VieraK.
06.06.07,19:42
Prosím o radu, môže si firma, ktorej podnikateľskou činnosťou je v súčasnosti prenájom nehnuteľností a požičiavanie zamestnancov inej firme na upratovací servis zahrnúť do daňových nákladov nákup mikrovlnky pre zamestnancov do svojej kancelárie na prihrievanie jedla? Veľmi pekne ďakujem za rady.
betka
06.06.07,17:44
Ak ju používajú zamestnancci na prihrievanie jedla, ide o daňový výdavok.
vikinka
06.06.07,17:45
Áno,môže a hlavne ak vám napr.stravu vozia do firmy,ale aj zamestnanec si môže doniesť napr.z domu stravu,je to výdavok.
VieraK.
06.06.07,18:00
Veľmi pekne ďakujem za rady.
Nagy Eva
11.10.07,11:07
a DPH si môžem odpočítať?
Anja111
11.10.07,11:09
a DPH si môžem odpočítať?
Ak si platiteľom DPH a máš doklad so všetkými náležitosťami od platiteľa DPH, tak áno...
Nagy Eva
11.10.07,11:27
Ďakujem za rýchlu odpoveď!
Liptáčik
11.10.07,12:09
Teraz ma niečo napadlo. Ak kúpim mikrovlnku, aby si zamestnanci zohriali obed, môžem si DPH uplatniť na vstupe. Ak kúpim stravenky (ceniny) s DPH, aby sa zamestnanci naobedovali, DPH si uplatniť nemôžem. Paradox
emgeton
11.10.07,12:31
Teraz ma niečo napadlo. Ak kúpim mikrovlnku, aby si zamestnanci zohriali obed, môžem si DPH uplatniť na vstupe. Ak kúpim stravenky (ceniny) s DPH, aby sa zamestnanci naobedovali, DPH si uplatniť nemôžem. Paradox

Nie je to paradox. Nakúpené stravovacie poukážky ( ceniny) sú formou platidla. V tomto prípade tu nie je žiadne zdaniteľné plnenie.
Tweety
11.10.07,12:45
Teraz ma niečo napadlo. Ak kúpim mikrovlnku, aby si zamestnanci zohriali obed, môžem si DPH uplatniť na vstupe. Ak kúpim stravenky (ceniny) s DPH, aby sa zamestnanci naobedovali, DPH si uplatniť nemôžem. Paradox
Ceniny nie sú predmetom dph, takže si nemáš čo uplatniť, takže žiadny paradox tam nie je. .
Liptáčik
11.10.07,14:34
Nemyslela som na formu - stravné lístky - mikrovlnka. Myslela som na účel. Aj jedno, aj druhé mi zabezpečí teplý obed pre zamestnancov, z hľadiska DPH sa to posudzuje rôzne.
ondrejvla
11.10.07,14:45
Teraz ma niečo napadlo. Ak kúpim mikrovlnku, aby si zamestnanci zohriali obed, môžem si DPH uplatniť na vstupe. Ak kúpim stravenky (ceniny) s DPH, aby sa zamestnanci naobedovali, DPH si uplatniť nemôžem. Paradox

Ak kúpiš stravné poukážky cez sprostredkovateľské firmy, ako DOXX, Vaša stravovacia... tam nie je DPH, len zo služieb, resp. z provízie za predaj stravných poukážok. A tam je nárok na odpočítanie DPH, alebo sa vari mýlim?
Samozrejme nákup a aj výdaj zamestnancom je oslobodený od DPH.
veronikasad
11.10.07,15:19
Ak kúpiš stravné poukážky cez sprostredkovateľské firmy, ako DOXX, Vaša stravovacia... tam nie je DPH, len zo služieb, resp. z provízie za predaj stravných poukážok. A tam je nárok na odpočítanie DPH, alebo sa vari mýlim?
Samozrejme nákup a aj výdaj zamestnancom je oslobodený od DPH.
Nemýliš sa, len doplním, že DPH z provízie - podľa usmernenia DR - si nemôže uplatniť živnostník

-------
Veronika
lynn
22.12.08,18:13
Veľmi by som bola rada, keby ste mi poradili ohľadom nákupu mikrovlnky, sporáku, chladničky, či si môžeme uplatniť DPH a dať do daňových výdavkov. Čítam predchádzajúce články, že v podstate áno, ak to slúži zamestnancom a nie na repre účely /t.j. pre návštevy apod./Možno chladnička by bola obhajiteľná, že slúži na chladenie nápojov pre zamestnancov, ale to isté môžem povedať aj o kávovare, resp. ohrievači vody. Doteraz som mala takú informáciu, že ak zabezpečí zamestnávateľ stravovanie zamestnancom prostredníctvom strav.poukážok, tak už vlastne nie je dôvod, aby si niečo varili, ohrievali, chladili a podobne. Z toho dôvodu by sme vraj nemali môžnosť dať výdavok do daňových výdavkov a teda ani uplatniť DPH. Vedeli by ste mi poradiť, ako na nákup takýchto predmetov do kuchynky zamestnancov pozerať z danového hľadiska a z pohľadu DPH? Vďaka