RobSzel
05.06.07,18:22
Seriozne zvazujem novy podnikatelsky zamer: vyvoj uctovneho SW pre systemy Unix/Linux. Mam dojem, ze taketo SW su uz k dispozicii, ale na rozdiel od Windows je ich vyber dost obmedzeny. Pocujem o pripadoch, ze podnikatel prevadzkuje Windows len kvoli tomu, ze nemoze migrovat uctovnictvo pod Linux. Daju sa sice pouzit virtualne PC ako napr. VMWARE a pod., ale stale je tu nutnost Windows zaplatit a udrziavat.

Chcem sa poradit, ci by bol o takyto SW zaujem a co by sa od neho asi najviac ocakavalo. Zasadne ciele vyvoja su:

- serverova aplikacia umoznujuca simultanny pristup z viacerych lokalit, napr. moznost vystavovat faktury na viacerych fyzicky oddelenych miestach
- maximalne flexibilny pristup k aplikacii, s najvacsou pravdepodobnostou prostrednictvom weboveho rozhrania (nezavislost od platformy), v pripade potreby aj cez tenkych klientov pod Unix alebo Windows
- nizka cena, na serverovu aplikaciu s pristupom cez siet nebude potrebne nicpriplacat, kedze toto bude zakladny rezim fungovania zamyslaneho SW
- silny doraz na ergonomiu SW a intuitivnost pouzivania
- podpora otvorenych standardov (XML), moznosti importu/exportu z/do konkurencnych aplikacii, pokial to bude technicky mozne
- autentifikovany pristup pouzivatelov s moznostou nastavit rozne opravnenia
- moznost viest uctovnictvo pre viac (suvisiacich) podnikatelskych subjektov
- vysoky stupen modularity

Podporovane budu minimalne Linux a FreeBSD.

V zasade nie som ani proti nejakej okliestenej bezplatnej verzii, pokial sa na nej bude dat postavit nejaky rozumny biznis model, napr. poplatky za rozne suvisiace sluzby. Uplne zadarmo to nemoze byt.

V prvej faze bude SW urceny hlavne pre malych podnikatelov, casom by mal priberat dalsiu funkcionalitu.

Chcem sa spytat, aky Windows SW povazujete za tak kvalitny, ze by sa bolo dobre inspirovat jeho rozhranim. Dalej ma zaujima, aka funkcionalita vam najviac chyba a radi by ste ju v takomto SW uvitali.

Toto je len prve nahryznutie tejto otazky. Reakcie mojho bezprostredneho okolia, dokonca aj klasickych skeptikov, boli zatial velmi pozitivne. Rad by som vsak poznal nazor porady.sk, kedze tu to cita podstatne viac ludi.
bepo
05.06.07,18:51
Najjednoduchšie by asi bolo ak by si navštívil súčastných výrobcov softwareu s ponukou prispôsobenia ich softu na Linux príp Mac OS za nejakú úplatu a až keď u nich nepochodíš tak rozmýšľať nad vývojom vlastného softu ale ak nevieš aký a čo má ten soft robiť tak to nebudeš mať ľahké.
ekopo
05.06.07,19:06
Robszel pekne si to naplánoval, ale preraziť dnes s účto sw pri takej konkurencii ako je dnes (bez ohľadu Windows / Linux ) na trhu bude na dlhú dobu. Tieto sw majú výhodu len v tom, že sú už dosť dlho na trhu a majú nadmerne veľa klientov, ktorí ospevujú prednosti toho "svojho" sw. Pritom stále sa vyskytnú problémy (ako všade inde). Pozorujem, že v niektorých "veciach" začínajú vo vývoji dosť stagnovať. A mimochodom musíš ovádať účtovníctvo, alebo mať dobrého "poradcu".
RobSzel
06.06.07,09:18
Dakujem za reakcie. K tomu, co pisete:

Tento podnikatelsky zamer nevnimam ako sposob rychlo zarobit velke peniaze. Chapem to skor ako beh na dlhsiu trat. Zivim sa inou robotou, popri ktorej mam cas, ktory by som rad vyuzil na nejaky rozumny podnikatelsky zamer v oblasti IT.

Zvazujem aj moznost upravy konkretneho uctovneho SW na zaklade dohody s jeho autorom. Jednania este len prebiehaju.

Dost som sa zamyslal o moznosti poskytnut urcitu funkcionalitu aj bezplatne s cielom svoj produkt spropagovat. Kedze sa ma jednat o sietovu aplikaciu, uvazujem nad poskytnutim dema na sieti, ktore by sa dalo vyuzivat po jednoduchej registracii cez e-mail. T.j. zacinajuci podnikatel, ktory nema este obstarane vsetko vybavenie, ale ma uz PC + Internet, by mohol okamzite zacat bez problemu fakturovat/uctovat a stacil by mu k tomu len web prehliadac. Myslim, ze takto by sa tento soft rychlo dostal do povedomia.

Samozrejme, ze uctovnictvu musim rozumiet. :)
urcite absolvujem kurz podvojneho uctovnictva. A uz si aj obhanam potrben poradenstvo. Mam priatelov a znamych,ktori v tomto vyslovene podnikaju, takze v tom nevidim problem.
frenkyb
09.10.07,18:55
Zdravim,

je to super napad. Velmi sa mi pace, lebo mi nereze Win a uprednostnujem Linux.
Dokonca som o tom tiez uvazoval.

Frenky
http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
stabil
28.04.08,18:32
Chcem sa spytat, ako to dopadlo s deklarovanym podnikatelskym zamerom. Vidim, ze uz dlhsie sa tu neobjavil ziaden prispevok, zrejme to teda islo do stratena. Mozno nove okolnosti v suvislosti s Vistou by mohli takyto projekt nastartovat a za niekolko rokov ho dostat na vyslnie. Mohlo by sa tak stat napriklad aj vtedy, ked Viste skonci podpora a MS nanuti kazdemu kupu ich potom najnovsieho OS, ktory bude potrebovat 3kW zdroj, 20GB pamate a externu klimatizaciu na uchladenie styroch procesorov a ostatneho HW. Momentalne zapasime s Vistou, ktora nema pre kancelarske prace absolutne ziaden prinos a znamena znacne obmedzenia (neriesitelne). V mnohom sa nam podarilo prejst na Linux, ale uctovnictvo je stale otvorene (samozrejme nehladame free SW)
romisat
17.05.08,21:54
Takyto podnikateľský zámer už malo veľa ľudí, myslim už okolo roka 2002 a stále nič... Zrejme toto nie je lukratívna oblasť na podnikanie.
endrju
18.05.08,04:48
Takyto podnikateľský zámer už malo veľa ľudí, myslim už okolo roka 2002 a stále nič...
Nie je to úplne presné, že "stále nič". Prečítaj si, napríklad, tému:
http://www.porada.sk/t50261-podvojne-uctovnictvo-pod-linuxom.html
romisat
27.11.08,09:50
moj nazor len potvrdzuje odkaz na tvoj link...