hornakova
04.02.05,22:32
Prosím poraďte, v roku 1997 sme kúpili pozemok na ktorom sme postavili garáž skolaudovanú v roku 2002, tento týždeň sme ju predali. Budeme platiť daň z príjmu? Ak áno, môžeme odčítať cenu pozemku z kúpnej zmluvy? Ďakujem.
Nike
05.02.05,00:19
Tento príjem je od dane oslobodený § 9/1 b) "...po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku...", teda za predpokadu, že ste nemali v ochodnom majetku garáž resp. pozemok.
hornakova
05.02.05,11:56
Ďakujem za odpoveď, ale problém vidím v tej garáži, ktorá bola bola kolaudovaná neskôr. Je to vyriešené tým, že sme kúpili pozemok a garáž postavili?
Nike
05.02.05,16:59
No teraz si ma trochu dostala, lebo nie som si istá či kolaudácia je ten moment nadobudnutia. No a asi aj ano. V pondelok pozriem nejakú literatúru.

Ale ak by garáž nebola oslobodená tak len garáž, ale pozemok je OK veď na LV je to rozdelene ako pozemok a zastavaná plocha.

Zistím viac.
hornakova
06.02.05,19:28
Ďakujem za ochotu, ale nie je mi jasné, ako oddelím, koľko stála garáž a koľko pozemok z celej kúpnej sumy, keď nebol vyhotovený ani znalecký posudok, z dôvodu zrušenia dane z prevodu. V kúpnej zmluve je predsa celková dohodnutá cena. Toto je povedzme iba garáž, ale keby tak bol celý dom? Tam už ide o milióny. Ďakujem a teším sa na odpoveď.
hornakova
16.02.05,19:02
Prosim NIKE, aby sa mi ozvala, či už niečo zistila ohľadne môjho problému s garážou. Ďakujem.
Nike
16.02.05,19:26
Prepáč nestíham musím sa venovať audítorom, ale nezabudla som.
draik
16.02.05,20:28
Zrejme bude treba znalecky posudok na garaz. Podla §5 ods.1 pism. b) je vydavkom "cena veci zistená v čase jej nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a) - teda o kupnu cenu preukazatelne zaplatenu za vec (garaz).
Nike
18.02.05,19:47
Pokúšala som sa zistiť viac, ale márne, nemám serióznu odpoveď podloženú §. Sorry. Ale neverím, že na Porade nie je nikto, čo by s tým nemal skúsenosť.