rommy
07.06.07,08:39
Ahoj poraďáci stašne moc by som vás chcela poprosiť o radu. Účtujem v PU zásoby spôsobom A. Vyskytol sa mi taký problém. Kolegovci objednajú náhradné diely, ktorých ceny sú v EUR. Objednávajú celý týždeň diely im prídu ale faktúry za ne nám dodávateľ vystaví za dodávky za celý týždeň. Tieto diely potrebujú prijať na sklad v SKK. Teraz tie prosby o radu:
1. akým kurzom ich majú prijať na sklad v deň prijatia? NBS alebo si môžu určiť svoj priemerný týždenný kurz?
2. keď príde faktúra ja ju prepočítavam kurzom NBS v deň jej vystavenia, takže na 111 mi bude ostávať rozdiel čo s ním potom?

Ďakujem veľmi pekne za každú radu, ešte som sa s tým nestretla... :mee:
betka
07.06.07,06:59
(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

OC materiálu sa vyčísli pomocou kalk. Účtu 111 (111/321). ako súčasť obstarania sú aj všetky náklady spojené s obstaraním. Prevzatie materiálu na sklad sa robí v OC 112/111.

Ak UJ obdtžala dodávku materiálu, tento deň je dnom uskutočnenia účtovného prípadu (dodávka bola splnená), prepočet sa urobí kurzom NBS, v tento deň.
rommy
07.06.07,07:40
Ak UJ obdtžala dodávku materiálu, tento deň je dnom uskutočnenia účtovného prípadu (dodávka bola splnená), prepočet sa urobí kurzom NBS, v tento deň.

To viem lenže tu ide o to že diely mu môžu prísť v pondelok v stredu a v piatok, faktúru za tieto dodávky vystavia v sobotu a už mám 4 rôzne kurzy. Kolega musí prijať diely na sklad hneď ako mu prídu, nemôže čakať na faktúru.
takže napr. v pondelok mu prídu diely, pozrie sa do cenníka, lebo na dodacom liste nie sú ceny uvedené má sumu 100EUR prepočíta kuzom NBS a príjme na sklad napr.:
pondelok 100EUR x 34,135 = 3413,50 vystaví príjemku
streda 100EUR x 33,956 = 3395,60 vystaví príjemku
piatok 100EUR x 34,126 = 3412,60 vystaví príjemku
Na druhý týždeň v utorok mi príde faktúra ku ktorej budem mať priložené tieto príjemky na sumu 300EUR, kurz NBS dám dátum vystavenia faktúry.
300EUR x 34,209 = 10 262,70 SKK 111/321
Na konci mesiaca mi dá skladník zostavu, na základe ktorej príjmam materiál na sklad. On bude mať príjmy na sklad v sume:
10 221,70 SKK 112/111 a na 111 mi ostane 41,- SKK a čo mám potom robiť s nimi? Alebo postupujem úplne zle? A skladník musí príjmať kurzom NBS alebo si môže určiť ten týždenný priemerný? Som trošku pomotaná tak mi prepáčte ... :(
rommy
07.06.07,08:27
Prosím o pomoc a radu...
koňo
07.06.07,08:34
Nepíšeš, či ide o dodávateľa zo SR alebo EU.

Sú viaceré možnosti riešenia. Postup musíš definovať vo svojich interných postupoch účtovania - v smernici. Súlad kusov a ocenenie na príjemke a faktúre v EUR si, samozrejme, musíš skontrolovať.

(a) Skladníci urobia ocenenie až po príchode faktúry.
(b) Ty oceníš nákup na faktúre kurzami prijatia podľa jednotlivých dňoch (v súlade s ocenením podľa príjemok).
(c) Oceníš si faktúru podľa svojho postupu a rozdiel na 111 odúčtuješ na 112.xx a budeš ho nejakou matematikou rozpúšťať do nákladov vo väzbe na spotrebu (v úhrne alebo podľa jednotlivých skladových položiek, ak ti to softvér bude takto evidovať).
(d) Oceňovať nákup sa dá aj vopred stanoveným kurzom. Keď príde faktúra, oceníš ju kurzom NBS a rozdiel zaúčtuješ na 112.xx a ďalší postup ako pri (c).
rommy
07.06.07,09:01
Ide o dodávateľa z EU. Skladníci musia prijať diely na sklad hneď, veď ako by ho potom mohli predať? Dobre s tým rozdielom už by som niečo vymyslela a postup by som zachytila v smernici, chcem sa ešte raz spýtať aký kurz teda musia používať skladníci. Nejaký priemer alebo musí byť NBS v deň prijatia?
A ešte ma napadlo, môžem to urobiť aj tak, že rozdiel, ktorý mi vznikne na 111 nechám a až na konci roka ho zaúčtujem ako oceň. rozdiel buď do nákladov alebo výnosov?
Danila
07.06.07,09:57
Neviem si predstaviť účtovanie a jeho zložitosť, ak by Ti takto chodil tovar každý deň a faktúra prišla na konci mesiaca. Určite by som hľadala priestor vo vnútropodnikovej smernici, kde by som určila ako deň dodania posledný deň dodávky z objednanej a vcelku faktúrovanej zásielky. Došlú faktúru prepočítam kurzom NBS práve týmto dňom, teda dňom uskutočnenia účtovného prípadu . Kurzový rozdiel mi vzniká ako rozdiel tohoto kurzu a kurzu úhrady / komerčnej banky/.
koňo
07.06.07,10:04
To dodanie z EU je fajn kvôli tomu, že nám to nebude komplikovať ocenenie DPH.
Až teraz som si uvedomil, že účtuješ spôsobom A.
Skladníci môžu kľudne používať kurz dňa prijatia na sklad. Záleží na tom, aký systém si zvolíš, ale musíš ho používať celý rok. Samozrejme to musíš definovať v smernici a uviesť v poznámkach k závierke.
Rozdiely, pretože účtuješ spôsobom A, budeš účtovať do nákladov hneď, ale k 31.12. musíš aktivovať zásoby nielen v cene obstarania podľa príjemky, ale aj vrátane týchto rozdielov (ale aj prepravné a iné obst. náklady). Neviem, aká je významnosť týchto rozdielov, ak by to bolo málo, asi by som to ignoroval.
Gabi03
07.06.07,10:20
Mám podobný problém.
Napr. 4.6. prijmem tovar prepočítaný z EUR na SKK týmto dňom 100.000
Faktúra bude vystavená napr 5.6. (tento dátum sa berie aj pre účto aj pre DPH), prepočítaný na 100.021
Ten rozdiel 21 Sk nemôžem daň ako kurzový rozdiel? Predsa hodnota tovaru bola 100.000. :confused:

Ako sa dá oceniť tovar, ak ešte pri príjme nepoznáme cenu, len na základe faktúry, ktorá príde o niekoľko dní neskôr? :confused:

Som nejak zúfala :mee:
rommy
07.06.07,10:56
To dodanie z EU je fajn kvôli tomu, že nám to nebude komplikovať ocenenie DPH.
Až teraz som si uvedomil, že účtuješ spôsobom A.
Skladníci môžu kľudne používať kurz dňa prijatia na sklad. Záleží na tom, aký systém si zvolíš, ale musíš ho používať celý rok. Samozrejme to musíš definovať v smernici a uviesť v poznámkach k závierke.
Rozdiely, pretože účtuješ spôsobom A, budeš účtovať do nákladov hneď, ale k 31.12. musíš aktivovať zásoby nielen v cene obstarania podľa príjemky, ale aj vrátane týchto rozdielov (ale aj prepravné a iné obst. náklady). Neviem, aká je významnosť týchto rozdielov, ak by to bolo málo, asi by som to ignoroval.

Takže skladníci pri dodávke tovaru prepočítajú sumu kurzom NBS v deň dodania a príjemky mi priložia k došlej faktúre. Ja si faktúru prepočítam kurzom NBS v deň jej vystavenia. Hodnota príjemiek bude napr. 10 200,- SKK, a moja hodnota 10 140,- SKK takže budem účtovať takto? :

Faktúra 10 140,- 111/321
Oceň.rozdiel 60,- 111/648
Príjem na sklad 10 200,- 112/111? Môže to tak byť?
Zatiaľ asi pôjde o malé rozdiely preto som rozmýšlala že by som to nechala tak a na konci roka to zúčtovala buď do nákladov alebo výnosov...
Dnes mám úplne hrozný deň...
Gabi03
07.06.07,10:58
Takže skladníci pri dodávke tovaru prepočítajú sumu kurzom NBS v deň dodania a príjemky mi priložia k došlej faktúre. Ja si faktúru prepočítam kurzom NBS v deň jej vystavenia. Hodnota príjemiek bude napr. 10 200,- SKK, a moja hodnota 10 140,- SKK takže budem účtovať takto? :

Faktúra 10 140,- 111/321
Oceň.rozdiel 60,- 111/648
Príjem na sklad 10 200,- 112/111? Môže to tak byť?
Zatiaľ asi pôjde o malé rozdiely preto som rozmýšlala že by som to nechala tak a na konci roka to zúčtovala buď do nákladov alebo výnosov...
Dnes mám úplne hrozný deň...

Ak je to správne, tak nie na 648 ale 663 kurzový rozdiel.
Čo na to ostatní?
betka
07.06.07,11:08
Mám podobný problém.
Napr. 4.6. prijmem tovar prepočítaný z EUR na SKK týmto dňom 100.000
Faktúra bude vystavená napr 5.6. (tento dátum sa berie aj pre účto aj pre DPH), prepočítaný na 100.021
Ten rozdiel 21 Sk nemôžem daň ako kurzový rozdiel? Predsa hodnota tovaru bola 100.000.

Ako sa dá oceniť tovar, ak ešte pri príjme nepoznáme cenu, len na základe faktúry, ktorá príde o niekoľko dní neskôr?

Som nejak zúfala


Gabi.
Podľa postupov účtovania použiješ kurz NBS dňom 4.6-pretože tento deŇ sa uskutočnil účtovný prípad – dodávka bola splnená.

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

Z pohľadu DPH: deň vzniku daňovej povinnosti je 5.6, t.j. deň vystavenia FA (20/1/b)
§ 26 Prepočet cudzej meny a zaokrúhľovanie dane

(1) Ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia základu dane na slovenskú menu kurzom vyhláseným v kurzovom lístku Národnej banky Slovenska platným v deň vzniku daňovej povinnosti. Osoba povinná platiť daň môže používať na prepočet cudzej meny na slovenskú menu kurz platný podľa colných predpisov v deň vzniku daňovej povinnosti; rozhodnutie používať kurz platný podľa colných predpisov sa musí písomne oznámiť daňovému úradu pred jeho prvým použitím a je záväzné počas celého kalendárneho roka. Pri oprave základu dane podľa § 25 sa použije kurz, ktorý sa použil pri vzniku daňovej povinnosti.

Zabudla som dodať. Ano vzniká Ti kurzový rozdiel
Gabi03
07.06.07,11:11
Betka, čo s rozdielom na 111-tke? Môžem to dať rovno do kurzových rozdielov?
kalkulka
07.06.07,11:28
Betka, čo s rozdielom na 111-tke? Môžem to dať rovno do kurzových rozdielov?
Zo 111 tu nevzniká kurzový rozdiel, ale sú to rozdiely obstarania a toto by malo ísť do prevádzkového HV, čiže 548, 648.
Gabi03
07.06.07,11:29
Zo 111 tu nevzniká kurzový rozdiel, ale sú to rozdiely obstarania a toto by malo ísť do prevádzkového HV, čiže 548, 648.

Teda to môže ísť rovno do nákladov? Je neaká teória, na základe ktorej tvrdíš svoje tvrdenie (to je veta :D ). Teda okrem toho, že to kurzový rozdiel nemôže byť.
koňo
07.06.07,12:45
Rommy,
ten deň je O.K. Myslím, že si nemusíš robiť ďalšie starosti.
Aj účto naraz na konci roka je možné, ale na 111 budeš mať v priebehu roka nezmyselné zostatky.
Nejde o kurzové rozdiely, ide o súčasť ocenenia obstaraných zásob a preto by sa malo účtovať tam, kde sa účtujú obstarané zásoby, teda nie 548 alebo 648. Radšej 501 mínusom.
rommy
07.06.07,13:08
Ďakujem, strašne si cením vašu pomoc, je super keď sa môžem s niekým poradiť, v niektorých veciach som dosť neistá... Ešte raz ďakujem za pomoc:D
Gabi03
08.06.07,13:04
Tak si predstavte, že som ani o tom nevedela. Môj úžasný program mi to robí automaticky. Zaúčtovanie rozdielu vzniknutého z prepočítania rôznych kurzov pri príjemke a pri faktúre. Smola je len tá, že bol zle nastavený účet a teraz to musím znova preúčtovať. :(
Dúšava
07.02.08,10:47
Po čase sa vraciam k téme, už som z toho zúfalá.
Nakupujeme v Anglicku, priebežné dodávky, faktúra na konci mesiaca. Tovar na sklad prijímame priebežne, kurz NBS. DPH kurz NBS dňom vystavenia faktúry, zabezpečujeme si dopravu sami,
kurz faktúry NBS deň poslednej dodávky faktúry, lebo ju posielajú s tovarom. Ten rozdiel na 131 som sa snažila dávať počas roka na 504 plus alebo mínus, podľa kurzov. Posledná faktúra v decembri je katastrofa. 6 príjemok v priebehu mesiaca kurz NBS,
faktúra vystavená 19.12.2007,prišla poštou 28.12.2007, prepravný list o nakládke 21.12.2007, a ten posledný tovar prišiel až 10.1.2008, pretože trčal cez sviatky v zbernom sklade. Je to asi 1/3 tovaru na faktúre. DPH som samozdanila v decembri, tvárim sa, že ta faktúra bola vystavená v deň naloženia. K tej faktúre je 7 prepravných listov. 6 pred vystavením faktúry, jeden po. No a teraz sedím nad skladom, účet 131 a trhám si vlasy. Prosím o každý názor. Vopred ďakujem.