Janik
04.02.05,14:45
Prosím Vás poraďte. Firma dala vypracovať v r. 2002 proj.dokumentáciu na parkovisko. Keďže sa medzitým
rozhodlo, že parkovisko sa nebude realizovať, lebo na
tom mieste sa bude rozširovať budova, tak suma za
PD parkoviska je zmarená investícia. Ako účtovať?
549 / 042 - je to daňový náklad????
alebo
548 / 042 - aj táto možnosť je. Ale je daňový??
Vrele ďakujem. :) :)
mudroš
05.02.05,20:25
548/042
Ako škoda by sa účtovalo iba vtedy, keby sa zmarila investícia v dôsledku škody, t.j. neodstrániteľného poškodenia alebo zničenia majetku.
Je to daňovo uznané.
Uctovnik
10.10.05,10:05
548/042
Ako škoda by sa účtovalo iba vtedy, keby sa zmarila investícia v dôsledku škody, t.j. neodstrániteľného poškodenia alebo zničenia majetku.
Je to daňovo uznané.
Dobry den,

chcem sa uistiť, je zmarena investicia danovo uznana? ak ano na zaklade akeho par. zakona o dani z prijmov?
dakujem.
Najka
29.11.06,08:07
Ahojte, v r. 2003 sme kúpili oceľovú konštrukciu, kt. som zaúčtovala na 042.
Šéf sa teraz rozhodol, že halu stavať nebudeme. Ako to zaúčtovať na 548 alebo 549. Bude to daňovo uznané?
Tweety
29.11.06,08:09
Ahojte, v r. 2003 sme kúpili oceľovú konštrukciu, kt. som zaúčtovala na 042.
Šéf sa teraz rozhodol, že halu stavať nebudeme. Ako to zaúčtovať na 548 alebo 549. Bude to daňovo uznané?
Zmarené investície 549/042.
Najka
29.11.06,08:11
A bude to daňovo uznané? Mám k tomu vyhotoviť aj nejaký zápis o zmarenej investícií alebo stačí len účt.predpis cez interný doklad?
Tweety
29.11.06,08:13
A bude to daňovo uznané? Mám k tomu vyhotoviť aj nejaký zápis o zmarenej investícií alebo stačí len účt.predpis cez interný doklad?No určite by mal byť nejaký zápis o tomto rozhodnutí. Podľa má to je náklad daňovo neuznaný. V §19- daňové výdavky som to nenašla.
Najka
29.11.06,11:00
A kedy by som to mohla dať na 548, aby to bolo daňovo uznané?
Alebo keby tu oceľ.konštr. použil na nejakú stavbu, potom by som to mohla zúčtovať na 501
Najka
29.11.06,12:59
A kedy by som to mohla dať na 548, aby to bolo daňovo uznané?
Alebo keby tu oceľ.konštr. použil na nejakú stavbu, potom by som to mohla zúčtovať na 501

Poradí niekto?
Najka
29.11.06,13:37
Nik nemal podobný prípad?
andrej_rv
29.11.06,19:43
Ahojte, v r. 2003 sme kúpili oceľovú konštrukciu, kt. som zaúčtovala na 042.
Šéf sa teraz rozhodol, že halu stavať nebudeme. Ako to zaúčtovať na 548 alebo 549. Bude to daňovo uznané?

Zmarené investície 549/042.
Podľa mňa použitie účtu 549 v tomto prípade nie je správne. Podľa § 68 ods. 8 Postupov PÚ je vecná náplň účtu 549 nasledovná:
(8) Na ťarchu účtu 549– Manká a škody sa účtujú manká a škody na dlhodobom majetku, manko nakúpených zásob ako aj zásob vlastnej výroby. Ak sa rozhodne o zrušení prác na príprave alebo rozostavaní obstarávaného dlhodobého majetku (zmarené investície), sumy vzťahujúce sa na tento účtovný prípad a účtované na účte 041 – Obstaranie dlhodobého nehmotného majetku a na účte 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa odpíšu na ťarchu účtu 549 – Manká a škody, a to v deň rozhodnutia o zrušení prác na obstarávaní dlhodobého majetku, ak ide o škodu. V ostatných prípadoch sa zaúčtujú na účte 548 – Ostatné náklady na hospodársku činnosť.
V zmysle uvedeného by sa malo podľa môjho názoru na 549/042 účtovať len v prípade škody na rozostavanej investícii, teda neodstrániteľného, neopraviteľného poškodenia alebo zničenia majetku. V ostatných prípadoch Postupy určujú ako súvzťažný účet účet 548. Základom dane z príjmu je účtovný HV, teda rozdiel medzi účtami triedy 6 a 5 vyplývajúci z účtovníctva vedeného v zmysle Postupov, ktorý sa upravuje o položky uvedené v ZoDP. Keďže prípad zmarených investícií účtovaný na účet 548 nie je uvedený v § 21 ZoDP ako nedaňový výdavok a nie je ani medzi pripočítateľnými položkami v zmysle § 17 ZoDP, zaúčtovaný náklad je podľa mňa zároveň aj daňovým výdavkom.
Keďže mne sa však z textu otázky zdá, že konštrukcia nebola ešte vôbec zabudovaná, ja by som ju účtoval nie na 548 ale ako materiál na 112/042. Ďalšie účtovanie by záviselo od toho, či sa uskladnená konštrukcia predá, zabuduje do inej stavby alebo odovzdá do šrotu (t.j. predá za šrotovú cenu). V prípade predaja bude obstarávacia cena materiálu daňovým výdavkom.
Najka
30.11.06,10:18
Vďaka za odpoveď. Tú konštrukciu máme len tak uloženú na našom pozemku a neviem, či ju niekde použijeme. Šéf potrebuje zvýšiť náklady a to je jeden zo spôsobov.
zlatica76
17.01.07,09:41
§ 21 ZoDP hned v prvej vete hovori:
" Danovymi vydavkami nie su vydavky, ktore nesuvisia so zdanitelnym prijmom, aj ked tieto vydavky danovnik uctoval..."

Ako suvisia zmarene investicie so zdanitelnym prijmom?? Myslim, ze tu by danovy urad vedel byt neprijemny, a na zaklade tejto vety by vyhodil vsetky zmarene investicie.