fipina
06.06.07,10:01
Viem, že takáto téma tu už bola viackrát, ale neviem, čo ďalej. Dnes za mnou bol zamestnanec, ktorý už roky poberá čiastočný ID (doteraz poškodenie na 70 %, stále vykonáva tú istú prácu). Dnes mu bol priznaný plný ID, o ktorý požiadal (v presvedčení, že podľa zákona môže pracovať ďalej) a posudkový lekár mu oznámil, že dnešným dňom musí ukončiť pracovný pomer.
Chcela by som sa opýtať, ako postupovať. Neviem, či názor posudkového lekára je správny alebo nie. Rozhodnutie ešte nemáme. Čakať 30 dní na písomnú odpoveď zo sociálnej poisťovne je príliš dlhá doba - ak naozaj treba ukončiť pracovný pomer hneď. Veľmi pekne prosím o pomoc.
nikulik
06.06.07,08:18
Prečo nemôže pracovať ďalej? Ja som min.mesiac prijímala invalidného dôchodcu, ktorý je úplný invalid. Pracuje u nas sice na DoVP ale informovala som sa či by mohol pracovať aj na TPP a bolo mi povedané, že ano-môže. Dokonca sám ten zamestnanec volal do SP a povedali mu, že môže. Nárok na inval.dôchodok nestratí, strati len ak pobera nejaky príplatok na benzin alebo ine veci, ktoré mu SP prizná.
fipina
06.06.07,08:25
Mne sa tak zdá, že ide o nejaký popletený a nesprávny názor posudkového lekára (neviem, či sleduje zmeny v zákone). Na dôchodkovom odd. v SP mu povedali, že robiť môže, rovnako aj obvodný lekár a samozrejme a my ako zam-teľ. S rovnakou diagnózou pracuje v tej istej pozícii už roky rokúce. Kde by som si mohla overiť, ako to naozaj je? Niekde tu na porade som čítala, že sú nejaké poddiagnózy, pri ktorých sa nesmie pracovať. Ale netuším, kde by som ich našla. Veľmi chceme pomôcť, len nevieme ako. Ešte ma napadlo, že za-nec spomínal nejaký par. 100 a sústavnú činnosť. Ale ani to som v zákone nenašla. Čo robiť?
Dragašeková Mária
06.06.07,08:28
Dnes v zmysle zákona ( Soc.poistení č.461/2003 § 71), poistenec je invalidný (nepoznáme čiastočne invalidný a úplne invalidný) ak pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40% v porovnaní s fyzickou osobou.
Podľa môjho názoru ak zamestnanec bol posúdení, že jeho pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70%, to znamená, že stratil spôsobilosť vykonávať zárobkovú činnosť.
Zamestnanec by mal doniesť potvrdenie od posudkového lekára, že nie je schopný vykonávať prac. činnosť.
MD
fipina
06.06.07,08:31
Dnes v zmysle zákona ( Soc.poistení č.461/2003 § 71), poistenec je invalidný (nepoznáme čiastočne invalidný a úplne invalidný) ak pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40% v porovnaní s fyzickou osobou.
Podľa môjho názoru ak zamestnanec bol posúdení, že jeho pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70%, to znamená, že stratil spôsobilosť vykonávať zárobkovú činnosť.
Zamestnanec by mal doniesť potvrdenie od posudkového lekára, že nie je schopný vykonávať prac. činnosť.
MD
Kde v zákone sa píše o tom, že z-nec s poklesom vykonávať zár. činnosť nad 70 % nesmie pracovať?
Jana Motyčková
06.06.07,09:02
Invalidný dôchodca môže pracovať bez obmedzenia. Do 1.8.2006 nemohli racovať poberatelia plných ID priznaných podľa zákona platného do 31.12.2003, ostatní mohli. Novela zákona o SP k 1.8.2006 zrušila aj toto obmedzenie. Posudkový lekár zrejme ešte nevie o týchto "novinkách".
fipina
06.06.07,09:12
S akoukoľvek diagnózou môže pracovať bez obmedzenia? Chápem to dobre, že pokiaľ on sám bude chcieť a zdravotný stav mu to dovolí, môže pracovať koľko chce bez ohľadu na to, čo povie posudkový lekár? Nemá takýto lekár nejaké právomoci, ktoré by ho oprávňovali na zákaz zárobkovej činnosti?
Jana Motyčková
06.06.07,09:18
Obmedzenia môžu byť iba pre práce, kde je potrebné posúdiť zdravotný stav (podľa Zákonníka práce), napr. nočná práca, rizikové prostredie a pod.
ajobs
06.06.07,09:33
Súhlasím s Jankou, môže pracovať bez obmedzenia. Poberanie invalidného dôchodku je iba sociálna kompenzácia za to, že má zníženú schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť.
Dragašeková Mária
06.06.07,10:56
V zákone sa to nezakazuje ale, pokiaľ posudkový lekár da stanovisko, že zárobkovú činnosť nesmie vykonavať z-nec ? V danom prípade som to tak pochopila. MD
Jana Motyčková
06.06.07,11:07
Potom by mu mal vypísať práceneschopnosť. ´Myslím, že posudkový lekár nemá právomoc nariaďovať ukončenie pracovného pomeru. Určite to posudkový lekár nedal písomne.
ZuzanaP
06.06.07,12:08
Ja som sa stretla s doporučením skončiť pracovný pomer....
fipina
07.06.07,07:49
Ja som sa stretla s doporučením skončiť pracovný pomer....

Musí za-nec po takomto doporučení ukončiť PP? Čo ak tak neurobí?
nikulik
07.06.07,07:53
Musí za-nec po takomto doporučení ukončiť PP? Čo ak tak neurobí?

Potom môže zamestnávateľ použiť §63 Zákonníka práce, ods.1 pism.c.-výpoveď daná zamestnávateľom.
fipina
07.06.07,08:10
Ale ani my ani za-nec nechceme výpoveď. Musí v takomto prípade ukončiť PP?
Tiež sa mi dostala informácia, že ku dňu priznania ID MUSÍ skončiť pracovný pomer, neskôr môže znovu pracovať. Stále som na pochybách a neviem, na koho sa obrátiť.
Jana Motyčková
07.06.07,08:41
viď prísp.6 a 11.
Nepoznam žiaden zákon, ktorý by nariaďoval v tomto prípade ukončenie pracovného pomeru, s výnimkou prípadov uvedených v Zákonníku práce, ale to súvisí iba so zdravotným stavom, nie s poberaním ID.
nikulik
07.06.07,08:44
Podľa mňa, ak naozaj nemôže zamestnanec pracovať, a lekár ho nepošle na PN-ku, tak potom ostáva už len ukončenie PP.
Jana Motyčková
07.06.07,08:46
Ale on chce a môže aj zamestnávateľ chce.
nikulik
07.06.07,08:58
Ak ZC chce a môže a ZĽ tiež chce, tak čo tu potom riešime?
fipina
07.06.07,09:25
riešime kompetencie posudkového lekára. Ak zistí, že pracuje, má právo zastaviť príp. odobrať ID?
Zoltán Kovács
07.06.07,09:29
riešime kompetencie posudkového lekára. Ak zistí, že pracuje, má právo zastaviť príp. odobrať ID?

Myslím si, že nemá tú kompetenciu. Môj otec keď mu priznali ID pokračoval ďalej v zamestnaní, a ani obmedzenie zárobku mu nestanovili.
Jana Motyčková
07.06.07,09:50
riešime kompetencie posudkového lekára. Ak zistí, že pracuje, má právo zastaviť príp. odobrať ID?
To, že pracuje nemôže byť dôvodom odobratia ID (určite!).
fipina
07.06.07,09:54
A nemusí ani prerušiť PP v deň priznania ID ?
Jana Motyčková
07.06.07,09:55
Prerušenie PP nepoznám, ukončiť PP nemusí.
Simonab
07.06.07,09:56
riešime kompetencie posudkového lekára. Ak zistí, že pracuje, má právo zastaviť príp. odobrať ID?

Nech mu to dá ten posudkový lekár písomne že nemôže pracovať. Som strašne zvedavá či tak urobí.:rolleyes: A súhlasím, s názormi vyššie, nemá právo mu zastaviť poberanie ID. Na to má právo len sociálna poisťovňa.
Zoltán Kovács
07.06.07,09:56
A nemusí ani prerušiť PP v deň priznania ID ?

Nie nemusí, len zamestnávateľ vykoná zmeny ohladne SP. Nebude platiť invalidné poistenie a poisteniev nezamestnanosti - dúfam, že je to správne. Prosím potvrdte alebo vyvráťte moje tvrdenie.
Simonab
07.06.07,09:59
Nie nemusí, len zamestnávateľ vykoná zmeny ohladne SP. Nebude platiť invalidné poistenie a poisteniev nezamestnanosti - dúfam, že je to správne. Prosím potvrdte alebo vyvráťte moje tvrdenie.
Súhlasím a ešte doplním neplatí ani nemocenské poistenie.
Zoltán Kovács
07.06.07,10:00
Súhlasím a ešte doplním neplatí ani nemocenské poistenie.

Ďakujem za doplnenie. Nebol som si istý či to platí aj na invalidných dôchodcov, alebo iba na starobných, resp. predčasne starobných dôchodcov.
fipina
07.06.07,10:27
Ďakujem Vám za ochotu. Dúfam, že sa mi teraz podarí presvedčiť z-ca, že nie vždy má lekár pravdu (:) často to dá zabrať:) ). Želám pekný deň.
fipina
08.06.07,04:24
Vyskytol sa ďalší probém. Z-c do žiadosti údajne uviedol (na "radu" posudkového lekára), že nemôže sústavne vykonávať ZČ. A pravdepodobne sa na túto vetu lekár odvolá aj v rozhodnutí.
Takže už asi nie je iná možnosť len ukončiť pracovný pomer, však?
Zlata
14.06.07,10:11
Mám matú otázočku, invalidný dôchodca zamestnaný v priebehu roka 2006 na dohodu o vykonaní práce mal z nej príjem 145.124,- a príjem z prenájmu nehnuteľností. podáva si Roč.zúčtovanie zdr.poist. na tlačive C?
erni30
27.06.07,17:19
Od roku 2000 som na plnom invalidnom dochodku..pokles prac. schopnosti mám nad 70%.Možem napriek tomu pracovat a neprist pri tom o invalidný dôchodok?Resp. može mi ho soc. poistovna zobrat alebo kratit?Za odpoved dakujem.Ak niekto viete odkaz na tuto temu tak by som bol rád.
Jana Motyčková
28.06.07,06:05
Invalidný dôchodca môže pracovať bez obnmedzenia. Určité obmedzenia platitili do 31.7.2006 pre ID, ktorým bol ID priznanú pred 1.1.2004. Aj tieto obmedzenia boli k 1.8.2006 zrušené. T.j. práca ID nemá vplyv na poberanie a výšku ID.
dipe
23.05.08,12:07
Ahojte, viem, že sa už veľa popísalo o ID. Stále mi nie je jasné, ako to vlastne je. Môže byť zamestnaný každý ID aj ten čo je ohodnotený na 80%?
Pepa
23.05.08,12:08
Ahojte, viem, že sa už veľa popísalo o ID. Stále mi nie je jasné, ako to vlastne je. Môže byť zamestnaný každý ID aj ten čo je ohodnotený na 80%?
Môže .
dipe
26.05.08,05:45
...ako mám vlastne postupovať pri jeho prihlásení? Normálne, ako pri prihlásení zamestnanca alebo sú tam nejaké špecifika? Potrebujem niečo zdokladovať ?
Ďakujem
Jara
26.05.08,06:13
Na RLFO je kolonka v odd. 3 kde uvádzaš či je číslom 3 keď je inv. s poklesom do 70% a č. 6 keď je nad 70%. Čítaj poučenie na vyplnenie RL na druhej strane. Nič iné nepotrebuješ. Pri PN invalid. dôchodcu u nás SP vyžaduje rozhodnutie o poklese schopnosti, t.j. určenie výšky poklesu schopnosti inval. priložiť k podkladom na určenie VZ na nemocenské dávky
fipina
26.05.08,11:08
Viem, že takáto téma tu už bola viackrát, ale neviem, čo ďalej. Dnes za mnou bol zamestnanec, ktorý už roky poberá čiastočný ID (doteraz poškodenie na 70 %, stále vykonáva tú istú prácu). Dnes mu bol priznaný plný ID, o ktorý požiadal (v presvedčení, že podľa zákona môže pracovať ďalej) a posudkový lekár mu oznámil, že dnešným dňom musí ukončiť pracovný pomer.
Chcela by som sa opýtať, ako postupovať. Neviem, či názor posudkového lekára je správny alebo nie. Rozhodnutie ešte nemáme. Čakať 30 dní na písomnú odpoveď zo sociálnej poisťovne je príliš dlhá doba - ak naozaj treba ukončiť pracovný pomer hneď. Veľmi pekne prosím o pomoc.

Ešte k pôvodnej otázke:
dostali sme už rozhodnutie zo SP. K rozhodnutiu bolo vydané aj potvrdenie, kde sa píše : "menovaná bola na rokovaní pos. komisie dňa.... uznaná za invalidnú podľa par. 29 ods.3 písm.a zák. č. 100/1988 Zb. v znení..... lebo pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav je neschopná vykonávať akékoľvek sústavné zamestnanie. Miera poklesu schopnosti je viac ako 70 % (žiadne konkrétne číslo, iba že má viac ako 70 %)."
Čo na to poviete?
Jana Motyčková
26.05.08,11:44
Stále plati to, že neexistujú žiadne obmedzenia pre zamestnanie takéhoto človeka.
ajobs
26.05.08,15:35
Ešte k pôvodnej otázke:
dostali sme už rozhodnutie zo SP. K rozhodnutiu bolo vydané aj potvrdenie, kde sa píše : "menovaná bola na rokovaní pos. komisie dňa.... uznaná za invalidnú podľa par. 29 ods.3 písm.a zák. č. 100/1988 Zb. v znení..... lebo pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav je neschopná vykonávať akékoľvek sústavné zamestnanie. Miera poklesu schopnosti je viac ako 70 % (žiadne konkrétne číslo, iba že má viac ako 70 %)."
Čo na to poviete?


....tá konkrétna miera poklesu schopnosti....je napísaná v správe zo zasadania posudkovej komisie, tú poistenec, ktorý je uznaný za invalidného nedostane (ale podpisuje ju). Ale ak ide o pokles nad 70% (musí to byť aspoň 71%), ide o tzv. celý invalidný dôchodok.
Pre samotný výpočet dôchodku nemá význam, či toto percento je 71 alebo 100.
fipina
27.05.08,03:26
Srdečná vďaka.
janaGT
25.06.08,11:21
....tá konkrétna miera poklesu schopnosti....je napísaná v správe zo zasadania posudkovej komisie, tú poistenec, ktorý je uznaný za invalidného nedostane (ale podpisuje ju). Ale ak ide o pokles nad 70% (musí to byť aspoň 71%), ide o tzv. celý invalidný dôchodok.
Pre samotný výpočet dôchodku nemá význam, či toto percento je 71 alebo 100.

akým spôsobom SP vypočítava výšku inv.dôchodku?
veronikasad
25.06.08,14:34
akým spôsobom SP vypočítava výšku inv.dôchodku?
§ 73
Určenie sumy invalidného dôchodku
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-po-novele-555-2007-ucinnost-od-1-januara-2008-a.html#hore)

(1) Suma invalidného dôchodku poistenca, ktorý má percentuálny pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, sa určí ako súčin priemerného osobného mzdového bodu, obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na invalidný dôchodok, ku ktorému sa pripočíta obdobie od vzniku nároku na invalidný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku a aktuálnej dôchodkovej hodnoty; § 63 ods. 1 tretia veta a štvrtá veta platia rovnako.

(2) Suma invalidného dôchodku poistenca, ktorý má percentuálny pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť najviac o 70 %, sa určí ako súčin percentuálneho poklesu schopnosti poistenca vykonávať zárobkovú činnosť, priemerného osobného mzdového bodu, obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na invalidný dôchodok, ku ktorému sa pripočíta obdobie od vzniku nároku na invalidný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku, a aktuálnej dôchodkovej hodnoty; § 63 ods. 1 tretia veta a štvrtá veta platia rovnako.

(3) Suma invalidného dôchodku fyzickej osoby uvedenej v § 70 ods. 2, ktorá má percentuálny pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, sa určí ako súčin osobného mzdového bodu, obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na invalidný dôchodok, ku ktorému sa pripočíta obdobie od vzniku nároku na invalidný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku a aktuálnej dôchodkovej hodnoty; § 63 ods. 1 tretia veta a štvrtá veta platia rovnako. Osobný mzdový bod sa určuje na hodnotu 0, 67.

(4) Suma invalidného dôchodku fyzickej osoby uvedenej v § 70 ods. 2, ktorá má percentuálny pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť najviac o 70 %, sa určí ako súčin percentuálneho poklesu schopnosti tejto fyzickej osoby vykonávať zárobkovú činnosť, osobného mzdového bodu, obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na invalidný dôchodok, ku ktorému sa pripočíta obdobie od vzniku nároku na invalidný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku a aktuálnej dôchodkovej hodnoty; § 63 ods. 1 tretia veta a štvrtá veta platia rovnako. Na určenie osobného mzdového bodu platí odsek 3 druhá veta rovnako.
janaGT
02.07.08,07:40
je stanovená spodná a horná hranica výšky inv.dôchodku?
Čo v prípade, ak zamestnávateľ odvádza za zam. z min. mzdy?
VERONIKA6
02.07.08,07:59
je stanovená spodná a horná hranica výšky inv.dôchodku?
Čo v prípade, ak zamestnávateľ odvádza za zam. z min. mzdy?
Je stanovený akurát minimálny a maximálny vymeriavací základ.
ajobs
02.07.08,22:54
je stanovená spodná a horná hranica výšky inv.dôchodku?
Čo v prípade, ak zamestnávateľ odvádza za zam. z min. mzdy?

Spodná hranica výšky ID nie je stanovená, horná hranica je odvodená nepriamo od maximálneho osobného mzdového bodu, ktorý môže byť najviac číslo 3.
Misicka21
03.07.08,06:25
Ahojte, chcem sa spýtať, možno banalitu:o, keď zamestnáme dôchodca je to iné ako človeka, ktorý ním nieje?? Odvody sa mu platia rovnako??
VERONIKA6
03.07.08,06:40
Ahojte, chcem sa spýtať, možno banalitu:o, keď zamestnáme dôchodca je to iné ako človeka, ktorý ním nieje?? Odvody sa mu platia rovnako??
Zamestnanec a zamestnávateľ neplatia odvody na invalidné poistenie a poistenie v nezamestnannosti.
Katija
03.07.08,07:09
Zamestnanec a zamestnávateľ neplatia odvody na invalidné poistenie a poistenie v nezamestnannosti. Je to tak , ak sa jedná o starobného a predčasného starobného dôchodcu.
Ak sa jedná o invalidného dôchodcu, od 1.1.2008 neplatia sa odvody na poistenie v nezamestnanoxsti a odvody na invalidné poistenie sa platia.
__________________
Katija:):cool:
Zbaľte nevhodný príspevok pomocou tlačidla http://www.porada.sk/image.php?u=2&type=sigpic&dateline=1200510593
MartaP
20.10.08,11:15
Moja dcéra má priznaný invalidný dôchodok s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 70 %. Teraz v októbri sa zamestnala, plat má minimálnu mzdu 8 100,- Sk. Chcem sa spýtať, či odvody do ZP a SP bude platiť z tejto sumy 8 100,- Sk? Niekde som čítala, že takýto inv.dôchodca platí odvody z najmenej 6 075,-Sk a najviac z 56 283,- , len neviem, prečo zo sumy 6 075? Ďakujem za radu.
Jana Motyčková
20.10.08,12:11
Odvody platí z toho, čo zarobí. Z minima platí, iba ak by zarobila menej ako je tá suma minimálneho VZ, čo nedovoľnije Zákon o minimálnej mzde. V praxi sa miniálny VZ používa iba ak by bolo treba platiť napr. iba za víkend (príjem 0), vtedy sa kontroluje minimálny základ za 2 kalendárne dni. Po 1.1.2009 už aj invalidi budú mať plný minimálny VZ (295,50 €).
nina100
31.03.11,07:51
Chcela by som sa opytat nasledovné:
zamestnanec priniesol posudok z komisie , kde sa píše:
miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť 60%

máme my ako zamestnávateľ nejaké povinnosti - uviesť to do reg. listu SP? máme nejaké úlavy na poistnom? alebo tie platia az nad 70%? dakujem .... môžeme sa dohodnúť so zamesntancom na kratšom pracovnom pomere? napr. z 8h bude pracovať 5h? dakujem
ewita888
31.03.11,08:49
Chcela by som sa opytat nasledovné:
zamestnanec priniesol posudok z komisie , kde sa píše:
miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť 60%

máme my ako zamestnávateľ nejaké povinnosti - uviesť to do reg. listu SP? nie máme nejaké úlavy na poistnom? alebo tie platia az nad 70%? až nad 70 % dakujem .... môžeme sa dohodnúť so zamesntancom na kratšom pracovnom pomere? napr. z 8h bude pracovať 5h?možeš, ale ako píšeš, je to dohoda, takže s tým musí súhlasiť aj zamestnanec.. dakujem


v texte
janaGT
31.03.11,08:51
Chcela by som sa opytat nasledovné:
zamestnanec priniesol posudok z komisie , kde sa píše:
miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť 60%

máme my ako zamestnávateľ nejaké povinnosti - uviesť to do reg. listu SP? máme nejaké úlavy na poistnom? alebo tie platia az nad 70%? dakujem .... môžeme sa dohodnúť so zamesntancom na kratšom pracovnom pomere? napr. z 8h bude pracovať 5h? dakujem

úľavy - na ZP platíš polovičnú sadzbu čiže 5 % za zamestnávateľa a 2 % za zamestnanca
VERONIKA6
31.03.11,08:59
Už iba doplním, že je potrebné zaslať do zravotnej poisťovne rozhodnutie o invalidnom dôchodku pracovníka.
nina100
31.03.11,09:36
Dakujem, veľmi ste mi pomohli.. pekný den:)