Verikef
08.06.07,08:11
Prosím Vás o radu! Ak v roku 2005 bol nakúpený byt, a v roku 2007 ho chcem predať čiže vo vlastníctve som ho mala len 2 roky Ako sa vysporiada daň, keď som ho nemala 5 rokov a ani som tam nemala trvalý pobyt? Možem dať do výdavkov kúpnu cenu z roku 2005 + výdavky od r. 2005 na rekonštrukciu bytu????
betka
08.06.07,10:05
§ 8
Ostatné príjmy

(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,

(2) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.

(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b)cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,

d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,

f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.

1.Oslobodenie od dane by sa na Vás vzťahovalo, keby ste mali trvalý pobyt po dobu min. 2 rokov bezprostredne pred predajom. – túto podmienku nesplňate.
2. Oslobodenie by sa na Vás vzťahovalo, ak by ste boli vlastníko nehnuteľnosti po dobu min. 5 rrokov – tk isto sa to na Vás nevzťahuje.

Urobíte si danové priznanie za rok 2007, kde Váš príjem z predaja nehnuteľnosti zaradíte do príjmov podľa par.8/b.
Ako výdavok si môžete uplatniť preukázanú kúpnu cenu za nehnuteľnosť, výdavky, kt. Vám súviseli s vykonaným TZ, opravami, daň z nehnuteľnosti, kt. ste povinný platiť (ak ste tam namontovali napr. kuchynskú linku, (je to TZ), nejaké spotrebiče, opravili ste kúpeľňu, robili ste nejaké podlahy,....... bločkami, resp. FA preukážete uplatnenie výdavkou, kt.si započítate do DP).
Verikef
08.06.07,16:14
Ďakujem za odpoveď. Verikef:)
miskat
08.06.07,19:12
takze teoreticky, kebyze si kupim byt v roku 2005 a v roku 2007 ho predam za tu istu cenu (pricom som tam nemal trvaly pobyt), vydavok z roku 2005 si mozem odratat od sumy, ktoru som ziskal z predaja, cize rozdiel bude 0 a tym padom ani dan sa nebude platit?
svojar
09.06.07,04:25
takze teoreticky, kebyze si kupim byt v roku 2005 a v roku 2007 ho predam za tu istu cenu (pricom som tam nemal trvaly pobyt), vydavok z roku 2005 si mozem odratat od sumy, ktoru som ziskal z predaja, cize rozdiel bude 0 a tym padom ani dan sa nebude platit?
Áno, je to tak.
betka
09.06.07,09:45
Daňové priznanie však podávate, aj keď daň bude 0.
miskat
09.06.07,17:53
Dakujem, moc ste mi pomohli :)