doyle
06.06.07,21:06
Ahojte!

máme pracovnú zmluvu na 8 hodinový pracovný čas.
viac nez rok od nas vyzaduju tyzdenne 4(dvakrat- dve) hodin nadcasu.pritom sef nas taha do roboty cez soboty nedele a sviatky.
nadcasy nie su vyznacene nikde.vyplatene su.na vyplatnej paske su vyznacene medzi odmenamy.
momentalne zaciatkom juna ma 101 percent zavodu (jedneho sme pochovali:mee:) nadrobenych viac nez 150 hodin.
ked sme obcas neostali cez tyzden nadcasovat ;)sef nam vyhrazal "zltou kartou":eek:(nedodrzanie pracovnej discipliny}.
nijak sa mu nepodarilo nam nahnat strach:---,tak teraz vymyslel ze nam nariadi pracu nadcas pisomnou formou,ktory mame podpisat.:eek:

Potrebujem poradit:
Mozem odmietnut podpisanie suhlasu s dalsimi nadcasmy?
V pripade ked ma vyhodi,a podam ho na inspektoratu prace,mam sance ze ho potrestaju(kedze hocikedy cez den navstivia zavod tam v kuse robi:sobotu,nedelu,sviatok ?

dakujem za Vase rady
Martin
azuz
07.06.07,04:34
Na každého platí Zákonník práce. Ohladne nadčasov si pozri §97 a §121.
Zamestnávateľ musí viesť evidenciu dochádzky. Ak je v dochádzke evidovaný nadčas, musí byť zaplatený - mzda + príplatok, ak v mzde uvedenej v pracovnej zmluve nie je dohodnuté, že je v nej zahrnutá aj odmena za prácu nadčas.
Ak ide o nariadený nadčas, môže ho zamestnávateľ nariadiť písomne, v roku najviac 150 hodín. Ak prekročíte tento počet hodín, už sa s vami len môže dohodnúť na prípadnom nadčase (tiež to môže byť písomná dohoda), v roku max. 250 hodín. Všetky hodiny musia byť zaplatené formou, ktorú som spomínala vyššie.
Osobne si myslím, že keď zamestnávateľa donútite aby vám nadčasy prikazoval písomne, máte vyhrané, lebo ich nemôže prikázať viac ako 150 v roku.
To že zamestnávateľ odmenu za nadčasy zahŕňa do odmien odporuje ZP.
Ak zamestnávateľ nedodržiava ZP, sťažujte sa na Inšpektoráte práce aj počas trvania pracovného pomeru.
doyle
12.06.07,19:18
Vrele diky za odpoved.
doyle
18.06.07,15:00
Este by som mal jednu otazku.
Dostali sme prikaz na vykonavanie pracu nadcas,a tam neni my jasna tato vet(inac je v poriadku):
citujem -"Pracu nadcas budete vykonavat v pracovnych dnoch a to" ..utorok streda blablabla... ",teda v trvani spolu 4 hodin cez pracovne dni az do odvolania."-
Tak teda do "odvolania".Neni to zakonom dane ze najvac 4,alebo maximalne 12 mesiacov?Lebo nasho zamestnavatela nenapadne to odvolat az kym stoji zavod.

§ 97
Práca nadčas


6) Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere osem hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich, ak sa zamestnávateľ so zástupcami zamestnancov nedohodne na dlhšom období, najviac však 12 mesiacov po sebe nasledujúcich.
azuz
19.06.07,05:02
Mňa skôr zarazilo, že príkaz na nadčas je dlhodobý až do odvolania. To podľa mňa odporuje § 97 ods. 5..
(5) Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem, a to aj na čas nepretržitého odpočinku medzi dvoma zmenami, prípadne za podmienok ustanovených v § 94 ods. 2 až 4 aj na dni pracovného pokoja. Nepretržitý odpočinok medzi dvoma zmenami sa nesmie pritom skrátiť na menej ako osem hodín.
Prechodné alebo naliehavé zvýšenie potreby práce asi nemôže byť nekonečne dlhé. Podľa mňa by to malo byť ohraničené buď časom alebo vykonaním konkrétnej práce (napr. ukončenie zákazky a pod.). Samozrejme, v rámci toho, musí byť dodržaný aj ods. 6.
Manual
19.06.07,05:17
Mňa skôr zarazilo, že príkaz na nadčas je dlhodobý až do odvolania. To podľa mňa odporuje § 97 ods. 5..
(5) Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem, a to aj na čas nepretržitého odpočinku medzi dvoma zmenami, prípadne za podmienok ustanovených v § 94 ods. 2 až 4 aj na dni pracovného pokoja. Nepretržitý odpočinok medzi dvoma zmenami sa nesmie pritom skrátiť na menej ako osem hodín.
Prechodné alebo naliehavé zvýšenie potreby práce asi nemôže byť nekonečne dlhé. Podľa mňa by to malo byť ohraničené buď časom alebo vykonaním konkrétnej práce (napr. ukončenie zákazky a pod.). Samozrejme, v rámci toho, musí byť dodržaný aj ods. 6.
Zuzka, máš pravdu, ale fungovanie mnohých firiem je postavené práve na "nekonečných" nadčasoch, /keby prijali 2-3 nových ľudí, tak sa všetko vyrieši/ ľudia sú z toho unavení, mám konkrétnu skúsenosť v rodine a žena po päťdesiatke na trhu práce u nás veľa možností nemá.
azuz
19.06.07,05:32
Zuzka, máš pravdu, ale fungovanie mnohých firiem je postavené práve na "nekonečných" nadčasoch, /keby prijali 2-3 nových ľudí, tak sa všetko vyrieši/ ľudia sú z toho unavení, mám konkrétnu skúsenosť v rodine a žena po päťdesiatke na trhu práce u nás veľa možností nemá.
Ja to veľmi dobre viem, ale keď je niekto ochotný sa s tým popasovať, tak nech má argumenty.
bjuty smis
29.11.13,17:05
a kde sa môže zamestnanec sťažovať, ked ho chcú kvôli tomu -neochote makať nad rámec zákobna - vyhodiť ?
ako má postupovať ?