Lenka1979
07.06.07,09:18
ahojte poraďáci,
mám otázočku, sme "s.r.o.", momentálne staviame novú výrobnú halu, projekt na výr.halu nás stál 70.000 Sk. Chcem sa opýtať, ako môžem tento projekt zaúčtovať, ako súčasť OC budovy, z ktorej sa potom bude hala odpisovať alebo cez účet obstarania?
Ďakujem.
Danila
07.06.07,07:23
ahojte poraďáci,
mám otázočku, sme "s.r.o.", momentálne staviame novú výrobnú halu, projekt na výr.halu nás stál 70.000 Sk. Chcem sa opýtať, ako môžem tento projekt zaúčtovať, ako súčasť OC budovy, z ktorej sa potom bude hala odpisovať alebo cez účet obstarania?
Ďakujem.Cez účet obstarania staviaš celú halu, vrátane projektovej dokumentácie.
Lenka1979
07.06.07,07:36
Čiže všetky náklady súvisiace so stavbou haly nabaľujem na jeden účet obstarania? Tak to aj robím,tak dúfam, že to bude OK. Nebola som si istá len tým projektom. Nevieš mi Danilka ešte poradiť kde by som našla nejaké opatrenie alebo niečo podobné čo sa týka stavby? - teda čo všetko môže tvoriť jej obstarávaciu cenu?
Ďakujem.
kkarkulka
07.06.07,07:46
Súčasti stavby rieši pokyn MF SR číslo 3400/1998-62 uverejnený vo Finančnom spravodajcovi 3/1998. Týkal sa síce ešte zákona 286/1992, ale pre účely stavieb je ešte použiteľný aj dnes.
betka
07.06.07,07:49
(1) Súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku:
a) prípravu a zabezpečenie výstavby dlhodobého hmotného majetku, napríklad odvody za dočasne odňatie poľnohospodárskej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu, na poskytnutie záruky v súvislosti s obstaraním, a to do času uvedenia dlhodobého majetku do užívania,
b) prieskumné, geologické, geodetické a projektové práce, a to vrátane variantných riešení, umelecké diela tvoriace súčasť stavebných objektov, náhrady za odstránenie ekonomickej ujmy poľnohospodárskych organizácií, odvody za trvalé odňatie poľnohospodárskej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu, odvody za dočasné odňatie poľnohospodárskej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu pre zariadenie staveniska, otvárky nových lomov, pieskovní a hlinísk, technickú rekultiváciu, technické zhodnotenie9), dopravné, montážne práce a clo,
c) zabezpečovacie a konzervačné práce, alebo udržovacie práce a dekonzervačné práce, ak sa zastavia práce na obstarávaní dlhodobého hmotného majetku,
d) náhrady za nútené obmedzenie užívania nehnuteľností a náhrady majetkovej ujmy poskytnuté vlastníkovi nehnuteľností podľa osobitných predpisov ) a platby za ekologickú ujmu ) v súvislosti s výstavbou,
e) úhradu nákladov účelne vynaložených na pripojenie a zabezpečenie požadovaného príkonu alebo požadovanej dodávky plynu, tepla a vody ako i úhradu vlastníkovi rozvodného zariadenia za preložku rozvodného zariadenia ).

(2) Jednotlivé súčasti tvoriace obstarávaciu cenu dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa účtujú na základe účtovného dokladu do knihy dlhodobého majetku.

(3) Za náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku sa nepovažujú najmä
a) penále, pokuty, úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvných vzťahov a peňažné náhrady škôd súvisiacich s obstaraním dlhodobého hmotného majetku,
b) náklady na prípravu zamestnancov pre budované prevádzky a zariadenia,
c) náklady na vybavenie obstarávaného dlhodobého hmotného majetku zásobami,
d) náklady na biologickú rekultiváciu,
e) náklady súvisiace s prípravou a zabezpečením výstavby, ktoré vznikli po uvedení obstarávaného dlhodobého hmotného majetku do užívania,
f) náklady na opravy a udržiavanie dlhodobého hmotného majetku, pričom opravami sa rozumie odstraňovanie čiastočného fyzického opotrebenia alebo poškodenia za účelom uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu; uvedením do prevádzkyschopného stavu sa rozumie vykonanie opravy aj s použitím iných než pôvodných materiálov, náhradných dielcov, súčastí alebo technológií ak nedôjde k zmene technických parametrov alebo zvýšeniu výkonnosti majetku a ani k zmene účelu použitia; udržiavaním sa rozumie spomaľovanie fyzického opotrebenia, predchádzanie jeho následkom a odstraňovanie drobnejších závad,
g) úroky z úverov, ak do času uvedenia tohto majetku do používania účtovná jednotka nerozhodne, že budú tvoriť súčasť obstarávacej ceny.

Výdavky na obstaranie M, účtujete ako 042 - zachytávajú sa tu jednotlivé súčasti IM do momentu jeho dokončenia a zaradenia do používania. Zaradenie IM do používania sa zaúčtuje ako prevod naakumulovanej ceny IM.
Do OC by Vám išli aj výdavky súvisiace s búraním starej budovy, ak by tam bola.

Majetok môžete ob starať dodavateľsky, ale aj vlastnou činnosťou.
Cena vlastnej práce podnikateľa nevstupuje do OC budovy. Po zaradení budovy do 4.0S, si vyberiete sposob odpisovania. Nemôžete si dať všetky výdavky, kt vám vzniknú do nákladov. Do nákladov sa Vám postupne dostávaju cez odpisy po dobu 20 rokov, pokiaľ nedojde k TZ, čím sa Vám doba odpisovania predlži.
Z hľadiska DPH: nárok na odpočítanie máte z Vašich FA, pokiaľ budete budovu používať na podnikanie a budete ju mať zaradenú v OM firmy, a hlavne bude Vám slúžiť na činnosti, ktoré nie sú oslobodené od DPH. (v prípade, že ano, mate nárok na pomerné odp ..........) Nárok na odpočítavanie DPH Vám vzniká dňom dodania tovaru alebo služby, a po splnení podmienok podla par.49 ZDPH.
Lenka1979
07.06.07,07:54
Betka, dobre že ste spomenuli tú vlastnú činnosť. Sme výrobcovia plastových okien, čiže si budeme sami robiť okná na tú halu. Ako ich zaúčtujem. Keby sme ich nerobili sami, tvorili by súčasť OC haly? vďaka.
betka
07.06.07,08:03
Budete postupovať takýmto sposobom, musí dojsť k aktivácii
1.Prijatá FA na tavebný materiál: 112,343/321
2. úhrada FA: 321/221
3.Spotreba materiálu pri stavbe budovy: 501/112
4.mzdy zamestnancom pracujúcim na stavbe: 521/331 (hrubé mzdy)
.................................................. .........524/336 (poistné)
5. úhrada miezd : 331/221
6. úhrada zák. soc. poit. : 336/221
7. Aktivácia nákladov vynaložených na stavbu: 042/624
8. prijatá Fa za služby so stavbou: 042,343/321
9. úhrada za služby: 321/221

10. Zaradenie do používania: 021/042
betka
07.06.07,08:08
Tie plastové okná budú tvoriť a budú súčasťou OC haly.
Lenka1979
07.06.07,08:34
Nejak nerozumiem tej aktivácii. Musíme prijímať materiál na sklad? Nemôžem ho nabaľovať na účet 042, aby tvoril súčasť OC haly? Prosím pomôž mi.
Danila
07.06.07,08:45
Nejak nerozumiem tej aktivácii. Musíme prijímať materiál na sklad? Nemôžem ho nabaľovať na účet 042, aby tvoril súčasť OC haly? Prosím pomôž mi.V prvom rade Ti veľmi seriózne poradím/mnohí sa za to na mňa hnevajú/, že v tomto prípade je nevyhnutné ovládať účtovníctvo najmä v časti obstaranie DHM vlastnou činnosťou. A teraz k aktivácii. Pri vlastnej činnosti všetky uskutočnené operácie účtuješ klasicky prostredníctvom nákladových účtov/ a ostatných /. Ich výšku /na základe vnútropodnikového účtovania/ aktivuješ prostredníctvom účtu tr. 6 na účet obstarania 04...
Lenka1979
07.06.07,08:57
Danila, ja sa preto na Teba nehnevám (ako ostatní), ja Ti za to práve naopak veľmi pekne ďakujem. Ja viem, že mám v tom rezervy, práve preto sa s mojimi otázkami obraciam tu na porade (ako to tu robí mnoho ďalších ľudí). Aktiváciu som nikdy nerobila, lebo som na to nemala dôvod, až teraz a priznám sa, veľmi jej ani nerozumiem. Ale aj keď som si ju študovala,priznám sa, veľmi som jej nerozumela, potrebovala som skôr výklad "po lopate" ako sa robí tu na porade - keďže sa tu stretávajú ľudia s ľuďmi. Ďakujem.
Danila
07.06.07,09:03
Danila, ja sa preto na Teba nehnevám (ako ostatní), ja Ti za to práve naopak veľmi pekne ďakujem. Ja viem, že mám v tom rezervy, práve preto sa s mojimi otázkami obraciam tu na porade (ako to tu robí mnoho ďalších ľudí). Aktiváciu som nikdy nerobila, lebo som na to nemala dôvod, až teraz a priznám sa, veľmi jej ani nerozumiem. Ale aj keď som si ju študovala,priznám sa, veľmi som jej nerozumela, potrebovala som skôr výklad "po lopate" ako sa robí tu na porade - keďže sa tu stretávajú ľudia s ľuďmi. Ďakujem.Toto Ti tiež pomôže
http://www.tahaky-referaty.sk/Dlhodoby-majetok/18898/
Lenka1979
07.06.07,09:28
Takže, Danila, vyveď ma z omylu ak sa mýlim. Prečítala som si ten link "referáty-ťaháky".
Ak si vyrobíme sami okná na tú výrobnú halu, a náklady nás budú stáť 500.000 Sk (všetky okná), dodávateľské faktúry za materiál sa budú účtovať na 501/321, ale aktivácia-účtovanie náhrady nákladov 500.000,-- Sk sa zaúčtuje 042/624? Prosím Ťa pomôž mi. Vysvetli mi to "po lopate", ďakujem!!!
betka
07.06.07,09:52
Aktivovaním sa rozumie vytvorenie výkonov vlastnou innosťou, teda vo vlastnej réžii, ktoré sa stávajú súčasťou majetku podniku.

Náklady, kt. vznikajú pri vytvátaní IM sa priebežne účtujú do nákladov podľa jednotlivých drruhou. K účtovaniu obstarania M dochádza až pri aktivácii nákladov vynaložených na jeho obstaranie, kt. sa musí vykonať najneskôr ku dňu zostavenia účtovnej zavierky.
Aktivácia spočíva v zaúčtovaní sumy rovnej výške nákladov, vynaložených na obstaranie 042/624.
V prípade,, že sa majetok obstaráva čiastočne aj dodav. spôsobom, účtovanie napr. projektu IM, služieb je obdobné ako pri obstaraní M kúpou.(042/321)

Ak ste počas roku mzdy, spotrebu materiálou účtovali do nákladou, je ich potrebné od tiaľ dostať von, prostredníctvom aktivácie (súčet týchto nákladov dostanem na účet 042/624), akokeby ste to preúčtovali do výnosov....čo bol na jednej strane náklad, prostredníctvom aktivácie sa Vám premietne akokeby do výnosov..
Náklady na zhotovenie okien nemôžu byť Vašim nákladom v jednom roku, ale postupne sa dostanú do nákladov vo forme odpisov za 20 rokov.
Lenka1979
07.06.07,10:30
Rozumiem Betka, ibaže vlastnou činnosťou si vyrobíme iba okná. Ostatný materiál, dopravu, služby, notárske poplatky, projektová dokumentácia je všetko dodávateľským spôsobom. Je v tom určite rozdiel, nie? Prosím o odpoveď. Veľmi Vám ďakujem.
blondy
07.06.07,10:39
pokyn MF SR číslo 3400/1998-62, ktorý je vo FS 3/98 hľadáte viacerí, je v tejto porade
http://www.porada.sk/t53621-stavba.html#post472805
betka
07.06.07,10:40
Lenka, už som o tom napísala, samozrejme, že je rozdiel. Ak si pozorne ešte raz prečítaš príspevky, tak som o tom písala .....ak ešte niečomu nerozumieš, daj si vyhľadať vo vyhľadávači: obstaranie nehnuteľnosti a vycucne Ti tam toho, že aš....
Projekt 042/321
dodavateľské služby, materiál na stechu haly, .... všetko, čo je externe obstarané ide na 042...
Danila
07.06.07,10:42
pokyn MF SR číslo 3400/1998-62, ktorý je vo FS 3/98 hľadáte viacerí, je v tejto porade
http://www.porada.sk/t53621-stavba.html#post472805Tento pokyn som doporučila v inej téme a v inej súvislosti.
Lenka1979
07.06.07,10:47
Ďakujem Betka, ste veľmi zlatá.
Danila
07.06.07,10:47
Lenka, už som o tom napísala, samozrejme, že je rozdiel. Ak si pozorne ešte raz prečítaš príspevky, tak som o tom písala .....ak ešte niečomu nerozumieš, daj si vyhľadať vo vyhľadávači: obstaranie nehnuteľnosti a vycucne Ti tam toho, že aš....
Projekt 042/321
dodavateľské služby, materiál na stechu haly, .... všetko, čo je externe obstarané ide na 042...Lenka tak ako píše betka, toto sú dodávateľské práce. A ty si na výrobu okien urobíš vnútropodnikové účtovníctvo, a pokým ich vyrobíš budeš účtovať na nákladové položky. Po ukončení výroby okien to pekne zrátaš a do obstarania zaradíš ako aktiváciu vlastnej činnosti 042/624. Ak to chceš polopate, tak všetko, čo si dávala pri výrobe na 5 tr. tam byť nemôže, pretože budovu budeš odpisovať. Tým, že to dáš aktiváciou na tr.6 znamená, že náklady v tr. 5 si anulovala. A zabezpečila daňovo správny spôsob uplatnenia výdavkov tým, že budeš budovu odpisovať. Ja viem, toto nie je celkom ľahká partia z účtovníctva.
Lenka1979
07.06.07,11:16
Nie, to nie je. Aspoň nie pre mňa, lebo ja som to nikdy nerobila vieš? Síce som nerobila viac vecí, ale akosi som ich s pomocou vyhľadávača porady zvládla. No aktivácii absolútne nechápem, ale vďaka Vám som v tom už trošku doma. ďakujem vám, je super že ste. Môžem sa ešte niekedy ozvať?