamestnania do socialnej poistovne. Potom do zdravotnej poistovne, na to mas cas do 8 dní. Spracuješ pracovnú zmluvu, dáš mu podpísať vyhlásenie ak si chce uplatniť nezdanit.časť, alebo po prípade ak si chce uplatniť danovy bonus.

Nerobím s programom MS3, takze som ti odpovedala len na otazku červeno označenu.;)
Timka1
08.06.07,09:28
Okrem prihlásenia do ZP a Sp je potrebné prihlásiť aj zamestnávateľa na daňovom úrade na platenie dane zo závislej činnosti.
K pracovnej zmluve prikladám aj pracovné povinnosti zamestnanca, kvalifikačné požiadavky, doklady o vzdelaní, súhlas na spracovanie osobných údajov, vyhlásenie na uplatnenie NČ a ak si uplatňuje daňový bonus - rodné listy deti, potvrdenia školy. A na 25 dní dovolenky aj potvrdenia o odpracovaní 15 rokov.

V MS vyplníš kartu zamestnanca, kde uvedieš na základe pracovnej zmluvy či má hodinovú alebo mesačnú mzdu. Ak podpísal vyhlásenie treba to v záložke zaškrtnúť. Treba uviesť či ide o hlavný PP alebo DoVP, DoBPŠ a odkedy sú údaje platné. Ak si uplatňuje daňový bonus v záložke deti, treba ich uviesť.
Tiež zdravotnú poisťovňu. Prejdeš na zaúčtovanie miezd, kde treba vyplniť predkontácie, VS, KS a adresy. Zaúčtovaním sa ti vytvoria záväzky -vyúčtovanie mzdy, dane, poistného. Poistné zamestnanca aj zamestnávateľa by sa malo premietnuť v jednom doklade, ale presne položky podľa určitých druhov poistení.
Taktiež si pozri štátne sviatky či ich máš nahodené, ak nie dajú sa ručne.
sybila3
09.08.07,14:51
Ahojte, vraciam sa k tejto téme znova, takže by som sa chcela opýtať, začínam robiť mzdu predavačke, doteraz to robila iná pani, takže poprihlasovaná v poisťovniach je aj na daňovom úrade. Idem si skúsiť do softu nahodiť jej údaje podľa predchádzajúcej výplatnej pásky a dokladov. Takže nahodila som osobné údaje, meno, .....Neviem, čo mám zadať do kolonky, odrobené u predch.zamestnávateľov-nič? A nástup dám kedy?
vikinka
09.08.07,14:59
Ak máš zápočtový list,tak podľa toho nahodíš počet odprac.rokov a dní,nástup uvedieš skutočný dátum zač.PP.
sybila3
09.08.07,15:06
Práveže nemám nič, len výplatné pásky, výkazy čo sa posielali do poisťovní.
Takže os.údaje niektoré mám, ostatné doplním postupne, dala som mesač.sadzbu 7600,-, 6 dňový prac. čas, ale neviem čo zadať základ pre výpočet ZZM a podtým je zadavať priamo sociál. zamest., tam je to zaškrtnuté, je to dobre? Príplatky nemá žiadne, a nárok na dovolenku je 20 dní? K dovolenke treba vypisovať aj dov.lístky, čo oni asi predtým nerobili, dajú sa niekde vytlačiť?
sybila3
09.08.07,15:59
Potrebovala by som pomôcť hlavne so sadzbami poistného za zamestnanca, zamestnávateľa, neviem, čo mám zadať, poradí mi niekto? dík
Andyke
09.08.07,16:06
V prvom rade treba preštudovať Zákon o zdravotnom poistení a Zákon
o sociálnom poistení, aby si získala počiatočný prehľad o jednotlivých
odvodoch.
sybila3
09.08.07,16:09
To mám preštudované, ale v programe MonyS3 potrebujem poradiť, ako a kde pozadávať, aby to bolo dobre.
sybila3
09.08.07,16:44
percentá poistného aj na zamestnávateľa aj zamestnanca aj SP, ZP mi sedia, ale pri niektorých percentách mi nedáva mzdu, tak som ju tam dopísala, vyšla mi čistá mzda, tak ako min.mesiac predchodkyni, tak by to malo byť dobre. Neviem čo sa tam ešte má zadať, nejaká nezdaniteľná časť, alebo čo ešte, môže mi niekto poradiť, kto robí v MS3? Díky moc, je to súrne
Timka1
09.08.07,18:05
Ak ti nezadáva v karte mzdy VZ na poistné, skús si prekontrolovať v záložke Mzdy - Nastavenie miezd - karty odvodov do poisťovní, v najnovšej verzii sú už od 1.7.2007 upravené VZ na poistné. Alebo ešte v záložke Mzdy - Pracovné pomery - hlavný pracovný pomer - treba zaškrtnúť kto platí poistné.
Nezdaniteľná časť sa uvádza v Karte zamestnanca v záložke Nezdaniteľné časti, kde si označiš - podpísané prehlásenie, tým pádom ti automaticky bude do mzdy naťahovať.
sybila3
09.08.07,19:54
Zadáva mi vymeriavaci základ ale nie pri všetkých odvodoch, tak som to dopísala ručne. Neviem, čo by som tam ešte mala zadať, sedí mi to ako min.mesiac, tak by to malo byť dobre. Potom môžem dať zaúčtovať mzdy, zaúčtuje mi to alebo musím niečo nadstaviť?-v JU.A odovzdáva sa výkaz do soc.poist a do zdravotnej poisťovne, musí byť originál, alebo sa nejako dá aj cez internet? dík
Timka1
11.08.07,18:17
Ale keď si nastaviš všetko tak ako som ti napísala v príspevku 12, bude ti automaticky každý mesiac davať VZ ku poistnému alebo chceš si to ručne robiť každý mesiac?
Pri zaúčtovaní miezd po prvý krát si treba tiež pozadávať KS, VS, adresy poisťovní, daňového úradu a tiež predkontácie, je to jednoduché, ostáva to aj na ďalší mesiac. Potom už len kliknúť na OK a všetko sa krásne zaúčtuje do záväzkov.
Aj do Soc. aj do zdravotnej poisťovne sa dá výkaz vytlačiť a akceptujú ho. Dá sa tiež aj elektronicky poslať, ale najlepšie je ísť na poisťovňu a dávajú písopmný postup ako sa zasiela.
sybila3
14.08.07,10:02
No v záložke pracovné pomery-hlavný- nemám zaškrtnuté zamestnávateľ aj zamestnanec invalidné, garanč..... takže to zaškrtnet podľa toho aké sú povinné odvody, takže to by už malo byť dobre.
Ešte by som sa chcela opýtať čo to znamená podpísané prehlásenie?
Mám tam nahodený jeden sviatok, ale neráta mi čiastku. dík
Timka1
14.08.07,11:12
Podpísané prehlásenie znamená, že ak ho zaškrtneš, bude v mzde uplatňvať nezdaniteľnú čiastku na zamestnanca. Ale zaškrtnúť ho môžeš len vtedy, ak podpísal vyhlásenie na uplatnenie nezd. časti.
Sviatok ti neráta preto, lebo máš v karte časovú mzdu zamestnanca a náhradu za sviatok ti vyčisľuje v odpr. dňoch, čo je v poriadku (viď ZP).
sybila3
14.08.07,11:35
Na nezdaniteľnú čiastku, čo sa odrátava v daň.priznaní na konci roka? Ja neviem, či také voľačo mala? A ešte sa opýtam, ona robí aj v sobotu, ale mne zarátalo 21 odprac.dní a nedalo mi tam ani sviatok, čo s tým? Dala som 6-dňový prac.čas.
sybila3
15.08.07,10:44
Prosím, poradí mi niekto s tým, predavačka má 6 dňový prac. týždeň, 5 dní po 7 hodín a v sobotu 3 hodiny, ako to mám zadať v MS3? díky
sybila3
17.08.07,07:22
Je to dosť súrne, mohol by mi niekto poradiť, díky.
sybila3
19.08.07,16:42
A poradí mi niekto aj s tými mzdami? A ešte ma zaujíma má hrubý príjem 7600,- ako a či treba zadať v programe aby to rátalo preddavky na daň?
sybila3
19.08.07,17:57
Je tu niekto kto robí mzdy v MS3? Bola by som vďačná keby mi poradil. ď
sybila3
20.08.07,08:17
Nikto mi nevie poradiť, čo s tým? Takže ešte raz mám zadanú mesačnú sadzbu 7600,-, 7 hod. prac. čas - 6 dní v týždni, ale v sobotu pracuje len 3 hod., ako to mám zadať, prosím o radu? díky moc
sybila3
20.08.07,08:56
Veľmi pekne prosím dobrú dušu, ktorá robí mzdy v MS3, či by mi poradila pár vecí, ktoré sa potrebujem poopytovať. je to dosť súrne, ďakujem
monenko
20.08.07,09:29
ja som tiez s money S3 mzdy zacala robit ani nie pred mesiacom a tiez si neviem rady s nejakymi vecami..hmm tak len skusam ci by sa nedalo dat ako das sest dni a urobis priemer z tych to vychadza 38 hodin.. (7h/den + 3h/sobota)..vychadza to na 6,33.. h/den
sybila3
20.08.07,09:37
Len by som potrebovala konkrétne naviesť, ako a kde to tam zadať. Takže v záložke zamestnanci-mzdy by som zadala mesačná sadzba 7600, prac.dobu by som nezadala 7 hod. ale 6,33?
Dovolenku má 36 dní, kde zadám starú dovolenku?
monenko
20.08.07,09:44
no mzdy/zamestnanci/vyber zamestnanca/ naskoci karta zamestnanca a tam je lista mzdy..tak tam by som to hodila.. a tam je aj dovolenkovy narok..
sybila3
20.08.07,09:51
No lenže neviem ako zadám starú dovolenku, či hodím do nároku 36 dní? A potom do priemernej náhrady neviem, čo zadám, mesačnú sadzbu na hodinu si vyrátam sama? Len už budem musieť končiť lebo mi príde jeden pán prehodiť money do notbuku, tak sa prihlásim až potom.
monenko
20.08.07,10:21
No áno aspoň ja by som to tak dala, že by som hodila tú starú dovolenku a priemernú náhradu to neviem už ani ja ja s tým tiež robím krátko a učím sa nie som si istá..nepoznám nikoho kto by s týmto programom robil dlhšie..a tu mesacnu a hodinovu sadzbu veď to by malo byť v prac. zmluve tú zadáš ty.. a prac. dobu by som vyrátala tak ako som vyššie písala
sybila3
21.08.07,05:54
No už som tu zas, takže som zadala 6-dňový prac.čas a počet hodín som zadala 6,33. Základ pre výpočet nem.dávok som zaškrtla zadávať priamo-neviem či sa tam niečo vypisuje, alebo až keby mala PN? Nezdaniteľné čiastky som začiarkla-podpísané prehlásenie. V karte zamestnanca som tiež zaškrtla DSS-aj keď nemá-lebo som sa dočítala, že by to malo byť začiarknuté, zadala adresu SP, ZP. Pod ZP je variabilný symbol-tam neviem, čo treba zadať. Neviem, čo by som tam ešte mala dať-to by bola karta zamestnanca, ale ešte neviem ako zadám starú dovolenku 16 dní, nárok na novú mám v karte 20. dík
sybila3
22.08.07,20:06
vie mi niekto poradiť ako zadám starú dovolenku, keď výplatu robím od júla?A sviatok som dala ako odpracovaný deň, nevyčlenila som ho zvlášť, lebo mi to zadávalo len den a hodiny, ale náhradu nie. dúfam, že je to dobre.
sybila3
03.09.07,06:43
V zaúčtovaní miezd čo zadávam v kolonke soc.poisť. ako variabilný symbol a predkontáciu môžem dať V poistné, ale neviem ako mi potom rozúčtuje zamestnanec a zamestnávateľ?
sybila3
06.09.07,07:14
Prosím Vás, môže mi niekto pomôcť s tými mzdami, len pár vecí neviem ako pozadávať...........pls......díky
sybila3
07.09.07,15:51
Môže mi niekto poradiť ako nastaviť zaúčtovanie miezd, zaúčtovalo mi odvody jednou sumou, ale ja som si ručne rozdeľovala na zamestnanca-čo išlo do miezd a na zamestnávateľa, čo išlo do poistného, prosím, ako to urobiť? ď
Pru
17.09.07,05:33
Chcela by som sa opýtať, čo všetko sa tlačí aké zostavy k mzdám? Výplatný lístok-neviem či je jedno ktorý, výkazy do SP, ZP, to mám ale či ešte treba mať nejaké zostavy založené? ďakujem
drobeceva
17.09.07,06:08
Chcela by som sa opýtať, čo všetko sa tlačí aké zostavy k mzdám? Výplatný lístok-neviem či je jedno ktorý, výkazy do SP, ZP, to mám ale či ešte treba mať nejaké zostavy založené? ďakujem
Po mesačnej uzávierke si tlačíš a zakladáš - sumarizačnú pásku, stav zamestnancov, fond PČ, už spomínané výkazy do SP, ZP, výplatné pásky, prehľad o čerpaní dovoleniek, prehľad vyplateného daň.bonusu, prehľad čerpania nadčasov. Potlačíš ELDP, ktoré buď odošleš, alebo odovzdáš na príšlušnej pobočke SP.
sybila3
17.09.07,08:25
ELDP-je evidenčný list dôchodkového poistenia? To sa netlačí len pri odchode zamestnanca?
drobeceva
17.09.07,08:36
Prepáč, jasné, že pri výstupe. V tom čase, keď som Ti dávala odpoveď, ja som akurát robila ELDP za vystúpených za mesiac august. Poplietla som sa. Ešte raz, sorry.
sybila3
17.09.07,10:39
No už som sa zľakla, že som na niečo zabudla. A je jedno, aké tlačivo si pri tlači vo výbere vyberiem? Vedela by si mi poradiť aj hore, v mojich príspevkoch? ďakujem
drobeceva
17.09.07,10:42
No už som sa zľakla, že som na niečo zabudla. A je jedno, aké tlačivo si pri tlači vo výbere vyberiem? Vedela by si mi poradiť aj hore, v mojich príspevkoch? ďakujem
Nerozumiem otázke. Aké tlačivo...???? Skús bližšie
sybila3
17.09.07,10:44
Napríklad ked tlačím výplatný lístok, tak tam mám na výber niekoľko verzií - malý,veľký...., či je jedno ktorý vytlačím.
drobeceva
17.09.07,10:47
Myslím, že to už je na Tebe, akú formu tlače si zvolíš. Ide o to, aby si to vôbec mala.
sybila3
17.09.07,10:50
Vedela by si mi poriadiť ako zadať dovolenku z min. roka, začala som výplatu robiť až od júla a potrebujem zadať starú dovolenku ale neviem ako.
drobeceva
17.09.07,10:57
dovolenku zadávam cez prvok 25.
sybila3
17.09.07,11:01
Prosím ťa, môžeš mi to napísať podrobnejšie, ďakujem
drobeceva
17.09.07,11:05
Vedela by si mi poriadiť ako zadať dovolenku z min. roka, začala som výplatu robiť až od júla a potrebujem zadať starú dovolenku ale neviem ako.
Dovolenky zadávam cez prvok 25. V službách si nastavíš - konfigurácia systému - prepínač výpočtu- počítať starú dovolenku. Neviem, či som Ti tým pomohla.
sybila3
17.09.07,11:11
A robíš mzdy v MoneyS3, lebo nerozumiem tomu.
Pru
08.10.07,14:49
Ahojte, chcem sa opýtať, ako postupovať ohľadom stravných lístkov, podnikateľ chce dať predavačke stravné lístky, má ich objednať u firmy so stravnými lístkami? A ako to zaúčtovať, chcel by to pokryť aj zo soc.fondu, ale tam vychádza soc.fond okolo 600 korún na rok. Viem že SZČO si môže dať do nákladov 89,- ako je to u zamestnanca, ďakujem pekne.
Martina2
09.10.07,09:33
Ahojte, neviete mi poradit: ELDP sa posiela do prislusnej Soc. poistovne podla sidla zamestnavatela alebo podla trvaleho bydliska zamestnanca. Stretla som sa totiz s vyjadrenim v jednej literature ze podla trvaleho bydliska zamestnanca, no doteraz som to vzdy posielala podla sidla zamestnavatela. dakujem
VERONIKA6
09.10.07,09:45
Ahojte, neviete mi poradit: ELDP sa posiela do prislusnej Soc. poistovne podla sidla zamestnavatela alebo podla trvaleho bydliska zamestnanca. Stretla som sa totiz s vyjadrenim v jednej literature ze podla trvaleho bydliska zamestnanca, no doteraz som to vzdy posielala podla sidla zamestnavatela. dakujem
ELDZ sa posiela podľa sídla zamestnávateľa.
sybila3
10.10.07,05:37
Ahojte, ešte raz idem ohľadom tých hodín: takže 6 dní v týždni pracuje- cez týždeň 7 hodín a v sobotu 3 hodiny, priemer tam vychádza 6,33 alebo 6,34, neviem ako zaokrúhliť. Tak som to aj zadala. Ale predchodkyna zadávala 5 dní a 7,60 hodín, čo je správne. Podľa mňa ten 6 dňový týždeň, keď v skutočnosti pracuje 6 dní? A sviatok rátala priemerným zárobkom, podľa mňa by sa mal rátať ako odrobený deň? Mohli by ste sta mi k tomu vyjadriť? ďakujem
Jara
10.10.07,08:09
Ani jedno ani druhe nieje celkom v poriadku. Program ale bohužiaľ neumožňuje nastavenie rôzných hodín v rôzných dňoch. Neni pravda že pracuje 7,60 denne ani 6,34 denne. To by už firma konečne mohla dať do poriadku, pretože pred kontrolou sa neobhájime, že softwer to nerobi... Môžu nám povedať že sme si mali kúpiť taký čo to robi...

Inak s tou dovolenkou starou si myslím, že ak chceš mať rozdelené na starú a novú tak skús si zadať údaje platné od... tam si daj december 2006 a daj tam nárok na dovolenku tie dni ktoré sa týkajú roku 2006. Potom si zadaj údaje od júna, ak robiš v programe od júna tak daj údaje platné od júna 2007 a zadaj si dovolenku rok 2007. Nerobila som tak, ale myslím, že takto by sa ti na výplatnej páske malo objaviť aj stará aj nová.
sybila3
11.10.07,05:35
Skúsila som zadať, údaje platné od decembra ale nejako mi to nefunguje. No ale tie hodiny sa inak prerátať nedajú, ako to mám inak urobiť. A sviatok u predavačky by sa mal rátať ako odrobený deň? Myslím, že aj program to tak ráta, predchodkyna to rátala priemerom na dovolenku.
A dá sa v programe niekde nájsť alebo vytlačiť priemer na dovolenku po skončení štvrťroka? Alebo ho mám ručne vyrátať? ďakujem
Jara
11.10.07,05:49
Inak to nemôžeš urobiť, lebo taký je softwer, ja som len chcela poukázať, že ani jedna alternatíva nieje úplne OK. Je to vlastne len nahrážka, aby ti to počítalo finančné správne. No že to nebude sedieť s dochádzkou je samozrejme a mne sa to nepáči, keď viem, že to neni tak ako by malo byť. Zatiaľ je teda jedno aký spôsob použiješ. Priemery na dovolenku máš aj na takom prehľade keď si dáš zamestnanci a potom si dáš výber kde máš hore na lište zamestnanci a prehľad čerpania dovoleniek. Tam Ti vypíše zoznam zamestnancov, nárok na dovolenku čerpanie dovolenky a zároveň jej zostatok aj priemer na deň. Inak ale pri výpočte miezd mi to berie automatický podľa priemeru, už nič nezadávam len pri vstupe som zadala. Takže neviem prečo chceš rátať ručne. Používam Money S3 pre podvojné účtovníctvo, tak myslím máme rovnaký soft.
sybila3
11.10.07,05:57
Ja sa len pýtam, lebo v júli som začala robiť výplatu a musela som ručne zadať, tak neviem ako to funguje. A tie sviatky sú dobre ako odpracovaný deň? Ale stále mi vrta v hlave čo je lepšie či podľa skutočnosti 6 dňový prac.týždeň a 6,33 alebo 5 čo nie je celkom pravda a 7,6. Lebo potom napríklad aj dovolenka 10 dní inak vychádza, ale v podstate ked má min.mzdu plat máva rovnaký, lebo ani ten priemer nieje vysoký, no neviem sa z toho nejako vysomári ale chcem aby to bolo dobre. ď
sybila3
11.10.07,08:29
Ak mi vyšla hrubá mzda 7450,- dá sa niekde nastaviť dopočítanie do minimálnej mzdy?
sybila3
11.10.07,09:31
Dopísala som to dolu do riadku pod paragraf do riadku som napísala doplatok do min. mzdy a sumu, je to dobre v tých náhradách? dík
sybila3
16.10.07,18:10
Mohol by mi niekto poradiť, kde sa dopočítava do min. mzdy, díky.