hellin
07.06.07,08:37
Dobry den,

chcela by som Vas poprosit o vysvetlenie refakturacie z hladiska DPH. Ak sme my platcovia DPH, znamena to, ze vzdy refakturujeme s DPH? Ak prijmeme sluzbu oslobodenu od DPH, napr. postovne..., refakturujeme to s daňou alebo bez dane? Ako je to s refakturaciou do krajin EU a do zahr? S alebo bez DPH?
Dakujem pekne.
Vladimír Ozimý
07.06.07,06:56
je to dosť obširna otázka ale vo všetobecnosti platí že ak ste platiteľom DPH a neposkytujete služby oslobodené od DPH (patria sem aj poštové služby ale týka sa to len poštového podniku ktorý má túto činnosť v živnosti) potom DPH podlieha všetko čo tvorí protihodnotu za tovar alebo službu to jest aj keď prefakturujete poštovné, stravné,diety, atd atd...no čo sa týka zahraničia tak tam ide o to k čomu satakéto doplnkové služby alebo náklady týkajú ak ide o dodanie tovaru alebo služby ktorá je oslobodená od DPH tak aj tieto položky sú oslobodené od DPH...
hellin
07.06.07,07:03
Takze ked by sme prefakturovavali napr. prenajom auta na 1 den, refakturujeme to s danou, vsak? No a tuto fakturu od autobazaru si my zauctujeme bez DPH alebo s danou? Mame to brat tak, ako keby sme si to auto prenajimali my, teda bez naroku na odpocet dane?
Vladimír Ozimý
07.06.07,07:11
pri nájme vozidla zaradeného do kategorie M1 nemáte nárok na odpočet DPH...vy to však refakturujete aj s DPH
hellin
07.06.07,07:13
No super, dakujem pekne, teraz v tom uz mam vcelku jasno:-)
michelle84
20.06.07,06:53
Požičali sme si auto a dostali sme zaň faktúru. DPH si môžeme odpočítať? Ide o službu prenájom automobilu.
Vladimír Ozimý
20.06.07,07:08
nie nemôžte par 49 ods 7 pism a), ak ide o auto zaradené v kategorii M1 - inak si môžte...
ALBO
20.06.07,07:11
Požičali sme si auto a dostali sme zaň faktúru. DPH si môžeme odpočítať? Ide o službu prenájom automobilu.
Ak je osobné M1,tak nie, §49/7/a´=nájom
kačer
26.09.07,11:15
Dobrý deň,

kúpili sme nový stroj z Čiech, v ktorom bol znehodnotený olej. Kvôli rýchlejšiemu zavedeniu do prevádzky sme nový kúpili tu na Slovensku a teraz ho chceme refakturovať dodávateľovi stroja.
Potrebudjem poradiť ako vyfakturovať, s DPH alebo bez?
ALBO
26.09.07,11:32
Dobrý deň,

kúpili sme nový stroj z Čiech, v ktorom bol znehodnotený olej. Kvôli rýchlejšiemu zavedeniu do prevádzky sme nový kúpili tu na Slovensku a teraz ho chceme refakturovať dodávateľovi stroja.
Potrebudjem poradiť ako vyfakturovať, s DPH alebo bez?

kúpili ste olej a fakturujete čechovi, olej zostáva na slovensku, takže slovenská DPH
kačer
26.09.07,12:10
Takže môžem vystaviť fa v Skk s dph 19%, ako bežne fakturujeme niekomu na Slovensku, dobre som pochopila?
iva80
27.09.07,08:16
Ahojte mám podobný problém. Refakturujem odmenu člena poroty al.komisie s ktorým mám Príkaznú zmluvu. Mám túto odmenu refakturovať firme s DPH? Dik.
mzdypd
27.09.07,09:40
Ahojte, aj ja mám problém. Máme uzatvorenú zmluvu s inou organizáciou na dodanie služby - zberové práce. Zamestnancom nášho zmluvného partnera počas výkonu práce v našej organizácii sme zabezpečovali stravovanie v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa. Faktúru, ktorú vystavil stravovacie zariadenie pre našu organizáciu zaúčtujeme na účet 518/AU, DPH odpočítam a tú istú sumu refaktúrujem nášmu zmluvnému partnerovi s DPH a zaúčtujem -518/AU. Alebo píšem hlúposti?
sta
27.09.07,10:26
Sme plátci DPH a máme prenajaté nákladné vozidlo z ČR, ktoré používame na Slovensku. V auguste sme toto auto museli dať opraviť a túto opravu chceme prefakturovať českej firme. Podľa §17 Zákona o DPH by sme to mali prefakturovať so slovenskou DPH, keďže auto sme neposlali späť do Čiech, ale používame ho naďalej na Slovensku. Je to tak správne? :confused:

(7) Miestom dodania služieb, ktorými sú ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku, ak sa vykonajú pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa práce fyzicky vykonajú, je členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým sa mu služba dodala;ak sa tovar neodošle alebo neprepraví mimo členského štátu, v ktorom sa služby fyzicky vykonali, je miestom dodania služby členský štát, v ktorom sa služby fyzicky vykonali.
mzdypd
28.09.07,11:17
Haló, nikto nikde, kde ste všetci?
1novacik1
29.04.08,12:49
prosim o radu-firma,, A" v roku 2007 -december kupili od firmy ,,B" budovu- na LV je zapisana az v roku 2008-cize dan z nehnutelnosti este platil v roku2008 povodny vlastnik,,B",ktory sa s novym majitelom firmy,, A"dohodol ze nam tuto ciastku prefakturuje -obidve firmy sme platcami DPH avsak faktura ktora mi prisla od povodneho vlastnika,,B" neobsahuje DPH -preto by som potrebovala poradit ma faktura od firmy,, B" obsahovat aj dan ? dakujem
olala1
06.05.08,12:18
Prosim pomoc - REFAKTURACIA DO ZAHRANICIA. Potrebovala by som len vediet, ci to robim spravne. Mam fakturu za sluzbu od slovenskej firmy - platca DPH, my sme tiez slovenska firma - platca DPH a tuto fakturu potrebujem refakturovat do Spanielska, takisto platca DPH v Spanielsku. Mozem to spravit tak, ze ja si DPH neuplatnim a refakturujem do Spanielska celu sumu faktury, teda aj s DPH a oni si spravia samozdanenie???
azla
06.05.08,12:24
Prosim pomoc - REFAKTURACIA DO ZAHRANICIA. Potrebovala by som len vediet, ci to robim spravne. Mam fakturu za sluzbu od slovenskej firmy - platca DPH, my sme tiez slovenska firma - platca DPH a tuto fakturu potrebujem refakturovat do Spanielska, takisto platca DPH v Spanielsku. Mozem to spravit tak, ze ja si DPH neuplatnim a refakturujem do Spanielska celu sumu faktury, teda aj s DPH a oni si spravia samozdanenie???

Pri refakturácii služby postupujete tak, akoby Ste službu sami prijali a sami poskytli.
§ 15/6 §19/6 a § 9/4 zákona o Dph.
olala1
06.05.08,12:42
No podla § 15/6 je miestom dodania sluzby SR, ale tato sluzba bola vykonana pre Spanielsku firmu. Mne ide teraz o to aku sumu mam do Spanielska refakturovat s alebo bez DPH? Ja si myslim, ze sumu s DPH ale DPH na fakture neuvediem. Je to spravne?
azla
06.05.08,13:10
V príspevku č.17 som urobila preklep, správne §19/6. (preto, Ťa to zmiatlo)

Keďže postupuješ tak, akoby si službu sama poskytla, potrebuješ uviesť o akú službu ide, komu bola dodaná, aby sa správne určilo miesto dodania služby.
Ak budeš vedieť miesto dodania služby, potom stanovíš či s Dph alebo bez Dph.
olala1
06.05.08,13:25
V príspevku č.17 som urobila preklep, správne §19/6. (preto, Ťa to zmiatlo)

Keďže postupuješ tak, akoby si službu sama poskytla, potrebuješ uviesť o akú službu ide, komu bola dodaná, aby sa správne určilo miesto dodania služby.
Ak budeš vedieť miesto dodania služby, potom stanovíš či s Dph alebo bez Dph.


Jedna sa o sluzby vykonane v SR na tovare, ktory dodala Spanielska firma. Na tom tovare mali byt nalepene nejake kolky, ale oni ich nenalepili, tak sme si to dali spravit u nas a chceme im tu sluzbu refakturovat
azla
06.05.08,14:12
Jedna sa o sluzby vykonane v SR na tovare, ktory dodala Spanielska firma. Na tom tovare mali byt nalepene nejake kolky, ale oni ich nenalepili, tak sme si to dali spravit u nas a chceme im tu sluzbu refakturovat
Domnievam sa, že ide o službu - ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku.

Pri týchto službách miestom dodania služieb je miesto, kde sa služby fyzicky vykonávajú. (vynimka podľa §16/7- u teba neplatí).

Z toho vyplýva, že miesto dodania je SR, fakturácia bude so slovenskou Dph.
Vstup- máš ho s Dph, Dph si odpočítaš.
Výstup - fa bude s Dph a Dph odvedieš.
olala1
06.05.08,14:18
Domnievam sa, že ide o službu - ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku.

Pri týchto službách miestom dodania služieb je miesto, kde sa služby fyzicky vykonávajú. (vynimka podľa §16/7- u teba neplatí).

Z toho vyplýva, že miesto dodania je SR, fakturácia bude so slovenskou Dph.
Vstup- máš ho s Dph, Dph si odpočítaš.
Výstup - fa bude s Dph a Dph odvedieš.

Dakujem, to som potrebovala vediet. Mam v tom poriadny hokej. :confused: Cize bez dph by som to fakturovala iba ak by sa sluzba vykonala v zahranici a nie v SR.
certik
21.05.08,10:51
Mám inú otázku k refakturácii. Opravovali sme chladničku, ktorá je majetkom prenajímateľa a my ju užívame. Oprava bola bez DPH /opravoval neplatca DPH/ a my túto opravu refakturujeme majiteľovi. Musíme to zaťažiť DPH a odviesť ano?
Vladimír Ozimý
21.05.08,10:55
Mám inú otázku k refakturácii. Opravovali sme chladničku, ktorá je majetkom prenajímateľa a my ju užívame. Oprava bola bez DPH /opravoval neplatca DPH/ a my túto opravu refakturujeme majiteľovi. Musíme to zaťažiť DPH a odviesť ano?

Čertík Bertík uvažuješ správne ;). Ako platiteľ musíš zaťažiť takúto službu s DPH ak je dodaná v tuzemsku.
certik
21.05.08,11:08
S vďakou Čertík Bertík :D
certik
21.10.09,16:56
Zase mám otázku k refakturácií. Sme slovenská sro a máme dcéru v ČR, ktorá je platcom DPH. Teraz nám poslali faktúru kde refakturujú telefónne poplatky zo svojej faktúry, ktoré realizujú pre slovenskú sročku. Fakturujú bez DPH. Neviem či je to správne, či by nemali poslať fa s DPH. Alebo ja mám urobiť samozdanenie. To sa mi nezdá. Ďakujem
certik
21.10.09,18:52
poradí niekto?
oravaucto
27.10.09,17:14
Dobry den mame klienta ktoremu poskytujeme internet..za kazdeho noveho klienta ma 10% zlavu..dohodil ich uz 10 a tym padom ma aj 100 %...teraz mu budeme platit za poskytnutie novych klientov..ako to urobit aby to bolo z uctovneho hladiska a z danoveho hladiska v poriadku..dakujeme