Marcus Aurelius
05.06.07,11:54
Dobrý deň, chcem sa spýtat...Som zamestananý v štatnom podniku a zaroven SZČO no chcel by som spolupracovat s dalším SZČO ale iba na dohodu o vykonani prace...Ako SZČO vykonavam presne tu istu činnost ako on.Kedze on ma prilezitost ziskat viac zakaziek na pracu ako momentalne ja, tak cenove ponuky a fakturu na zakaznika vystavuje on ale ja ako SZČO tu pracu vykonam...Akym sposobom teda mozeme vystavit medzi sebou dohodu o vykonani prace a kto ake odvody a kam by mal poslat, kto kam sa prihlasit (teda ak je to potrebne) a či mam ja na neho vystavit fakturu??? A ako je to s DPH lebo nie sme platcami ani jeden z nas.
Za odpoveď dakujem.
Zoltán Kovács
05.06.07,09:58
Dobrý deň, chcem sa spýtat...Som zamestananý v štatnom podniku a zaroven SZČO no chcel by som spolupracovat s dalším SZČO ale iba na dohodu o vykonani prace...Ako SZČO vykonavam presne tu istu činnost ako on.Kedze on ma prilezitost ziskat viac zakaziek na pracu ako momentalne ja, tak cenove ponuky a fakturu na zakaznika vystavuje on ale ja ako SZČO tu pracu vykonam...Akym sposobom teda mozeme vystavit medzi sebou dohodu o vykonani prace a kto ake odvody a kam by mal poslat, kto kam sa prihlasit (teda ak je to potrebne) a či mam ja na neho vystavit fakturu??? A ako je to s DPH lebo nie sme platcami ani jeden z nas.
Za odpoveď dakujem.

Ak prácu vykonáš na základe dohody o vykonaní práce (pozor, môže to byť iba jednorázová činnosť a nie opakujúca), tak tvoj "zamestnávateľ" je povinný ťa prihlásiť do SP a odvádzať úrazové poistenie a garančné poistenie a samozrejme odvádzať daň na DÚ (buď zrážkovú, alebo preddavkovú). Ak ešte nie je registrovaný na DÚ ako platiteľ dane zo závislej činnosti, tak sa musí prihlásiť.
Ak je DoVP tak faktúru nevystavuješ. Pre dph je potrebné kontrolovať obrat za 12 mesiacov, ak prekročíte 1,5 miliona, tak ste povinný registrovať sa.
Marcus Aurelius
05.06.07,10:21
no dajme tomu ze jedna zakazka by bola jednorazovou činnostou, spravila by sa, on by dostal peniaze od zakaznika a tym sa praca uzatvara. Príde dalsia zakazka, nova DoVP a tak...Myslis ze tak sa to neda robit?
A ked ja uz som prihlaseny SP musi ma prihlasit este raz?
vikinka
05.06.07,10:35
Ak sa nejedná o opakujúcu činnosť na DoVP,tak môže sa uzatvoriť nová DoVP na iný druh vykonanej činnosti.Do SP je povinný ťa prihlásiť zamestnávateľ, s ktorým bude uzatvorená DoVP.
Marcus Aurelius
05.06.07,10:45
práve že činnosť by bola tá ista, jedna sa o elektroinštalačné práce...pride mu zakazka,spraví sa nova DoVP, zakazka sa dokoncí, DoVP sa na danu zakazku skončí tiež. Prišla by zase nová zákazka a na tu istú činnosť teda " elektroinštalačné prace" a by sa vystavila zase nova DoVP. Takze ako som to spravne pochopil, na tu istu činnosť sa DoVP vystavit neda zakazdym? No mojim zamestnávatelom by bol ten SZČO čize on ma musi prihlasit znovu do SP a po skončení DoVP odhlásit?!
rastom
06.06.07,08:03
Osobne si myslím, že máš dobrý "hokej" v dvoch nesúvisejúcich veciach.
TY ako SZČO ... a TY ako zamestnanec kamaráta..
To absolútne spolu nemá nič... (okrem toho, že si to fyzicky TY):D
************************************************
A SZČO + SZČO NOT (=) DoVP
(nemám prečiarknuté rovnítko )
Nerovná sa !!!!!!!!
:D
rastom
06.06.07,08:09
Ale aby som aj odpovedal. :) V princípe dve možnosti.
1. TY ako SZCO vyfakturuješ tie práce jemu (SZCO) , z čoho Ti vyplývajú všetky povinoosti.. (ak splnaš podmienky platíš odvody. min. bud. rok)
(Je to zložitá a rozsiahla odpoved.. ale v princípe sú odvodové záležitosti na TEBE)
2. On ako SZCO Ta zamestná na DoVP... on Ta zaeviduje na SP a on Ti zrazí odvody. Na Tvoju SZCO to nemá vplyv.
Jasné? Pozor DoVP do 300 hod. ročne. Čo nová zákazka to DoVP. Presne na to DoVP sú !
:)
Marcus Aurelius
06.06.07,08:19
jasne, uz chapem a ako by to bolo keby sme si DoVP medzi sebou neuzatvorili ako SZČO + SZČO ale iba ako on SZČO a ja ako FO? Odvody v tomto pripade odvadza iba on, opočíta mi DPH a vyplati my uz zdanenu odmenu,nie? Ale musi ma prihlasit do SP? Kazdy mi vravi inak a ja uz mam v tom ako ty vravis "hokej"!!!
anklar
06.06.07,09:43
Ale aby som aj odpovedal. :) V princípe dve možnosti.
1. TY ako SZCO vyfakturuješ tie práce jemu (SZCO) , z čoho Ti vyplývajú všetky povinoosti.. (ak splnaš podmienky platíš odvody. min. bud. rok)
(Je to zložitá a rozsiahla odpoved.. ale v princípe sú odvodové záležitosti na TEBE)
2. On ako SZCO Ta zamestná na DoVP... on Ta zaeviduje na SP a on Ti zrazí odvody. Na Tvoju SZCO to nemá vplyv.
Jasné? Pozor DoVP do 300 hod. ročne. Čo nová zákazka to DoVP. Presne na to DoVP sú !
:)
Ahoj! Možno by sa to dalo riešiť zmluvou medzi dvoma podnikajúcimi subjektami na výkon práce na základe obch. zákonníka. Takto by sa dalo vyhnúť častým Dohodám a fakturovať si môžu navzájom. Po uplynutí platnosti zmluvy by sa dala obnoviť. Prípadne, môže byť aj na dobu neurčitú a výpoveď si zmluve navzájom dohodnú. Odvodové povinnosti potom zostanú na pleciach každého jednotlivca.
Marcus Aurelius
06.06.07,10:24
no to by bolo super a vies mi nieco take poradit ako by sme tu zmluvu mohli skomponovat???
anklar
06.06.07,11:04
no to by bolo super a vies mi nieco take poradit ako by sme tu zmluvu mohli skomponovat???
Viem, ...ale patrí to medzi oblasti, ktoré ma živia.
rastom
06.06.07,11:09
jasne, uz chapem a ako by to bolo keby sme si DoVP medzi sebou neuzatvorili ako SZČO + SZČO ale iba ako on SZČO a ja ako FO? Odvody v tomto pripade odvadza iba on, opočíta mi DPH a vyplati my uz zdanenu odmenu,nie? Ale musi ma prihlasit do SP? Kazdy mi vravi inak a ja uz mam v tom ako ty vravis "hokej"!!!

Neviem ako inak to mám napísať.
Ale neexistuje žiada DoVP medzi SZČO a SZČO !!!!!!!!
DoVP je s osobou.. budúcim zamestnancom!
Je to jasné????
Akú DPH Ti odpočíta ako zamestnancovi??
Chlapci nájdite si učtovníka, lebo toto je pre Vás španielska dedina.
rastom
06.06.07,11:14
no to by bolo super a vies mi nieco take poradit ako by sme tu zmluvu mohli skomponovat???
Počúvaj!
A z ktorého štátu VY ste? :D
Tak predsa on Ti dá objednávku na práce a TY mu pootm vystavíš faktúru.
A thats all.
(samozrejme treba doriešiť kto z Vás dvoch je, alebo nie je plátca DPH)
Hmmmm.
A to aj učtovníctvo si robíte sami? :D
Lebo ak nie, skonzultujte si to s Vašim učtovníkom.
A ak ano... uprimnú sustrasť.
:eek: :cool:
Marcus Aurelius
06.06.07,11:16
Viem, ...ale patrí to medzi oblasti, ktoré ma živia.
ako to mam teraz chapat? (ne)chces alebo nemozes my pomoct pretoze...
rastom
06.06.07,11:17
V prvom rade.
Každý Vám radí inak z jednoduchého dôvodu:
1. pletiete hrušky s jablkami
2. Poviete A a nepoviete B... a podstatné je aj C
Ako sa hovorí.... "Hele Kájo tohle neřeš"
Marcus Aurelius
06.06.07,11:20
tak ale neplatcami DPH sme obaja...
ja uz neviem, kazdy mi vravi nieco ine, jeden ze sa to da a druhy ze nie...povedzte mi teda jednu odpoved, da sa to alebo sa to neda?
rastom
06.06.07,11:24
tak ale neplatcami DPH sme obaja...
ja uz neviem, kazdy mi vravi nieco ine, jeden ze sa to da a druhy ze nie...povedzte mi teda jednu odpoved, da sa to alebo sa to neda?
Tak čo tu riešiš odpočítanie DPH, ked chce obaja neplatci??????
Odpoveď je jasná!
DA SA TO!
Ale VY dvaja to nevyriešite.:D
Obráťte sa na odbornú pomoc.
HOW.
anklar
06.06.07,11:24
ako to mam teraz chapat? (ne)chces alebo nemozes my pomoct pretoze...
Čá, Maucus Aurelius. Rastom ti chce pomôcť. Len, Tvoja téma potrebuje pre Teba zrejme obšírnejšie vysvetlenie. Rastom ti vysvetľuje krátkym, ale jasným spôsobom. Skús si vec zjednodušiť, a to tak, že si stanov prioritu. Či chceš byť viac SZČO alebo radšej zamestnanec na Dohodu.
Navrhla som ti jednoduché riešenie. Voľba je na Tebe.
rastom
06.06.07,11:27
Ďakujem Anklar.
Marcus Aurelius
06.06.07,11:28
osobne si myslim ze pre mna aj ked som SZČO by bolo vyhodnejsie spravit DoVP ako zamestnanec a nie ako SZČO...nemusim sa o nic starat a mam cisty zisk...tak si to aspon myslim ja...
Marcus Aurelius
06.06.07,11:31
myslim si ze sa tu pytam odbornikov na tieto veci a nie hoc koho...preto som sem prisiel lebo aj ked som sa pytal jednej uctovnicky tak my nevedela na toto odpovedat a ze sa s tym este nestretla...Ja nevravim ze mi nechcete pomoct...
anklar
06.06.07,11:36
osobne si myslim ze pre mna aj ked som SZČO by bolo vyhodnejsie spravit DoVP ako zamestnanec a nie ako SZČO...nemusim sa o nic starat a mam cisty zisk...tak si to aspon myslim ja...
No vidíš, vďaka Porade, si možno našiel svoje, pre Teba najvyhovujúcejšie riešenie. (?) Teda, ak si myslíš, že je pre Teba najlepšie to časté DOHODovanie sa.
Marcus Aurelius
06.06.07,11:41
tak neviem, je to iba na 300 hodin do roka a to je podla mna velmi malo...teda pre mna lebo by som to prekrocil zachvilu...Tak teda medzi SZČO to ide jedine cez fakturu,vsak? On vystavý fakturu zakaznikovi, ja pracu vykonam a fakturu dam zas ja jemu,ze?
rastom
06.06.07,11:44
Vonku je krásne teplé počasie, že?
U nás nádherne svieti slnko.
Marcus Aurelius
06.06.07,11:46
ja viem ze som otravny ale chcem mat v tom jasno a chcem mat istotu...
anklar
06.06.07,11:50
tak neviem, je to iba na 300 hodin do roka a to je podla mna velmi malo...teda pre mna lebo by som to prekrocil zachvilu...Tak teda medzi SZČO to ide jedine cez fakturu,vsak? On vystavý fakturu zakaznikovi, ja pracu vykonam a fakturu dam zas ja jemu,ze?
Nekomplikuj si to. Kašli na tretieho účastníka (ktorému On vystaví následnú faktúru). Ste dvaja SZČO, ktorí chcú medzi sebou spolupracovať na podnikateľskej báze. Vy dvaja, urobte si medzi sebou zmluvu na základe Obch.zákonníka. On si u Teba objedná práce, Ty ich vykonáš a vzápätí mu ich vyfakturuješ. Že On komu čo bude ďalej fakturovať, s tým sa nezaťažuj, lebo si to celé znovu pomiešaš.
Marcus Aurelius
06.06.07,12:03
ok, suhlasim, mysim si ze toto je najrozumnejsie a najjednoduchsie...Dakujem, Anklar.
rastom
06.06.07,12:10
Len kvôli logickej správnosti a celistvosti.
Či je to najrozumnejšie a najjednoduchšie závisí od konkrétnych podmienok o ktorých vieš len TY.
Hold, niekedy je výhodnejšie SZCO+ SZCO a inokedy SZCO + DoVP.
anklar
06.06.07,12:19
Len kvôli logickej správnosti a celistvosti.
Či je to najrozumnejšie a najjednoduchšie závisí od konkrétnych podmienok o ktorých vieš len TY.
Hold, niekedy je výhodnejšie SZCO+ SZCO a inokedy SZCO + DoVP.
Rastom, s týmto Tvojím príspevkom, samozrejme, úplne súhlasím. Naozaj, o kontrétnych podmienkach vie iba Marcus Aurelius. Keďže tie nie sú známe ani Tebe ani mne, predložila som mu čo najmenej komplikované riešenie obchodného vzťahu.
EtelaS
06.06.07,16:39
1. možnosť on/kamarát/szčo, ty/FO/Dvp - uzavriete DvP, prihlási Ťa do SP, ovedie úrazové a garančné poistenie, vyplatí Ti mzdu, z ktorej zrazí preddavok na daň, ty na konci roka podáš DP, kde budeš mať 2 druhy príjmov - z podnikania a zo závislej činnosti. Po skončení ťa odhlási zo SP, aj seba ako platiteľa. On ešte musí evidovať tvoj pracovný čas. Pri ďalšej zákazke nová DvP... až kým to nebude 300 h, potom už DvP neprichádza do úvahy.
2. možnosť on/kamarát/szčo, ty/szčo ty vystavíš faktúru jemu na tvoju časť odmeny, on konečnému odberateľovi. Odvody, dane si riešite každý sám. Sledujete príjem, ak prekročí 1,5 mil. za 12 mesiacov (alebo menej), registrujete sa za platiteľ DPH a už vystavujete faktúry s DPH
abel
06.06.07,17:21
Niečo ma po prečítaní celej tejto témy podráždilo a nechcem sa zamýšlať, čo konkrétne, ale myslím, že minimálne bod 10 etikety tu bol porušený viackrát.
Marcus Aurelius, dá sa to riešiť napr. takto: Tvoj priateľ ako SZČO dostane zakázku napr. na výstavbu objektu Tesco Bratislava. Uzatvorí s tebou DoVP, v ktorej bude určené, že vykonáš na objekte elektroinštalačné práce v dobe od 6. 6. 2007 do 17. 6. 2007 za dohodnutú odmenu 50.000.- Sk. Minimálne deň pred začatím činnosti ťa prihlási do SP ako dohodára a po ukončení práce zaplatí za teba úrazové a garančné poistenie (úrazové pre prípad, že by sa ti pri výkone práce niečo stalo, garančné ???), z odmeny ti zrazí daň a odhlási ťa zo SP. Toto môžete opakovať pri konkrétnych zákazkách, pozor na tých 300 hodín v roku.
Čo sa týka toho, že by ste pracovali každý ako SZČO, tak napr: Kamarát získa zákazku. Keďže nie je schopný celú ju vykonať sám, alebo nemá na všetky práce so zákazkou súvisiace živnostenské oprávnenie, uzatvorí s tebou ako so SZČO zmluvu (či už je to zmluva o dielo alebo aký presný názov bude mať, nechám na odbornejších poraďákov, ktorí " sa tým síce živia" ale sú ochotní poradiť.) Kamarát vystaví (bavme sa stále akože je to TESCO) Tescu faktúru za všetky vykonané práce napr. 200000.- Sk, Ty ako SZČO vystavíš faktúru kamarátovi za prevedené elektroinštalačné práce na akcii Tesco napr. 80000.- Sk. Pokiaľ nie ste ani jeden platiteľom DPH, tak na DPH zabudnite. Je ale potrebné sledovať obrat, aby ste neprekročili za dobu 12 mesiacov 1,5 mil - môže sa stať, že ho prekročíte už aj za 1, 2, 3, 4 mesiace ... a potom sa za platiteľa DPH budete musieť prihlásiť.
Marcus Aurelius
07.06.07,05:58
Niečo ma po prečítaní celej tejto témy podráždilo a nechcem sa zamýšlať, čo konkrétne, ale myslím, že minimálne bod 10 etikety tu bol porušený viackrát.
Marcus Aurelius, dá sa to riešiť napr. takto: Tvoj priateľ ako SZČO dostane zakázku napr. na výstavbu objektu Tesco Bratislava. Uzatvorí s tebou DoVP, v ktorej bude určené, že vykonáš na objekte elektroinštalačné práce v dobe od 6. 6. 2007 do 17. 6. 2007 za dohodnutú odmenu 50.000.- Sk. Minimálne deň pred začatím činnosti ťa prihlási do SP ako dohodára a po ukončení práce zaplatí za teba úrazové a garančné poistenie (úrazové pre prípad, že by sa ti pri výkone práce niečo stalo, garančné ???), z odmeny ti zrazí daň a odhlási ťa zo SP. Toto môžete opakovať pri konkrétnych zákazkách, pozor na tých 300 hodín v roku.
Čo sa týka toho, že by ste pracovali každý ako SZČO, tak napr: Kamarát získa zákazku. Keďže nie je schopný celú ju vykonať sám, alebo nemá na všetky práce so zákazkou súvisiace živnostenské oprávnenie, uzatvorí s tebou ako so SZČO zmluvu (či už je to zmluva o dielo alebo aký presný názov bude mať, nechám na odbornejších poraďákov, ktorí " sa tým síce živia" ale sú ochotní poradiť.) Kamarát vystaví (bavme sa stále akože je to TESCO) Tescu faktúru za všetky vykonané práce napr. 200000.- Sk, Ty ako SZČO vystavíš faktúru kamarátovi za prevedené elektroinštalačné práce na akcii Tesco napr. 80000.- Sk. Pokiaľ nie ste ani jeden platiteľom DPH, tak na DPH zabudnite. Je ale potrebné sledovať obrat, aby ste neprekročili za dobu 12 mesiacov 1,5 mil - môže sa stať, že ho prekročíte už aj za 1, 2, 3, 4 mesiace ... a potom sa za platiteľa DPH budete musieť prihlásiť.
super, velmi pekne ti dakujem abel, presne toto som potreboval vediet ako to funguje aj s jednej strany "SZČO a FO" a z druhej strany "SZČO a SZČO"...Podla mna by to malo takto byt ako vravis no len nik my to nevedel presne vysvetlit ako ty...este raz, velmi pekne dakujem :o)
rastom
07.06.07,07:39
1. Aj napriek svojim pripomienkam som na daný problém odpovedal správne a korektne.
2. Myslím, že už samotná otázka je na hrane aj s bodom 14 etikety.
3. Myslím, že nie som prvý a ani posledný, kto použil v príspevkoch aj trochu humoru. Treba to považovať za daň tomu, že sa tu človek dostane k informácii za ktorú by inak poriadne zaplatil.
Nemyslíte?
4. Ak som svojimi pripomienkami niekoho urazil, vopred sa mu osprevedlňujem a sľubujem, že nejbližšie využijem svoj čas inak ako na radenie.
Pekný slnečný deň prajem všetkým rozumným ľuďom. :)
Marcus Aurelius
07.06.07,07:58
rastom, nechcel som sa ta nijako dotknut a ani ta urazit...to vobec nie.Mas pravdu ze za taketo rady by som poriadne niekde zaplatil preto som sa obratil na odbornikov tu na porade...to,ze abel my to podrobnejsie vysvetlila a osvetlila my dany problem ako totalnemu laikovy neznamena ze ste my vy vobec neporadili alebo nechceli poradit...potrebujem to proste trochu inak vysvetlit...ospravedlnujem sa ak som niekoho urazil no to som nechcel...Do buducna ak budem mat nejaky problem, rad by som sa obratil aj na teba rastom, teda ak to nie je problem a ak to bude mozne...Kazda rada je dobra a hlavne nad zlato...
rastom
07.06.07,08:01
rastom, nechcel som sa ta nijako dotknut a ani ta urazit...to vobec nie.Mas pravdu ze za taketo rady by som poriadne niekde zaplatil preto som sa obratil na odbornikov tu na porade...to,ze abel my to podrobnejsie vysvetlila a osvetlila my dany problem ako totalnemu laikovy neznamena ze ste my vy vobec neporadili alebo nechceli poradit...potrebujem to proste trochu inak vysvetlit...ospravedlnujem sa ak som niekoho urazil no to som nechcel...Bol by som rad do buducna ze ak budem mat nejaky rad by som sa obratil aj na teba rastom, teda ak to nie je problem a ak to bude mozne...Kazda rada je dobra a hlavne nad zlato...
Myslím, že sa nikto neurazil.
Moja správa bola adresovaná ABEL :D a etikete 10. :D
abel
07.06.07,08:02
rastom, nemám voči správnosti tvojich príspevkov žiadne výhrady, niektoré som si prečítala a myslím, že sa vo svojej oblasti sa vieš dobre orientovať.
K bodu 2. Ak je otázka na hrane, to znamená, že Marcus Aurelius chce vedieť mantinely, odkiaľ - pokiaľ si môže dovoliť, aby to bolo pre nich najvýhodnejšie a aby neporušili zákon - o to sa snažíme asi všetci.
3. Tiež používam často vo svojich príspevkoch humor, ale snažím sa, aby nikoho neurazil. http://www.porada.sk/showpost.php?p=476263&postcount=21
Nie je umenie robiť si humor z druhých, umenie je robiť si žarty sám zo seba.
4. Bolo by iste škoda, keby si z dôvodu urazenosti nikomu neradil, ak poradiť vieš.
5. Ďakujem za želanie pekného slnečného dňa :D . Želám ho aj tebe, pretože ťa za rozumného človeka považujem.:)
rastom
07.06.07,08:14
Abel.
Kto ma pozná vie, že ma len tak niečo neodradí. xixixi
A že si svojským spôsobom vždy poviem, čo mám na jazyku.
Myslím, že obaja máme rovnaký názor na celú túto diskusiu.
P.S: V tom odkaze som v zátvorke napísal že "v dobrom"
A.. pekný deň samozrejme aj všetkým čo tu trávia čas a bezodplatne poskytujú informácie.
Učtovníci všetkých krajín spojte sa!
Marcus Aurelius
07.06.07,08:20
prosim, nevadte sa uz medzi sebou...poradili ste mi obaja a za to vam velmi dakujem...
abel
07.06.07,08:22
Som rada, že si to pochopil tak, ako som to myslela. Tú druhú časť 4. bodu si určite napísal omylom http://www.gify.nou.cz/smajlici_soubory/z251.gif
Marcus, vôbec sa nevadíme, práve som získala parťáka do nepohody.
Marcus Aurelius
07.06.07,08:24
druhú časť 4. bodu??? ktoru mas na mysli? :o
Pochopil som to uplne super lebo si mi to vysvetlila ako uplnemu laikovy...
abel
07.06.07,08:35
druhú časť 4. bodu??? ktoru mas na mysli? :o
Pochopil som to uplne super lebo si mi to vysvetlila ako uplnemu laikovy...
Marcus, prepáč. Prvá veta bola adresovaná rasťovi, druhú som doplnila pre teba po prečítaní tvojho príspevku http://www.gify.nou.cz/smajlici_soubory/z123.gif
Marcus Aurelius
07.06.07,08:45
Aha, nevadi, nic sa nestalo;)
anklar
07.06.07,16:18
1. Aj napriek svojim pripomienkam som na daný problém odpovedal správne a korektne.
2. Myslím, že už samotná otázka je na hrane aj s bodom 14 etikety.
3. Myslím, že nie som prvý a ani posledný, kto použil v príspevkoch aj trochu humoru. Treba to považovať za daň tomu, že sa tu človek dostane k informácii za ktorú by inak poriadne zaplatil.
Nemyslíte?
4. Ak som svojimi pripomienkami niekoho urazil, vopred sa mu osprevedlňujem a sľubujem, že nejbližšie využijem svoj čas inak ako na radenie.
Pekný slnečný deň prajem všetkým rozumným ľuďom. :)
Pripájam sa k Rastamovi. Ak mi to pomôže, posýpam si hlavu popolom.
Našla som sa totiž v Abelovej vysvetlivke. Abel, akonáhle toto odošlem idem si opäť prečítať etiku Porady, aby som zistila, čo som porušila. Na vysvetlenie toľko: podľa môjho názoru by bolo neetické to, keby som bola napísala, že mu zmluvu ochotne vypracujem za toľkoatoľko. Ja som však navrhla jedno z možných riešení. Nech má možnosť vybrať si pre neho to najvyhovujúcejšie.Tiež nechcem mentorovať - veď nemôžem vedieť, koho sa tým v akej miere dotknem. Čo ešte nechcem na tejto Porade, je bohorovné určovanie kto, čo a ako má robiť. Tu si navzájom radíme, kto vie toho viac, poskytne čo najkvalifikovanejšiu radu.
Abel, Tvoj príspevok som ocenila. Je kvalifikovaný.
Rastam, nedaj sa a nestrácaj trpezlivosť. Zachovaj svoju priateľskosť pre ostatných, ktorí ťa budú potrebovať. OK, Rastam.