K.A.T.K.A
07.06.07,13:42
Dobrý deň, prosím Vás, keď živnostník bol v r.2006 asi 2 týždne PN (nepamätám si presne kedy),
musí sa to uvádzať v ročnom zúčtovaní zdrav. poistenia?
platí z minima, t.j. v roku 2006 tých 966,-
základ dane 182.245,-
oprava: základ dane bol 170.653
(predtým som sumu odpísala z iného riadku)



neviem či to mám dobre, tú PN som tam neuvádzala
a vyšlo mi že má nedoplatok 331 Sk.
Môže to tak byť ?
veronikasad
07.06.07,11:47
Ano, ak si nesplnil oznamovaciu povinnosť po skončení PN, k RZZP prikladá aj potvrdenie zo soc. poisťovne o vyplatených dávkach. Dni PN sa uvádzajú aj v RZZP v odd.V a minimálny základ v odd. VI. sa prepočítava len na dni bez PN.

Veronika
K.A.T.K.A
07.06.07,12:00
no dobre, ale on keď bol PN, tak to hlásil len sociálnej poistovni.
nevedela som že to treba hlásiť aj zdravotnej poisťovni.
Zo sociálnej poistovne má len akési rozhodnutie , ale nepíše sa tam odkedy dokedy bol PN, píšu len, že SP priznáva za prvé 3 dni PN vo výške.... a za ďalšie dni ...
a PN si neprefotil, tú predsa odovzdal sociálnej poistovni
(síce píšu od kedy, ale nenašla som tam že dokedy...)


teraz neviem, či treba si niečo vyžiadať od sociálnej poistovne, alebo čo má urobiť...
bol by veľký problém keby sa to tam neuvádzalo?

aj tak mu stále vychádza platiť z minimálnej mzdy
Jana Motyčková
07.06.07,12:04
Sociálna poisťovna vraj vydáva nejaké potvrdenia k PN pre SZČO. Nech si skúsi vypýtať.

Ale ten nedoplatok mi vyšiel trochy vyšší (okolo 1000 Skl), ale závisí od toho, koľko z toho poistenia si uplatnil v nákladoch r.2006.
veronikasad
07.06.07,12:06
Ak nemáš prefotenú PN, vypýtaj si v SP na odd. kde nosíš PN-ky SZČO "Potvrdenie na účely vylúčenia povinnosti platiť poistné" /také mi vydali na našej pobočka/ a prilož ho k RZZP.

Oznamovacia povinnosť počas PN platí v ZP aj pre SZČO.
K.A.T.K.A
07.06.07,12:12
Sociálna poisťovna vraj vydáva nejaké potvrdenia k PN pre SZČO. Nech si skúsi vypýtať.

Ale ten nedoplatok mi vyšiel trochy vyšší (okolo 1000 Skl), ale závisí od toho, koľko z toho poistenia si uplatnil v nákladoch r.2006.


čo sa týka toho nedoplatku...
platil všetko tak ako bolo treba, vždy do 8. dňa v mesiaci za predchádzajúci mesiac

tak teraz neviem, či som neuviedla správne v januári 2006 (to bolo asi za december... ????
K.A.T.K.A
07.06.07,12:14
Ak nemáš prefotenú PN, vypýtaj si v SP na odd. kde nosíš PN-ky SZČO "Potvrdenie na účely vylúčenia povinnosti platiť poistné" /také mi vydali na našej pobočka/ a prilož ho k RZZP.

Oznamovacia povinnosť počas PN platí v ZP aj pre SZČO.


a čo keď im to neoznámil????
K.A.T.K.A
07.06.07,12:19
ešte jedna otázočka:

platil vždy 966,-, vždy do 8. dňa za predachádzajúci mesiac (tak ako sa platiť má)
to znamená za január 2006 vo februári 2006
za február v marci
...
za december to bolo v januári 2007


uviedla som v r. 26 a v takisto v r. 28 sumu 11.592,- -je to správne????
vikinka
07.06.07,12:25
Áno je to správne,uvádzaš zaplatené preddavky za rok 2006,aj keď 12/06 bol zaplatený v 01/07.
K.A.T.K.A
07.06.07,12:32
Sociálna poisťovna vraj vydáva nejaké potvrdenia k PN pre SZČO. Nech si skúsi vypýtať.

Ale ten nedoplatok mi vyšiel trochy vyšší (okolo 1000 Skl), ale závisí od toho, koľko z toho poistenia si uplatnil v nákladoch r.2006.


oprava: základ dane bol 170.653
(predtým som sumu odpísala z iného riadku)
takže asi preto to vyšlo vyše 1000


ešte čo sa týka toho oznámenia tej zdravotnej poistovni,
čo robiť keď to neoznámil ?
Je lepšie to už nechať tak? alebo oznámiť dodatočne?
karpis
07.06.07,12:47
Ja by som to oznámila dodatočne
Manual
07.06.07,13:03
no dobre, ale on keď bol PN, tak to hlásil len sociálnej poistovni.
nevedela som že to treba hlásiť aj zdravotnej poisťovni.
Zo sociálnej poistovne má len akési rozhodnutie , ale nepíše sa tam odkedy dokedy bol PN, píšu len, že SP priznáva za prvé 3 dni PN vo výške.... a za ďalšie dni ...
a PN si neprefotil, tú predsa odovzdal sociálnej poistovni
(síce píšu od kedy, ale nenašla som tam že dokedy...)


teraz neviem, či treba si niečo vyžiadať od sociálnej poistovne, alebo čo má urobiť...
bol by veľký problém keby sa to tam neuvádzalo?

aj tak mu stále vychádza platiť z minimálnej mzdy
Po ukončení PN musí ísť SZČO na SP a pýtať si Pozvrdenie o poberaní nemocenských dávok. Toto potvrdenie treba dať na ZP ako aj oznámiť začiatok a ukončenie PN aby ZP vedela za koľko dní SZČO nebola povinná platiť.
Jana Motyčková
07.06.07,13:57
ešte jedna otázočka:

platil vždy 966,-, vždy do 8. dňa za predachádzajúci mesiac (tak ako sa platiť má)
to znamená za január 2006 vo februári 2006
za február v marci
...
za december to bolo v januári 2007


uviedla som v r. 26 a v takisto v r. 28 sumu 11.592,- -je to správne????
V r.26 má mať 11592, ale v r.28 má mať 11x966 + prípadne platbu za 12/2005 zaplatenú v januári 2006 + prípadne nedoplatok RZZP, ak to mal zahrnuté v nákladoch. Predokladám, že vedie JÚ.
Jana Motyčková
07.06.07,14:00
Po ukončení PN musí ísť SZČO na SP a pýtať si Pozvrdenie o poberaní nemocenských dávok. Toto potvrdenie treba dať na ZP ako aj oznámiť začiatok a ukončenie PN aby ZP vedela za koľko dní SZČO nebola povinná platiť.
Hlavne to ZP potrebuje na to, aby si mohla vypýtať za tú dobu platbu od štátu. Takže aj v prípade, že tá PN-ka platby SZČO neovplyvní, ZP potrebuje aby jej SZČO tú PN nahlásila. Navyše SZČO má zo zákona túto oznamovaciu povinnosť.
K.A.T.K.A
08.06.07,04:21
Hlavne to ZP potrebuje na to, aby si mohla vypýtať za tú dobu platbu od štátu. Takže aj v prípade, že tá PN-ka platby SZČO neovplyvní, ZP potrebuje aby jej SZČO tú PN nahlásila. Navyše SZČO má zo zákona túto oznamovaciu povinnosť.


Ďakujem.
Len nerozmiem tomu, preto teda sociálna poisťovňa pri ukončení PN nedáva to potvrdenie automaticky. Mńa ani len nenapadlo žeby sa to malo hlásiť aj zdravotnej poistovni.
K.A.T.K.A
08.06.07,09:56
Potvrdenie od sociálnej poisťovne už máme, vyžiadali sme si, ale:
Prosím Vás, a kde sa píšu tie dni PN ???
JaroslavKadle
08.06.07,10:38
Nie som celkom istá, či oznamovanie PN do ZP je povinnosťou v zmysle zákona. Nám vo VšZP-pobočka Trenčín povedali, že im to netreba nahlasovať ani posielať potvrdenia, lebo aj tak sa to všetko vysporiadava v RZZP.
vikinka
08.06.07,10:43
Potvrdenie od sociálnej poisťovne už máme, vyžiadali sme si, ale:
Prosím Vás, a kde sa píšu tie dni PN ???
Din PN zapíšeš v V.odd.-počet dní a v VI.odd.
Germany
08.06.07,15:11
Možno sa pýtam blbosť, ale je teplo .... Ak SZČO nebol nemocensky poistený (nemal povinnosť) a bol chorý - má potvrdenie lekára, aký doklad má predložiť na ZP?? Mám aj taký prípad.:confused:
Germany
08.06.07,15:15
:o UUUppps, našla som odpoveď na svoju otázku: http://www.porada.sk/t51356-rzzp-tlacivo-typ-b-najcastejsie-otazky.html?styleidd=5&highlight=SZ%C8O+RZZP+PN
Hovorím... je teplo.... :cool:
K.A.T.K.A
11.06.07,05:34
Nie som celkom istá, či oznamovanie PN do ZP je povinnosťou v zmysle zákona. Nám vo VšZP-pobočka Trenčín povedali, že im to netreba nahlasovať ani posielať potvrdenia, lebo aj tak sa to všetko vysporiadava v RZZP.

Ked sme si boli pre to potvrdenie na sociálnej poisťovni, tak hovorili, že sa to dáva ročne k RZZP, že priebežne netreba
ináč, keď som to nahadzovala do toho tlačiva, tak to vôbec neovplyvnilo ten náš nedoplatok
myslela som si, že to zníži ten náš nedoplatok, ale stále to je 331 sk
(ono to ovplyvní asi len keď to viac ako z minimálnej mzdy....

ale ďakujem Vám všetkým za pomoc.
Jana Motyčková
11.06.07,09:22
Nie som celkom istá, či oznamovanie PN do ZP je povinnosťou v zmysle zákona. Nám vo VšZP-pobočka Trenčín povedali, že im to netreba nahlasovať ani posielať potvrdenia, lebo aj tak sa to všetko vysporiadava v RZZP.
Je to povinnosť podľa ZZP_§23_ods.1_pism.b).
Jana Motyčková
11.06.07,09:24
Ked sme si boli pre to potvrdenie na sociálnej poisťovni, tak hovorili, že sa to dáva ročne k RZZP, že priebežne netreba
ináč, keď som to nahadzovala do toho tlačiva, tak to vôbec neovplyvnilo ten náš nedoplatok
myslela som si, že to zníži ten náš nedoplatok, ale stále to je 331 sk
(ono to ovplyvní asi len keď to viac ako z minimálnej mzdy....

ale ďakujem Vám všetkým za pomoc.
Výsledok to ovplyvní iba pri nižších VZ. Ale bez ohľadu na výšku VZ, za tieto dni ZP dostane peniaze od štátu a preto to ZP potrebuje vedieť.
K.A.T.K.A
11.06.07,12:22
dobré vedieť, ešte raz ďakujem
Adula
11.06.07,14:21
To znamená, že keď je vymeriavací základ vyšší ako 82800, tak pn v v roku 2006 nijako neovplyvní nedoplatok,aby bol nižší? Diki. Aďula
Jozef Mihál
11.06.07,14:31
Bingo .
Adula
11.06.07,14:37
No Jožko, ale Ťa tu dakedy zabavujeme maličkosťami, však? Diki moc. Aďa