smartim
07.06.07,12:07
Dobry den, potreboval by som poradit. Som zivnostnik a chcel by som predavat darcekove predmety. Boli za mnou studenti - sperkari z vytvarnickej skoly, ktori mi ponukali na predaj svoje vyrobky. Problem je, ze neviem ako by som zauctoval obstaranie tohto tovaru, kedze oni nepodnikaju a ja nemam v predmete podnikania vyrobu takychto predmetov. dakujem
betka
07.06.07,11:20
Ak ponúkajú na predaj výrobky, zrejme urobia aj doklad, aby ste si ho mohli zaúčtovať do účtovníctva. V predmete svojej činnosti máte zrejme maloobchod...., čím by tieto ich výrobky boli pre Vás tovarom, kt. slúžia za účelom ďalšieho predaja.
Študenti budú mať "príležitostný príjem" podľa par. 8, môžu Vám vystaviť kúpno-predajnú zmluvu na tieto výrobky.
Ak Vám budú čato predávať tieto predmety, už nejde o príležitosť, a mali by si zriadiť živnosť...

Upozorním, že u Vás nejde o výrobu, vy ich nevyrábate, vy ich kupujete od študentov ako tovar a budete ich predávať ako tovar.
Monika Kováčová
07.06.07,11:38
Prípadne je možné týchto študentov zamestnať na Dohodu, predmetom ktorej by bolo napr. vyhotovenie 200 ks darčekových predmetov a vtedy by už išlo o výrobnú činnosť, materiál na vyhotovenie týchto výrobkov by bol vaším nákladom.
betka
07.06.07,11:42
Súhlasím, ale nie až tak celkom. Smartim píše, že nemá v premete činnosti výrobu ...