Gong
04.06.07,19:13
Ahojte poraďáci, prosím Vás o radu pre moju svagrinku, bola zamestnaná na pol.prac. úväzok. PP skončila ku dňu 30.04.2007. Dnes jej volali z bývalej roboty, že jej zistili manko pri inventarizácii vo výške 2500Sk. Nevedela mi povedať, či je to za mesiace, keď tam ona ešte pracovala. Ale povedala mi, že pri odchode zo zamestnania nepodpisovala. Neviem, či nespravila chybu. Podľa mňa mala nástojiť na tom, aby spravili inventúru, a výsledok z toho by ku dňu odchodu podpísala. Môžete mi poradiť ako by som jej pomohla v tomto smere, má nejaké práva?
Ďakujem pekne
veronikasad
04.06.07,17:21
Mala uzatvorenú hmotnú zodpovednosť alebo spoločnú hmotnú zodpovednosť ?

V druhom prípade pozri § 184 odst. 3 Zákonníka práce :
"Ak zamestnanec so spoločnou hmotnou zodpovednosťou, ktorého pracovný pomer sa skončil alebo ktorý bol preradený na inú prácu alebo iné pracovisko, alebo bol preložený, nepožiada o vykonanie inventarizácie, zodpovedá za prípadný schodok zistený najbližšou inventarizáciou na jeho predchádzajúcom pracovisku.

-------
Veronika
Gong
04.06.07,19:23
Ďakujem za príspevok, a v prípade, keď nemala uzatvorenú hmotnú zodpovednosť, ako by sa to riešilo? Ako by mala v takom prípade postupovať?
nikulik
05.06.07,05:07
Ďakujem za príspevok, a v prípade, keď nemala uzatvorenú hmotnú zodpovednosť, ako by sa to riešilo? Ako by mala v takom prípade postupovať?

Ak nepodpisovala hmotnú zodpovednosť, tak by už s tým nič nemala mať. Ale sa mi to nezdá, väčšinou sa každá firma poistí a dáva zamestnancovi, ktorý narába s peniazmi podpísať hmotnú zodpovednosť.
Gong
05.06.07,07:14
Veľmi pekne ďakujem tým, ktorí mi poradili, ocením!
Už nikto viac nemá nejakú radu? Bývalý zamestnávateľ jej volal a povedal jej, aby sa zastavila ohľadom manka. Nebude lepšie, keĎ jej to pošlú písomne domov, prečo by tam mala chodiť na svoje náklady? A bude to mať i písomne a potom sa k tomu môže vyjadriť. Neviem, ako jej mam poradiť aby to bolo ok.
Tweety
05.06.07,07:17
Základná otázka, mala podpísnú hmotnú zodpovednosť? ak áno, zodpovednosti sa nevyhne. Ak nie, nemôžu ju brať na zodpovednosť..
Gong
05.06.07,07:27
Mala podpísanú hm.zodpovednosť, takže sa zaplateniu manka nevyhne. A čo mi radíte má ísť k bývalému zamestnáv. osobne alebo má počkať na list od nich. Potom čo bude podpisovať pri úhrade manka? Aby to mala už v poriadku potom. Ona 10 rokov nerobila, bola na materskej, tak je taká vyplašená, proste nevie sa obracať. Ďakujem
Gong
05.06.07,07:56
Nikto nič na môj posledný príspevok?
Tweety
05.06.07,08:00
To sa musí rozhodnúť sama, ako to chce, či ísť tam, alebo čakať na list. Určite bude podpisovať zápis zo škodovej komisie.
veronikasad
05.06.07,14:58
Mala podpísanú hm.zodpovednosť, takže sa zaplateniu manka nevyhne. A čo mi radíte má ísť k bývalému zamestnáv. osobne alebo má počkať na list od nich. Potom čo bude podpisovať pri úhrade manka? Aby to mala už v poriadku potom. Ona 10 rokov nerobila, bola na materskej, tak je taká vyplašená, proste nevie sa obracať. Ďakujem

Neodpovedala si, či mala hmotnú zodpovednosť alebo spoločnú hmotnú zodpovednosť a v akej funkcii robila. Doplň prosím či sa jedná o schodok v peniazoch alebo manko na zásobách.

Veronika
Danila
05.06.07,15:20
Faktom je to, že skončením pracovného pomeru končí dohoda o hmotnej zodpovednosti. Dôležitý je zápis z inventarizácie, dátum ku ktorému bola vykonaná, aká dohoda bola podpísaná, či zamestnávateľ vytvoril podmienky práce také, aby ku vzniku škody nemohlo dôjsť. Pri skončení pracovného pomeru je tiež bežnou zvyklosťou podpísať výstupný list, na ktorom sú uvedené údaje o tom, či má ZĽ voči zamestnancovi a naopak všetky záležitosti vysporiadané. Takže tak. Prejednanie škody je ZĽ povinný so zamestnancom prerokovať a takéto prejednanie iniciovať a škodu preukázať. Ja nevidím dôvod, aby pracovníčka po skončení pracovného pomeru vyvíjala aktivitu pri riešení škody, ktorú jej nikto písomne neoznámil. Až na základe takýchto argumentov by som pristúpila k rokovaniu s bývalým ZĽom.
irma1
05.06.07,15:31
Je veľmi dôležité, čoho sa to manko týka a akú hmotnú zodpovednosť mala podpísanú. Doplň to, prosím Ťa. Bez toho sa k tomu nedá vyjadriť.