Danielle369
07.06.07,08:44
Ahojte, písala mi kamoška z Canady, že či je dostať na Slovensku bravčový inzulín a že ona užíva " R " a " NPH " , preto sa chcem spýtať Vás milí poradáci, lebo ja som to počula prvý krát takéto niečo.
Dakujem:confused:
Danielle369
07.06.07,06:58
Už som popozerala všelijaké stránky o zdraví, ale nikde som nič také nenašla.
Pohar
07.06.07,07:06
Na Slovensku boli donedávna všetky bravčové.
Teraz sú geneticky modifikované, ale neviem to presne!!!!!
Asi by to bolo treba konzultovať s diabetológom.......
alebo skúste webovú stránku o zdraví - len neviem či ju tu môžem spomenúť.
Simonab
07.06.07,13:51
Informovala som sa na ten inzulín a dostala som takúto odpoveď. Bravčový, alebo aj hovädzí sa používal, ale mohol spôsobovať alergiu, jeho výroba bola podstatne nákladnejšia ako ľudského.
Teraz sa používa ľudský inzulín, ktorý vraj nealergizuje.
Takže v Canade majú asi skreslené predstavy o Slovensku.;)
Danielle369
07.06.07,13:54
Dakujem ti Simonka, ale to je tak, že ona sem ide na návštevu , a ona si ho zrejme nechce brať zo sebou, preto sa pýta , aký tu je na trhu, ale ja sa tomu nerozumiem, ešte raz vdaka, hned jej napíšem.
Pohar
07.06.07,13:55
Informovala som sa na ten inzulín a dostala som takúto odpoveď. Bravčový, alebo aj hovädzí sa používal, ale mohol spôsobovať alergiu, jeho výroba bola podstatne nákladnejšia ako ľudského.
Teraz sa používa ľudský inzulín, ktorý vraj nealergizuje.
Takže v Canade majú asi skreslené predstavy o Slovensku.;)

ešte nie som si úplne istá, či je u nás úplne ľudský. podľa mna sa skor používa syntetický - genetický modifikovaný inzulín.....
úplne ľudský to podľa mna nie je..........ako by ho vyrábali?
ale určite je kvalitnejší ako ten bravčový....
prosím ta, môžeš sa tej tvojej kamarátky spýtať, aké sú u nich nové pokrky v liečení na cukrovku. Vraj v Torronte lekár vynašiel, liek - aplikoval ho u myší, a tie vyliečil z cukrovky.........
Pohar
07.06.07,13:57
Dakujem ti Simonka, ale to je tak, že ona sem ide na návštevu , a ona si ho zrejme nechce brať zo sebou, preto sa pýta , aký tu je na trhu, ale ja sa tomu nerozumiem, ešte raz vdaka, hned jej napíšem.
ak sem ide na návšetevu nech si donesie v zásobe ten svoj. tu jej nemusia dať práve jej typ, a môže ju to len rozhádzať - myslím cukor!
ved nech ti napíše aký má typ, a ty jej zisti v lekárni či je tu na Slovensku dostupný....... a samozrejme aký lekár by jej ho predpísal.
Simonab
07.06.07,13:59
Dakujem ti Simonka, ale to je tak, že ona sem ide na návštevu , a ona si ho zrejme nechce brať zo sebou, preto sa pýta , aký tu je na trhu, ale ja sa tomu nerozumiem, ešte raz vdaka, hned jej napíšem.

Aha tak to som nevedela spýtam sa ešte či sa u nás ešte predáva aj ten bravčový.
Danielle369
07.06.07,14:03
Za pár dní tu bude a sa jej opýtam na to, ona tiež pracuje tam v nemocnici, určite bude vedieť.Potom napíšem
Pohar
07.06.07,14:06
Za pár dní tu bude a sa jej opýtam na to, ona tiež pracuje tam v nemocnici, určite bude vedieť.Potom napíšem
ok super, prosím nezabudni na mna.
moj manžel má cukrovku a vraj v liečení sú veľké pokroky.....
dokonca sa dá úplne vyliečuť od podávania inzulínu - len predpokladám že na Slovensko to príde tak za 5 - 10 rokov.
A nakoľko sem ide? Ak na dlhšie tak jej lekár by jej mohol dať inzulín do zásoby.....
Danielle369
07.06.07,14:09
ide sem na mesiac, určite si niečo zoberie, ale ona sa pýta pre istotu,keby dačo náhodou, ved vieš, potom napíšem a dakujem
Simonab
07.06.07,14:15
ešte nie som si úplne istá, či je u nás úplne ľudský. podľa mna sa skor používa syntetický - genetický modifikovaný inzulín.....
úplne ľudský to podľa mna nie je..........ako by ho vyrábali?
ale určite je kvalitnejší ako ten bravčový....
prosím ta, môžeš sa tej tvojej kamarátky spýtať, aké sú u nich nové pokrky v liečení na cukrovku. Vraj v Torronte lekár vynašiel, liek - aplikoval ho u myší, a tie vyliečil z cukrovky.........

Nové info.:---
No R inzulín je čistý, čiry identický s ľudským inzulínom. Inzulin NPH je ten istý inzulín naviazaný na zinok z ktorého sa pomaly uvoľňuje a preto účinkuje 12 až 16hod inzulín sa vyrába tak, že sa zabuduje (sekvencia aminokyselín) do DNA Escherichie coli a tá ho produkuje v neobmedzenom množstve. Bravčový sa u nás nepoužíva vôbec a teda informátor pochybuje, že ho dostane u nás vôbec kúpiť. Mimochodom sa diví že niekto ešte používa bravčový inzulín.;)
Simonab
07.06.07,14:24
A ešte jedna úvaha ( nie sú to moje slová a teda ani vedomosti:--- ): hm, závisí aký typ cukrovky to bol, pretože vyliečiť liekom nedostatok inzulínu sa mi zdá velmi divné, takáto správa nehovorí nič . Sú lieky na liečbu cukrovku, ani jeden však ju zatiaľ nevyliečil. Ak Ti chýba hormón štítnej žlazy, tak ho musíš užívať, ak Ti chýba inzulín musíš si ho tiež nejako aplikovať, či už podkožne alebo inhalačne. Pri druhom type cukrovky je postihnutých viacero génov, zatiaľ genetika nie je tak ďaleko, aby to dokázala spraviť úpravou sekvencie poškodenej DNA.

No a nové inzulíny sú upravené aminokyseliny pôvodnej ľudskej molekuly tak aby účinkovali buď rýchlejšie, alebo s pomalým účinkom.

A okrem toho máš sa spýtať kamošky či ide naozaj o bravčový inzulín lebo humulín "R" a NPH sú vraj ľudské inzulíny.
Danielle369
07.06.07,14:55
Simonka dakujem, všetko som jej napísala,odoslala a budem čakať na odpoved.Dakujem
Simonab
07.06.07,15:07
Rado sa stalo.:) ;)
Pohar
07.06.07,16:12
A ešte jedna úvaha ( nie sú to moje slová a teda ani vedomosti:--- ): hm, závisí aký typ cukrovky to bol, pretože vyliečiť liekom nedostatok inzulínu sa mi zdá velmi divné, takáto správa nehovorí nič . Sú lieky na liečbu cukrovku, ani jeden však ju zatiaľ nevyliečil. Ak Ti chýba hormón štítnej žlazy, tak ho musíš užívať, ak Ti chýba inzulín musíš si ho tiež nejako aplikovať, či už podkožne alebo inhalačne. Pri druhom type cukrovky je postihnutých viacero génov, zatiaľ genetika nie je tak ďaleko, aby to dokázala spraviť úpravou sekvencie poškodenej DNA.

No a nové inzulíny sú upravené aminokyseliny pôvodnej ľudskej molekuly tak aby účinkovali buď rýchlejšie, alebo s pomalým účinkom.

A okrem toho máš sa spýtať kamošky či ide naozaj o bravčový inzulín lebo humulín "R" a NPH sú vraj ľudské inzulíny.
ja som nemyslela lieky na cukrovku. myslela som liek na vyliečenie pankresau a tých (neviem teraz narýchlo ich meno) tuším Langerharsových ostrovčekov. Je to liek ktorý obnový nervové dráhy v pankrease. Myši ktoré absolvovali pokusy na liečenie, sa vyzdraveli! bolo to aj v tlači! ich nervové dráhy sa uzdraveli a inzulín začali prdukovať! to je aj prípad mnohých cukrovkárov........dúfam že ten liek je behom 5 rokov u nás :rolleyes:
patrixo
17.04.10,18:00
Nové info.:---
No R inzulín je čistý, čiry identický s ľudským inzulínom. Inzulin NPH je ten istý inzulín naviazaný na zinok z ktorého sa pomaly uvoľňuje a preto účinkuje 12 až 16hod inzulín sa vyrába tak, že sa zabuduje (sekvencia aminokyselín) do DNA Escherichie coli a tá ho produkuje v neobmedzenom množstve. Bravčový sa u nás nepoužíva vôbec a teda informátor pochybuje, že ho dostane u nás vôbec kúpiť. Mimochodom sa diví že niekto ešte používa bravčový inzulín.;)

:)
ach jaj.. este ze si sa priznala, ze tieto vedomosti nie su z tvojej hlavy :D
aminokyseliny su "stavebnymi kamenmi" bielkovín, nie DNA. DNA je zložená z nukleotidových báz, deoxyribózy a fosforečnanu. Do plazmidu E. coli je vkladaný gén, ktorý po expresii produkuje inzulín a ten je zložený z aminokyselín. Aby sa dal inzulín vyrábať vo veľkom, vyrába sa v bioreaktorch, kde je inokulum tejto rekombinantnej kultúry. Privádzajú sa substráty potrebné pre prežitie a produkciu metabolitov, biogénne prvky, vitaminy.. reguluje sa pH, teplota... následne po prebehnutí reakcie (bioreakcie) sa inzulín z "bio-média" získava sériou dost drahych separačných procesov ale to by som už zachádzal do chemického inžinierstva (nie ze by to nebolo podstatné, ale zabil by som tým vela casu :D) cize nie ze ho produkuje v neobmedzenom mnozstve, prave naopak, pri dostatku zivin a pri optimalnych podmienkach je limitujucim faktorom tvorby inzulinu metabolická predispozícia kultúry, v opacnom prípade moze byt limitujucim faktorom zdroj uhlika, dusika... teplota, pH, prestup látky, miešadlo bioreaktora a mnoho dalsich faktorov.. ale to by som zas zachadzal do chemickeho inzinierstva - reaktoroveho inzinierstva a automatizacie.. a to je veda sama o sebe a niekedy je lepsie nechat ju napokoji :D
no.. a na slovensku sa pouziva vylucne humanny inzulin... cize "zobral" sa gen nejakeho zdraveho nestastnika a vlozil sa do E. coli respektive do nejakej kvasinky (neviem ako sa vola :D).. ja nie som od biotechnologie tak neviem presne...