ivangabris
05.06.07,10:20
Sevas,
akú cenu Vám učtujú vyrobcovia tepla u Vás.
Tu u nás v Púchove po celkom generálnej oprave rozvodov, ktorá stála 250 000 000Sk :(
sa cena vyšplhala na 709,50Sk/ GJ. A ešte má ísť hore lebo paneláky sa zateplujú a tým pádom znižujú odber výrobcovi=Mestu. Ten predpokladal spotreby okolo 270 000GJ/rok ale teraz 2006/2007 bola len 210 000GJ a má ísť ešte dole na 180 000/rok. Ale oni argumentujú tým, že úver platiť musíme.
Kurňa, nemal som im podpisovať tú zmluvu na odber, že sa zaviažeme na 13rokov /dlžka úveru/ ale dať postaviť vlastnú kotoľňu. :( :( :mee:
svojar
05.06.07,09:58
U nás v Krompachoch je cena za 1 GJ pre rok 2007 625,82 Sk s DPH, bez DPH 525,90.
ddsliace
05.06.07,11:48
V Ružomberku už v roku 2006 bola cena za 1 GJ 800,- Sk bez nejakých halierov.
Julino
05.06.07,12:03
V Ružomberku už v roku 2006 bola cena za 1 GJ 800,- Sk bez nejakých halierov.
A a u nás v Ružomberku je teraz cena za 1GJ 845,62 Sk aj s haliermi.
Polis
08.06.07,04:48
Máme vlastnú kotolňu pre 24 bytov - v Pezinku cenu za gj máme nasledovne : rok 2003 - 376 sk/Gj, 2004 - 384 sk/Gj, 2005 - 457 sk/Gj a 2006 - 561 sk/Gj.
ivangabris
08.06.07,11:14
Máme vlastnú kotolňu pre 24 bytov - v Pezinku cenu za gj máme nasledovne : rok 2003 - 376 sk/Gj, 2004 - 384 sk/Gj, 2005 - 457 sk/Gj a 2006 - 561 sk/Gj.
zaujímavé,
ak by bolo možné sa s tebou spojiť tak zavolám. Mal by som zopár otázok ohľadom tej kotolne. Hovorí sa v púchove,že pôjde cena ešte hore a tak uvažujeme o vlastnej kotolni. Chcel by som vedieť veľkosť výkonu kotlov, koľko miesta m2 zaberie kotolňa, koľko m3 plynu to spáli atď.
Gapo
09.06.07,05:25
U nás V Ba máme v jednom obvode ceny od rôznych dodávateľov v cenách od 620, 630, 680 a 700 Sk/Gj, len škoda, že sa nedá vyberať, to mi ešte nie je jasné.
Gapo
09.06.07,05:49
Otázka cien tepla je súčasnom období "ranného kapitalizmu" dosť exponovanou témou. Ako ste podotkli zatepluju sa paneláky a výrobca je stavaný na určitý výkon, ktorý v optimálných podmienkach by mal držať ceny stabilné. Avšak pri zmene v systéme, príde aj k zmene ceny, pretože optimálne podmienky boli porušené. Je to aj príklad vodárenských spoločností, kde rapídne poklesol odber vody a tak poklesli zisky spoločností a tak museli pristúpiť k zvyšovaniu cien vody.
Takže ako vidno zrejme zateplovanie prináša zisky stavebným firmám a výrobca tepla si svoje straty z nižšej spotreby nahradí zvýšením ceny. Alebo, že by to bolo všetko inak a mýlim sa?
Elena Navrátilová
09.06.07,06:24
Otázka cien tepla je súčasnom období "ranného kapitalizmu" dosť exponovanou témou. Ako ste podotkli zatepluju sa paneláky a výrobca je stavaný na určitý výkon, ktorý v optimálných podmienkach by mal držať ceny stabilné. Avšak pri zmene v systéme, príde aj k zmene ceny, pretože optimálne podmienky boli porušené. Je to aj príklad vodárenských spoločností, kde rapídne poklesol odber vody a tak poklesli zisky spoločností a tak museli pristúpiť k zvyšovaniu cien vody.
Takže ako vidno zrejme zateplovanie prináša zisky stavebným firmám a výrobca tepla si svoje straty z nižšej spotreby nahradí zvýšením ceny. Alebo, že by to bolo všetko inak a mýlim sa?
Ja to vidím presne tak isto. Ale on o svoje zisky nepríde, či je to vodárenská spoločnosť, alebo výrobca tepla, teplej vody... on ich jednoducho v doúčtovacej faktúre premietne a kontrolné orgány,ktoré jediné majú vplyv na uznanie oprávnenosti nákladov mu to odobria. Všetko v zmysle legislatívy... po mojom telefonickom dopyte na ÚRSO som sa dozvedela, že koeficient na vode 1,3 a 1,29 je dobrý riešili aj 1,58 či ako mi to p. .... oznámil :D takže prečo sa divíme? Neviem. Buď ja zle myslím, alebo niekto dobre rozhoduje a dobre myslí. Veď nikomu nebráni za vysoký koeficient Ťa oznamačiť ako neplatiča, ale za nehospodárne udržiavanie tepelných zdrojov nikto predsa nemôže. Oni nemajú vlastníka... a nevedia ako ich urobiť tak, aby sa skutočne stali hospodárnymi.Takže my sa tu môžeme krásne spolu diviť.... romantika v zmysle legislatívy... už len aby nám aj hviezdy dodávali TUV a UK. ;) :eek: A ten kto robí vyúčtovanie len nechápe na základe čoho sú zrazu náklady na TUV skoro dvojnásobné... nikto nemal oznamovaciu povinnosť, nikto za tento stav nie je zodpovedný. A platiaci len nechápavo krútia hlavou. Žeby sa zaplnili námestia? Ale kým asi. Myslím, že viac menej každý len rezignoval... rada sa budem mýliť, ale samej sa mi veru stáť nechce. :D ;) Ešte ma predsa len napadlo..kde sme boli keď sa odpredávali tieto výhodné zariadenia? Vidno kompetentnosť majiteľov. Škoda, že tých, ktorým ajzáleží na tom, aby boli aj odberatelia spokojní je veľmi preveľmi málo. :rolleyes:
Elena Navrátilová
09.06.07,06:25
U nás V Ba máme v jednom obvode ceny od rôznych dodávateľov v cenách od 620, 630, 680 a 700 Sk/Gj, len škoda, že sa nedá vyberať, to mi ešte nie je jasné.
Môžem trošku z inej strany? Koho máte správcu? Kto je pre Vás CDT? Na toto by Ti mal vedieť správca odpoveď.
Polis
11.06.07,06:20
Ak máme vlastnú kotolňu tak cena za GJ je len na porovnanie s ostatnými. Pre nás jú dôležité celkové náklady na teplo a TUV. T.z. faktúra za plyn, vodu, elek. energiu, plat kotolníka, povinné revízie, údržba kotolne. S preplatkov sme vymenili kotol. Naša kotolňa má asi 10 m2, ale voľakedy tam boli 3 kotle ETI 110 kw a zásobniky 2 ks na 1500 l. Teraz tam máme 2 ks Buderus 110 kw a 2 ks zásobniky logalux 300 l. (foto sú aj na porade). Spotrebu plynu z hlavy neviem ale kotolník mi povedal, že spotreba plynu je po zateplení polovičná. (ale to je len odhadom) Keď nás spravoval PBS bol spotreba strašná, pretože v zmysle platných predpisov, čím viac kúrili tým mali vyšší zisk - 10% oprávnené náklady. Takže ak boli celk. náklady 500.000 sk za rok im išlo 10 %.
Polis
13.06.07,11:10
A vodu v systéme nepoužívate? Ani servis kotlov nerobíte? Koľko máte kotlov ? Stačí Vám jeden komín? Zaujímavé !
Julian
14.06.07,08:19
A vodu v systéme nepoužívate? Ani servis kotlov nerobíte? Koľko máte kotlov ? Stačí Vám jeden komín? Zaujímavé !

1.Áno vodu som zabudol t.j + 2,17 m3 x 58 Sk/m3=126 Sk a k tomu ešte 1000 ml chemikálie TS 1, (ale cenu nepoznám) na úpravu vody a soľ (nejaká spotreba bola, ale je to tak nepatrné že sa to nedá zistiť možno za takých 5 rokov keď bude treba dosýpať).
2. 4 kotle. Servis robíme a to je tých- 4 x 1000= 4000 Sk to je demontáž krytov, vyčistenie všetkych rozvodov a ventilov, horáka, ventilátora a čo ja viem čo ešte všetkého v kotle, premeranie spaľovania, funkcie čerpadla a funkčnosti kotla a vôbec celého zariadenia. Alebo pod servisom myslíš "precvičenie" ventilov a vyčistenie filtrov v potrubí? Alebo zásobník TÚV, prípadne tlakovač vody ?
3. Z jednej kotolne (a nielen z našej) ide obyčajne jeden komín aj keď sú 4 kotle. Koľko ich máte vy, že sa tak diviš? Od každého kotla jeden?

Čo sa týka el.energie tak momentálne máme sadzbu 5,18 Sk/kWh + DPH a stálu platbu za elektromer to z tých ich prospektov neviem vyčítať.
Ja som ten príspevok dal preto, aby si to mohli tí, čo uvažujú o vlastnej kotolni porovnať a tak sa kvalifikovanejšie rozhodnúť. Preto som tam pripojil aj stránku na ktorej si môže každý zistiť cenu každého výrobcu na slovensku aké má pre rok 2007 schválené ceny za Gj. . Z toho sa dá vyčítať, že kotolňa by sa mala vrátiť za tých 6 rokov (v Ružomberku oveľa oveľa skôr).
Samozrejme, že tá cena za 1Gj nebude každý rok rovnaká, lebo napr. ak niečo vypadne a bude to treba nahradiť tak to cenu v danom roku zdvihne aj keď sa ceny energii nebudú meniť, ale kto to dokáže predvídať? Dal som si námahu a spočítal som to aj preto, aby som si overil prepočty energetickej agentúry v Trenčíne. Tie mnou uvedené čísla to sú reálne a nie vypočítane nejakou metódou a podľa tabuliek.
Ale ak to má niekoho dráždiť, tak ho radšej stiahnem.
Elena Navrátilová
14.06.07,08:56
1.Áno vodu som zabudol t.j + 2,17 m3 x 58 Sk/m3=126 Sk a k tomu ešte 1000 ml chemikálie TS 1, (ale cenu nepoznám) na úpravu vody a soľ (nejaká spotreba bola, ale je to tak nepatrné že sa to nedá zistiť možno za takých 5 rokov keď bude treba dosýpať).
2. 4 kotle - 4 x 1000= 4000 Sk to je demontáž krytov, vyčistenie všetkych rozvodov a ventilov, horáka, ventilátora a čo ja viem čo ešte všetkého v kotle, premeranie spaľovania, funkcie čerpadla a funkčnosti kotla a vôbec celého zariadenia.
3. Z jednej kotolne (a nielen z našej) ide obyčajne jeden komín aj keď sú 4 kotle. Koľko ich máte vy, že sa tak diviš? Od každého kotla jeden?

Čo sa týka el.energie tak momentálne máme sadzbu 5,18 Sk/kWh + DPH a stálu platbu za elektromer to z tých ich prospektov neviem vyčítať.
Ja som ten príspevok dal preto, aby si to mohli tí, čo uvažujú o vlastnej kotolni porovnať a tak sa kvalifikovanejšie rozhodnúť. Preto som tam pripojil aj stránku na ktorej si môže každý zistiť cenu každého výrobcu na slovensku aké má pre rok 2007 schválené ceny za Gj. . Z toho sa dá vyčítať, že kotolňa by sa mala vrátiť za tých 6 rokov (v Ružomberku oveľa oveľa skôr).
Samozrejme, že tá cena za 1Gj nebude každý rok rovnaká, lebo napr. ak niečo vypadne a bude to treba nahradiť tak to cenu v danom roku zdvihne aj keď sa ceny energii nebudú meniť, ale kto to dokáže predvídať? Dal som si námahu a spočítal som to aj preto, aby som si overil prepočty energetickej agentúry v Trenčíne. Tie mnou uvedené čísla to sú reálne a nie vypočítane nejakou metódou a podľa tabuliek.
Ale ak to má niekoho dráždiť, tak ho radšej stiahnem.
Môj názor.... nič nesťahuj. Je to z reality, každý si vyberie čo ho zaujíma. Je to tu o realite. Ďakujem.
Julian
14.06.07,09:18
Môj názor.... nič nesťahuj. Je to z reality, každý si vyberie čo ho zaujíma. Je to tu o realite. Ďakujem.

Sorry!
Už je to preč.
Boli tam komplet reálne náklady domovej kotolne v aktuálnych cenách.
Polis
14.06.07,18:52
Máme 3 komíny ale len dva kotle, preto som sa čudoval. Ina všetko o.k.
Orim
22.06.07,23:38
Aspoň máte záložný komín :) :D
bowdy
26.08.07,15:01
U nás v Humennom je cena dodaného tepla 326 Sk/GJ bez DPH - variabilný náklad. K tejto cene je potrebné ešte pripočítať 220 Sk/GJ bez DPH -fixný náklad. Teda cena je 650 Sk/GJ s DPH.
mimaemma
03.09.07,11:39
Niekde na nete som nasla tabulku s cenami tepla na Slovensku..najdrahsie je na tom Handlova a najlacnejsia jedna cast BA...
Orim
03.09.07,18:03
Niekde na nete som nasla tabulku s cenami tepla na Slovensku..najdrahsie je na tom Handlova a najlacnejsia jedna cast BA...


hod sem link tej tabulky rád sa na to podívam
mimaemma
04.09.07,09:26
Orim
05.09.07,14:19
Tá tabuľka je pekne stará a pre Trenčín už neplatí asi 2 roky.
mimaemma
06.09.07,11:24
Ja som ale netvrdila, ze je to top new, je to jedina tabulka aku som nasla, ide o to porovnanie.Cena tepla sa menila a vzdy menit bude...
Julian
06.09.07,17:24
Ja som ale netvrdila, ze je to top new, je to jedina tabulka aku som nasla, ide o to porovnanie.Cena tepla sa menila a vzdy menit bude...
Ak chceš vedieť skutočné a aktuálne ceny jednotlivých výrobcov tepla klikni si na adresu www.urso.gov.sk . V kolonke rozhodnutia nájdeš schválené ceny všetkých výrobcov tepla na Slovensku. Dokonca sa môžeš dozvedieť aj roky dozadu.
martina pribojszka
07.09.07,13:58
Ahoj,
prečítala som si tvoj príspevok ešte z mája o cene u Vás v Púchove. Pohoršuješ sa nad cenou 702,-sk za 1GJ. U nás v Handlovej máme cenu za 1GJ 900,-sk a poviem ti, že sa bojím vykurovacieho obdobia, ktoré príde.
Pri realizácií plynofikácie sľubovala firma KMET, cenu 650,-sk za 1GJ a pozri sa ako nás dostali!?!? :(:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::ma d::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::ma d::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::ma d::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::ma d::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::ma d::mad::mad::mad::mad::mad:
svojar
08.09.07,06:59
Pri tejto príležitosti je ale taktiež potrebné urobiť dobrú zmluvu s dodávateľom tepla na množstvo odoberaného tepla. Celková cena za 1 GJ sa totiž skladá z fixnej a variabilnej zložky. Variabilná zložka sa platí za skutočne odobraté množstvo tepla, ale fixná podľa zmluvy. Máte napr. zmluvu na 1200 Gj. Skutočne spotrebujete 1050 Gj. Variabinú zl. teda zaplatíte za 1050, ale fixnú za 1200, teda výsledná cena GJ vyjde vyššia.
Uvediem to na našich cenách :
Celková cena GJ - 625,82 Sk
- z to var. zl. - 461,50
fix. zl. - 164,34

Pri zmluve na 1200 a spotrebe 1050 to bude nasledovné
461,50 x 1050 = 484 575,- Sk
164,34 x 1200 = 197 208,- Sk
Spolu = 681 783,- Sk
za 1GJ tj. delené 1050 = 649,32 Sk oproti 625,82, teda v skutočnosti bude 1 Gj drahší o 23,50.
mimaemma
10.09.07,07:43
Julian, diky za typ
ivangabris
26.09.07,12:18
Pri tejto príležitosti je ale taktiež potrebné urobiť dobrú zmluvu s dodávateľom tepla na množstvo odoberaného tepla. Celková cena za 1 GJ sa totiž skladá z fixnej a variabilnej zložky. Variabilná zložka sa platí za skutočne odobraté množstvo tepla, ale fixná podľa zmluvy. Máte napr. zmluvu na 1200 Gj. Skutočne spotrebujete 1050 Gj. Variabinú zl. teda zaplatíte za 1050, ale fixnú za 1200, teda výsledná cena GJ vyjde vyššia.
Uvediem to na našich cenách :
Celková cena GJ - 625,82 Sk
- z to var. zl. - 461,50
fix. zl. - 164,34

Pri zmluve na 1200 a spotrebe 1050 to bude nasledovné
461,50 x 1050 = 484 575,- Sk
164,34 x 1200 = 197 208,- Sk
Spolu = 681 783,- Sk
za 1GJ tj. delené 1050 = 649,32 Sk oproti 625,82, teda v skutočnosti bude 1 Gj drahší o 23,50.
to mi je jasne.
objednavam podla spotrieb za predchadzajuce roky.
cca90GJ na TUV a cca260GJ na kurenie. Spolu= 350GJ.