suzi24
05.06.07,20:10
Ahojte!

Poprosila by som o radu. Zamestnavatel nechce preplacat navstevy u zubara a odovodnuje to tym,ze zubarov nepreplacaju ani zdravotne poistovne a ze on za to nemoze,ked si niekto zanedbal zuby a potrebuje ist k zubarovi. Vraj si maju na tento ucel vziat zamestnanci dovolenku. Je jeho konanie v rozpore so Zakonnikom prace,alebo ma zamestnavatel pravo sam stanovit ake druhy osetrenia u lekara bude preplacat? Okrem toho odmieta preplacat celodenne osetrenia u lekara (tzv. paragrafy),vraj denne si moze zamestnanec uplatnit priepustku len na 4 hodiny. Ja robim pol roka mzdy a podla mojho nazoru je to tak,ze kazdy zamestnanec ma narok na osetrenie u lekara 56 hodin do roka a je len na nom akym sposobom si ich vycerpa. Ako je to teda vlastne?
Za cenne rady Vam vopred dakujem.
endrju
05.06.07,18:17
... Ja robim pol roka mzdy a podla mojho nazoru je to tak,ze kazdy zamestnanec ma narok na osetrenie u lekara 56 hodin do roka a je len na nom akym sposobom si ich vycerpa. Ako je to teda vlastne?

Tak, ako je to napísané, je to pritiahnuté za vlasy. Je to napísané tak, ako keby ošetrenie bolo "ďalšou dovolenkou", ktorú musí zamestnávateľ nariadiť a zamestnanec ju musí povinne vyčerpať.
Nalistuj si v Zákonníku práce tie časti, v ktorých je napísané o tom, že návšteva lekára sa prepláca v rozsahu najviac 7 pracovných dní, ak nie je možné návštevu u lekára absolvovať v mimopracovnom čase.
Prosím, prečítaj si aspoň 2 - 3 z niekoľkých desiatok príspevkov na Porade, ktoré sa presne Tvojou otázkou zaoberali.
Braňo
05.06.07,18:18
Suzi opýtaj sa zamestnávateľa, v ktorom právnom predpise a paragrafe je jeho tvrdenie upravené. :D
suzi24
05.06.07,18:41
Nemyslim si,ze je to pritiahnute za vlasy. Neviem,z coho prameni Tvoj dojem. A mimochodom,7 pracovnych dni = 56 hodinam rocne,o ktorych som pisala.
endrju
05.06.07,18:52
Nemyslim si,ze je to pritiahnute za vlasy. Neviem,z coho prameni Tvoj dojem. A mimochodom,7 pracovnych dni = 56 hodinam rocne,o ktorych som pisala.

Mne Tvoj text vyznel tak, ako som písal. :cool:

Pravidelne už viac rokov komunikujem pracovne s desiatkami ľudí predovšetkým o mzdovej problematike. Za tieto roky som zistil, že je na "nezaplatenie", keď svoje myšlienky sformulujem tak, aby nemohli byť interpretované niekoľkými rôznymi spôsobmi.

A mimochodom, 56 hodín pracovného času vo firme , v ktorej som zamestnaný = 7,466 pracovného dňa ;)
Preto aj údaj "56 hodín" považujem za jeden z príkladov nepresného výkladu zákona. V Zákonníku práce je napísané o 7 dňoch. Prepočet na hodiny môže byť u každého zamestnanca iný. Prečo? S každým zamestnancom môže byť dohodnutý iný denný pracovný čas. 8 hodín na deň je najdlhší prípustný. :)