Ejuska2586
07.06.07,10:05
Ahojte poraďáci.
Brat je už 4 roky živnostník. Ako živnostník si neplatil odvody do zdravotnej poisťovne a nerobil ani RZZP. Minulý rok mu ho účtovníčka spravila, ale kedže tam údaje nemali, zistili že nie je evidovaný ako SZČO. Teraz si zmyslel, že mu mám RZZP spraviť, kedže mu už robím účtovníctvo. Čo s tým mám spraviť? Uvažovala som o tom, že najskôr skočím do ZP a zaregistrujem ho. Zároveň by som si zistila, aké asi odvody mal platiť. A potom podám RZZP za rok 2006. Môžem uplatniť takýto postup

POMÓÓÓC...
rastom
07.06.07,08:26
Osobná rada - aj skúsenosť
Najhoršie čo môžeš urobiť, je robiť účtovníctvo vlastnej rodine.
Prikladám jeden citát z perličiek z porady, neviem presne kde to už bolo...
"Teta, odkedy mi robíš účtovníctvo, tak ŤA nemám rád....."
:)
vikinka
07.06.07,08:34
Ejuska,doporučujem zájsť na pobočku zdr.poist., a urobiť presne tak ako píšeš,prihlásiť a zistiť aj ako to je s minuloročným RZZP.
Ejuska2586
07.06.07,08:35
No, to si mi moc neporadil :confused:
Ejuska2586
07.06.07,08:37
Ejuska,doporučujem zájsť na pobočku zdr.poist., a urobiť presne tak ako píšeš,prihlásiť a zistiť aj ako to je s minuloročným RZZP.

Ďakujem, skusim to - uvidime, čo to dá...
abel
07.06.07,08:43
najskôr skočím do ZP a zaregistrujem ho. Zároveň by som si zistila, aké asi odvody mal platiť. A potom podám RZZP za rok 2006. Môžem uplatniť takýto postup

POMÓÓÓC...
To je asi jediný spôsob, ktorý môžeš urobiť. Zaregistrovať ako SZČO. Tie staré nedoplatky sa mali zohľadniť v RZZP za rok 2005 - tam bola vtedy na to aj špeciálna kolónka. Ak to tam nebolo, zrejme by sa malo urobiť opravné RZZP za rok 2005. Za rok 2006 dáš len údaje z roku 2006 a tu sa objaví len nedoplatok z roku 2006. Staré nedoplatky sem už nedávaj - vlastne ani nemáš kam.
rastom
07.06.07,08:43
A ak nie je ani v soc. poist, tak zájdi aj tam.
A daj vedieť akosi dopadla.
Zoltán Kovács
07.06.07,08:54
Myslím si, že to nebude mať veselý koniec.
Nesplnenie registračnej povinnosti na szčo - 1x pokuta
Neplatenie odvodov - sakčné úroky
Nepodanie RZZP - 2.pokuta

Veru najlepšie bude tam zajsť a vyzistiť stav veci, a potom skúsiť riešiť aspoň odpustenie sančných úrokov, resp. úrokov z omeškania.
abel
07.06.07,10:11
Ja som najprv myslela, že za minulý rok RZZP podal a teraz by teda robila dodatočné, ale teraz neviem, či bolo alebo nebolo za rok 2005 podané. Ak nebolo, tak teraz by si urobila za rok 2005 riadne, ak bolo, tak urobíš za rok 2005 dodatočné.

??? a nerobil ani RZZP. Minulý rok mu ho účtovníčka spravila, ale kedže tam údaje nemali, zistili že nie je evidovaný ako SZČO. ???
betka
11.07.07,16:16
Teraz som akurát (10.7.) počula v správach o pokutách za nepodanie RZZP. Ak sa nepodalo RZZP, treba podať dodatočné RZZP, pretože v zákone je medzera, kt. neurčuje žiadne pokuty, sankcie....ak sa podá RZZP dodatočné (22/19)
táto legislatívna zmena sa najskôr odstáni a bude v účinnosti až od 1.9.07.

§ 26
Pokuty

(1) Úrad13) môže uložiť pokutu
a) do výšky 5 000 Sk poistencovi za nesplnenie povinností ustanovených v § 22 ods. 2 písm. a) až c) a e) alebo za porušenie ustanovenia § 6 ods. 5,
b) do výšky 10 000 Sk tomu, kto nesplnil oznamovacie povinnosti ustanovené v § 23 a kto nesplnil povinnosti podľa § 6 ods. 1,
c) do výšky 100 000 Sk platiteľovi poistného za nesplnenie povinností ustanovených v § 24 písm. a) až i).
(2) Úrad môže uložiť pokutu za každé nesplnenie povinnosti alebo porušenie ustanovenia podľa odseku 1; pri ukladaní pokuty prihliada na závažnosť, čas trvania a dôsledky porušenia povinnosti.
(3) Pri opakovanom porušení tej istej povinnosti úrad uloží pokutu vo výške dvojnásobku pokuty uloženej podľa odseku 1, ak k porušeniu povinnosti došlo do dvoch rokov od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení pokuty.
(4) Pokuty sú splatné do 30 dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia úradu o uložení pokuty.
(5) Pokutu možno uložiť do jedného roka odo dňa zistenia porušenia povinnosti, najneskôr však do troch rokov odo dňa porušenia povinnosti úradom.
(6) Na konanie o pokutách sa vzťahujú všeobecné predpisy o správnom konaní.56)
(7) Výnosy z pokút sú príjmom štátneho rozpočtu.
(8) Ukladanie pokút zdravotným poisťovniam upravuje osobitný predpis.57)
rastom
12.07.07,05:19
To sme počuli všetci.
A??? :)
calawen
12.07.07,05:45
pre RASTOM: hľadaj v "perličky účtovnej kancelárie" , tam to nájdeš...
betka
12.07.07,16:50
To sme počuli všetci.
A??? :)

Vidíš, ale ja nie, ja som v tejto oblasti blbec, a poriadny,....nuž, čo už...
Melnick
13.07.07,10:17