INGA 11
04.06.07,22:40
Mám problém s firmou, ktorá nám nechce uhradiť faktúry.
Jednoducho mi na upomienky nereagujú, ani na telefonáty.Slovne sa mi do telefónu vyjadrili, že oni proste nezaplatia a hotovo.Bola som na firme aj osobne ale zbytočne.Ide o fungujúcu firmu z Bratislavy a my sme z malého mesta. Jedná sa o malú sumu t.j. 38.000,- Sk.Právnička v našom meste sa vyjadrila, že je to malá suma a neoplatí sa nám s danou firmou súdovať. Ako mám postupovať, aby nám dlžnú sumu uhradili??????
Neexistuje u nás zákon, ktorý nemenovanú firmu donúti, aby si plnila povinnosti aj v takejto malej sume a chránila podnikateľov, ktorý netočia milióny?
Melnick
04.06.07,22:01
Využi Faktoring

Z právneho a účtovného hľadiska je faktoring služba postavená na postúpení pohľadávok. Klient postupuje pohľadávky faktoringovej spoločnosti a tá sa stáva ich novým výhradným vlastníkom, faktoringová spoločnosť potvrdzuje, že na postúpené pohľadávky poskytne klientovi preklenovací úver v dohodnutej výške bezprostredne po prevzatí príslušných faktúr a súčasne sa postará o ich inkaso. Voči odberateľom vystupuje ako ich nový veriteľ a pri nedodržaní lehoty splatnosti zabezpečuje upomienkovanie, prípadne ďalšie inkasné postupy až po právne vymáhanie.
SERVIS
05.06.07,04:31
To by bolo fajn využiť. Tiež máme niekoľko takýchto dlžníkov, ktorí nepreberajú súdne príkazý na úhradu, predvolania atď.... Práve v týchto dňoch sme ukončili prípad ešte z roku 2003 - išlo síce len o 3600.- sk. Dotyčný sa toľko schovával pred poštárom, pred policajtami, ale nakoniec sa podarilo .
SERVIS
05.06.07,04:33
A ešte - nedaj sa odradiť že malá suma. My sme mali omnoho menšiu, tiež sa do toho nechcelo ísť ani právnikovi, nieto exekútorovi.
Lion Topoľčany
05.06.07,04:43
Súhlasím s Melnick, je to super vec, zažila som to v bývalej firme. Odišiel nám kamión s nábytkom napr. za milión, vyplnila som papiere a nafaxovala na VÚB
Factoring a do druhého dňa sme mali peniaze na účte. Je to dobré pri väčších
zakázkach. Lebo aj factoring/sekcia banky/ si musí konečného klienta overiť, ako platí a pod. aj to niečo stojí, takže ak je jednorázový kšeft za 30.000,-s DPH, z tejto sumy je váš hrubýž zisk napr. 6000,- a overenie klienta bankou stojí napr. 5000,- tak je to pomaly nerentabilné. Ake k Vášmu prípadu: zákazník by mal povedať, prečo nechce zaplatiť-tovar je predmetom reklamácie, alebo čo...V takomto prípade sme niekedy prišli do firmy a zobrali sme si svoj tovar-drogériu späť / na fakt.je klauzula "tovar je do zaplatenia majetkom firmy". Závisí, čo Vás živí. Jeden SZČO má reklamku, takže v tomto prípade sa to nedá-klientovi predal potlačené tričká s logom za 20.000,-, nemá význam, aby si ich zobral späť, čo bude s nimi potom robiť, že áno ?
Ja by som sa súdila.! !
betka
05.06.07,05:10
Ešte by mohlo byť riešením tohto problému:
1. Skúste si zistiť, akých má odberateľov Váš neplatič. V rámci svojho podnikania môže mať tiež predaj nejakých sluzieb, tovarov. Ak vystavuje FA svojim odberateľom tento neplatič, skúste sa nakontaktovať, pozisťovať týchto odberateľov a urobiť započítanie s touto firmou, pričom dlžníka upovedomíte, že ste urobili tento krok. Odberateľ neplatiča, uhradí Vám na základe s vami uzatvorenej zmluvy
2. Môžete postúpiť pohľadávku na základe uzatvorenej zmluvy medzi Vami a treťou osobou, pričom postúpite pohľadávku proti dlžníkovi novému veriteľovi, a to za odplatu alebo bezodplatne..
3. Ak by ste potrebovali nejaký tovar, služby od Vášho dlžníka, choddte si k nim nakúpiť na FA, a potom si urobíte vzájomný zápočet, no otázne je, či Vám vôbec tovar dajú, budú si určite vedomí, aký cieľ týmto chcete dosiahnuť.
4. Osobne sa tiež napíšem upomienok. Jedna mi však zaberá. Napíšem a pošlem dlžníkovi, čo obyčajne posielame na súd, keď riešime svoje pohľadávky, a k tomu priložím list, vážený dlžník, nakoľko nemáte uhradenú pohľadávku ......... obraciame sa na Okresný súd ........, ak nuhradíte svoj dlh do 10 dní budeme to vymáhať súdnou cestou.
luluhaha
05.06.07,07:08
Ak máte doklad o tom že prevzali tovar alebo službu tak by to nemal byť problém - my využívame služby spoločnosti Coface Intercredit z BA www.cofaceintercredit.sk, oni za Vás vymáhajú a odmena je platená z úrokov neplatiča..
INGA 11
05.06.07,21:00
Ďakujem veľmi pekne za poradenie.

My sme vozili štrky z lomu na ich stavbu. Tam podpisovali každú jednu fúru na staske. Takže podpisy sú a všetko je v poriadku. A dôvod prečo nám nezaplatia je, ako mi uviedla manželka majiteľa firmy, že veľa platili za štrky v lome a nám proste už nič nezaplatia a kľudne ich máme dať na súd.
Tak už neviem ako ďalej. Dám vedieť...
INGA 11
05.06.07,21:03
Ďakujem. Skúsim zavolať a dám vedieť, či nám pomôžu.
Melnick
05.06.07,21:08
Tak si mali dohodnúť cenu za štrky nižšiu, ale vy ste odviedli prácu,za ktorú Vám oni nezaplatili.
Mám klienta,ktorý vymáha pohľadávky a čudovala by si sa akú má úspešnosť. Vždy sa radšej vzájomne dohodnú hoci aj na splátkach.;)
Niekedy sú to aj pohľadávky , o ktorých si majitelia firiem mysleli,že korunky už nikdy neuvidia.:)
poradca1
14.07.10,11:23
Na prevenciu takychto problemov sluzi Register neplaticov neplatici.6f.sk

Zverejnovanim neplaticov upozornite ine firmy na neserioznost danej firmy a zaroven zverejneni neplatici pomahaju vam predchadzat obchodu s neplaticom.
Jednoduche vymenne informacie medzi podnikatelmi o neplaticoch.
KEJKA
14.07.10,11:36
som si tam teraz klikla a nie je tam nič - len jedna vzorová firma, určite neexistujúca................. alebo?
poradca1
14.07.10,11:42
Ved to sa len rozbieha :)...treba najskor prispievatelov. Myslim ze by to v niecom pomohlo
KEJKA
14.07.10,20:00
hm, myslela som, že už niečo rozbehnuté na webe je,.
V každom prípade svojich neplatiteľov zverejním - dnes nebo čas.
milenia
14.07.10,20:02
Otázka je, prečo nechcú uhradiť, nepíšete, či máte zmluvu alebo objednávku, kde sú dohodnuté platby a platobné podmienky. Určite majú dôvod, prečo zaplatiť nechcú - bolo dodané všetko za dohodnutých podmienok? Ak ste si istí, že ste pri dodávke nepochybilim, viete to aj náležite zdokladovať, postupila by som to pravnikovi, ktorý by začal vymáhať túto pohľadávku s tým, že by som zaslala predžalobnú upomienku a uviedla by som v nej okrem iného, termín dokedy majú zaplatiť a ak nie, pohroziť vystavením penalizačnej faktúry v zmysle zmluvných podmienok alebo obchodného zákonníka.
Zita5
14.07.10,20:10
Mám problém s firmou, ktorá nám nechce uhradiť faktúry.
Jednoducho mi na upomienky nereagujú, ani na telefonáty.Slovne sa mi do telefónu vyjadrili, že oni proste nezaplatia a hotovo.Bola som na firme aj osobne ale zbytočne.Ide o fungujúcu firmu z Bratislavy a my sme z malého mesta. Jedná sa o malú sumu t.j. 38.000,- Sk.Právnička v našom meste sa vyjadrila, že je to malá suma a neoplatí sa nám s danou firmou súdovať. Ako mám postupovať, aby nám dlžnú sumu uhradili??????
Neexistuje u nás zákon, ktorý nemenovanú firmu donúti, aby si plnila povinnosti aj v takejto malej sume a chránila podnikateľov, ktorý netočia milióny?

Pokiaľ by nerešpektovali súdny príkaz , ani exekučné konanie , tak u nás neexistuje už taký zákon, ktorý by podnikateľa chránil.

Mám s tým skúsenosť pri vymáhaní pohľadávok a tiež si neviem pomôcť .Podanie na súd musíte zaplatiť .Sú to situácie , v ktorých je človek úplne bezradný .Zostáva len sa rozlúčiť s peniazmi , lebo nie každý prípad je úspešný .
betka
14.07.10,20:20
Pokiaľ by nerešpektovali súdny príkaz , ani exekučné konanie , tak u nás neexistuje už taký zákon, ktorý by podnikateľa chránil.

Mám s tým skúsenosť pri vymáhaní pohľadávok a tiež si neviem pomôcť .Podanie na súd musíte zaplatiť .Sú to situácie , v ktorých je človek úplne bezradný .Zostáva len sa rozlúčiť s peniazmi , lebo nie každý prípad je úspešný .

Veru tak, Ziti. A koľko súdnych sporov sa vyhrá. A nič. Naše súdnictvo, no comment.
Často sa zamýšľam, či stojí vôbec ten poplatok za to, aby sa to dalo na súd, lebo 95% je jasných ako facka, že nič....

Nedávno som dala na súd občana, občianka naša predala nehnuteľnosť, myslela som, že bude mať PP, súd prebehol rýchlo, hladko, ibaže túto osôbku nemôže nikto nájsť :eek:, zvláštne..., ani polícia nič :o

Ďalšia iná občianka, sa takisto nabalila, potom sa dozvedela, že si napožičiavala kadetade, odišla do Anglicka, nechala tu dve detičky, a na súd mám zaplatiť poplatok cez 250 €? To ako keby som dala do kanála...

Zlatí moji cash. Kto chce niečo, je ochotný dať do ruky (aj veľkým firmám sa platí cash), keď máš, nemáš problém zaplatiť v hotovosti...

Kam sme to dospeli za posledné dva roky
Zita5
15.07.10,03:40
Veru tak, Ziti. A koľko súdnych sporov sa vyhrá. A nič. Naše súdnictvo, no comment.
Často sa zamýšľam, či stojí vôbec ten poplatok za to, aby sa to dalo na súd, lebo 95% je jasných ako facka, že nič....

Nedávno som dala na súd občana, občianka naša predala nehnuteľnosť, myslela som, že bude mať PP, súd prebehol rýchlo, hladko, ibaže túto osôbku nemôže nikto nájsť :eek:, zvláštne..., ani polícia nič :o

Ďalšia iná občianka, sa takisto nabalila, potom sa dozvedela, že si napožičiavala kadetade, odišla do Anglicka, nechala tu dve detičky, a na súd mám zaplatiť poplatok cez 250 €? To ako keby som dala do kanála...

Zlatí moji cash. Kto chce niečo, je ochotný dať do ruky (aj veľkým firmám sa platí cash), keď máš, nemáš problém zaplatiť v hotovosti...

Kam sme to dospeli za posledné dva roky

Ja mám tiež jeden prípad u exekútora, však niekde aj na Porade som o tom písala . Som v bezradnej situácií , lebo povinný si pekne kade tade po kamarátoch pracuje za minimálnu mzdu , nikto na neho nemá, vymetá krčmy a ja len čakám , koľko budem musieť platiť exekútorovi ak nič pre mňa nevymôže . Toto je pomoc ? Človek sa v tomto štáte naplatí kopec daní , sankcií ,poplatkov a v konečnom dôsledku , je rád že prežije a iný si z jeho dlžôb nerobí hlavu a žije kľudným životom a spí kľudným spánkom .

Už len podanie na súd som platila 6 000 Sk.A teraz neviem čo spraviť , zrušiť exekúciu, nezrušiť exekúciu ? No je to hrozné a viac než hrozné.
Človeka to hnevá , lebo ak si zrátam čo ja ako malý živnostník som zaplatila daní od roku 1993 tomuto štátu a čo mám z toho ? Každý sa na mňa z vysoka .......:rolleyes:

A preto nie je to vždy to pravé orechové dať sa do vymáhania svojich peňazí , lebo niekedy to môže vyjsť viac , ako človek stratí nezaplatením pohľadávky .Také je naše súdnictvo , naše zákony ......

Ak by som to mala zrekapitulovať tak v mojom prípade je
pohľadávka 3 286,20 Eur
10% úrok z omeškania od 28.11.2005
trovy súdneho konania 576,98 Eur
súdny poplatok za vydanie poverenia 16,50 Eur
trovy právneho zastúpenia 198,07 Eur
trovy exekúcie 1 442,97 Eur

No Betka a teraz čo ? Však toto je to , že kto to zaplatí ak súdny exekútor nič nevymôže . Jedine ja ....a potom je tu otázka - stojí to zato si vymáhať svoje peniaze ? Však nakoniec ja sama sa pri takýchto sumách môžem dostať do nepríjemnosti ak to po skončení neuhradím včas.

Pohľadávka je 11/2005 , právne sa s tým začalo robiť 7/2007 , stále dodávam info o povinnom , na základe mňa je exekútor potom schopný niečo aspoň napísať povinnému a pozri tie jeho trovy . A za čo ?
Zita5
15.07.10,04:12
Pre zadávateľku - treba myslieť pokiaľ sa rozhodnete pre ten správny krok aj na dôsledky , ktoré pre Vás z neuhradenia pohľadávky môžu nastať .To je to o čom som písala v mojom príspevku .Ako príklad uvedie otázku a odpoveď . Jedná si síce o výživné , ale podstata a konečný efekt pri neúspešnej exekúcii ten istý .





Zmena exekútora počas prebiehajúceho exekučného konania


Chcela by som vedieť, či je možné zmeniť exekútora počas prebiehajúceho exekučného konania z dôvodu nespokojnosti s jeho prácou vo veci vymáhania dlžného výživného. Exekútorovi sa ani počas 8 rokov nepodarilo vymôcť dlžnú čiastku, hoci by mohol využiť možnosť odobrať dlžníkovi vodičský preukaz, aby ho donútil svoj dlh vyrovnať! Mám pocit, že dlžníkovi veľmi ustupuje. Preto by som chcela vedieť, ako treba postupovať pri zmene exekútora, ako je to napr. s exekučnými trovami, ktoré v tejto veci už vznikli doterajšiemu exekútorovi (kto by ich bol povinný zaplatiť)?


Odpoveď :



Oprávnený má v exekučnom konaní možnosť kedykoľvek navrhnúť zmenu exekútora aj bez uvedenia dôvodu. Návrh na zmenu exekútora je potrebné adresovať na príslušný exekučný súd, ktorý vydal exekútorovi poverenie na vykonanie exekúcie, a to s uvedením príslušnej spisovej značky, pod ktorou je exekúcia na súde evidovaná. Spisovú značku môže oprávnený získať od exekútora, ktorý vo veci aktuálne koná ako poverený exekútor. V návrhu na zmenu exekútora oprávnený uvedie meno a adresu sídla exekútora, na ktorého chce preniesť vykonávanie exekúcie. Odporúčam pozrieť si znenie §44 a nasl. Exekučného poriadku (zákon č. 233/1995 Z.z.), platné aktualizované znenie je bezplatne k dispozícii na stránke www.justice.gov.sk (http://www.justice.gov.sk/), v sekcii JASPI.
O trovách, ktoré vznikli pôvodnému exekútorovi, rozhoduje exekučný súd na podklade vyčíslenia od exekútora. Ak sa exekútorovi podarilo vymôcť časť pohľadávky, základom na určenie odmeny exekútora je výka vymoženej pohľadávky a v takom prípade idú trovy exekúcie na ťarchu povinného (dlžníka).
Ak však v exekúcii nebola vymožená ani časť pohľadávky, odmenu a náhradu vynaložených hotových výdavkov, ktoré exekútorovi na základe predloženého vyčíslenia vykonaných úkonov a výdavkov prizná súd, je exekútorovi povinný nahradiť oprávnený (veriteľ). Dôvodom takejto zákonnej úpravy je skutočnosť, že exekútor nemá na svoju činnosť žiadny príspevok od štátu a všetky vynaložené výdavky neúspešnej exekúcie v prípade, ak si neuplatnil u oprávneného (veriteľa) nárok na preddavok, znáša v priebehu vykonávania exekúcia zo svojich zdrojov.
Odpoved pripravil: JUDr. Martin Hermanovský, súdny exekútor a hovorca SKE


To hovorí za všetko .
betka
15.07.10,05:27
To je nekomentovateľné!!!!!
Zita5
15.07.10,06:01
To je nekomentovateľné!!!!!

Veru tak . Keby človek vedel vopred , ktoré je to správne a najsprávnejšie rozhodnutie .
srska
13.04.12,08:21
spam