panama
05.06.07,22:58
Sme mensia spolocnost - 20 ludi - z toho polovica aktivne sluzobne cestuje vacsinou v ramci SR. Mame zavedeny administrativne narocny sposob vysielania na sluzobne cesty - na kazdu cestu sa vystavi cestovny prikaz s osobitnym poradovym cislom, ten podpise riaditelka,pracovnik si ho berie so sebou, po SC ho odovzda, vyplni sa nove vyuctovanie, znovu ho podpise riaditelka a pracovnik.Ako mozeme odburat tuto administraciu ?
Uvazujeme pouzit hromadny mesacny prikaz pre kazdeho zamestnanca.
Musi vlastne mat pracovnik ( napr. salesman ) so sebou na sluzobke podpisany cestovny prikaz ? ( napr. pri dopr.nehode alebo inom uraze )
Nestaci len na konci mesiaca urobit mesacne vyuctovanie na jednom tlacive ?
DušanČ
06.06.07,04:42
Sme mensia spolocnost - 20 ludi - z toho polovica aktivne sluzobne cestuje vacsinou v ramci SR. Mame zavedeny administrativne narocny sposob vysielania na sluzobne cesty - na kazdu cestu sa vystavi cestovny prikaz s osobitnym poradovym cislom, ten podpise riaditelka,pracovnik si ho berie so sebou, po SC ho odovzda, vyplni sa nove vyuctovanie, znovu ho podpise riaditelka a pracovnik.Ako mozeme odburat tuto administraciu ?
Uvazujeme pouzit hromadny mesacny prikaz pre kazdeho zamestnanca.
Musi vlastne mat pracovnik ( napr. salesman ) so sebou na sluzobke podpisany cestovny prikaz ? ( napr. pri dopr.nehode alebo inom uraze )
Nestaci len na konci mesiaca urobit mesacne vyuctovanie na jednom tlacive ?

Váš administratívny systém evidovania a vysielania pracovníkov na SC je podľa mňa veľmi zastaralý a byrokratický, dovolím si tvrdiť, že zaváňa ešte systémom, ktorý sa uplatňoval za socializmu.
Problematiku SC upravuje zákon č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách. Bolo by vhodné, aby ste zásady tohto zákona zakotvili do podnikovej internej smernice.
Z praxe vo vašej organizácii môžem doporučiť zaviesť tebou spomínané hromadné cestovné príkazy, a to hlavne pre tých, ktorí často cestujú. Dôležité je určiť lehotu na vyúčtovanie cestovných nákladov, aby hlavne pri poskytnutí zálohy, táto bola včas zúčtovaná. Táto lehota spravidla býva 10-dňová. Samozrejme, že cestovný príkaz pracovník nemusí na pracovnú cestu nosiť so sebou. To bývalo zvykom za socializmu, keď vládla absolútna nedôvera a pracovníci si museli nechávať potvrdzovať CP
v organizácii, ktorú na SC navštívili.
Chobot
06.06.07,07:38
Sme mensia spolocnost - 20 ludi - z toho polovica aktivne sluzobne cestuje vacsinou v ramci SR. Mame zavedeny administrativne narocny sposob vysielania na sluzobne cesty - na kazdu cestu sa vystavi cestovny prikaz s osobitnym poradovym cislom, ten podpise riaditelka,pracovnik si ho berie so sebou, po SC ho odovzda, vyplni sa nove vyuctovanie, znovu ho podpise riaditelka a pracovnik.Ako mozeme odburat tuto administraciu ?
Uvazujeme pouzit hromadny mesacny prikaz pre kazdeho zamestnanca.
Musi vlastne mat pracovnik ( napr. salesman ) so sebou na sluzobke podpisany cestovny prikaz ? ( napr. pri dopr.nehode alebo inom uraze )
Nestaci len na konci mesiaca urobit mesacne vyuctovanie na jednom tlacive ?

Systém možno zastaralý je, ale určite nie je nesprávny. Ja si myslím, že pred cestou by mal byť vystavený cestovný príkaz, pretože na cestovnom príkaze určuje zamestnávateľ miesto a čas začiatku a konca SC, spôsob dopravy prípadne iné veci. Ak nie je cestovný príkaz, potom zamestnávatelia niekedy odmietajú preplatiť cestovné náhrady za vlastné auto, zamestnanci si svojvoľne predĺžia služobnú cestu (majú skončiť napr. v piatok poobede, ale vrátia sa v sobotu doobeda - aj taký prípad už tu bol riešený).

Cest. príkaz síce nie je predpísaný, ale ja by som ho doporučoval vystaviť rped cestou. Možno v prípade tých zamestnancov, u ktorý časté služobky vyplývajú z povahy práce, by sa to dalo vynechať a riešiť to až hromadným vyúčtovaním, ale pokiaľ ide o bežných zamestnancov, tak ja by som bol radšej za ten "byrokratickejší" prístup.

Môže nastať situácia, že firma vyšle zamestnanca na školenie do Prahy, ktoré sa začína v pondelok o 10:00. Zamestnanec tam odcestuje už v nedeľu večer a niečo sa mu v tú nedeľu stane. Bola to služobná cesta alebo nie? Zamestnávateľ bude tvrdiť, že mal ísť až v pondelok ráno. Ako zamestnanec dokáže, že mu prikázali ísť už v nedeľu večer? Asi by v tej chvíli mal rád v ruke cestovný príkaz, kde by mal uvedené, že nástu na SC je v nedeľu o 18:00 vlakom.