jaspis26
07.06.07,17:37
Som súkromná podnikateľka / SZČO / a som platcom DPH , vedieme jednoduché účtovníctvo.
Ako mám postupovať pri tovare, ktorý je nakúpený v Čr bez DPH.
Tento tovar je zdravotnícky a oni majú naň zníženú sadzbu DPH 5%.
Mala by som o takomto tovare viesť zvlášť evidenciu a je na to neaké originál tlačivo? A ako potom postupovať pri daňovom priznaní DPH kam tento tovar zaznačiť a ako ho tzv. samozdaniť. Je mi to úplne nejasné. Pretože ak si ho samozdaním a následne predám odvediem DPH 2x, určite sa mýlim preto ďakujem vopred za každú odpoveď.
Som platcom quartálnym.
ďakujem:eek: :eek: :eek:
cloe
07.06.07,16:09
Som súkromná podnikateľka / SZČO / a som platcom DPH , vedieme jednoduché účtovníctvo.
Ako mám postupovať pri tovare, ktorý je nakúpený v Čr bez DPH.
Tento tovar je zdravotnícky a oni majú naň zníženú sadzbu DPH 5%.
Mala by som o takomto tovare viesť zvlášť evidenciu a je na to neaké originál tlačivo? A ako potom postupovať pri daňovom priznaní DPH kam tento tovar zaznačiť a ako ho tzv. samozdaniť. Je mi to úplne nejasné. Pretože ak si ho samozdaním a následne predám odvediem DPH 2x, určite sa mýlim preto ďakujem vopred za každú odpoveď.
Som platcom quartálnym.
ďakujem:eek: :eek: :eek:
Jedná sa o nadobudnutie tovaru z iného členského štátu a vedieš osobitnú evidenciu, tak ako vedieš osobitne Prijaté plnenia tuzemské a taktiež aj Uskutočnené plnenia. V podstate evidencia ti musí presne kopírovať vystavené Daňové priznanie. Súčtové riadky z evidencie vypisuješ do daňového priznania DPH. Vysvetľujem ti to tak polopate, lebo mám dojem, že si účtovníctvo robíš sama a si asi začiatočník /a pravdepodobne nepoužívaš soft/.
Hodnotu tovaru v CZK /bez DPH/ prepočítaš platným kurzom NBS k dátumu daňovej povinnosti /deň vystavenia faktúry/. Tento základ, ktorý dostaneš v SKK prenásobíš u nás platnou sadzbou dane. Takže ak je u nás
na daný tovar 19% tak dáš túto sadzbu dane. To si musíš zistiť sama aký druh zdravotníckeho materiálu to je. Toto je "samozdanenie".
Na druhej strane, ak máš doklad so všetkými potrebnými náležitosťami, tak si túto daň aj odčítaš. Takže výsledný efekt z tejto transakcie bude "nula".
Do daňového priznania uvedieš nasledovné:
Do r. 04 - hodnotu tovaru /bez DPH/ prepočítanú na SKK
do r. 02 - vypočítanú DPH
do r. 16 - tú istú sumu z r. 02.
Takže, ak by si si to vyplnila iba s týmto jedným prípadom, videla by si, že výsledok na r. 29 by bol 0.:)
Tém na Dodanie tovaru z iného členského štátu je tu veľa, treba hľadať;)