saskia9
06.06.07,18:48
Pomôžte mi kam mám zaúčtovať kolesá na auto disky a montáž. Ide o to že mi sme klientovi dali opraviť auto do servisu kde máme zľavu. Ale táto faktúra zostane u nás a klientovi som vystavila novú kde som mu našu zľavu nedala. To znamená že konečná suma na FA ktorú sme mu dali je vyššia ako na FA ktorú mám zo servisu.
FA, ktorú som dala klientovi mám zaúčtovanú 311/602,343.
Ako bude zaúčtovaná FA ktorú mám ja zo servisu?
Dúfam že som to napísala zrozumiteľne. Veľmi pekne ďakujem.
betka
06.06.07,17:12
Zrozumiteľne.
Máte v predmete svojej činnosti opravu, montáž dielov na autá?
Predpokladám, že v predmete svojej činnosti máte ako každý maloobchod.....,
Ak by nešlo o opravu a nakúpili by ste kolesá, disky, tak by išlo o predaj tovaru, kt. ste prefakturovali svojmu klientovi, čím ste získali nejaký zisk.
Ak Fa i montáž týchto diskov, pričom nemáte na to oprávnenie, neviem či to môžete robiť...
saskia9
06.06.07,18:15
Nemáme to v činnosti. Ale mi sme tú faktúru v servise zaplatili. Ide mi skôr o to či to môžem zaúčtovať ako opravu na naše auto.
Danila
06.06.07,19:22
Pomôžte mi kam mám zaúčtovať kolesá na auto disky a montáž. Ide o to že mi sme klientovi dali opraviť auto do servisu kde máme zľavu. Ale táto faktúra zostane u nás a klientovi som vystavila novú kde som mu našu zľavu nedala. To znamená že konečná suma na FA ktorú sme mu dali je vyššia ako na FA ktorú mám zo servisu.
FA, ktorú som dala klientovi mám zaúčtovanú 311/602,343.
Ako bude zaúčtovaná FA ktorú mám ja zo servisu?
Dúfam že som to napísala zrozumiteľne. Veľmi pekne ďakujem.Faktúra za opravu auta pre Vášho klienta je u Vás neoprávnene, pretože to nie je Váš majetok. Taktiež nemáte ani právo faktúrovať klientovi, pretože ste pre neho nič neurobili. Váš príjem z rozdielu faktúr, ak by ste ich aj zaúčtovali v rozpore so zákonom o účtovníctve je príjem nelegálny. Váš dodávateľ poskytol zľavu Vám, a nie Vášmu klientovi.
Pru
14.02.09,21:53
Môžem faktúru za opravu auta, kde je rozpísaný materiál, ktorý použili na opravu zaúčtovať na 511/321 a uplatniť dph a potom platba z poisťovne, ktorá prišla na účet, ale v nižšej sume na aké účty? ďakujem
azla
15.02.09,13:26
Môžem faktúru za opravu auta, kde je rozpísaný materiál, ktorý použili na opravu zaúčtovať na 511/321 a uplatniť dph a potom platba z poisťovne, ktorá prišla na účet, ale v nižšej sume na aké účty? ďakujem

Môže byť na fa rozpis materiálu a služieb, ale predpokladám, že celý obsah faktúry sa vzťahuje k prijatej službe oprava auta.

Opravu auta učtuješ .........................511,343 / 321
Predpis na úhradu od poisťovne ...........378/648
Prijatá úhrada od poisťovne..................221/378

Prijatá náhrada od poisťovne je samozrejme nižšia ako fa, lebo
- plnenie je bez Dph (vy si na vstupe Dph odpočítate)
- z plnenia môžu byť nejaké práce vylúčené ( ak bola oprava nad rámec )
- plnenie je znížené o spoluúčasť.
Pru
15.02.09,18:05
ďakujem pekne, ešte by som potrebovala vedieť na základe čoho začtujem predpis prijatia platby od poisťovne. ďakujem
ešte mi tam vypadla úhrada faktúry 321/211. dph odrátavam iba z prijatej faktúry?
Tweety
15.02.09,18:15
ďakujem pekne, ešte by som potrebovala vedieť na základe čoho začtujem predpis prijatia platby od poisťovne. ďakujem
ešte mi tam vypadla úhrada faktúry 321/211. dph odrátavam iba z prijatej faktúry?
Predpis náhrady účtuješ na základe oznámenia od poisťovne. Odpočet dph si uplatníš na základe faktúry za opravu.
Pru
16.02.09,09:00
Preto mi to neišlo dohlavy, lebo na účet peniaze nabehli a od poisťovne prišlo oznámenie až dnes. díky moc.
Pru
04.03.09,08:32
Ten predpis na základe oznámenia od poisťovne účtujem cez pohľadávky?
azla
04.03.09,08:57
Ten predpis na základe oznámenia od poisťovne účtujem cez pohľadávky?

Predpis na úhradu od poisťovne ...........378/648

viď príspevok č. 6
Pru
04.03.09,08:59
áno, ale či ten predpis zaúčtujem s ID alebo v knihe pohľadávok, dík
azla
04.03.09,09:04
Učtujem to cez ID, účet 378 mám označený ako saldokontný.
Pru
07.03.09,11:31
Ja som to dala cez pohľadávky. No 3 roky som nemala opravu cez poisťovňu a teraz mi prišla ďalšia faktúra, výmena prasknutého predného skla. Takže ju zaúčtujem tak isto ako tú predchádzajúcu, uplatním dph a počkám na správu z poisťovne? ď
Pru
07.03.09,12:00
Toto je trocha iný prípad, lebo mám faktúru za opravu, ale že oni si to sami vymôžu od poisťovne, že netreba ju platiť, ako čo som mala prípad predtým, že sme zaplatili fa a potom poisťovňa uhradila. Takže neviem, ako to urobiť.
azla
07.03.09,15:01
Toto je trocha iný prípad, lebo mám faktúru za opravu, ale že oni si to sami vymôžu od poisťovne, že netreba ju platiť, ako čo som mala prípad predtým, že sme zaplatili fa a potom poisťovňa uhradila. Takže neviem, ako to urobiť.


Opravu auta učtuješ .........................511,343 / 321 (http://www.porada.sk/t58952-321-dodavatelia.html)
Predpis na úhradu od poisťovne ...........378/648

a) ak poistné plnenie poisťovňa hradí firme (poistenému)

- prijata úhrada od poisťovne...............221/378
- úhrada faktúry ...............................321/221


b) ak poistné plnenie poisťovňa hradí servisu

- na základe oznámenia od poisťovne preúčtujete .......321/378
- úhrada časti fa (vo výške spoluúčasti a Dph)............321/221
Pru
08.03.09,10:27
ďakujem ti veľmi pekne, prvý prípad som mala nedávno, ale teraz mám to b) a pýtajú zaplatiť dph, čo im zajtra uhradím a spoluúčasť neviem, lebo z poisťovne ešte nič neprišlo, díky moc.
Pru
26.03.09,18:00
Už mi prišlo oznámenie z poisťovne, len malá otázočka 321/378 preúčtujem cez interný doklad alebo pohľadávky? dík
azla
26.03.09,18:15
Už mi prišlo oznámenie z poisťovne, len malá otázočka 321/378 preúčtujem cez interný doklad alebo pohľadávky? dík

...no neviem čo chceš vedieť.

Na takéto zúčtovanie sa vystaví interný doklad. (a dotkne sa to aj pohľadávok aj záväzkov.)
Pru
26.03.09,18:20
to som chcela vedieť, ja mám v softe aj možnosť evidovať zvlášť pohľadávky, zvlášť záväzky a zvlášť ID, tak som nevedela, kam, dám teda cez ID, díky moc.