mary1
06.06.07,18:54
Ahojte poraďáci, chcela by som Vás poprosiť o radu v nasledovných oblastiach:
1) Stravné lístky SZČO
- Dajú sa stravné lístky uplatniť aj spätne, t.j. kúpim si ich teraz napr. 10.6 a môžem si dať do daňových výdavkov spätne aspoň za máj 2007, alebo je možnosť až od 10.6?
- Pri stravných lístkoch po 89,- Sk ide do daňových výdavkov celá suma (t.j. 89,- Sk)?
- Je potrebné vypisovať cestovný príkaz ako doklad o nároku SZČO na stravné?
- Môže sa u SZČO uznať nárok na stravné aj v soboty a nedele (môže dokázať, že pracoval cez víkendy)?
- Ak prac. cesta trvá viac ako 12 hodín v SR, je nárok na stravné iba vo výške 89,- Sk?

2) Súkromné auto v podnikaní
- Ak SZČO využíva svoje súkromné auto v podnikaní, čo si môže dať do daňových výdavkov (PHM + 6,20+...)?
- Ako sa správne vypočíta výška daňových výdavkov?
- PHM sa musia dokladovať bločkom z čerpacej stanice, alebo stačí cena PHM podľa Štatistického úradu?
- Ak podľa ŠÚ, ako sa stanoví cena za 1l, keď sa ceny menia v priebehu mesiaca? Stačí priemerná mesačná cena, alebo aktuálna cena v deň uskutočnenia služobnej cesty?
- Musí sa vypisovať cestovný príkaz, kniha jázd alebo oboje?

3) Prenajaté auto v podnikaní
- Ako je to s daňovými výdavkami a dokladovaním pri prenajatom aute v podnikaní?

4) Odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne
- SZČO podniká od 1.1. t.r., teda odvody do zdravotnej poisťovne sú povinné (je to teda daňovo uznateľný výdavok). Ako je to v prípade odvodov do sociálnej poisťovne, ak sa rozhodne, že aj v 1. roku podnikania bude platiť minimálnu výšku odvodov. Sú takéto odvody daňovo uznateľnými výdavkami?

5) Bankové poplatky
- Ak SZČO vykoná úhradu, príp. výber zo svojho podnikateľského bankového účtu na osobnú potrebu, bankové poplatky účtované príslušnou bankou sa považujú za daňový výdavok, alebo je to tiež osobná spotreba?

6) Pracovné a hygienické prostriedky SZČO
- Ako je to v prípade SZČO, ktorá vykonáva manuálne práce výlučne vonku v teréne (kopanie...), má nárok na hygienické prostriedky napr. toaletný papier, mydlo, solvina...? Ak áno, je určený limit napr. na mesiac?
- Je pri pracovných odevoch finančný limit, koľko je možné uznať do daňových výdavkov?

Veľmi pekne ďakujem.
abel
06.06.07,17:18
Ahojte poraďáci, chcela by som Vás poprosiť o radu v nasledovných oblastiach:
1) Stravné lístky SZČO
- Dajú sa stravné lístky uplatniť aj spätne, t.j. kúpim si ich teraz napr. 10.6 a môžem si dať do daňových výdavkov spätne aspoň za máj 2007, alebo je možnosť až od 10.6? spätne nie
- Pri stravných lístkoch po 89,- Sk ide do daňových výdavkov celá suma (t.j. 89,- Sk)? áno, celá suma
- Je potrebné vypisovať cestovný príkaz ako doklad o nároku SZČO na stravné? nie
- Môže sa u SZČO uznať nárok na stravné aj v soboty a nedele (môže dokázať, že pracoval cez víkendy)? ak môže preukázať, že pracovala, tak áno
- Ak prac. cesta trvá viac ako 12 hodín v SR, je nárok na stravné iba vo výške 89,- Sk? ???

2) Súkromné auto v podnikaní
- Ak SZČO využíva svoje súkromné auto v podnikaní, čo si môže dať do daňových výdavkov (PHM + 6,20+...)? spotrebu podľa knihy jázd + 6,20, v tom je zahrnuté všetko. Ešte daň z motor. vozidiel.
- Ako sa správne vypočíta výška daňových výdavkov? ???
- PHM sa musia dokladovať bločkom z čerpacej stanice, alebo stačí cena PHM podľa Štatistického úradu? ???ja osobne dokladujem???
- Ak podľa ŠÚ, ako sa stanoví cena za 1l, keď sa ceny menia v priebehu mesiaca? Stačí priemerná mesačná cena, alebo aktuálna cena v deň uskutočnenia služobnej cesty? aktuálna cena určite nie, ty môžeš mať predsa PHM v nádrži
- Musí sa vypisovať cestovný príkaz, kniha jázd alebo oboje? stačí kniha jázd

3) Prenajaté auto v podnikaní
- Ako je to s daňovými výdavkami a dokladovaním pri prenajatom aute v podnikaní? ??? záleží od zmluvy??? - upresni

4) Odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne
- SZČO podniká od 1.1. t.r., teda odvody do zdravotnej poisťovne sú povinné (je to teda daňovo uznateľný výdavok). Ako je to v prípade odvodov do sociálnej poisťovne, ak sa rozhodne, že aj v 1. roku podnikania bude platiť minimálnu výšku odvodov. Sú takéto odvody daňovo uznateľnými výdavkami? áno, ak sa rozhodne platiť dobrovoľne, sú to daňovo uznateľné výdavky

5) Bankové poplatky
- Ak SZČO vykoná úhradu, príp. výber zo svojho podnikateľského bankového účtu na osobnú potrebu, bankové poplatky účtované príslušnou bankou sa považujú za daňový výdavok, alebo je to tiež osobná spotreba? daňový výdavok

6) Pracovné a hygienické prostriedky SZČO
- Ako je to v prípade SZČO, ktorá vykonáva manuálne práce výlučne vonku v teréne (kopanie...), má nárok na hygienické prostriedky napr. toaletný papier, mydlo, solvina...? Ak áno, je určený limit napr. na mesiac?Ako ti niekto môže určiť priemernú spotrebu toaleťáku za mesiac, aký je limit... Ja osobne si ale neviem predstaviť, že pokiaľ nemám zamestnancov, aby som si dávala toaleťák do nákladov ??? Mydlo, solvina, prípadne prach na pranie prac. odevu primerane - súhlasím.
- Je pri pracovných odevoch finančný limit, koľko je možné uznať do daňových výdavkov? limit nie je, ale musí to byť primerane a musí si to vedieť daňovník obhájiť.
Veľmi pekne ďakujem.
Tam kde sú ??? je buď málo informácií alebo nie som si istá a nechávam na skúsenejších.
vikinka
06.06.07,17:25
Ak prac. cesta trvá viac ako 12 hodín v SR, je nárok na stravné iba vo výške 89,- Sk? ???

Pri SZČO daňovo možno uznať výdavok na stravovanie najviac vo výške,aká je ustanovená pre zamestnancov podľa zákona o cestovných náhradách,t.j.vo výške stravného podľa § 5 zák.o cest.náhr.a platného opatrenia o sumách stravného.
Monika Kováčová
06.06.07,18:41
k bodu 5: určite VNZD, t.j. nedaňový výdavok
abel
06.06.07,19:03
k bodu 5: určite VNZD, t.j. nedaňový výdavok
Súhlasím. Aby som tomu predišla, výber z účtu riešim cez priebežné položky ako príjem do pokladne a osobnú spotrebu si beriem z pokladne v hotovosti - a tam už žiadny poplatok nie je :rolleyes: .
Ale najčastejšie sa stretávam s tým, že banka si účtuje poplatky mesačne jednorazovo a nie pri každej operácii. S tým sa častejšie stretávam pri sporožírových účtoch. Ale pripúšťam, že to môže byť rôzne.
mary1
07.06.07,02:47
Veľmi pekne Vám všetkým ďakujem za pomoc. Čo sa týka otázky ohľadne prenajatého auta, sú rovnaké ako v predchádzajúcej, t.j. čo možno dať do daň. výdavkov, dokladovanie PHM bločkami z čerpacej stanice ...
Len ma zaujímalo, či je v tom nejaký rozdiel.
Cestná daň je daňovým výdavkom? Aj tá časť, ktorú dorubil daň. úrad spätne?


K stravným lístkom:
- dajú sa teda uplatniť za kalendárne dni, t.j. teoreticky 365 dní v roku, ak dokážem, že mám na ne nárok?
- ak nie je potrebné vypisovať cestovný príkaz, akým spôsobom sa preukáže, že mám na ne skutočne nárok?


Ešte raz - díky moc za rady.:)
rastom
07.06.07,07:22
Pripomienka k stravným lístkom.
Už som sa tu na to pýtal aj ja a bolo mi povedané, že do mesiaca nemôže byť 31 stravných lístkov, pretože sa v zákone hovorí, že pri SZČO len tak ako zamestnancom a zamestnanci nemôžu robiť 31 dní v mesiaci (tak jednoducho a polopatisticky som to povedal, ale jasné , nie?)
Sú napríklad obchody otvorene 7 dni v tyždni , kde robi sám SZČO.
Tak ako to je?
rastom
07.06.07,07:24
Pri prenajatom aute sa nemôžu do nákladov dávať 6,20.
D8va sa nájomné, spotrebované hmoty a podobne...
Pretože 6,20 si môže uplatniť len vlastník MV.
Tiež sa to už na porade rozoberalo a takto mi to vyšlo.
Opravte am ak sa mýlim.
Danila
07.06.07,07:27
Pri prenajatom aute sa nemôžu do nákladov dávať 6,20.
D8va sa nájomné, spotrebované hmoty a podobne...
Pretože 6,20 si môže uplatniť len vlastník MV.
Tiež sa to už na porade rozoberalo a takto mi to vyšlo.
Opravte am ak sa mýlim.Nemýliš sa.
abel
07.06.07,08:05
Pripomienka k stravným lístkom.
Už som sa tu na to pýtal aj ja a bolo mi povedané, že do mesiaca nemôže byť 31 stravných lístkov, pretože sa v zákone hovorí, že pri SZČO len tak ako zamestnancom a zamestnanci nemôžu robiť 31 dní v mesiaci (tak jednoducho a polopatisticky som to povedal, ale jasné , nie?)
Sú napríklad obchody otvorene 7 dni v tyždni , kde robi sám SZČO.
Tak ako to je?
Tu je k tomu stanovisko DRSR
rastom
07.06.07,08:20
TY Abel.. chcel som Ti dať "ocenujem"
ale mi to vypísalo, že musím dať bod aj niekomu inému a až potom Tebe. :(
Tak OCENUJEM.
Pre ostatných citácia:
S účinnosťou od 1.1.2006 do 31.12.2006 si môže daňovník, ktorý je fyzickou osobou a dosahuje príjmy z podnikania (§ 6 ods.1) alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ods. 2), uplatniť podľa § 19 ods. 2 písm. p) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov výdavky (náklady) na stravovanie, a to za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovenej pre zamestnancov podľa osobitného predpisu (v súlade so Zákonníkom práce a zákonom č.283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov), pričom rozsah pracovného času je vymedzený § 85 Zákonníka práce (ZP).
abel
07.06.07,08:32
Ďakujem za ocenenie. Najlepšie je pri podobných problémoch čerpať priamo zo stránky drsr, kde je v pravej lište text: často kladené otázky. No a najlepšie je dozvedieť sa to z prvej ruky.
rastom
07.06.07,08:51
Hej... len problém je v tom, že sme sa tu už mnohý stretli s rôznymi výkladmi tých istých vecí u rôznych daňových úradov.
Čo úradník, to iný názor.. xixixi
abel
07.06.07,10:28
Veď na to je tu Porada, aby sme boli na tie ich nachytávky vždy pripravení a mali pripravené kolty proklatě nízko u pasu http://www.gify.nou.cz/smajlici_soubory/z34.gif
Zita5
07.06.07,10:38
Pripomienka k stravným lístkom.
Už som sa tu na to pýtal aj ja a bolo mi povedané, že do mesiaca nemôže byť 31 stravných lístkov, pretože sa v zákone hovorí, že pri SZČO len tak ako zamestnancom a zamestnanci nemôžu robiť 31 dní v mesiaci (tak jednoducho a polopatisticky som to povedal, ale jasné , nie?)
Sú napríklad obchody otvorene 7 dni v tyždni , kde robi sám SZČO.
Tak ako to je?


Tu pripájam ešte jedno vyjadrenie ohľadom So a Ne

http://www.porada.sk/t25087-odpovei-udr-na-narok-stravnych-poukaok-pre-szeo-poeas-so-a-ne.html
rastom
07.06.07,10:48
Podla mna je to celé na hlavu, ved ked chce SZCO pracovať 7dní v týždni po ja neviem 8 hodín, prečo mu v tom brániť? teda čo sa týka stravného. :o)

Akože mať dve práce po 30 hodin/týždenne 7 dni v týždni ľudia môžu, ale pracovať 56 hodin/týždenne teda každý deň a pre seba, nie. čo vtedy nepotrebujú jesť?
Furt tu nejako obmedzujeme tých, čo našli odvahu a pracujú sami na seba, prípadne ešte aj zamestnávajú ľudí!
A čo sa týka preukazovania, ved keď má ten SZCO obchodík, tak tam má dennú tržbu, ako inak už lepšie sa dá preukázať, že tam naozaj aj pracoval? Má to priamo v pokladni!
:o)
P.S: Nie že začnete teraz na toto reagovať, to len tak... na zamyslenie. :)
P.S2. Chytrákom čo napíšu, že SZCO sú vykoristovatelia vopred odpoviem len jedno:
"Ak si myslíte, že je to také jednoduché, založte si živnosť" :)
Zita5
07.06.07,10:59
Podla mna je to celé na hlavu, ved ked chce SZCO pracovať 7dní v týždni po ja neviem 8 hodín, prečo mu v tom brániť? teda čo sa týka stravného. :o)

Akože mať dve práce po 30 hodin/týždenne 7 dni v týždni ľudia môžu, ale pracovať 56 hodin/týždenne teda každý deň a pre seba, nie. čo vtedy nepotrebujú jesť?
Furt tu nejako obmedzujeme tých, čo našli odvahu a pracujú sami na seba, prípadne ešte aj zamestnávajú ľudí!
A čo sa týka preukazovania, ved keď má ten SZCO obchodík, tak tam má dennú tržbu, ako inak už lepšie sa dá preukázať, že tam naozaj aj pracoval? Má to priamo v pokladni!
:o)
P.S: Nie že začnete teraz na toto reagovať, to len tak... na zamyslenie. :)
P.S2. Chytrákom čo napíšu, že SZCO sú vykoristovatelia vopred odpoviem len jedno:
"Ak si myslíte, že je to také jednoduché, založte si živnosť" :)

rastom zdielam s Tebou Tvoje argumenty , tiež som sa čertila a poukazovala som na na SZČO , ktorá predáva v obchode aj So aj Ne a to ma vyprovokovalo zaslať dotaz na DÚ ....a vyššie som pripojila odpoveď . Už sa nad tým ani nepozastavujem .Mňa to už prešlo .;)

P.S. Pevne verím , že ak niekto uplatní aj So aj Ne , tak si to musí aj dokázať obhájiť . Všetko je o obhajobe .
Monika Kováčová
07.06.07,11:02
Podla mna je to celé na hlavu....


rastom, nečerti sa, toto si už čítal? To je iná blbosť!!! :eek: http://www.porada.sk/t52080-firmy-si-musia-platit-hygienicke-kontroly-pokuty-od-5000-do-milion.html?highlight=Firmy+pokuty
rastom
07.06.07,11:06
Ermon ja sa nečertím...
Akože po tom, čo v našom štáte funguje to že 30.6 zrušíš SZCO a 2.7 si ju obnovíš, aby si nemusel platiť vysoké odvody ma už nič neprekvapka:D :D

To na tom odkaze je tiež dobré... to somnevedel.. xixixixix
No skvelé :D :---
kristín
01.03.08,17:15
Ahojte,
viete mi poradiť, kedy si môže živnostník dať lekársku prehliadku do nákladov? Ďakujem
ZuzanaP
03.03.08,08:09
Ahojte,
viete mi poradiť, kedy si môže živnostník dať lekársku prehliadku do nákladov? Ďakujem


Ak je to výdavok na udržanie, dosiahnutie príjmov z podnikateľskej činnosti...
kristín
04.03.08,16:01
Môžem to pochopiť tak, že ide napr. o zvárača, ktorý potrebuje pravidelne udržiavať svoj zrak, z titulu svojej práce a teda chodiť na povinné očné prehliadky???
erika_H
05.03.08,19:14
Dobrý večer,poradíte mi prosím,ako si vypočítam odvody so sociálnej poisťovne SZČO?Tento živnostník ešte odvody neplatil,nevyšli mu platiť.V r.2007 je ešte v strate,ale príjem mal vysoký,tak si myslím,že mu odvody platiť vyjdu..?Ale pre istotu by som si to radšej prepočítala.Príp.pripojíte mi prosím link,kde nájdem spôsob výpočtu?Ďakujem
Monika Kováčová
06.03.08,06:54
Dobrý večer,poradíte mi prosím,ako si vypočítam odvody so sociálnej poisťovne SZČO?Tento živnostník ešte odvody neplatil,nevyšli mu platiť.V r.2007 je ešte v strate,ale príjem mal vysoký,tak si myslím,že mu odvody platiť vyjdu..?Ale pre istotu by som si to radšej prepočítala.Príp.pripojíte mi prosím link,kde nájdem spôsob výpočtu?Ďakujem
2686,- Sk mesačne
celas
06.03.08,06:57
Ak bol v strate za minulé zdaňovacie obdobie tak minimálný vymerovací základ je vždy minimalna mzda a tá je od 1.10.2007 8100,-sk, teda SP je spolu 2686,-sk až do 30.6.2008 a ZP je celý rok 2008 14% z 8100, teda 1134,-Sk
erika_H
06.03.08,07:53
Ďakujem Vám