luciana1
06.06.07,20:06
Ahojte,

mám problém. Šéf predal osobné auto zaradené do podnikania počas trvania leasingovej zmluvy - 2 mesiace pred jej predčasným ukončením.
Ako to mám zaúčtovať do jednoduchého účtovníctva?:(
vikinka
06.06.07,18:10
V prípade predčasného skončenia a porušenia podmienok líz.zml.vzniká povinnosť úpravy základu dane z príjmov § 17 ods.26 písm.a)ZDP.Základ sa upraví v tom období,kedy prišlo k porušeniu podmienok.Úprava sa vykoná len o rozdiel odpisov podľa § 26 ods.8 ZDP.už uplatnených v daňových výdavkoch a odpsiov,ktoré by uplatnil nájomca ako vlastník pri rovnom.odpisovaní podľa § 27 alebo pri zrýchl.podľa § 28 ak lízing.odpisy uplatnené podľa § 26 ods.8 sú vyššie.
luciana1
06.06.07,18:28
- takže, keď bola posledná splátka leasingu 28. 2., tú zaúčtujem klasicky do výdavkov a splátka, ktorou sa ukončil predčasný leasing a boli vyrovnané všetky záväzky voči leasingovej spoločnosti?
luciana1
06.06.07,18:39
Prosím Vás pomôžte mi, je to môj prvý leasing. Mám z neho nočné mory.
Johanka
06.06.07,19:24
Ahojte,

mám problém. Šéf predal osobné auto zaradené do podnikania počas trvania leasingovej zmluvy - 2 mesiace pred jej predčasným ukončením.
Ako to mám zaúčtovať do jednoduchého účtovníctva?:(

Zadanie je veľmi strohé a myslím, že aj nepresná na to, aby sa dalo jednoznačne odpovedať. Predať predmet leasingu počas trvania leasingovej zmluvy sa nedá, pretože nájomca nemá vlastnícke právo k predmetu leasingu. Asi išlo o predčasné vyplatenie leasingu a následný predaj MV. To však nemusí nutne znamenať, že boli porušené podmienky podľa § 2 písm.s/ Zákona o dani z príjmov a následnú povinnosť úpravy základu dane podľa § 17 ods.26. Závisí napr. od dĺžky trvania leasingovej zmluvy.



V prípade predčasného skončenia a porušenia podmienok líz.zml.vzniká povinnosť úpravy základu dane z príjmov § 17 ods.26 písm.a)ZDP.Základ sa upraví v tom období,kedy prišlo k porušeniu podmienok.Úprava sa vykoná len o rozdiel odpisov podľa § 26 ods.8 ZDP.už uplatnených v daňových výdavkoch a odpsiov,ktoré by uplatnil nájomca ako vlastník pri rovnom.odpisovaní podľa § 27 alebo pri zrýchl.podľa § 28 ak lízing.odpisy uplatnené podľa § 26 ods.8 sú vyššie.

Odpoveď Vikinky poopravím citáciou z § 17 Zákona o dani z príjmov:
(26) Základ dane nájomcu v zdaňovacom období, v ktorom došlo
a) k porušeniu podmienok finančného prenájmu podľa § 2 písm. s), sa upraví o rozdiel už uplatnených odpisov podľa § 26 ods. 8 v daňových výdavkoch a odpisov, ktoré by uplatnil ako vlastník podľa § 27 alebo § 28,
b) po skončení nájmu okrem finančného prenájmu ku kúpe prenajatej veci za kúpnu cenu nižšiu, ako je zostatková cena, ktorú by vec mala pri odpisovaní podľa § 27 alebo § 28, sa upraví o rozdiel už uplatneného nájomného v daňových výdavkoch a odpisov, ktoré by uplatnil vlastník podľa § 27 alebo § 28.

Skús pozrieť aj tu predčasné ukončenie leasingu
luciana1
07.06.07,05:52
Ide o to, že šéf skutočne predal auto počas trvania leasingovej zmluvy.

Zmluva bola na 48 mesiacov, ale on sa po roku rozhodol auto vymeniť za iné, ktoré bola tiež na leasing.

Splátky sa platili štvrťročne, posledná bola zaplatená 28. 2. ako štvrtá splátka.

Potom dal žiadosť o predčasné ukončenie leasingovej zmluvy, ktorú leasingová spoločnosť akceptovala k 28. 4., kedy mu poslali splnomocnenie na prepis MV.

Lenže on to auto predal ešte vo februári, prijal peniaze na vystavenú faktúru o predaji MV. Kupca to auto užíval až do prepisu MV, ktorý bol 29. 4. Prepis sa robil v jeden deň najprv na šéfa a hneď na nového majiteľa.

A ja teraz neviem, čo s tým. Šéf mi neoznámil, čo má v úmysle, len mi dal faktúru a technický preukaz, kde bol zapísaný nový majiteľ, keď už bolo po všetkom.:confused:
Martinella
07.06.07,06:02
Ide o to, že šéf skutočne predal auto počas trvania leasingovej zmluvy.

Zmluva bola na 48 mesiacov, ale on sa po roku rozhodol auto vymeniť za iné, ktoré bola tiež na leasing.

Splátky sa platili štvrťročne, posledná bola zaplatená 28. 2. ako štvrtá splátka.

Potom dal žiadosť o predčasné ukončenie leasingovej zmluvy, ktorú leasingová spoločnosť akceptovala k 28. 4., kedy mu poslali splnomocnenie na prepis MV.

Lenže on to auto predal ešte vo februári, prijal peniaze na vystavenú faktúru o predaji MV. Kupca to auto užíval až do prepisu MV, ktorý bol 29. 4. Prepis sa robil v jeden deň najprv na šéfa a hneď na nového majiteľa.

A ja teraz neviem, čo s tým. Šéf mi neoznámil, čo má v úmysle, len mi dal faktúru a technický preukaz, kde bol zapísaný nový majiteľ.:confused:

Najvhodnejšie riešenie by bolo prerobiť zmluvu aj faktúru do obdobia, kedy už bol vlastníkom motorového vozidla. Keďže v tomto prípade predal auto, ktoré mu ešte nepatrilo.
luciana1
13.06.07,07:44
Ďakujem, veľmi pekne za pomoc.http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
Donda
13.06.07,10:51
Ja by som potrebovala pomoc s nasledujúcim problémom. SZČO kúpila na leasing auto. Na účte podnikateľa má mesačne príjmy, ktoré po vyplatení pravidelných záväzkov už nestačia na mesačné splátky leasingu. Občas má aj príjem do pokladne v hotovosti. Problém je asi v tom, že táto FO by chcela platiť asi tým spôsobom, že mesačne by posielala na svoj podnikateľský účet peniaze (zobrala si pôžičku z banky + zo svojich rodinných úspor) na platbu leasingu, aby to vraj bolo v poriadku, čo sa týka výdavkov podnikateľa. Zdá sa mi to byť celé nelogické, ale prosím Vás, akým spôsobom má FO túto platbu realizovať.
Zoltán Kovács
13.06.07,11:20
Ja by som potrebovala pomoc s nasledujúcim problémom. SZČO kúpila na leasing auto. Na účte podnikateľa má mesačne príjmy, ktoré po vyplatení pravidelných záväzkov už nestačia na mesačné splátky leasingu. Občas má aj príjem do pokladne v hotovosti. Problém je asi v tom, že táto FO by chcela platiť asi tým spôsobom, že mesačne by posielala na svoj podnikateľský účet peniaze (zobrala si pôžičku z banky + zo svojich rodinných úspor) na platbu leasingu, aby to vraj bolo v poriadku, čo sa týka výdavkov podnikateľa. Zdá sa mi to byť celé nelogické, ale prosím Vás, akým spôsobom má FO túto platbu realizovať.

Keď nemá dostatok finančných prostriedkov na splátku leasingu, tak musi odniekadial dať na účet. Budeš to účtovať ako osobný vklad podnikateľa.
luciana1
16.08.07,11:03
Ahojte,

potrebujem pomôcť s ukončením leasingu. Kúpili sme auto minulý rok. Presne po roku sme auto odkúpili od leasingovej spoločnosti a následne predali o dva dni neskôr.

Neviem ako mám zaúčtovať v JÚ vyplatenie zvyšného leasingu, ktorý bol na 4 roky, mi sme 1 rok zaplatili v leasingových splátkach, zvyšok naraz. Neviem čo s odpismi?

Príjem za predaj auta šiel do POZD.

Prajem pekný deň ;)
Johanka
16.08.07,11:19
Máte vo firme ako hobby predčasné ukončovanie leasingových zmlúv :) ?
Čítala si odpovede na Tvoju prvú otázku - keď si zakladala túto tému ?
Myslím, že tam nájdeš odpoveď ....
luciana1
16.08.07,16:14
To sa len šéf nevie rozhodnúť akú chce značku :confused:.

Ide o to, že ešte nikdy som nerobila predčasné ukončenie leasingu a som z toho poriadne mimo. Akosi si to neviem usporiadať v tej mojej hlave.
Neviem, čo s tou sumou za odkúpenie auta od leasingovky a so štvrťročnou splátkou pred odkúpením auta. Ako upraviť ZD. :mee::mee::mee: