Pohar
05.06.07,18:44
Dnes mi prišiel individuálny účet poistenca so sociálnej poistovne! Skoro som odpadla! Ja neviem čo tam robia?????!!!!! Obdobie mojej materskej dovolenky tam nie je! Obdobie môjho vysokoškolského štúdia tam nie je!! Účet je spravený len do roku 2003. Prosím čo robiť? ísť vydokladovať tieto obdobia? No majú v tom riadny neporiadok!
Prosím dá sa spätne nejaké obdobie doplatiť - teda doplatiť dôchodkové poistenie? dakujem.
Orsz
05.06.07,16:53
Dnes mi prišiel individuálny účet poistenca so sociálnej poistovne! Skoro som odpadla! Ja neviem čo tam robia?????!!!!! Obdobie mojej materskej dovolenky tam nie je! Obdobie môjho vysokoškolského štúdia tam nie je!! Účet je spravený len do roku 2003. Prosím čo robiť? ísť vydokladovať tieto obdobia? No majú v tom riadny neporiadok!
Prosím dá sa spätne nejaké obdobie doplatiť - teda doplatiť dôchodkové poistenie? dakujem.

Neplaš sa - je to robené len do konca roku 2003, zrejme si dosiahla 15 rokov pracovného pomeru /vek okolo 33/, aj mne to došlo. Obdobie za MD si nedosahovala príjem, preto je tam len počet dní.
Pohar
05.06.07,17:04
ale ja to obdobie tam vôbec nemám!
čo mám robiť? zobrať doklady a isť do poistovne?
abel
05.06.07,17:06
Myslím, že je to tam aj uvedené, že v prípade, ak ti nejaké obdobie chýba, máš možnosť dať to do poriadku.
Orsz
05.06.07,17:07
ale ja to obdobie tam vôbec nemám!
čo mám robiť? zobrať doklady a isť do poistovne?


Ja tam mám uvedené tieto dni s označením N. Tak navštív SP - asi to bude najlepšie.
Pohar
05.06.07,17:11
Ja tam mám uvedené tieto dni s označením N. Tak navštív SP - asi to bude najlepšie.
a ráta sa ti to ako dochodkové poistenie?

dá sa napríklad nejaké obdobie spätne doplatiť?
endrju
05.06.07,17:45
Dnes mi prišiel individuálny účet poistenca so sociálnej poistovne! Skoro som odpadla! Ja neviem čo tam robia?????!!!!! Obdobie mojej materskej dovolenky tam nie je! Obdobie môjho vysokoškolského štúdia tam nie je!! Účet je spravený len do roku 2003. Prosím čo robiť? ísť vydokladovať tieto obdobia? No majú v tom riadny neporiadok!
Prosím dá sa spätne nejaké obdobie doplatiť - teda doplatiť dôchodkové poistenie? dakujem.

UFF, veď som sa zľakol. :confused:

Podľa obsahu príspevku, prilepeného zeleného strašidla a iných znakov by sa dalo usudzovať, že dôchodkový vek dosiahneš zajtra a Sociálna poisťovňa nedokázala dať Tvoju evidenciu "do poriadku" napriek tomu, že si tam chodila dlhší čas ako "na klavír".

Podľa toho, že Ti výpis z individuálneho účtu poistenca so stavom k 31.12.2003 došiel dnes, usudzujem, že do dosiahnutia dôchodkového veku máš ešte nesmierne ďaleko.
Trúfam si povedať, že si v tej časti svojho produktívneho obdobia, keď máš pred sebou viac rokov ako ich už máš za sebou.

Zákony a z nich vyplývajúce "pravidlá hry" sa v tejto republike menia tak často a tak nevyspytateľne, že ten výpis, v prípade, ak v ňom chýbajú iba obdobia zdokladovateľné bez problémov (materská dovolenka, štúdium na strednej alebo vysokej škole a pod.), by som založil niekam do rodinného archívu (trezoru) a vrátil sa k nemu približne rok - dva pred dosiahnutím dôchodkového veku.
Ak Ti vo výpise chýbajú obdobia zamestnania u niektorého z predchádzajúcich zamestnávateľov, iba vtedy vidím dôvod na vyvíjanie nejakej aktivity smerujúcej k zdokladovaniu týchto období. Je to zaujímavé najmä v takom prípade, ak si mala v týchto zamestnaniach nadpriemerný príjem.

Po kratšom uvažovaní nad znením ustanovení zákona o sociálnom poistení by si asi aj bez emócií dokázala pochopiť, že nie je absolútne žiaden dôvod znervózňovať sa tým, že v tomto okamihu nemáš presne na deň a na halier na výpise započítané absolútne všetky údaje.
Do podoby individuálnych účtov poistencov (vedených aj v elektronickej podobe) sa v priebehu niekoľkých rokov musí totiž "preklopiť" kompletná databáza informácií o poistencoch, ktoré sa až do 31.12.2003 zhromažďovali výlučne v papierovej podobe.
Podľa môjho názoru by nemalo byť dôvodom na nervozitu to, že z hľadiska kompletnosti údajov sa Tvojmu výpisu venovalo menej pozornosti ako je tomu v prípade poistencov, ktorým do dosiahnutia dôchodkového veku zostáva podstatne menej času ako Tebe.

Ak si pozorne preštuduješ príslušné ustanovenia zákona o sociálnom poistení, prípadne si prečítaš viaceré príspevky na Porade venované problematike výpočtu dôchodkov a zoberieš do ruky kalkulačku, možno s prekvapením zistíš, že by bolo výhodnejšie, ak by Sociálna poisťovňa na niektoré pre Teba menej výhodné obdobia dôchodkového poistenia "zabudla".

Výhodnosť takéhoto "zabudnutia" je priamo úmerná veku poistenca.

Napríklad, v mojom výpise tiež chýbajú viaceré údaje podobného typu (štúdium, základná vojenská služba) a (možno) na prekvapenie (pre niekoho) vplyv tohoto faktu je na môj priemerný osobný mzdový bod prakticky nulový.
Okamžité doplnenie týchto období by v tejto chvíli znamenalo zvýšenie môjho teoretického dôchodku (ak by som o dôchodok mohol požiadať dnes; v skutočnosti mi chýba ešte veľmi veľa rokov do dosiahnutia dôchodkového veku) približne o 5%.
Keďže zdokladovanie týchto období nepovažujem za problém, môj výpis z individuálneho účtu poistenca je odložený spolu s inými dokladmi ad acta.

Prajem príjemný večer pri štúdiu zákona o sociálnom poistení a premýšľaní nad tým, čo Ti vlastne dnes došlo. :cool:
endrju
05.06.07,17:52
dá sa napríklad nejaké obdobie spätne doplatiť?

Načo chceš teraz doplácať? Nevieš kam s peniazmi?
Investovanie peňazí do sociálneho poistenia je výhodné iba vo výnimočných prípadoch. Študuj, rozmýšľaj, počítaj, ešte raz študuj, ešte raz rozmýšľaj a ešte raz počítaj...

Podľa toho, čo si uviedla v prvom príspevku, asi po chvíli študovania, rozmýšľania a počítania zistíš, že chceš doplatením vyhodiť peniaze von oknom.

Doplatiť sa dá, ak ide o obdobia, ktoré sú vymenované v zákone. Na Porade nájdeš viac príspevkov ilustrujúcich výhodnosť doplatenia v skutočne výnimočných prípadoch.
Orsz
05.06.07,18:04
a ráta sa ti to ako dochodkové poistenie?

dá sa napríklad nejaké obdobie spätne doplatiť?

Doplácať nič netreba, len si choď preveriť zdokladovanie obdobia MD. O tieto dni určite neprídeš, nemusíš sa báť, brala si teda riadnu materskú, a bola si tam evidovaná, takže treba sa len na to spýtať.
willma
05.06.07,18:17
Endrjú, a ja sa nemusím plašiť tiež, keď mi došiel výpis, že mám odpracované niečo cez rok? Skromne si dovoľujem podotknúť, že výmeru dovolenky mám 25 dní a mám ju už bezmála 10 rokovov. Síce do dúchodu tiež ešte viac než dosť ale aj tak.
endrju
05.06.07,18:51
Endrjú, a ja sa nemusím plašiť tiež, keď mi došiel výpis, že mám odpracované niečo cez rok? Skromne si dovoľujem podotknúť, že výmeru dovolenky mám 25 dní a mám ju už bezmála 10 rokovov. Síce do dúchodu tiež ešte viac než dosť ale aj tak.

V tomto prípade asi dôvod na "plašenie" je. Najmä ak nemáš na výpise započítané zamestnania u predchádzajúcich zamestnávateľov. A ešte väčší dôvod na plašenie je vtedy, ak bývalý zamestnávateľ už neexistuje. Avšak v takýchto prípadoch pôjde o problémy spôsobené zamestnávateľom a nie sociálnou poisťovňou.

Ak chýba materská alebo štúdium, dôvod na "plašenie" nie je. Má to čas prakticky až do obdobia "vybavovania" dôchodku. ;)
willma
05.06.07,18:56
mám sa plašiť aj keď mám odložené všetky pracovné zmluvy?
endrju
05.06.07,19:02
mám sa plašiť aj keď mám odložené všetky pracovné zmluvy?

V pracovných zmluvách chýbajú viaceré dôležité údaje potrebné pre výpočet výšky dôchodku. Nie sú tam údaje o vymeriavacích základoch a ani o vylúčených obdobiach.
Bez týchto údajov sa nedá vypočítať priemerný osobný mzdový bod.
Orsz
05.06.07,19:22
mám sa plašiť aj keď mám odložené všetky pracovné zmluvy?

A čo výplatné pásky?
katarina.j
05.06.07,19:40
ľudia nestresujte, ved ta soc.poisťovna neviem co robí, ale to má snáď každý s nimi problém, ani ja nie som svetlá výnimka, chybaju mi roky, ze mam len 4 roky do konca roka 2003 odpracované, no dobrá blbost!!!ale asi je to potrebné dať čo najskôr do poriadku v soc.poisťovni /to je môj názor/, lebo ak vám náhodou chýbaju nejaké papiere a firma medzičasom zanikne, je to trosku potom komplikované, tak asi to najskôr vybavit a nech na tom BOŽSKOM urade konecne makaju.