Andrea30
07.06.07,13:41
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu. Máme vo firme staršie osobné, ojazdené vozidlo a sme platcovia DPH. Ideme ho predať platcovi DPH na Slovensko. Je automobil oslobodený od dane podľa § 42 a môžem ho predať bez DPH?
Ďakujem za rýchlu odpoveď
Zoltán Kovács
07.06.07,11:45
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu. Máme vo firme staršie osobné, ojazdené vozidlo a sme platcovia DPH. Ideme ho predať platcovi DPH na Slovensko. Je automobil oslobodený od dane podľa § 42 a môžem ho predať bez DPH?
Ďakujem za rýchlu odpoveď

Áno predaj os.mot.vozidla je oslobodené od dph. VeĎ ani pri kúpe si nemala nárok na uplatnenie dph. Sú samozrejme aj výnimky: autopožičovne, predajcovia áut.

Link:
http://www.porada.sk/t52995-dph-pri-odpredaji-osobneho-motoroveho-vozidla.html?highlight=predaj+osobn%E9ho
http://www.porada.sk/t39076-zasa-predaj-osobneho-mv.html?highlight=predaj+osobn%E9ho
betka
07.06.07,11:57
Áno predaj os.mot.vozidla je oslobodené od dph. VeĎ ani pri kúpe si nemala nárok na uplatnenie dph. Sú samozrejme aj výnimky: autopožičovne, predajcovia áut.

Link:
http://www.porada.sk/t52995-dph-pri-odpredaji-osobneho-motoroveho-vozidla.html?highlight=predaj+osobn%E9ho
http://www.porada.sk/t39076-zasa-predaj-osobneho-mv.html?highlight=predaj+osobn%E9ho

Teraz som na vážkach.
Oslobodené??
Alebo nie je predmetom DPH.
Tweety
07.06.07,11:59
Teraz som na vážkach.
Oslobodené??
Alebo nie je predmetom DPH. Podľa § 42 je to oslobodenie od dane.
ALBO
07.06.07,12:02
Teraz som na vážkach.
Oslobodené??
Alebo nie je predmetom DPH.
oslobodené, ale do DP sa neuvádza (len do výkazu podľa § 70 ho uveďte), a ani vám to neovplyvní K (lebo to berte ako príležitostný predaj §50/2/b . Ak vás tototo trápilo s tým oslobodením.
betka
07.06.07,12:07
Ale zamyslela som sa nad pojmami, a vôbec som si neuvedomila par. 42.
rommy
07.06.07,15:33
A ako by to bolo pri predaji užítkového vozidla, pri nákupe ktorého nebola daň uplatnená a používal sa na zdaň. plnenia, zaplatila sa daň z MV a uplatňoval sa odpočet DPH z nákupu PHM?
Andrea30
07.06.07,15:34
Ďakujem za prispevky, chcela som sa uistiť, robím to prvý krát :) /predaj auta/.
cloe
07.06.07,15:49
A ako by to bolo pri predaji užítkového vozidla, pri nákupe ktorého nebola daň uplatnená a používal sa na zdaň. plnenia, zaplatila sa daň z MV a uplatňoval sa odpočet DPH z nákupu PHM?
Taktiež bude fakturovať bez DPH. To, že si uplatňoval odpočet DPH z nákupu PHM nemá na to vplyv.
betka
07.06.07,17:36
A ako by to bolo pri predaji užítkového vozidla, pri nákupe ktorého nebola daň uplatnená a používal sa na zdaň. plnenia, zaplatila sa daň z MV a uplatňoval sa odpočet DPH z nákupu PHM?

Zákon o DPH par. 49
(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň (nie je napísane, že musí..)

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená zo služieb a z tovarov dodaných s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4 a ním uplatnená z tovaru, pri ktorom je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 7,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.

1. Ak ste si neodpočítali DPH pri nákupe užitkového vozidla DPH, to bola vaša vec, pretože ste si ho mohli odpočítaťa a neodpočítali ste si ho. Zákon mi hovorí môže odpočítať, nie musí....
2. resp. ste kúpili užítkové auto od neplátcu DPH, alebo občana.

Ak sa rozhodnete toto užitkové vozidlo predať, ide o dodanie tovaru, čím Vám ako plátcovi DPH vzniká daňová povinnosť, Fakturujete dodanie tovaru: ZD+DPH

Pohonné hmoty a odpočítanie DPH z nich je jedna vec, a predaj je druhá vec...



Taktiež bude fakturovať bez DPH. To, že si uplatňoval odpočet DPH z nákupu PHM nemá na to vplyv.

???????, m usí fakturovať aj DPH, pretože na toto nemá vplyv to, že si neuplatnil odpočítanie DPH.
Fakturovať bude ako dodanie tovaru, vzniká mu daňová povinnosť, t.j. ZD+DPH