jana88
06.06.07,10:35
Obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc. Potrebovala by som poradiť, kde v Bratislave alebo jej okolí sa nachádza zariadenie, do ktorého by som mohla umiestniť svoju matku, ktorá sa ešte síce pohybuje, ale je vážne chorá na srdce, nevládze si uvariť, upratať... - potrebuje takmer celodennú starostlivosť.
Štátne domovy dôchodcov sú nedostupné - čakacia doba je minimálne 5 rokov a napr. Hospic sv. Františka stojí od 1140,-Sk na deň (36.000,-Sk mesačne). Nepoznáte, prosím Vás, niečo aspoň o niečo lacnejšie?
Veľmi pekne ďakujem za každý nápad a pomoc
Lion Topoľčany
06.06.07,10:19
A neuvažujete o niekom, kto by sa o Vašu matku staral doma? Je to omnoho
osobnejšie. O hospicoch a podobných zariadeniach som už počula všeličo
/česť výnimkám/.
jana88
06.06.07,10:29
Rozmýšľala som aj o niečom takom, ale naviac ona by potrebovala istotu, že má nablízku lekársku pomoc, nakoľko ju po nevydarenom lekárskom zákroku vlastne poslali domov takmer bez liekov v zlom stave. Ledva sa jej dá dýchať a pri chorobe srdca potrebuje mať pocit istoty.
durisovad
06.06.07,14:03
Aj ja by som sa prihovarala za domacu opateru. V Martine funguje firma SAMARITAN, chodia po domoch opatrovat chorych, nakupia, upracu, donesu jedlo, postaraju sa o cloveka po stranke zdravotneho osetrenia a aj sa s nim porozpravaju - robia spolocnost. Urcite bude take nejake zariadenie aj vo velkej Bratislave, ked je v malom Martine. Plati sa im podla prijmu, ktory klient a jeho rodinni prislusnici maju. (z vacsieho prijmu viac, dochodca s malym dochodkom menej)
wagner
06.06.07,18:27
Skús sa opýtať na Mestskom úrade. Možno by vedeli buď zamestnať opatrovateľku alebo zabezpečiť osobu na dohľad cez sociálne oddelenie.Ak potrebuješ k tomu viac, pošli mi email, poradím. V tejto oblasti som robila.
SERVIS
08.06.07,05:05
Asi pred mesiacom môj kolega zháňal miesto pre člena rodiny. Tiež sa mu nedarilo, až nakoniec našiel v dedine Vlčany, v okrese Šaľa. Tam ho bez problémov ihneď zobrali.
rada
08.06.07,05:55
Obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc. Potrebovala by som poradiť, kde v Bratislave alebo jej okolí sa nachádza zariadenie, do ktorého by som mohla umiestniť svoju matku, ktorá sa ešte síce pohybuje, ale je vážne chorá na srdce, nevládze si uvariť, upratať... - potrebuje takmer celodennú starostlivosť.
Štátne domovy dôchodcov sú nedostupné - čakacia doba je minimálne 5 rokov a napr. Hospic sv. Františka stojí od 1140,-Sk na deň (36.000,-Sk mesačne). Nepoznáte, prosím Vás, niečo aspoň o niečo lacnejšie?
Veľmi pekne ďakujem za každý nápad a pomoc
Nie je to tak dávno čo som sa zaoberala obdobnou otázkou práve v Bratislave. Nie je to ľahké umiestniť blízkeho človeka v nejakom type zariadenia. Nemyslím tak finančne ako skôr z hľadiska ľudského. Vyskytnú sa však situácie, že blízky človek potrebuje 24 hodín denne starostlivosť a zrazu sa Vám zmení svet. Uvažujete čo je pre Vás ako osobu (z hľadiska zanechania zamestnania a následných dôsledkov z toho) výhodnejšie. Nájsť pre blízku osobu zariadenie kde 24 hodinovú starostlivosť má zabezpečenú - podstatné je, že tam je aj k dispozícii lekár alebo zanechať zamestnanie a starať sa oí blízku osobu sám. Je to veľmi veľmi ťažké rozhodovanie. A potom keď sa rozhodnete o nejakom zariadení nastáva druhý problém. Kam. Čakacia doba je skutočne 3 až 5 rokov ibaže ak,
1. zodvihne telefón významný poslanec a vybaví to
2. dáte vstupný sponzorský "oficiálny" dar v Bratislave vo výške od 100 000 do 300 000,- Sk
3. stane sa zázrak (na to ovšem neverím) a vezmú Vám rodinného príslušníka bez uvedených dvoch prípadov.
Existujú zariadenia sociálnej starostlivosti, kde sa platí určitý poplatok niekde 5 inde 7 000/mesiac, avšak podľa zákona tam môže osoba zostať tri mesiace, po dohode s riaditeľom takéhoto zariadenia ďalšie tri mesiace. Potom to už treba riešiť buď do domova dôchodcov alebo do penziónu-domova dôchodcov. Napr.
Betánia, Partizánska 6 - 500 Sk/deň + doplatok na lieky.
Sanatórium Gerion, Borinka - 17 300,- Sk/mesiac
Seniorville Jabloňové - 515,- - 930,- Sk/deň
Hestia, Dúbravka
alebo potom ako som písala klasické domovy dôchodcov (napr. Rača) kde sa platia podľa zákona poplatky tak, aby po zaplatení ostalo z dôchodku dôchodcovi myslím 10% ???.
Väčšinou je treba sa spytovať v tom obvode kde je trvalé bydlisko osoby.
jana88
08.06.07,10:10
Ďakujem veľmi pekne za Vašu pomoc a rady. Hneď som volala a mailovala do uvedenych zariadeni, ci maju volne miesto. S prijatim do zariadeni, ktore spadaju pod spravu miest a obci je to naozaj len o poradovnikoch a sponzorstve. Volala som do mnohych a poradovniky sa vraj vobec nehybu, vsade to vyzera na 5 rokov a tak by asi nebolo od veci, aby sme sa uz my do nich zapisali.
Este raz dakujem aj za rady o domacom osetrovatelstve. Marne vsak hladam podobnych Samaritanov v Brtaislave aki su v Martine.