Germany
07.06.07,13:02
Dobrý deň, hľadala som na porade niečo k problematike eBay - predaju, resp.pay pal, ale nenašla som nič, čo by mi pomohlo, tak pridávam novú tému.
Firma - platca DPH na Slovensku začala predávať tovar prostredníctvom eBay. Funguje to tak, že zákazník - konečný spotrebiteľ (zatiaľ máme odberateľov z Veľkej Vritánie a sem-tam aj USA) si vyberie nejký tovar a uhradí pri objednávke požadovanú cenu (bankovým prevodom, kreidtnou kartou). Táto suma príde firme najprv na "virtuálny" účet tzv.pay pal (tak som to pochopila), následne sa z tohto systému pošlú peniaze na účet firmy vedený v českej republike (na Slovensku sa takýto účet, ktorý by spolupracoval so systémom pay pal zatiaľ vraj nedá vytvoriť) a tieto peniaze sú potom prevádzané na Slovenský účet firmy. Kým sú peniaze ešte na "virtuálnom" účte, tak pay pal zrazí z každej prijatej platby nejakú províziu (to je za to, že predávame prostredníctvom systému Ebay).
Zaujímalo by ma, či už niekto z Vás má skúsenosti s niečím takým a ako to účtuje, pretože som nenašla žiadne usmernenie, ako by sa to malo správne účtovať.

Hlavne by som potrebovala poradiť: pri zakúpení tovaru, keď konečný spotrebiteľ uhradí objednávku, je mu vystavené elektrinicky faktúra (vo Veľkej Británii napr. v GBP), firma faktúru väčšinou vystaví na druhý deň, ako je platba od zákazníka pripísaná na virtuálny účet. To znamená, že ak je platba pripísaná napr.15.5.2007, faktúra je vystavená 16.5.2007, dátum dodania je 15.5.2007 (kedy bola realizovaná platba), na faktúre je uvedená cena v GBP - rozpísaná so Slovenskou DPH (zásielkový predaj, firma zatiaľ neprekročila limit ani v jednom štáte) a takisto sú tieto sumy rozpísané aj v Sk. Kurz použijem zo dňa dodania resp. daňovej povinnosti. Robíme to dobre? Uvádzame dobrý dátum daňovej povinnosti? (dátum prijatia platby na virtuálny účet).

Snažila som sa túto problematiku vysvetliť čo najlepšie, ale možno z toho vyšla nakoniec španielska dedina, tak sa ospravedlňujem.
Ďakujem za pomoc:)
Germany
08.06.07,15:57
Nikto nevie poradiť??
Vlastana
24.01.08,23:20
Zdravim vas
potesil si ma touto atazkou, lebo takyto problem mam aj ja. A je mi luto, ze sa nikto nenasiel, kto by poradil.
samod
31.12.09,09:46
Čo sa týka DPH a predaja cez platobný systém paypal postupuje sa rovnako ako pri predaji cez bežný bankový účet . Zákon o DPH nerieši problematiku daňovej povinnosti v nadväznosti na spôsob platby viď § 19 ZDPH.

Čo sa týka účtovania ja by som to riešil cez účet cez účet 221 . Inými slovami vytoril by som analytiku napr. 221.002 - paypal. Postupoval by som ako by bol paypal banka a ja by som mal účet v zahraničnej banke na ktoré mi prichádzajú peniaze.