Alena Mi
06.06.07,10:28
Prosím o radu. V r. 2006 sme omylom vyfakturovali k zmluvnej pokute aj DPH. Potrebujeme to opraviť - podať dodatočné daňové priznanie. Akou formou ale opravím doklad? Vystavím len dobropis na DPH ? Dátum zdaniteľného plnenia a vystavenia aký? Má niekto skúsenosť?
emgeton
06.06.07,08:34
Prosím o radu. V r. 2006 sme omylom vyfakturovali k zmluvnej pokute aj DPH. Potrebujeme to opraviť - podať dodatočné daňové priznanie. Akou formou ale opravím doklad? Vystavím len dobropis na DPH ?ANO
Dátum zdaniteľného plnenia a vystavenia aký? PODĽA POVODNEJ FA.
Má niekto skúsenosť?


v texte ..............
L-M
03.02.09,19:25
Viete mi prosím poradiť pri takomto kurióznom prípade.
Projektant- SZČO- mal dohodnutú dajakú zmluvnú pokutu za omeškanie dodania projektu. Ale on vystavil FA, kde si sám vyrátal pokutu a odrátal si ju z dohodnutej sumy za projekt.Keďže si o túto sumu znížil dohodnutú sumu za projekt aj suma DPH bola tým pádom nižšia. Táto FA je zrejme celá zle. Samozrejme mu ju už aj uhradili- ale so značným omeškaním- ale on im žiadnu pokutu nevyfakturoval.
Táto FA asi mala vyzerať takto- dohodnutá suma- rozdelená na základ a DPH a keď si už sám chcel odrátať túto pokutu tak potom mínis tá suma- v členení 0% DPH ?:confused:
Neviem či je to zo zákona vôbec takto možné- aby si dodávateľ sám sebe vyfakturoval pokutu za omeškanie dodávky.
Ďakujem pekne za každú radu:o
Lucia
azla
03.02.09,20:26
Cena za projekt bola dohodnutá písomne, alebo iba ústne ?

Pokuta (zmluvná) mala by byť dohodnutá písomne; bola dohodnutá v zmluve ? Alebo to boli iba ústne dohody ?

Iba ak je písomná zmluva, dá sa posúdiť, či fakturácia bola podľa zmluvy.
Milan Benka
03.02.09,21:04
Viete mi prosím poradiť pri takomto kurióznom prípade.
Projektant- SZČO- mal dohodnutú dajakú zmluvnú pokutu za omeškanie dodania projektu. Ale on vystavil FA, kde si sám vyrátal pokutu a odrátal si ju z dohodnutej sumy za projekt.Keďže si o túto sumu znížil dohodnutú sumu za projekt aj suma DPH bola tým pádom nižšia. Táto FA je zrejme celá zle. Samozrejme mu ju už aj uhradili- ale so značným omeškaním- ale on im žiadnu pokutu nevyfakturoval.
Táto FA asi mala vyzerať takto- dohodnutá suma- rozdelená na základ a DPH a keď si už sám chcel odrátať túto pokutu tak potom mínis tá suma- v členení 0% DPH ?:confused:
Neviem či je to zo zákona vôbec takto možné- aby si dodávateľ sám sebe vyfakturoval pokutu za omeškanie dodávky.
Ďakujem pekne za každú radu:o
Lucia

Dodávateľ zrejme chcel faktúrou priznať odberateľovi nárok na zmluvnú pokutu a zároveň ju započítať so svojou pohľadávkou.
Dodávateľ tu však porušil zákon o DPH, nesprávne vyčíslil základ dane a daň.
L-M
04.02.09,11:48
Dodávateľ zrejme chcel faktúrou priznať odberateľovi nárok na zmluvnú pokutu a zároveň ju započítať so svojou pohľadávkou.
Dodávateľ tu však porušil zákon o DPH, nesprávne vyčíslil základ dane a daň.
Veru bolo to tak, on je taký dobráčisko poctivý, že si sám vyrátal tú zmluvnú pokutu a hneď si ju aj odrátal od dohodnutej sumy za projekt. Je možné vystaviť takúto opravnú FA - ako som písala v mojom príspevku, že by si tú pokutu odrátal v členení 0% DPH- tým pádom by sa odrátala iba zo základu a DPH bude normálne z dohodnutej sumy? Bude to tak O.K?
Ďakujem
Lucia
L-M
04.02.09,11:50
Cena za projekt bola dohodnutá písomne, alebo iba ústne ?

Pokuta (zmluvná) mala by byť dohodnutá písomne; bola dohodnutá v zmluve ? Alebo to boli iba ústne dohody ?

Iba ak je písomná zmluva, dá sa posúdiť, či fakturácia bola podľa zmluvy.
Áno, všetko bolo písomne dohodnuté v zmluve -výška odmeny aj penále percentuálne za každý deň omeškania.
Lucia
Milan Benka
04.02.09,12:20
Dodávateľ zrejme chcel faktúrou priznať odberateľovi nárok na zmluvnú pokutu a zároveň ju započítať so svojou pohľadávkou.
Dodávateľ tu však porušil zákon o DPH, nesprávne vyčíslil základ dane a daň.


Veru bolo to tak, on je taký dobráčisko poctivý, že si sám vyrátal tú zmluvnú pokutu a hneď si ju aj odrátal od dohodnutej sumy za projekt. Je možné vystaviť takúto opravnú FA - ako som písala v mojom príspevku, že by si tú pokutu odrátal v členení 0% DPH- tým pádom by sa odrátala iba zo základu a DPH bude normálne z dohodnutej sumy? Bude to tak O.K?
Ďakujem
Lucia

Pokuta nie je 0% DPH (0% DPH = oslobodené plnenie ), nie je predmetom dane.
Takýmto postupom by ste dosiahli žiadaný stav. Lepšie by bolo na zmluvnú pokutu a zápočet pokuty a pohľadávky vyhotoviť samostatný doklad. Vo Vami popísanom postupe musíte dať pozor na správne zaúčtovanie.
L-M
04.02.09,12:34
Pokuta nie je 0% DPH (0% DPH = oslobodené plnenie ), nie je predmetom dane.
Takýmto postupom by ste dosiahli žiadaný stav. Lepšie by bolo na zmluvnú pokutu a zápočet pokuty a pohľadávky vyhotoviť samostatný doklad. Vo Vami popísanom postupe musíte dať pozor na správne zaúčtovanie.
Ďakujem pekne za Váš čas a rady,ale aj tak v tom mám dosť chaos- keďže iba začínam. Myslíte vystaviť FA- na celú dohodnutú sumu- rozdelenú na základ a DPH. A potom- keĎže nevystavili oni FA na tú zmluvnú pokutu, ale odrátal si ju sám- ako postupovať ďaľej? Neviem si s tým rady- mohli by ste mi to dajak polopate vysvetliť prosím?
Ešte raz pekne ďakujem
Lucia
L-M
04.02.09,12:41
Ďakujem pekne za Váš čas a rady,ale aj tak v tom mám dosť chaos- keďže iba začínam. Myslíte vystaviť FA- na celú dohodnutú sumu- rozdelenú na základ a DPH. A potom- keĎže nevystavili oni FA na tú zmluvnú pokutu, ale odrátal si ju sám- ako postupovať ďaľej? Neviem si s tým rady- mohli by ste mi to dajak polopate vysvetliť prosím?
Ešte raz pekne ďakujem
Lucia
Stále nad tým rozmýšľam. Mysleli ste vystaviť zvlášť- FA- Dobropis na tú zmluvnú pokutu a rovno naňho napísať, že sa vzájomne dohodli na započítaní FA a dobropisu uhradia o takú sumu menej? Mohlo by to tak byť- a tá suma na dobropise nebude nijako rozdelená-iba rovno suma...
Lucia
books
16.02.09,09:00
Dobrý deň,mám taký menší problém.
V októbri minulého roku(2008)sme odhlásili z T-Mobile internet. Prišla nám Fa,ktorá obsahovala zmluvnú pokutu a služby.Zaúčtovala som to takto:
500,00 služba 518xx/321xx
95,00 19% DPH 343xx/321xx
10000,00 pokuta 544xx/321xx
Zároveň sme sa odvolali,lebo to bolo zle,pokutu sme nemali dostať.
A teraz v novom roku (2009) nám prišla Fa s dátumom vyhotovenia 08.01.2009 za vyúčtovacie obdobie od 08.12.2008-07.01.2009.
služba -16,60 €
DPH -3,15 €
pokuta -331,94 €
celková suma : - 351,69 €
Ako to mám teraz zaúčtovať v novom roku a dostať to aj do starého roku,aby mi účtovníctvo sedelo.

Ďakujem.
books
16.02.09,09:14
Dobrý deň,mám taký menší problém.
V októbri minulého roku(2008)sme odhlásili z T-Mobile internet. Prišla nám Fa,ktorá obsahovala zmluvnú pokutu a služby.Zaúčtovala som to takto:
500,00 služba 518xx/321xx
95,00 19% DPH 343xx/321xx
10000,00 pokuta 544xx/321xx
Zároveň sme sa odvolali,lebo to bolo zle,pokutu sme nemali dostať.
A teraz v novom roku (2009) nám prišla Fa s dátumom vyhotovenia 08.01.2009 za vyúčtovacie obdobie od 08.12.2008-07.01.2009.
služba -16,60 €
DPH -3,15 €
pokuta -331,94 €
celková suma : - 351,69 €
Ako to mám teraz zaúčtovať v novom roku a dostať to aj do starého roku,aby mi účtovníctvo sedelo.

Ďakujem.


posúvam