via carpathia
08.06.07,10:16
Dobrý deň,
prosím poraďte mi s týmto problémom, účtujem v podvojnom účt. programe OBERON, vystavili sme zálohovú fa v EUR na službu 20.4. túto som prepočítala kurzom NBS a pri úhrade klasicky som zúčtovala kurzový rozdiel, k 31.5. som vystavila vyúčtovaciu fa na vyššiu sumu, pri zúčtovaní zálohy to program samozrejme zúčt. v sume s kurzom vystavenia zálohovej fa, ale potom mi vznikne rozdiel keď prepočítam celkovú sumu vyšlej vyúčtovacej fa kurzom k 31.5. a odráta mi zálohu v kurze 20.4. automaticky mi vznikne rozdiel, mám aj pri tomto zúčtovaní účtovať kurzový rozdiel?? keďže som už účtovala kurz. rozdiel pri úhrade zálohovej fa?
Neviem či je to dosť zrozumiteľné, budem vďačná za radu.:eek:
Tweety
08.06.07,08:23
Zálohovú fa do účtovníctva nedávame, účtujeme iba platbu, takže KR pri platbe a ZF nevznikne.
Orsz
08.06.07,08:24
Dobrý deň,
prosím poraďte mi s týmto problémom, účtujem v podvojnom účt. programe OBERON, vystavili sme zálohovú fa v EUR na službu 20.4. túto som prepočítala kurzom NBS a pri úhrade klasicky som zúčtovala kurzový rozdiel, k 31.5. som vystavila vyúčtovaciu fa na vyššiu sumu, pri zúčtovaní zálohy to program samozrejme zúčt. v sume s kurzom vystavenia zálohovej fa, ale potom mi vznikne rozdiel keď prepočítam celkovú sumu vyšlej vyúčtovacej fa kurzom k 31.5. a odráta mi zálohu v kurze 20.4. automaticky mi vznikne rozdiel, mám aj pri tomto zúčtovaní účtovať kurzový rozdiel?? keďže som už účtovala kurz. rozdiel pri úhrade zálohovej fa?
Neviem či je to dosť zrozumiteľné, budem vďačná za radu.:eek:

K zálohovej faktúre nevyčísluješ kurzový rozdiel, na tvrdo proste dáš kurz v deň úhrady, tak ti to bude visieť na 324. Až k vyúčtovacej faktúre bueš počítať kurzový rozdiel - tú berieš v deň vystavenia, a zúčtuješ kurzový rozdiel oproti úhrade zálohy: 324/311, 563/311 - alebo 311/663.
via carpathia
08.06.07,09:30
Ďakujem ,
je to pre mňa nový program a vôbec som si neuvedomila, že samozrejme nie je dôvod na kurzový rozdiel pri zálohovke, ale tento program si to robí sám nedovolí mi vôbec nahrať zálohovú fa, bez udania kurzu, a potom si automaticky pri úhrade zaúčtuje kurz. rozdiel oproti 324.
Toto ale bude skôr problém s programom.

Vďaka.:rolleyes:
Tweety
08.06.07,09:31
No, ak ju nahadzuješ v CM, samozrejme bez kurzu to nepôjde, podstatné ale je, aby sa tá vystavená ZF nedostala do účtovníctva.