gustinka
05.06.07,12:02
ahojte,


chceli by sme navštíviť Írsko cez leto.
Nepozná niekto dobré tipy na pamiatky, múzeá, ubytko,
cestovanie, čo nevynechať....
stranku www. skrz.sk aj www.destinacie.sk (http://www.destinacie.sk) mam nacitane.

dakujem.
Petra Ir
06.06.07,12:38
Ahoj Gustinka
Neviem ako na severe ale pokial by si sa vybrala na juh Irska, urcite by sa ti oplatilo zajst do Blarney pozriet si historicky hrad, alebo navstivit muzeum Titanicu v Cobhe alebo prejst sa po plazach Crosshaven. Ak by ste sa ocitli niekde o okoli Midletonu mohli by ste navstivit destilaren Jameson whisky (degustacia v cene prehliadky:o)). Co sa tyka ubytka v Corku, je tu mnozstvo hostelov a BnB, ale tiez nieje problem vynajat si byt, dom alebo len izbu na par mesiacov, skus stranku www.daft.ie
gustinka
11.06.07,05:56
Dakujem Ti velmi pekne,
ideme si urobit okruh celym Irskom, takze juh uz mam porieseny :-))

dik este raz
gustinka
13.08.07,12:28
ak by mal niekto zaujem info o Irsku,
uz sme sa vratili...
:)
Clone1
13.08.07,17:12
tak píš píš ako bolo
shureido
14.08.07,05:45
Jasne ako dlho ste boli? Aky bol rozpočet? Nejake tipy na vylety v okoli Dublinu? Idem len do Dublinu na 5 dni a mozno by sme vyrazili na nejaky jednodnovy vylet von.
gustinka
14.08.07,07:55
Ahojte, všetci Írskažiadúci
a hlavne Shureido,

my sme robili okruh, takze o dubline mam max. dvojdnove poznatky, ale myslim, ze pomôze aj to ;)

do Dublinu sme prileteli 1. augusta, vyzdvihli sme si rezervovane auto v Hertz-i jeden z najlacnejsich,ale treba pozrieť na nete aj ine spoločnosti.... možno najdete aj niečo ine (Avis, Rent-a-car, ine...)
Ak si aj nič nerezervujete, vzdy je z čoho si vybrať. Ak sa chystate byť len Dubline, možno si ani nemusite prenajimat auto, vystacite si vlastnymi nohami resp. verejnymi prostriedkami. Ak však uvažujte aj o vyletoch
do okolia, auto je dobra investicia. (a podla toho koľkí idete - rozpočítate náklady... :) Priamo z letiska Vas odvezu autobusom do požičovne, kde si vyzdvihnete auto. My sme platili kartou, takze tu potrebovali na začiatku, aby si rezervovali peniaze na uhradu - tu stiahli až ked sme auto odovzdali.
Z Dublinu sme sa vybrali rovno na sever, ale stihli sme si v ten den len najst ubytovanie. Byvali sme uz v Severnom Irsku, ktore patri uz k Velke britanii, čo sme zistili az rano, lebo od nas chceli libry a nie eura a ked sme dodržiavali povolenu 30-ku (my v km) tak ostatní vodiči pučili na nas oči - lebo to bolo v mílach :D :D :D - čiže x 1,6
30 mil - 50 km
40 mil - 65 km
50 mil - 80 km
80 mil - 120 km

V Dubline určite budete mat km, takze takyto trapas sa vam nestane.
Ubytovanie sme hladali v ich B´n B, mozete si pozriet na stranke: http://www.townandcountry.ie/ alebo hocikde pri cestach - ale miestnych
veľkymi B&B, cena takehoto ubytka na osobu je od 25 - 40 euro, su v tom aj raňajky (najčastejšie anglicke, ale vždy k dispozícii sú
aj jogurty a vločky) kupelna moze byt aj priamo v izbe ale aj spoločna pre viacero izieb. Je to vlastne ubytko v sukromi, bud na farmach,
alebo v domčekoch určenych priamo len na tieto služby, Domaci su vačšinou velmi mili a ochotni.
My sme knižku s prehľadom prve dva dni vobec nemali a ubytko sme našli aj tak, takže nie je nutna, ale pomôze. Da sa objednať na
horeuvedenej webovskej stranke, stoji 10 eur, my sme kupovali vypredajovu z roku 2006, ta stala 1,5 libry. Velke zmeny tam ale neboli
takze ak najdete aj minuločne vydanie bude stacit aj to.
Ja som moju zabudla dnes doma, ale zajtra Ti oscanujem strany s ubytkami z Dublinu a okolia - ak budete mat auto, oplati sa ubytovať mimo
Dublinu a dochadzat za pamiatkami tam - treba vsak najst parkovanie, kde to nie je az take drahe - nam sa za jeden den podari zaplatiť
15 eur za parkovanie, čo si myslim, že je dost, ale da sa to prežiť. Dufam, ze nezabudnem a zajtra to bude tu k dispo.
My sme potom na dasli den isli do Belfastu, dalej hore na sever - na pobrezie a dalsie dni sme sa presuvali na zapad,
a potom dalej na juh až do Corku a Waterfordu a posledny den sme stravili pri a v Belfaste. Nemali sme až tolko času, ale v podstate
sme pozreli to čo bolo opisane v predchadzajucom članku (ešte som nevratila požiačnu knižku sprievodcu - tak oscanujem aj tu a priložim ju)
Okrem toho sme asi 40km od Dublinu boli pozrieť aj Írsky narodny zrebcin a japonske zahrady - ja som fanusik koni, takze sa mi tam pacilo,
a aj ta japonska zahrada stala za to.
Ozaj, ak mate možnosť zobrať GPS navigator - určite ho nezabudnite - je to velky pomocnik, Teraz ma nic dalsie nenapada, ale urcite este na
niečo pridem. Donesiem všetky materialy a dam ich sem, ak sa podari, aj nejake fotky - aby ste videli na čo sa mate tešiť.
Rozmyslam, že
založim niekde blog, ale nestihnem to dovtedy kym odidete. Možno by sme ho mohli po vašom prichode robiť spoločne....

Ak som na niečo neodpovedala, alebo su dalšie otazky, sa ozvi....
pekne pripravy

PS: čo sa tyka auta, je naozaj dobre pozrieť si ceny jednotlivych kategorii,
lebo je rozdiel medzi oplom corsou a zafirou (my sme mali zafiru na 9 dni za 780 eur) zmestili sa nam tam 4 velke kufre. Ked sme odovzavali napadlo mi, že sme si kludne mohli zobrat aj octavku - ta ma tiež obrovsky batožinovy priestor.
Ozaj nezabudnite!!!!!!!!!!! v Irsku sa jazdi na opačnej strane !!!!!:eek: :eek: :eek:
gustinka
14.08.07,08:17
Mala som od jednych znamych info,
su v taliančine, ale aspon zoznam pamiatok z Dublinu je dobry.
dalej su tam prepočty mier, preložene zakladne anglicke vety do
irkeho jazyka a čo Ti určite pomože - webove stranky na najom aut.
Braňo
14.08.07,08:35
gustinka
14.08.07,09:55
čosi som aj tu popísal :

http://www.porada.sk/t51785-dublin-v-auguste.html


Brano,
ten Tvoj rozpis je fakt dobry, ja som nan tiez odkazala ;)
Clone1
21.08.07,17:09
Tak idem do Irska zaciatkom Septembra na Cca 10 dni, nedaleko Dublina budem byvat, zaujimalo by ma ci treba brat pas, aku velku mozem mat batozinu , priplatil som si 1 batožinu okrem prirucnej, ktoru beriem do lietadla, a uvazujem o kupe Dublin passu alebo nieco obdobne co je v inych miestach kde sa da kupit a na co vsetko sa vztahuje.
pripadne ak poznate taujimave miesta v Dubline a okoli a co tu nebolo napisane rad uvitam.

Kedze som stopar, mate skusenosti ako sa stopuje v Irsku rad by som si na 1 - 2 dni zastopoval.

Dakujem
antonka
22.08.07,06:43
Ahoj, mi sme boli v Írsku zhruba pred dvoma týždňami. Boli sme v Dubline v divadle na predstavení Riverdance - /írske tance/ a stálo to za to. Vrelo odporúčam ak sa žiada trocha kultúry.
Inak stopárov som nevidela žiadnych okolo ciest a to sme cestovali na juh k moru na Írsku rivieru.
Prajem krásne zážitky.:)
Tonka
shureido
05.09.07,07:09
Včera som sa vratila z 6 dnoveho pobytu v Dubline. Dublinn -pass neodporucam, je zbytocne drahy a mesto sa da prejst za 2 dni peso uplne v pohode. V turistickom centre si zoberte mapu a tam su vyznačne všetky pamiatky. my sme za 1/2 dna presli "hornu cast" Dublinu vratane exurzie v Jamseon whiskey a za cely druhy den spodnu cast - zamok, asi 5 kostolov, katedralu sv.Stephana, Temple bar...Grafton street... Ak idete na dlhsie - odporucam celodenny vylet do Howth (vlakom)je tam uzasne treba pozriet pobrezie a maju tam taku mensiu turu na kopec a utesy -pri peknom pocasi to stoji za to . ak mate auto tak urcite chodte do Wicklow . My sme boli bez auta tak sme zaplatili jednodenny vylet autobusom za cca 24 eur a bolo to fajn.
Clone1
05.09.07,15:42
dublinpass: co vsetko obsahuje , mam za to ze si ho kupim priklad ten 2 dnovy za 69 eur a mam tam 38 volnych vstupov do roznych galerii a atrakcii a nemusim nic platit + mam zadarmo dopravu v meste toho vyhliadkoveho autobusu a to by sa malo vyplatiti nie?
Clone1
10.09.07,16:05
takze pozajtra uz letim, len sa chcem spytat ake mate skusenosti s batozinou, kolko sa da preniest atd.

co viem tak 15 kg na batozinu + 10 kg na prirucnu do lietadla.

idem z Ba do Dublinu cez Ryanair.

kolko cigariet a alkoholu sa do zobrat.

z kazdej strany inak pocujemm jeden vravi neobmedzene, druhý že len 1 liter tvrdeho a 10 kartonov cigariet.

bral by som najradsej 4 x 0,7 l borovicky + v Ba v bezcolnej zone pre kamosa 2 flasky fernetu + zhruba 4 kartony cigariet, zaratava sa aj toto asi do vahy a ci nebudem velmi vdacnym objetktom pre colnikov ak budem takto nabaleny.
dakujem
Clone1
11.09.07,19:00
vie mi niekto s touo batozinou pomoct?na strankach letiska a ani ryanair,skyeurope nic take nie je

dakujem
Dudo
12.09.07,05:04
Ahoj, takisto sa chystame s priatelkou do Irska a par hodin som uz venoval pripravam - surfovaniu po webe :) Dublinpass je predrazeny. Skus si predstavit svoj jednodenny vylet po meste. Myslis, ze zvladnes navstivit 38 atrakcii za 2 dni? A keby aj, urcite ta nebudu vsetky zaujimat. Cestovanie zadarmo moze zniet lakavo, ale mozes takisto zvazit ci sa neoplati kupit denny listok za 8,80EUR, trojdnovy za 11EUR pripadne dalsie... http://www.dublinbus.ie/fares_and_tickets/daily.asp

Je to na tebe a tvojich predstavach, co vsetko chces pozriet a kolko penazi chces minut :)

Co sa tyka SkyEurope - toto som mal v e-maili, ktorym mi potvrdili rezervaciu leteniek:
"SkyEurope je letecká spoločnosť prepravujúca pasažierov medzi dvoma bodmi bez prestupov. Spoločnosť preto nezabezpečuje prepravu pasažierov a batožiny na náväzné lety prevádzkované SkyEurope alebo inou leteckou spoločnosťou. SkyEurope povoľuje max. 20 kg registrovanej batožiny na 1 pasažiera okrem dojčiat a 1 kus príručnej batožiny do 5 kg s maximálnymi rozmermi 55 x 20 x 40 cm."
gustinka
19.09.07,09:59
Shureido,

napis viac ako bolo, pomohli materiály???
shureido
19.09.07,13:09
Ahoj Gustinka,
ospravedlnujem sa, som PN tak ledva dycham v praci.... Bolo uplne uzasne...materialy celkom pomohli...tri dni sme boli v Dubline a absolvovali kulturne a "alkoholicke" pamiatky vratane nocnych diskotek.... Jeden den sme boli v Bray a pozorovali tulene a jeden den sme si vysli do NP Wiclow...no co budem hovorit...mozem len odporucat... Ked budem zdrava pustim sa do spracovania dennika ako si to robím z kazdeho zahranicneho vyletu...tak potom Ti môzem poslat kopiu. Teraz zacnem pracovat na Parizi...kedze najblizsie idem tam. A aby som nezabudla DAKUJEM VELMI PEKNE.
pitter99
21.05.09,13:41
Caute. som tu novacik, co sa tyka prispievania, ale uz dlhsie si citam poradu. kopec krat mi uz vase prispevky pomohli, za co dodatocne dakujem...ale teraz k veci...zaciatkom juna sa chystam s priatelkou do Dublinu na 5 dni. Ubytko a auto je poriesene (mam tam znamych :-D ), pamatihodnosti a miesta ktore sa oplati navstivit uz mame tiez nieco vybrate, tak skor by ma zaujimali nejake info ohladom cien v puboch, nejake stylove "must visit" puby, ceny jedal, suvenirov (kolko penazi cca potrebujeme na 5 dni, ak nechceme zit len na rozkoch a vode ;) ) ci sa oplati zobrat si trosku viac penazi a kupit tam nejake oblecenie, obuv a pod... kazda rada je cenna tak teda sem s nimi :)
buchač
21.05.09,16:59
Caute. som tu novacik, co sa tyka prispievania, ale uz dlhsie si citam poradu. kopec krat mi uz vase prispevky pomohli, za co dodatocne dakujem...ale teraz k veci...zaciatkom juna sa chystam s priatelkou do Dublinu na 5 dni. Ubytko a auto je poriesene (mam tam znamych :-D ), pamatihodnosti a miesta ktore sa oplati navstivit uz mame tiez nieco vybrate, tak skor by ma zaujimali nejake info ohladom cien v puboch, nejake stylove "must visit" puby, ceny jedal, suvenirov (kolko penazi cca potrebujeme na 5 dni, ak nechceme zit len na rozkoch a vode ;) ) ci sa oplati zobrat si trosku viac penazi a kupit tam nejake oblecenie, obuv a pod... kazda rada je cenna tak teda sem s nimi :)

Bol som tam predminulý víkend .

CENY zaokruhľujem smerom nahor a sú orientačné ....;)
Zároveň samozrejme záleží , kde si ideš sadnúť ...

- káva 2 €
- hamburger + hranolky 7 €
- krídelka + hranolky
- minerálna voda 0,5 cca 1,50 €
- guiness 5,50 €
- zmrzlinu som videl aj za 3 € .....kopček
.....
oblečenie sa dá vybrať v pohode

Choď do Penny´s , vyberieš si určite .
Ja som natrafil akurát na akciu , polo tričká za fasa cenu 5 €. Hneď som si zobral tri ....:---
Sú aj značkové butiky , ale tam idú ceny od cca 20 €...
Čiže ak si chceš zobrať viacej peňazí , čo Ti bráni ? Akurát výška kreditu ;)a samozrejme váha batožiny .
Karty v pohode akceptujú pomaly aj na WC ...ale inak 0,50 €

Ale otázka ?
V prípade , že letíš tam aj nazad , musíš brať na zreteľ aj váhu a rozmery batožiny .
Maximálne 10 kg o rozmeroch 55 x 40 x 20 cm . Toto si môžeš vziať na palubu .
Mám za to , že letíš Ryanairom , títo na ceste späť dosť bazírujú na batožinu pred nástupom na palubu . Ak sa im nepáči , táto skončí okamžite na váhe a platíš jak najatý . A neukecáš ani trt , bol som svedkom , ako partia 4 žien boli brunátne jak granátové jabĺčko od nervov....:---

Ak chceš fakt štýlový pub , choď do , odtiaľ sú aj foto v mojom profile -albume.

http://www.jfp.ie/

Je to pub zameraný na rybacie špeciality , ceny sú taktiež štýlové ....:D:D:D
Objednávka stola sa robí asi týždeň vopred ....;)

P.S.:
Na ceny sa je potrebné dívať s dešpektom , nakoľko minimálna mzda hodinová je 8,56 / hodinu .
pitter99
21.05.09,19:59
ufff, tak cakal som vysoke ceny, ale niektore ma ozaj prekvapili. Myslim ze zmrzlinu si na ulici nedam :D a ano, mas pravdu, letime Ryan Air, ale co sa tyka batoziny, tak velmi sa nebojim, nejdeme tam vyslovene ze nakupovat skor len pozriet prirodu, dublin nejake pamatihodnosti a tak...ale vies..ked natrafis na nieco zaujimave a s dobrou cenou, no nekup to ;) nechceme tam zit ako nejaky pastekari, ved dovolenka nie je do toho...nejake guinessy a nejake lakocinky urcite pojdu dole hrdlom :D a jasnacka ze zivotna uroven je tam trosku inde, nie nadarmo sa o irsku hovori ako o jednej z najdrahsich krajin EU. Dakujem ti velmi pekne za cenne rady, po navrate sa podelim s mojimi skusenostami
Netka
23.05.11,17:01
Ahojte,
prosím prosím súrne o informáciu. Dočítala som sa, že pri ceste do Írska potrebujem OP vo forme plastovej ID karty(nový typ občianskeho). Je to tak? Nemáte niekto skúsenosť?
Bola som sa pýtať na polícií a okrem toho, že nevedeli, odmietli mi aj vystaviť nový OP pokiaľ nemám zmenu priezviska, bydliska ...
video1983
23.05.11,17:15
netarajte ob. ti staci normalny aky mas nemusis mat ten novy!!
Netka
23.05.11,17:21
Ďakujem za rýchlu reakciu.
Ja mám vlastne občiansky ten klasický čo je zalaminovaný dokument s fotkou - tiež je označený ako ID len sa nikde neviem dopátrať či pri ceste do Írska musí byť ten najnovší typ.
video1983
23.05.11,17:22
staci ti to co mas

inak co ti robi problem si spravit pas?
Netka
23.05.11,17:25
netarajte ob. ti staci normalny aky mas nemusis mat ten novy!!

jáááááááj táto info ma potešila :) Keby sa mi to tak podarilo nájsť niekde oficiálne. Skúsim zavolať na veľvyslanectvo alebo na ministerstvo zahraničných vecí.
Ďakujem vám veľmi pekne za informácie, upokojilo ma to ... už som mala katastrofický scenár, že nevycestujem, lebo pas už vybaviť nestíham.
Pekný večer.
video1983
23.05.11,17:35
cestujem IRL-SVK cca kadze tri mesiace , niekedy pouzijem ob.preukaz niekedy pas . asi idete ryanairom tak si nezabudnite "ocekovat" a vytlacit letenku
Netka
23.05.11,17:38
To áno, ohľadom leteniek mi je všetko jasné, len ten občiansky ma vyplašil.
Ďakujéééém :-)
video1983
23.05.11,17:40
ok tak stastnu cestu mozno sa tu stretneme :D

a odporucam sledovat spravy o sopke ;-)