vtomasova
08.06.07,09:39
dobry den, vie mi niekto poradit, aky profil si vybrat do plastovych okien. Je tolko ponuk na trhu a problem pre laika sa v tom zorientovat. Mam ponuky na profily Salamander, Aluplast, DECEUNINCK - 5 komorove,
Gealan 6 -komorove. Aky je v nich rozdiel, co sa tyka kvality? Dakujem za odpoved.
najag
08.06.07,12:13
Vysledny sucinitel prestupu tepla je vysledkom nielen sucinitela ramu, ale aj skiel.Takze to nie je iba o komorach profilu. Cim viac komor v profile, tym sa viac zmensuje vnutorna staticka vystuha. Cim je kvalitnejsie sklo a nizsi jeho sucinitel prestupu tepla, tym je nizsi vysledny sucinitel prestupu tepla. Ja by som ani nesiel tak cestou znacky profilu, ako predovsetkym solidnosti firmy, ktora vyrobi okna a aj ich namontuje. Ja by som napriklad volil profil Gealan - styri komory, ktory ma pevnu staticku vnutornu vystuz, ma dostatocne velku sirku stavebneho profilu oproti ostatnym, volil by som trojsklo , ktore funguje ako zrkadlo s sucinitelom prestupu tepla skla 0,7 a hlavne by som pozadoval pri montazi aplikaciu technologie Illbruck 3, ktora nie je iba o vypeneni priestoru medzi profilom a spaletom, ale o pouzivani specialnych folii, ktore su vodotesne a paropriepustne a vodotesne a paronepriepustne.A samozrejme, pozadoval by som teply ramik a minimalnu vzdialenost medzi distancnym ramikom a zasklievacou listou, ktora urcite nesme byt 2mm, ako byva a ktora sposobuje orosovanie skla. Treba oddelit technicke poziadavky od obchodno - reklamnych humbukov.A predovsetkym firmu, ktora bude este dlhodobo na trhu a nie Fera z Hornej Dolnej po ktoreho firme po roku uz ani pan Boh nevie. A zasadu, ze nie sme taki bohati, aby sme si dovolili kupovat lacne veci, pretoze kvalita naozaj nieco stoji.
Mária hrušková
08.06.07,12:22
asi po roku skúmania ponúk na trhu som sa rozhdla pre firmu Incon, nájdeš na nete...kvalitné okná,služby aj montáž
220870
09.06.07,18:47
Dakujem za pekný reklamný článok na BORDEL ZVANÝ GEALAN!!! Čo sa týka kvality profilov je medzi nimi minimálny rozdiel.Len pozor na výrobcov.Totižto len dve firmi legálne ponúkajú tzv priemyselný plast, ktorý sa vyrába z recyklovaného plastu ,samozrejme ,že zákazníka na tento rozdiel neupozornia a dobre viem že sú to výrobcovia respektýve predajcovia plastových profilov GEALAN a ALUPLAST .Aby som neurazil týchto výrobcov nejedná sa totižto o ich zlý úmysel ale o Slovenských a hlavne Polských klamárov.Keď som už do toho rypol skúsim to heslovite vysvetliť.Kedysi po revolúcii sa plastové okná vyrábali len na západe to isté platilo aj hlavných súčastiach týchto okien PLASTOVÝCH PROFILOV ,KOVANIA A SKLAa bolo to všetko vo výbornej kvalite .Vsúčasnosti sa takmer všetko vyrába licenčne aj v Polsku a samozrejme ,že lacnejšie a v horšej kvalite.Poliaci skúpli zo západu vyradené stroje ktoré majú už dávno po svojom zenite ako technickom tak aj v morálnomopotrebení strojov a začali na nich vyrábať svoje nepodarky ,ktoré sú aj pre profesionála na nerozoznanie od kvalitných.A s úspechom sa im darí predávať svoje nedokonalé výrobky aj na Slovensku slovenským firmám zaoberajúcimi sa výrobou plastových okien.V čom ja problém plastových profilov?SKK a EU normi udávajú že plastový profil musí mať vonkajšie steny hrubé min. 3,2 mm a toto je hlavný problém PL profilov Poliak vám zvysoka ser.. na nejakú hrúbku ,pre neho je dôležité že predal.Môže sa snažiť ako len chce na morálne a technicky zastaralých strojoch nedokáže vyrobiť kvalitu aj keby chcel.Pokiaľ je mne známe tak v PL. sa zatiaľ v licencii nevyrábajú profily THYSEN POLYMER ,DECEUNICK.( bez záruky )Predajca musí uviesť na faktúre alebo jej prílohe typ ( názov ) PROFILU,KOVANIA , a SKLA.Ak to tam nemáte zvýšte svoju pozornosť , alebo sa takejto firme radšej vyhnite.Č o sa týka kovania tak kvalita sa volá AUBI,MACO,WINK HAUS, a nie žiadne motoroto.SKLO problém sám osebe.V tomto najdôležitejšom segmente okien sa robia aj najväčšie podvody,a najtažšie sa aj dokazujú.Sklo sa štandardne používa v skladbe 4mm sklo-16mm vzduchová medzera vyplnená štandardne vzácnyn plynom ARGÓNOM ktorý má nízku tepelnú vodivosť a 4 mm hrubým sklom ktoré je potiahnuté tenkou kovovou fóliou ktorá má schopnosť odrážať unikajúce teplo do interiéru .SK normi udávajú že medzisklenný priestor musí byť vyplnený na 80% týmto plynom jeho povolený únik je 2% ročne.A toto je kardinálny problém garážových výrobcov skla do plastových okien.Ak môžem radiť tak kvalita sa volá NITRASKLO, TRENGLAV.Sú to jediné firmy ktoré vlastnia licenciu ( ak sa v poslednom čase nič nezmenilo) ,ktoré môžu svoje výrobky označovať notoricky známim tepelným prechodom 1,1 podľa novej EU normy 1,2.Ostatný dodávatelia by mali používať označenie 1,3 aj keď práve v tomto smere sa aj najviac klame konečný zákazník ,slovenské kontrolné úrady na to zvysoka se... Čo sa týka tzv trojskla má len 0,1 desatín nižší prechod tepla ako dvojsklo tj. 1,2 alias 1,1 .Či je to ekonomické alebo nie nech si každý uváži sám , ak vie že sa tým zníži životnosť okna o cca 30%.Na záver aj najkvalitnejšie okno od najlepších výrobcov ja nanič ak nieje perfektne prevedená montáž.Čo sa týka tých komprimačných pások sú fakt dobré len škoda že použitelné len pri perfektne rovných osteniach okien a také sa na Slovnsku takmer nevyskytujú.
edocupka
16.06.07,20:15
myslim ze vela veci ktore uvadzas v tvojom clanku su pravdivé , ale je este vela inych dovodov na kvalitny vyber , hlavne si vyberat vyrobcov a nie priekupnikov ,ktorych jedinym cielom je chytro zbohatnut a rychlo zmiznut najlepsie si dat poradit ludom -odbornikom ktori maju s s plastovymi oknami skusenosti . velky pozor treba davat na montaž okien ak je okno namontovane nejakymi suflikantmi ktorych tiez firmy pozbieraju na ulici ta sa potom nebudete cudovat na tvorenie tepelnych mostov a roseniu . kazdy monter plastovych okien by mal mat certifikat od vyrocu profilov a kovania , ak nema tak to potom ta montaz aj tak dopadne
najag
18.06.07,09:16
Dnes je potrebne si uvedomit, ze ide o globalizaciu vyroby vo svete vo vsetkom, takze sa nevzrusujme nad tym, ze Poliaci vyrabaju plastove profily a hlavne nie je mozne generalne zovseobecnovat. Tak, ako sa vyrabaju ine priemyselne vyrobky v rozvojovych krajinach a predavaju aj u nas a maju znackove oznacenie, tak je to so vsetkym. Jednoducho existuju poctivi vyrobcovia a nepoctivi vyrobcovia, poctivi predajci a nepoctivi predajci, tak ako su poctivi a slusni ludia a nepoctivi a neslusni ludia. Takze aj v Polsku sa vyrabaju kvalitne profily a aj ausus. A ziaden clovek nema doma vyskumny ustav, aby skumal parametre, ktore vyrobca deklaruje.Takze potom ostava iba preskumat informacne spravy vyskumnych ustavov k plastovym oknam a studovat nazory odbornikov, ktori tomu rozumeju. Takze ,ak sa bavime o slusnosti, tak aj o pravdivosti informacii. To ale potom znamena, ze trojsklo sa od dvojskla nelisi iba o 0,1 nizsi prechod tepla, ale lisi sa tym, ze v porovnani s dvojsklom ma trojsklo plnene argonom K=1,1W/m2.K, kdezto dvojsklo ma K=1,7 W/m2.K, trojsklo plnene xenonom ma K=0,67W/m2.K. Kto rozumie problematike, tak aj vie, ako je narocne dosiahnut, co len o 0,1 nizsi prestupovy cinitel tepla. A zalezi na metodike posudzovania, takze potom vysledne hodnoty su ine, ale vzdy v korelacii vzajomnej, pretoze je to kvalitativny rozdiel. Takze, ak mam potom byt kriticky aj k ostatnym informaciam uvedenym v prispevku cez prestupovy cinitel tepla u dvojskla a trojskla, tak su to iba vykriky do tmy. Samozrejme, ze aj u nas SOI zistila nedostatky u plastovych okien, ale treba byt konktretnym a hlavne, treba o problematike plastovych profilov, skiel, mechanizmov aj nieco vediet. Mam rad kritiku, ked je konstruktivna , odborna a je vidiet, ze ten, kto ju pise, vie o com pise. Ale tento pripad to urcite nie je. Pretoze je na urovni krcmovej debaty. A aj tam patri.
horvatm
22.06.07,13:20
Ake mate skusenosti s profilmi INTERNOVA od výrobcu NCHZ Nováky?
Mam znameho vyrobcu a montaznika, ale nie je najlacnejsi, presadzuje kvalitu. Neviem sa vyznat v tych nemeckych profiloch, ktory sa vyrovna 6 komorovemu profilu INTERNOVA 6000.
najag
24.06.07,08:09
Treba si uvedomit, ze plastove profily od znamych vyrobcov maju v podstate rovnake vlastnosti. Profily Internova maju stavebny profil 80mm, preto su v porovnani s ostatnymi profilami, ktore maju vacsinou stavebnu sirku 60mm, alebo 74 mm o nieco drahsie. Ak sa nieco vyraba v licencii, tak si dobry poskytovatel licencie dba aj na kvalitu vyroby, takze ta je v podstate na rovnakej urovni, najma, ak sa vyraba u nas, kde je tradicia pre podobne vyroby.Samozrejme, ako je podvodna vyroba napodobenim vyrobkov Adidas, Puma a pod.....taktiez je mozna napodobenina profilov, najma ak ide o odlahcene profily. Bezny zakaznik nema sancu poznat, o aky profil ide, preto v CR sa radi, aby pri vymene okien na panelaku sa dalo vyrobit o okno navyse a potom sa pri dodavke vyberie jedno okno, ktore sa rozreze, aby sa dalo posudit, ci ide o profil, ktory bol predmetom dodavky, pretoze su firmy, ktore dodaju potom nieco ineho. Najlepsie je objednat si okna u vyrobcu okien,jeho zmluvnych partnerov ,ktory dava zaruku, ze sa tiez stara o svoj goodwil, teda svoje dobre meno , pretoze chce podnikat na trhu este desiatky rokov a nestoji mu taky zisk, ktory zaroven potom deklasuje jeho meno. Otazka 6 komoroveho profilu je uz osemetna, je dobre si zvazit, ci jeho parametre su aj odpovedajuce cene, pretoze kazda komora navyse ide na ukor zmensenia vyztuhy, ak ide stale o rovnaku stavebnu sirku a teda aj statickych vlastnosti.Profil sa iba podiela na celkovej hodnote sucinitela prestupu tepla, takze 6 komorovy profil a skla s cinitelom 1,4 je potom nezmysel. Treba sa zamysliet nad realnymi usporami tepla plastovymi oknami a velkostou investicie a jej navratnostou, kde potom navratnost je v nedohladnu.Nezanedbatelna je aj otazka kvality montaze, ci sa iba pouzije pena na vypenenie, alebo aj technologia Illbruck napriklad. Treba si uvedomit, ze aj takemu vyrobcovi, ako je Internova/Intertec, Grainer/ sa podarilo vyrobit fopa v podobe vnutornych zaluzii ovladanymi magnetickym posuvom. Staci si potom pozriet termograficky snimok a hned je jasny nezmysel, pretoze sme vlastne investovali do okna, ktore neprinasa ziadne uspory pre tepelne mosty, ktore sposobuju zaluzie. Preto sa prestali vyrabat, ale hodne ludi, ktore si ich kupili za drahe peniaze,si myslia, ze maju na dome velky zlaty skvost.Niekedy staci sediacky rozum k tomu, aby sme pochopili, co je pre nas dobre.
AdrianaA
26.06.07,08:03
Ja osobne môžem odporučiť firmu Noves okná NR. Je to veľká firma. Poradili mi. Máme okná 4 rok, aj moja mama aj brat. Všetko od nich. Sú v poriadku. Nemali sme ani najmenšiu reklamáciu. Neviem odkiaľ si, ale pozri si stránku www.noves.sk. Majú zastúpenie po celom Slovensku. Najlepšie je , keď ti poradí odborník. Ak si z NR, tak sídlia na Piaristickej 2 a číslo je 037/6575645.
A dosť často majú akcie a zľavy.
najag
26.06.07,12:46
Myslim, ze tu nejde o konkretnu firmu, ale o vytvorenie predstavy, ake by mali plastove okna splnovat kvalitativne poziadavky. Ak zoberiem napriklad jednu z poziadaviek a to je zaruka, tak ju firma Noves napriklad ponuka iba polovicnu, oproti inym firmam. 10 rocnu zaruku poskytuje naozaj iba ten, kto je si isty kvalitou, pretoze zaruka nieco aj stoji. To je tiez jedno dolezite kriterium na vytvorenie predstavy, ake okna by som chcel. Vacsina firiem predovsetkym deklaruje znacku profilu, z ktoreho vyraba svoje vyrobky, ako prvu znamku kvality. To, ze Noves vyraba z profilov Aluplast je uvedene na spodnom konci prezentacie. Ze by to nieco znamenalo ? Samozrejme, spokojnost je dolezita, ale este dolezitejsie je to, ze mam doma to, co som si objednal,co som si zaplatit. V pozadovanej kvalite a v pozadovanych parametroch, ktore nie su ocividne, ale ktore rozhoduju tiez o cene. Kazdy rozozna Mercedes od Trabanta, ale v plastovych oknach uz to nie je take ocividne, co je Mercedes a co je Trabant medzi oknami, takze je mozne zaplatit za Merceds a mat doma Trabanta.
jess
26.06.07,13:04
Montovali mi okná včera - SALAMANDER. Rozprávala som sa so šéfom o Aluplaste a hovoril, že on robí viaceré profily, ale že najprv je SALAMANDER, potom dlho dlho nič a až potom je Aluplast. Salamander je krásne bielučký, všetko lícuje a je to radosť robiť, Aluplast....no comment...vraj . Na Salamnder nemá žiadne reklamácie, kdežto na Aluplast vraj hej. Podotýkam, že táto firma nemá žiadnu reklamu, nikde neinzeruje a zákazok má vyše hlavy...všetko je to o kvalite okien a o kvalitnej práci, ktorú fakt odviedli perfektnú.:)
najag
27.06.07,05:00
Salamander je kvalitny profil, ale nevidel som firmu, ktory by chvalila konkurenciu :-)))) pretoze kazda liska si chvali svoj chvost, tak o to je vsetko tazsie :-)))))Neostava potom nic ine, iba nastudovat starostlivo problematiku plastovych okien po stranke teoretickej a porovnavat s vysledkami testov a certifikacii :-)))) Ale to vsetko pre jednu montaz na byte ???? :-)))))
michelle84
27.06.07,05:46
Nám majú v blízkej dobe montovať plastové okná SALAMANDER. Tiež sme počuli pozitívne skúsenosti, tak verím, že nám budú dobre a dlho slúžiť.
jess
27.06.07,05:58
Ten pán, čo nám to montoval vravel, že on montuje aj Salamander , aj Aluplast, kto si čo objedná, ale že Salamander je Salamander.
O tom, že máš Salamander svedčia ochranné pásky s potlačou Salamander, takže vieš, čo ti dávajú. Sú veľmi pekné, ale priprav sa na strašný bordel. Síce tí moji montážnici si po sebe pekne poupratovali, ale prach mám všade aj keď som prikrývala.
michelle84
27.06.07,06:06
Na prach sme pripravení. Už sme prerábali byt a okná menili už viacerým aj v rodine, tak vieme, čo nás čaká. Ale okná vymeniť musíme, stále sa bojíme cez búrku, že nám okná vyfúkne vietor. Ide leto, tak môžeme celé leto upratovať a stierať zo všetkého prach :-) Tiež sme mali aspoň 20 ponúk na okná a také rozdielne boli ceny a služby. Ale radšej si priplatíme za kvalitu, ako za nejaký rok mať problémy. Dúfam, že nebudú ani teraz. Veľa záleží od montážnikov, ako kvalitne to spravia.
AdrianaA
28.06.07,13:14
Myslim, ze tu nejde o konkretnu firmu, ale o vytvorenie predstavy, ake by mali plastove okna splnovat kvalitativne poziadavky. Ak zoberiem napriklad jednu z poziadaviek a to je zaruka, tak ju firma Noves napriklad ponuka iba polovicnu, oproti inym firmam. 10 rocnu zaruku poskytuje naozaj iba ten, kto je si isty kvalitou, pretoze zaruka nieco aj stoji. To je tiez jedno dolezite kriterium na vytvorenie predstavy, ake okna by som chcel. Vacsina firiem predovsetkym deklaruje znacku profilu, z ktoreho vyraba svoje vyrobky, ako prvu znamku kvality. To, ze Noves vyraba z profilov Aluplast je uvedene na spodnom konci prezentacie. Ze by to nieco znamenalo ? Samozrejme, spokojnost je dolezita, ale este dolezitejsie je to, ze mam doma to, co som si objednal,co som si zaplatit. V pozadovanej kvalite a v pozadovanych parametroch, ktore nie su ocividne, ale ktore rozhoduju tiez o cene. Kazdy rozozna Mercedes od Trabanta, ale v plastovych oknach uz to nie je take ocividne, co je Mercedes a co je Trabant medzi oknami, takze je mozne zaplatit za Merceds a mat doma Trabanta.

Najag chcela som sa podeliť o skúsenosti a nie robiť niekomu reklamu.
Ty si to zrejme nepochopil.
Nerobila som prieskum trhu na záručné doby. Polovica z týchto firiem už nemusí o desať rokov ani existovať. Ďalej som neskúmala kde v prezentácii majú uvedené z akých profilov robia. Môžeš to mať hneď v nadpise a dostaneš nekvalitný tovar.
Referencie hovoria o mnohom.A veľa ľudí sa podľa toho aj rozhoduje.
Na Slovensku je našťastie dosť oknárenskych firiem, takže zadávateľ otázky sa môže slobodne rozhodnúť.
najag
29.06.07,07:01
AdrianaA, mna zaujima iba odborna podstata problemu a nie som rad, ak to niekto vnima osobne.Ale ak si uz zacala, tak mi napis, o aku skusenost si sa vlastne chcela podelit. Ja Tam vidim iba firmu Noves, ktora je velka,cela rodina mate okna od nich a nemali ste ziadnu reklamaciu.To je pozitivna Tvoja skusenost, beriem ju. A uvadzas cisla na nich. Vidis tam nieco viac o plastovych oknach? Ja nie. Takze zanechaj emocie, z mojej strany to voci Tebe nebolo nic osobneho v mojom prispevku, iba som konstatoval, ze by nemala byt rec o firme, ale o problematike plastovych okien.Ja beriem do uvahy aj osobnu skusenost, je dobra, ale nie odkazom na nejaku firmu, to vela nepomoze, pretoze uz tu ide o nejaky konkretny vyrobok, ktory firma montuje.
AdrianaA
29.06.07,08:42
[quote=najag;490153]AdrianaA, mna zaujima iba odborna podstata problemu a nie som rad, ak to niekto vnima osobne.Ale ak si uz zacala, tak mi napis, o aku skusenost si sa vlastne chcela podelit. Ja Tam vidim iba firmu Noves, ktora je velka,cela rodina mate okna od nich a nemali ste ziadnu reklamaciu.To je pozitivna Tvoja skusenost, beriem ju. A uvadzas cisla na nich. Vidis tam nieco viac o plastovych oknach? Ja nie. Takze zanechaj emocie, z mojej strany to voci Tebe nebolo nic osobneho v mojom prispevku, iba som konstatoval, ze by nemala byt rec o firme, ale o problematike plastovych okien.Ja beriem do uvahy aj osobnu skusenost, je dobra, ale nie odkazom na nejaku firmu, to vela nepomoze, pretoze uz tu ide o nejaky konkretny vyrobok, ktory firma montuje.[/quot


Samozrejme, že by mala byť reč o problematike okien. Ale s tým súvisia aj firmy, ktoré sa tým zaoberajú. Môžeš mať špičkový profil, kovanie a sklo neviemakých parametrov, ale keď je nekvalitná robota, tak ti to je všetko nanič. Keď niekto z takýchto vstupných materiálov niekde " na kolene " s nekvalitnými pracovníkmi vyrobí okno, tak výsledok môže byť taký, že zákazník si bez ohľadu na všetky "špičkové" parametre povie nikdy viac.
Takže je dobré si vybrať nielen kvalitný profil, sklo a kovanie, ale aj kvalitného spracovatela.
Origos
29.06.07,08:53
Čafte!
Ja som spokojný s firmou R-G PLAST, s.r.o.
Okná mi montovali vlani na jar, a zatiaľ som s nimi nemal žiadne problémy. Pracujú kvalitne a rýchlo. Majú certifikát kvality ISO 9001-2001.
najag
30.06.07,09:15
Ja som napisal tiez v prispevkoch, ze nezanedbatelna je aj kvalita montaze, s akymi kvalitnymi materialmi pri montazi pracuju, ci pouzivaju pri montazi aj technologiu Illbruck 3 a podobne. Vsetko ma svoju postupnost pri riesenie takeho problemu, ze najprv sa rohodneme pre dany typ plastoveho okna, ktore vyhovuje mojim poziadavkam, potom analyzujem kvalitu firiem, ktore okna montuju a vylucujerm tych, co maju nekvalitnu pracu, co nemaju dobru povest.Lenze dnes casto pre firmy s plastovymi oknami pracuju partie zivnostnikov, ktore s danou firmou nemaju casto nic spolocne, pretoze zabezpecuju zmluvne zakazky montaze , casto pre viac firiem. A medzi montaznymi partiami aj danej firmy su casto rozdiely v kvalite, jedny namontuju bez problemov, ina partia tej istej firmy nie, takze napriklad som si daval podmienku aj na montaz konkretnu partiu, o ktorej som mal velmi dobre referencie.Okna je prilis velka investicia na to, aby bol clovek opatrny, najma preto, ze niektore problemy mozu vzniknut ovela neskor, po rokoch.
AdrianaA
02.07.07,07:20
Súhlasím, čo sa týka montážných partii. My sme pri dokupovaní okien mali tiež požiadavku na montážníkov, ktorí sa nám osvedčili. Aj keď nás "dotyčná " firma informovala, že ich montážnici sú všetci vyskúšaní, pracujú výlučne pre nich a vraj majú v zmluvach sankcie ze nekvalitne vykonanú prácu. Takéto zmluvy s montážnikmi majú zrejme len tie väčšie firmy, lebo si nemôžu dovoliť, aby im montážnici len tak z jedného dňa na druhý odišli, lebo tieto firmy chŕlia okná vo veľkom . Aspoň čo som čítala, tak tri top firmy , ktoré vyrábajú okná majú "každá" obrat okolo pol miliardy. Samozrejme, že pri takom množstve sa vyrobia aj nepodarky. Je však rozdiel, keď firma s takýmto obratom má nepodarky nap. 3% ako keď má firma s 10miliónovým obratom 3% nepodarkov.
Ale dúfam, že zadávateľ otázky sa už rozhodol aj bez naších rečí :) a bude spokojný.:)
777
08.07.07,08:16
Dobrý deň, minulý rok v lete sme si z finančných dôvodov nechali vymeniť iba jedno plastové okno. Po dlhom vyberaní a rozhodovaní sme sa rozhodli pre Internovu 6000, keďže bývame v paneláku na severozápadnej strane, kde veľmi fúka a prší.Tento rok sme si chceli nechať spraviť ďalšie okno od toho istého výrobcu.No zistili sme, že okno, ktoré už máme namontované z minulého roka nie je v poriadku.Zistili sme,že rám okna máme v spodnej časti pri prepápžke medzi veľkým oknom a vetračkou z obidvoch strán prepážky prasknutý. Okno má 3 tesnenia a praskla nám vlastne tá lišta, ktorá je v ráme a na ktorú prilieha to tretie stredové tesnenie. Malé prasklinky nám potom idú cez odtokový kanálik až k vonkajšej strane rámu. Podotýkam, že s oknom narábame šetrne. Máme problémy aj so sieťkou, ktorá nám dobre neprilieha a rám krídla okna máme od sieťky oškretý. V poslednom čase nám okno pri manipulácii vŕzga.Inak sme s oknom spokojní, pretože dobre tesní.Nevieme sa rozhodnúť, či to máme tento rok risknúť a dať si znova toto isté okno, či to bola len náhoda,alebo či má ešte niekto takýto problém.Trápi nás hlavne prasknutý rám.
Prosím, ak mi vie niekto poradiť, ozvite sa. Dosť to súri.
Ak viete niekto o dobrom profile, ktorý už máte vyskúšaný, prosím dajte mi vedieť.Ďakujem.
najag
09.07.07,15:27
Pre 777: Kazda solidna firma by uz okno vymenila, pretoze urcite ide o vnutornu vadu profilu. Profily znamych znaciek su kvalitne, najma tie, ktore sa dovazaju z Nemecka. Takze je jedno, ci to bude Schuco, Gealan, Salamander......je potrebne volit ca najvacsiu stavebnu sirku profilu , to znamena profil 74, 80mm. Je potrebne uplatnit reklamaciu u firmy, v ramci ktorej bezi zaruka. Ja som volil firmu, ktora dava 10 rocnu zaruku. A ma samozrejme velku prevadzku s vyrobou. Pretoze vie, ze si to moze dovolit, je kvalitna. A dba o svoje meno, takze nejake okno jej putna, pretoze je pre nu meno drahsie, ako nejake nepodarene okno.
777
10.07.07,17:33
Nás profil má stavebnú šírku 80mm a má tiež 10 ročnú záruku.Včera sa nato bol pozrieť dodávateľ a povedal, že je to v poriadku, že to nie sú praskliny, ale výrezy od frézy. V tomto profile sa vraj tento stĺpik nedá inak osadiť, treba tam vraj vyfrézovať tieto otvory, to by som uznala, ale tieto oblúčiky od frézy ako nové určite nevyzerali takto, lebo som si ich predtým ani nevšimla a teraz sú otvorené a majú tam normálne štrbiny. Prasklinky, ktoré predtým vyzerali ako pavúčiky sa v priebehu ani nie týždňa zväčšili a vznikli tam aj malé dierky. Nato mi dodávateľ povedal, že to môže byť vplyvom počasia(slnko, vietor...). Dnes som obtelefonovala niektoré firmy, ktoré majú skúsenosti s Internovou a zistila som, že tento stĺpik, ktorý je medzi dvoma oknami, môže byť šróbovaný(ako mám zrejme aj ja) alebo zváraný. Veľmi ma to mrzí, lebo inak som s týmto profilom spokojná, konečne mi cez okno neprší a nefúka.Neviem sa rozhodnúť, aké druhé okno si mám teraz vybrať, či Internovu od toho istého alebo iného dodávateľa, alebo pre niečo úplne iné. Prosím, ak by mi vedel poradiť aj niekto iný, ktorý má skúsenosti so 6 komorovou Internovou napíšte mi. Dosť to súri. Ďakujem pekne
777
11.07.07,09:50
PRE SARAH: Prepáčte, ale pre krátku registráciu Vám nemôžem odoslať súkromnú správu, preto Vám píšem touto formou. Okno nám zhotovila firma Novaplast z Bratislavy. Zo správy som pochopila, že máte zrejme tiež Internovu 6000. Ak je to možné, chcela by som vedieť kde ste si ju objednávali a kto Vám ju zhotovil a ako dlho máte okná namontované. Prípadne, ak mi môžte napísať ako asi vyzerá na Vašom okne ten veľký stredový stĺpik medzi dvoma oknami, či má na koncoch tvar V alebo, či tam má rovnú čiaru vodorovnú s rámom tak ako máme my. V by malo znamenať, že je zváraný a rovné, že je zrejme šróbovaný(neviem, či existujú aj iné varianty). Ak je to možné, prosím skorú odpoveď, musím sa rozhodnúť ešte tento týždeň. Ďakujem
Sarah
11.07.07,12:50
Stredovy stlpik v rame ma tvar pismena V, je zvarany alebo lepeny nejakou tavnou hmotou. Ram na Internovach ma tiez vyryte naspodu NCHZ EN 12608 S II A a dalej je datum vyroby profilu. Takze im tiez zalezi na tom aby ich niekto nekopiroval. Skuste sa pozriet na ich stranku http://www.profily-internova.sk/text/konschar.htm
JankaII
12.07.07,14:31
Má niekto skúsenosti s plast. profilom Trocal. Tiež s firmou Innovia?
777
16.07.07,07:27
PRE SARAH: Ďakujeme veľmi pekne za záujem. Z tej firmy sme to zatiaľ neobjednali, lebo sa bojíme znovu dať to isté od nich. Ešte sme sa nerozhodli nijak. Sme z toho úplne zmätení, nevieme, či máme dať túto Internovu 6000 zváranú a od úplne niekoho iného, alebo úplne iný profil. Musíme sa však rýchlo rozhodnúť, pretože sú dlhé dodacie doby a sme zabrzdení s ďalšími prácami.
Anja111
09.08.07,18:05
Už aj my chceme mať konečne plastové okná... Tak som prečítala všetko, čo som našla.
Potrebovala by som však ešte nejaké tipy na spoľahlivé firmy, ktoré okná montujú. Mali by byť z Trnavského kraja, alebo z okolia. Prosím, poraďte mi. Môžete aj cez SS, aby sme nerobili niekomu reklamu.
220870
12.08.07,17:20
Nuž o tých sklách bohvičo nevieš.O normách najmä tých nových ,ktoré posudzujú výpočet súčiniteľa prchodu tepla cez sklá asi tiež nič. Trojsklo má pri použití rovnakého plynu IBA o 0,1 lepší sučinitel prechodu tepla oproti dvojsklu.Moc by som si rozmyslel trojsklo , pretože životnosť toho okna asi nabude vysoká.GEALAN predávaný na Slovensku z najväčšou pravdepodobnosťou vyrábajú súdruhovia Poliaci ,im vlastným chápaním kvality.Stačí sa pozrieť na oficiálne www stránky GEALANU riaditeľ polské meno námestník jak by dal.atd
220870
12.08.07,17:26
Treba dať písomnú reklamáciu ,ak ju zamietnu treba si žiadať písomné rozhodnutie.Podľa toho ako ste to popísali môže sa jednať o prasknutý profil.
Anja111
17.08.07,10:31
Už aj my chceme mať konečne plastové okná... Tak som prečítala všetko, čo som našla.
Potrebovala by som však ešte nejaké tipy na spoľahlivé firmy, ktoré okná montujú. Mali by byť z Trnavského kraja, alebo z okolia. Prosím, poraďte mi. Môžete aj cez SS, aby sme nerobili niekomu reklamu.
Okrem iného sme dostali ponuky na nemecký BRUGMANN a slovenský PROKAL... Keďže tomu nerozumiem, bola by som veľmi rada, keby zareagoval niekto, kto vie viac... Poraďte mi, prosím.
Anja111
20.08.07,09:52
Posúvam...
xywy
24.08.07,10:53
Dobry den, Jess ak mozes, posli mi meno firmy ... a pripadne aj dalsie skusenosti. Dakujem
xywy
24.08.07,10:56
Dobry den,

dostal som ponuku od firmy Aneko na plastove okna ... ak mate niekto skusenosti budem nesmierne vdacny. Som laik v tejto oblasti ... Docital som sa ze profil Salamander by mohol byt dobry, samozrejme, chce to dobrych technikov na osadenie .. odporucte ak mozete. Meni sa v BA .. ale moze byt aj PD, NR, ZM, LV a okolie ... dakujem
palcim
16.12.07,07:22
Asi je pravdou, že kvalita musí byť na prvom mieste. Mne pred 3 mesiacmi namontovali v paneláku plastové okna zn. Salamander a ako sa začalo vykurovacie obdobie, tak som zistil, že okná sa mi z vnútra orosujú. Zo spodu tak do výške cca 2 -4 cm a po bokoch do výšky cca 40-60 cm, na šírku cca 2-3 mm. Voda mi potom steká po parapete k omietke, tak že rohy omietok sú mokré. Skúšal som menej kúriť ale aj tak, že je v byte až horúco a nepomáha mi to. Často vetráme, ale v noci do rána je orosenie zase na sklách. Okná sú 5 komorové, na sklách bol nálepka 1,1. Keď som dodavateľovi vec oznamoval, povedal mi, že treba viac kúriť. No neviem plastové okná som dal montovať preto, aby som práve ušetril na kúrení. Poradte, kde je chyba, ďakujem Prievidza.
Mirica-LV
18.12.07,09:46
:confused::confused::confused: Má niekto skúsenosti s výmenou plastových okien v zime? Nie sú s tým problémy? Nám povedali, že do - 15 C to ide v pohode. Ale teda ja neviem ...
najag
18.12.07,09:59
Nie je ziaden problem,mimo zimy v byte. Sikovna partia vymeni v byte okna za 5 hodin komplet. Peny sa pouzivaju zimne, pre maltovinu nie je problem, nakoniec cez spalety aj tak je tepelny most :-))))) nic sa teda nedeje. A ked pouziju na namiesanie malty Fridex :-)))))
barney
08.01.08,07:13
mate niekto skusenosti s firmou kalypso, 5 komorovy profil VEKA kovanie WINKHAUS??

dakujem

:)
branislavp
19.09.08,23:07
Asi je pravdou, že kvalita musí byť na prvom mieste. Mne pred 3 mesiacmi namontovali v paneláku plastové okna zn. Salamander a ako sa začalo vykurovacie obdobie, tak som zistil, že okná sa mi z vnútra orosujú. Zo spodu tak do výške cca 2 -4 cm a po bokoch do výšky cca 40-60 cm, na šírku cca 2-3 mm. Voda mi potom steká po parapete k omietke, tak že rohy omietok sú mokré. Skúšal som menej kúriť ale aj tak, že je v byte až horúco a nepomáha mi to. Často vetráme, ale v noci do rána je orosenie zase na sklách. Okná sú 5 komorové, na sklách bol nálepka 1,1. Keď som dodavateľovi vec oznamoval, povedal mi, že treba viac kúriť. No neviem plastové okná som dal montovať preto, aby som práve ušetril na kúrení. Poradte, kde je chyba, ďakujem Prievidza.
Prosím napíš mi kto je tá firma v Prievidzi. Profil salamander je naozaj pekný biely. Ďakujem
branislavp
20.09.08,05:17
asi po roku skúmania ponúk na trhu som sa rozhdla pre firmu Incon, nájdeš na nete...kvalitné okná,služby aj montáž
Máš okná od INCONU? Si spokojná?
branislavp
20.09.08,13:52
Montovali mi okná včera - SALAMANDER. Rozprávala som sa so šéfom o Aluplaste a hovoril, že on robí viaceré profily, ale že najprv je SALAMANDER, potom dlho dlho nič a až potom je Aluplast. Salamander je krásne bielučký, všetko lícuje a je to radosť robiť, Aluplast....no comment...vraj . Na Salamnder nemá žiadne reklamácie, kdežto na Aluplast vraj hej. Podotýkam, že táto firma nemá žiadnu reklamu, nikde neinzeruje a zákazok má vyše hlavy...všetko je to o kvalite okien a o kvalitnej práci, ktorú fakt odviedli perfektnú.:)
Pošli súkromnú správu, daj vedieť prosím ako sa vola firma s profilom salamander. Videla som tie okná u sesternici, rámy sú jednoduché, hladké, farba je skutočne bielučka. Ď.
branislavp
20.09.08,21:32
Nám majú v blízkej dobe montovať plastové okná SALAMANDER. Tiež sme počuli pozitívne skúsenosti, tak verím, že nám budú dobre a dlho slúžiť.
Máte plastové okná salamander, ozvi sa, si spokojná s nimi. Neviem či sa ohlásiš. Ď.
branislavp
21.09.08,20:46
myslim ze vela veci ktore uvadzas v tvojom clanku su pravdivé , ale je este vela inych dovodov na kvalitny vyber , hlavne si vyberat vyrobcov a nie priekupnikov ,ktorych jedinym cielom je chytro zbohatnut a rychlo zmiznut najlepsie si dat poradit ludom -odbornikom ktori maju s s plastovymi oknami skusenosti . velky pozor treba davat na montaž okien ak je okno namontovane nejakymi suflikantmi ktorych tiez firmy pozbieraju na ulici ta sa potom nebudete cudovat na tvorenie tepelnych mostov a roseniu . kazdy monter plastovych okien by mal mat certifikat od vyrocu profilov a kovania , ak nema tak to potom ta montaz aj tak dopadne
POraď dobrú firmu. Ďakujem.
daria29
25.09.08,18:01
dobry vecer,poradimi niekto mozno tiez.pred rokom mi namontovala fi plastove okna,ked ich umyvam,ide ma porazit,cierna guma posta,handra je cela cierna,ide to na plast,ale davam pozor aby sa to nezažralo do biel plastu,dnes som sa pytala toho co mi to robil,on mi hovorý ze to este nepocul,je to na reklamaciu?okna su od fi Drutex z Ciech.dakujem
GABAZ
01.10.08,05:04
Má niekto skúsenosti s firmou K+K Variant z Bratislavy?. Dostali sme od nich celkom dobrú cenovú ponuku, tak by ma zaujímali prípadné skúsenosti iných. Ide síce len o jedno okno, ale radi by sme sa vyhli prípadným problémom.
ďakujem.
rovemi
04.10.08,14:13
Prosim o radu. Máme nasledovné ponuky a ja neviem, pre ktoré sa rozhodnúť. Takže: ALUPLAST ID5000, SALAMANDER Streamline, Aluplast s kovanim Winkhaus alebo DECEUNINCK INCONN:)
michelle84
06.10.08,12:16
Aluplast by som si v žiadnom prípade nevybrala. Na Salamander som ešte nepočula stažnosti, mám ho aj ja a som spokojná.
rovemi
06.10.08,18:57
Ďakujem Ti veľmi pekne,za radu
janomila
08.10.08,14:24
Milí poraďáci, potrebujem radu. Mama uzavrela na konci septembra zmluvu s jednou piešťanskou firmou na plastové okná. Dodacia lehota je v tejto firme 5-6 týždňov. Už je to 7. týždeň a nemáme ani okien ani peňazí. keď telefonujeme, stále sa vyhovárajú a mám ten dojem, že okná nie sú ešte ani vyrobené. Mama chce odstúpiť od zmluvy. Ako máme formulovať toto odstúpenie a čo sa dá použiť, okrem nedodržania termínu ako dôvod. Môže to byť trebárs nekorektné jednanie s klientom alebo niečo podobné? Neviem, ako to formulovať a aké terminus technicus mám použiť. Poraďte. Ď.
rovemi
15.10.08,08:22
Má niekto skúsenosti s firmou EURO-JORDÁN, 5-komorový profil DECEUNINCK ZENDOW. Ďakujem
branislavp
16.10.08,03:22
Má niekto skúsenosti s firmou EURO-JORDÁN, 5-komorový profil DECEUNINCK ZENDOW. Ďakujem
Nemám skúsenosti, iba viem, že takáto firma existuje a poznám ju iba z propagačných letákov.
rovemi
16.10.08,11:17
Poraďte mi niekto, súrne, kto má skúsenosti. Berieme na plastové okná úver od XY banky ako bytovka. Každí musíme mať na okná tú istú firmu, alebo je to jedno? Ďakujem
Miroslavz
26.10.08,19:02
Internova je dobrý výrobok mám ho na mojom dome a taktiež s tým profilom aj obchodujem. Ale treba dať pozor, možu byť kvalitné okná ako lusk, ale keď ich namontuje somrák, tak je po kvalite!!!
Miroslavz
26.10.08,19:05
Nie všetko zahranične je dobre. Ak sa vam pokazy drahe nemecke okno firma pride a bude okno iba opravovať kím neskončí záruka. U nás sa stane reklamácia raz za dlhý čas, ale keď sa okno pokazí, tak ho neopravujeme, ale donesieme druhé.
cocker.ba
08.11.08,18:13
Vyborny je vraj aj profil Schueco-vyraba aj plast aj hlinik a v hliniku je to dokonca spickovy profil.Niekde na azete som videl reklamu na firmu z Brna, tusim Sedma.sk.
korok
03.03.09,16:49
ri-oknask.sk

10 Bodov ako kúpiť kvalitné okno !

10 Bodov na ktoré by ste sa mali sústrediť pri kúpe nových plastových okien!

1/Obvodová stena profilu by nemala mať menej ako 3 mm.
2/Hrúbka oceľovej,pozinkovanej výstuhy krídiel a rámov by nemala byť menej ako 1,5 až 2 mm.
3/Izolačné dvojsklo štandartne s teplým nerezovým rámčekom(ohýbaný-uzavretý v celku)
4/Celoobvodové kovanie s maximálnym počtom uzáverov,nastaviteľné v troch osiach napr.(MACO MULTI-MATIC)
5/Nemala by chýbať ani poistka proti zlej manipulácii, ktorá slúži zároveň ako pomocný dvíhač krídla.
6/Bezpečnostné body (štandartne 2ks)pre bezpečnosť Vášho domova.
7/Vymeniteľné dorazové tesnenie na krídle a ráme.Možnosť výmeny pri opotrebovaní.
8/Celoobvodová,uzavretá výstuha v ráme,ktorá zvýši celkovú statiku okna.
9/Pozor na nákup okien bez DPH.Nákup bez DPH= nákupu bez záruky!!

NIKDY opakujem ešte raz NIKDY nekupujte plastové okná od firmy, ktorá Vám navrhne výhodnejšiu cenu pri dodávke "bez papiera".
Bez papiera - faktúry nemáte ani najmenšiu šancu reklamovať chybné plastové okná, a strácate nárok na záruku.

10/Technické vlastnosti produktu doložené certifikátmi a osvedčeniami.
Jednoznačne SALAMANDER
branislavp
04.03.09,11:10
ri-oknask.sk

10 Bodov ako kúpiť kvalitné okno !

10 Bodov na ktoré by ste sa mali sústrediť pri kúpe nových plastových okien!

1/Obvodová stena profilu by nemala mať menej ako 3 mm.
2/Hrúbka oceľovej,pozinkovanej výstuhy krídiel a rámov by nemala byť menej ako 1,5 až 2 mm.
3/Izolačné dvojsklo štandartne s teplým nerezovým rámčekom(ohýbaný-uzavretý v celku)
4/Celoobvodové kovanie s maximálnym počtom uzáverov,nastaviteľné v troch osiach napr.(MACO MULTI-MATIC)
5/Nemala by chýbať ani poistka proti zlej manipulácii, ktorá slúži zároveň ako pomocný dvíhač krídla.
6/Bezpečnostné body (štandartne 2ks)pre bezpečnosť Vášho domova.
7/Vymeniteľné dorazové tesnenie na krídle a ráme.Možnosť výmeny pri opotrebovaní.
8/Celoobvodová,uzavretá výstuha v ráme,ktorá zvýši celkovú statiku okna.
9/Pozor na nákup okien bez DPH.Nákup bez DPH= nákupu bez záruky!!

NIKDY opakujem ešte raz NIKDY nekupujte plastové okná od firmy, ktorá Vám navrhne výhodnejšiu cenu pri dodávke "bez papiera".
Bez papiera - faktúry nemáte ani najmenšiu šancu reklamovať chybné plastové okná, a strácate nárok na záruku.

10/Technické vlastnosti produktu doložené certifikátmi a osvedčeniami.
Jednoznačne SALAMANDER
To znamená, že týchto10 bodov čo si uviedol spĺňa iba profil salamander, ostatné profily nie? Poraď prosím, ktorá firma je seriózna a vyrába okná z profilu salamander. Ďakujem.
korok
05.03.09,19:56
skus napr.toto (RI OKNA.sk)a keď nájdeš niečo iné tak sa nezabudni spýtať na tie podrobnosti!trebarz aj nato či má profil vytlačené výrobne číslo na ráme!malo by byť z vonkajšej strany!- na každom profile!!a treba dávať pozor aj napr.nato či kovanie je ozaj kvalitné najlepšie umna je MACO.treba si všimnúť či na každom kuse kovania je Značka kovania !!!!Poliaci to robia tak že,jeden kus z logom je tam a zvyšok je len lacná napodobenina Kovania!!treba skúšať a pýtať sa!!!:)
qwer
05.03.09,20:04
PLASTOVE OKNA NEZALEZI NA KOMORACH ALE NA KVALITE SKLA
barney
11.11.09,14:55
mam taky problem ze pri silnom fukani vetra mi okno piska taka meluzina, proste ide mi to riadne na nervy uz dva roky mi to chodia nastavovat samozrejme ze vadu zistim iba ked fuka silny vietor, viete mi poradit cim to moze byt? okna VEKA kovanie winkhaus. nepomahalo ani nastavit dorazy maximalne, aj som ich dal na stred aby to nebolo moc tesne a nic nepomaha, prepiskuje mi vzdy na VELKOM OKNE V PRAVO HORE dakujem
220870
11.11.09,16:05
Chyba môže byť v nastvení okna, alebo v spoji tesnení( vytlačený zvar,zrejme nedostatočne zbrúsený, z výroby,občas sa to vyskytuje).Môže byť aj zlá nekvalitná montáž okien.Ale si myslím že pre skúseného motéra by toto nemal byť sebemenší problém.
barney
11.11.09,17:58
ako postupovat v neakej radikalnej reklamacii? ked chcem napriklad vratit peniaze? lebo to bola neviem kolka reklamacia. to si vymontuju okna a nechaju mi to bez okien a ja si mozem hladat noveho dodavatela alebo ako... :confused:
220870
11.11.09,19:16
Asi by ste najskôr potrebovali nejaký úradný záznam od certifikovanej skúšobne ,že ten výrobok je vadný.Potom požadovať od výrobcu výmenu.Ak nevyhovie zadať výrobu a výmenu okna inej firme.Následne žiadať úhradu všetkých výdavkov na súde.Tak ako som napísal v predchádzajúcom príspevku.S najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o úplne banálnu chybu.
barney
12.11.09,18:54
to nexistuje zasada 3x a dost lebo uz mi opravovali minimalne 6krat ze po tretej reklamacii mam narok na vratenie penazi? to musim ma neaky zaznam z certifikovanej skusobne? to bude asi nakladne...
220870
12.11.09,19:12
Neviem ako sa presne v takýchto prípadoch postupuje.Skúste na www.soi.sk je tam poradňa.
jasnovidka
23.11.09,20:30
Má niekto skúsenosti s firmou na plastové okná Windowtrade zo Šamorína? Ďakujem za všetky príspevky.
jasnovidka
23.11.09,20:33
Nevie mi niekto poradiť dobrú firmu na okná?
220870
24.11.09,05:48
My tu nie sme jasnovidci;).Musíte zadať aspoň okres z ktorého ste.Dobré okná sú napr.od celoslovensky pôsobiacich firiem ako Slovaktual,Incon ale aj veľa ďaľších.Ale týka sa to len samotných okien nie jednotlivých montáži okien.
jasnovidka
24.11.09,19:00
Však ja chcem iba poradiť aká firma je dobrá, aj s namontovaním tých okien, lebo ja si ich sama neviem namontovať. Neviete niečo o firme Windowtrade zo Šamorína, dávajú mi podozrivo dobrú cenu. Ja už naozaj neviem komu a čomu mám veriť, lebo čo je lacné nie je dobré ale aj drahé nemusí byť dobré.
Ďakujem za každú radu.
220870
24.11.09,19:52
Musíte napísať z ktorého okresu ste.Keď to budeme vedieť tak potom vám môžeme poradiť.Zbytočne vám budem radiť firmu z Trenčína ked ste z Humenného.
jasnovidka
24.11.09,20:32
Som z Ivánky pri Dunaji a už som si zistila, že firma Windiwtrade má zlé referencie. Sú lacní, ale nekvalitní, nedochvíľny a podobne. Tak ak vá môžem poprosiť poraďte niekoho seriózneho,
Ďakujem.
foryou
02.12.09,22:55
Pod lampou najvacsia tma. Priamo u vas mate solidneho vyrobcu, firma Uniteam. Nemecky profil Trocal, vyroba na CNC strojoch od Stuertz a Elumatec su zarukou kvality.
220870
03.12.09,20:20
Stačí sa spýtať susedov čo už plastové okná majú.Určite budú vedieť poradiť.
Laco-monter
16.12.09,15:20
Aj to najhoršie a najlacnejšie plastové okno,je stale lepšie ako povodne drevené (tym nemyslim euro-okna,to je ina kvalita),ktoré netesnia,dostava sa cez ne dovnutra voda,ak na nich prší,a každý druhý rok ich treba šúchať a znovu natierať.

Ja som sa rozhodoval podľa referencii od ľudí,ktorí pri vybere okna nepozeraju na to,či ušetria 20€, ale zaujimaju ich užitkové vlastnosti okna.

Zpomedzi 12 firiem ktoré montuju plastove okna od roznych vyrobcov,som si vybral tu firmu na ktorú som získal najlepšie referencie.

Rozhodoval som sa aj podľa toho,že som navštívil byt v ktorom boli namontované tieto okna, a aj pri vonkajšej teplote viac ako-10°C ,okna dokonale tesnili a sklo nebolo zvnutra vobec orosené,maximalne trošililinku v rohoch,ale to bolo zanedbateľné.
Úspora sa dostavila,taká,že vyučtovanie za teplo mi prinieslo preplatok asi 9000 Sk,čo bolo cca 80% zalohovej platby za teplo.
A k tomu netreba nič viac dodávať.
Tara1
16.12.09,19:59
Chcem poprosiť odborníkov o radu..od júla mám nové plastové okná..predčasom som si všimla medzi oknami a parapetami, vnútornými, také milimetrové škáry..teraz keď sa ochladilo tak normálne cítim, že tade ťahá chlad...tie škáry sú nepravidelné, niekde sú a niekde nie sú..má to tak byť, alebo je to vada?..a ak je to vada, čo s tým, mám to reklamovať?
220870
16.12.09,20:28
Ohľadne tej nepravidelnosti špáry by pomohlo foto.Čo sa týka toho prievanu ,, ťahá chlad" tak toto je bezkonkurenčne najčastejšia chyba pri montáži plastových okien a parapetov.TREBA TO REKLAMOVAŤ.
Lotarka
17.12.09,13:04
Chcem poprosiť odborníkov o radu..od júla mám nové plastové okná..predčasom som si všimla medzi oknami a parapetami, vnútornými, také milimetrové škáry..teraz keď sa ochladilo tak normálne cítim, že tade ťahá chlad...tie škáry sú nepravidelné, niekde sú a niekde nie sú..má to tak byť, alebo je to vada?..a ak je to vada, čo s tým, mám to reklamovať?

Ja som tiež akurát včera skúšala teplotné rozdieli rámu okien. Presne tak, ako píšeš pri parapete bola najnižšia teplota, teda samotná parapeta bola podľa môjho názoru dosť chladná.

Okná nám osadila firma bez vnútorných parapiet, lebo aj vysprávky robil manžel sám. Na spodku okien bol aj ten podparapetný profil, či ako sa tomu hovorí. Všade okolo bola izolácia a keď muž dával parapety,tak ich kládol do purpeny. Aj nám vznikli niekde malinké škáry, tam kde sme až veľmi zaťažili.
Neviem prečo je parapeta oveľa chladnejšia ako napríklad profil rámu na boku. Urobili sme niekde chybu pri osadení parapiet?
Tara1
17.12.09,17:22
Ohľadne tej nepravidelnosti špáry by pomohlo foto.Čo sa týka toho prievanu ,, ťahá chlad" tak toto je bezkonkurenčne najčastejšia chyba pri montáži plastových okien a parapetov.TREBA TO REKLAMOVAŤ.
Tak som to dnes podľa Vašej rady reklamovala - telefonicky. Povedali mi, že to je normálna záležitosť lebo okná ešte sadali a že to prídu vyplniť silikónom. Prosím Vás 220870, je to dobre-takto sa to odstraňuje? Ďakujem za info.
barney
18.12.09,10:16
Aj to najhoršie a najlacnejšie plastové okno,je stale lepšie ako povodne drevené (tym nemyslim euro-okna,to je ina kvalita),ktoré netesnia,dostava sa cez ne dovnutra voda,ak na nich prší,a každý druhý rok ich treba šúchať a znovu natierať.

Ja som sa rozhodoval podľa referencii od ľudí,ktorí pri vybere okna nepozeraju na to,či ušetria 20€, ale zaujimaju ich užitkové vlastnosti okna.

Zpomedzi 12 firiem ktoré montuju plastove okna od roznych vyrobcov,som si vybral tu firmu na ktorú som získal najlepšie referencie.

Rozhodoval som sa aj podľa toho,že som navštívil byt v ktorom boli namontované tieto okna, a aj pri vonkajšej teplote viac ako-10°C ,okna dokonale tesnili a sklo nebolo zvnutra vobec orosené,maximalne trošililinku v rohoch,ale to bolo zanedbateľné.
Úspora sa dostavila,taká,že vyučtovanie za teplo mi prinieslo preplatok asi 9000 Sk,čo bolo cca 80% zalohovej platby za teplo.
A k tomu netreba nič viac dodávať.

a pre ktoru firmu s akym profilom si sa rozhodol nakoniec?
220870
18.12.09,14:40
Hlúposť.Okná lepšie povedané rámy okien nemajú čo sadať.Môže sadnúť len krídlo okna a to nemá s dieramy medzi parapetom a rámom okna nič spoločné.Okná musia tesniť na 1000% aj bez silikónu.Silikónom sa len sanažia zakryť svoju diletantskú prácu.Treba reagovať tak že normálne je keď cez okná nafučí .prievan je nenormálny stav.
Tara1
18.12.09,17:14
Hlúposť.Okná lepšie povedané rámy okien nemajú čo sadať.Môže sadnúť len krídlo okna a to nemá s dieramy medzi parapetom a rámom okna nič spoločné.Okná musia tesniť na 1000% aj bez silikónu.Silikónom sa len sanažia zakryť svoju diletantskú prácu.Treba reagovať tak že normálne je keď cez okná nafučí .prievan je nenormálny stav.
Ďakujem Vám za radu, napíšem si teda písomnú reklamáciu a pôjdem tam v pondelok osobne, potom sa ozvem.
Lotarka
21.12.09,15:55
Ja som tiež akurát včera skúšala teplotné rozdieli rámu okien. Presne tak, ako píšeš pri parapete bola najnižšia teplota, teda samotná parapeta bola podľa môjho názoru dosť chladná.

Okná nám osadila firma bez vnútorných parapiet, lebo aj vysprávky robil manžel sám. Na spodku okien bol aj ten podparapetný profil, či ako sa tomu hovorí. Všade okolo bola izolácia a keď muž dával parapety,tak ich kládol do purpeny. Aj nám vznikli niekde malinké škáry, tam kde sme až veľmi zaťažili.
Neviem prečo je parapeta oveľa chladnejšia ako napríklad profil rámu na boku. Urobili sme niekde chybu pri osadení parapiet?

Posúvam
skúsim ešte raz, či sa niekto ozve:confused:
najag
21.12.09,17:03
To predsa vyplyva z konstrukcie plastovych okien, teda ramu okna. Preto v poslednej dobe, niektori vyrobcovia vyplnuju penou vnutornu spodnu cast profilu ramu okna, ktora sa osadza do spalety. Aby zlepsili prestupovy cinitel ramu okna. Napr. profil Salamander.
Tara1
22.12.09,17:56
Hlúposť.Okná lepšie povedané rámy okien nemajú čo sadať.Môže sadnúť len krídlo okna a to nemá s dieramy medzi parapetom a rámom okna nič spoločné.Okná musia tesniť na 1000% aj bez silikónu.Silikónom sa len sanažia zakryť svoju diletantskú prácu.Treba reagovať tak že normálne je keď cez okná nafučí .prievan je nenormálny stav.
Včera som osobne doniesla reklamáciu do firmy a dnes mi to prišli urobiť. Popriťahovali privieranie krídiel, lebo vraj boli nastavené na letný čas. Tie špáry vyplnili akrylom. Pomôhlo to, necítiť chlad,tak som nemala odvahu hovoriť o nekvalitnej pôvodnej práci. Keby sa nejaké problémy vyskytli v budúcnosti, tak sa najprv s vami poradím.
220870
22.12.09,18:20
Posúvam
skúsim ešte raz, či sa niekto ozve:confused:
Parapet bude vždy( ak naň nesvieti slnko) studenší.To je dané spádom vzduchu ,jeho cirkuláciou pri okne.Iné je keď pod parapet prefukuje.Parapety je najlepšie osádzať do nízkoexpanznej peny.Ak sa osádzajú do "obyčajnej" nedá sa tak dobre vypeniť priestor pod parapetom.
220870
22.12.09,18:22
Včera som osobne doniesla reklamáciu do firmy a dnes mi to prišli urobiť. Popriťahovali privieranie krídiel, lebo vraj boli nastavené na letný čas. Tie špáry vyplnili akrylom. Pomôhlo to, necítiť chlad,tak som nemala odvahu hovoriť o nekvalitnej pôvodnej práci. Keby sa nejaké problémy vyskytli v budúcnosti, tak sa najprv s vami poradím.
Ak bol tepelný most medzi parapetom a rámom okna tak síce prestane prefukovať ,ale ten akryl celý splesnivie.
Laco-monter
24.12.09,07:09
a pre ktoru firmu s akym profilom si sa rozhodol nakoniec?

Rozhodol som sa pre 5-komorový profil REHAU.
v.balogova
15.01.10,15:45
Mám pol roka namontované okná. Teraz som zistila, že na jednej strane krídla mi trošku prefukuje. Viem to nastaviť aj sama, alebo je to na reklamáciu?
Lenka1979
15.01.10,15:47
Mám pol roka namontované okná. Teraz som zistila, že na jednej strane krídla mi trošku prefukuje. Viem to nastaviť aj sama, alebo je to na reklamáciu?

Radšej by som to reklamovala, pokiaľ ste si ich nemontovali sami.
najag
16.01.10,16:00
Mám pol roka namontované okná. Teraz som zistila, že na jednej strane krídla mi trošku prefukuje. Viem to nastaviť aj sama, alebo je to na reklamáciu?

Ak spravne rozumiem, asi nemas dobre nastaveny pritlak kridla. Kazde okno ma nastavovacie prvky, ktorymi sa nastavuje okno vo vertikalnom, horizontalnom smere a pritlak kridla k ramu okna. Nastavenie nie je zlozite, ak mas specialny kluc, inak v ramci servisu.
Dzoana
22.02.10,10:57
Dobry den.

Neviete mi niekto poradit dobru firmu na vymenu plast. okien v presovskom kraji?
Je ich strasne vela a chcela by som aspon nejaky nazor a skusenosti.


Dakujem.
andiablo
22.02.10,17:22
Čauko
No mám na Vás pár otázok:
1. Nik tu nepomenul firmu Slovaktual. Aké máte referencie?? Ja mám už rok od nich 3-sklo a môžem len chváliť.
2. No spomínali ste nejakú pásku okolo okien (vdzuchotesnosť, paropriepustnoť,...) A čo by sa stalo keby som z vonku na špaletu dal XPS primeranej hrúbky a do vnútra to isté. Čo si o tom myslíte?? je to OK riešenie??
220870
22.02.10,17:27
Čauko
No mám na Vás pár otázok:
1. Nik tu nepomenul firmu Slovaktual. Aké máte referencie?? Ja mám už rok od nich 3-sklo a môžem len chváliť.
2. No spomínali ste nejakú pásku okolo okien (vdzuchotesnosť, paropriepustnoť,...) A čo by sa stalo keby som z vonku na špaletu dal XPS primeranej hrúbky a do vnútra to isté. Čo si o tom myslíte?? je to OK riešenie??
1.Slovaktual je najväčšia Slovenská firma ,čo do počtu vyrobených okien.Trochu drahá ,ale veľmi solídna firma.
2.Úplne bežné riešenie.
barney
02.03.10,16:08
no zbohom tak som zvedavy ako mi to po XTEJ rekklamacii vyriesia, opat mi zacalo piskat v sobotu okno, uz ma to tak vytaca ze neviem co s tym. Robi to iba ak fuka vietor ale je to strasne, neviem v com bude chyba? firma?(kaplypso) monteri (kalypso) profil? (VEKA). vcera som im opat volal no som zvedavy co s tym spravia.

posielam ukazku leteckaposta.cz/947084817
Gapo
02.03.10,16:31
Čauko
No mám na Vás pár otázok:
1. Nik tu nepomenul firmu Slovaktual. Aké máte referencie?? Ja mám už rok od nich 3-sklo a môžem len chváliť.
2. No spomínali ste nejakú pásku okolo okien (vdzuchotesnosť, paropriepustnoť,...) A čo by sa stalo keby som z vonku na špaletu dal XPS primeranej hrúbky a do vnútra to isté. Čo si o tom myslíte?? je to OK riešenie??
Slovaktual ako okno je dobré, je ale dôležité kto ho osadí, ja mám okná od nich ale montovali mi to dve firmy, prvú som po montáži už nechcel ani vidieť, tak som objednal inú, nebudete veriť, ale fúkalo cez rozširovací profil ako aj medzi parapetom a oknom, tak že odfúklo ľahký papierik, prišli a fugy zatreli tmelom. Dobré by bolo ak by svoju kvalitu prác prezentovali termosnímkom nového okna a potom doúčtovali celú cenu.:cool:
220870
02.03.10,17:25
no zbohom tak som zvedavy ako mi to po XTEJ rekklamacii vyriesia, opat mi zacalo piskat v sobotu okno, uz ma to tak vytaca ze neviem co s tym. Robi to iba ak fuka vietor ale je to strasne, neviem v com bude chyba? firma?(kaplypso) monteri (kalypso) profil? (VEKA). vcera som im opat volal no som zvedavy co s tym spravia.

posielam ukazku leteckaposta.cz/947084817
Podaktorý "montážnici" sú tak debilný že ani nevedia že okná majú nastaviteľný prítlak.
najag
03.03.10,11:19
Slovaktual ako okno je dobré, je ale dôležité kto ho osadí, ja mám okná od nich ale montovali mi to dve firmy, prvú som po montáži už nechcel ani vidieť, tak som objednal inú, nebudete veriť, ale fúkalo cez rozširovací profil ako aj medzi parapetom a oknom, tak že odfúklo ľahký papierik, prišli a fugy zatreli tmelom. Dobré by bolo ak by svoju kvalitu prác prezentovali termosnímkom nového okna a potom doúčtovali celú cenu.:cool:

Tu je termosnimok od vyrobcu......ako okno je dobre. Ako komu, ze ?
220870
03.03.10,12:03
Tu je termosnimok od vyrobcu......ako okno je dobre. Ako komu, ze ?
Sklá na tých snímkoch dopadli pomerne dobre.Červené pásy nad stykom rámu a krídiel sú skôr nedostatkom prítlaku ,krídla alebo zlej montáže.Skôr ako štrbinový únik tepla cez styk rámu a krídla okna by ma trápila na snímkach bledozelená takmer žltá strecha.
najag
03.03.10,12:18
Sklá na tých snímkoch dopadli pomerne dobre.Červené pásy nad stykom rámu a krídiel sú skôr nedostatkom prítlaku ,krídla alebo zlej montáže.Skôr ako štrbinový únik tepla cez styk rámu a krídla okna by ma trápila na snímkach bledozelená takmer žltá strecha.

Nielen to, ale ani prestupovy cinitel plastoveho profilu nie je celkom koser. Samozrejme, babka k babce a su kapce. Unik k uniku a naklady na teplo su nepomerne velke, najma ked "odbornici" riesia rodinny dom. Este dobre, ze nie som jeho vlastnikom.
Gapo
03.03.10,18:15
Tu je termosnimok od vyrobcu......ako okno je dobre. Ako komu, ze ?
Haha, ja som nemyslel termosnímok od výrobcu, ale od montážnej firmy, ako dôkaz dobre prevedenej práce.:)
220870
03.03.10,18:34
Nielen to, ale ani prestupovy cinitel plastoveho profilu nie je celkom koser. Samozrejme, babka k babce a su kapce. Unik k uniku a naklady na teplo su nepomerne velke, najma ked "odbornici" riesia rodinny dom. Este dobre, ze nie som jeho vlastnikom.
Tie rámy sú problém takmer všetkých profilov.Ako tak obstojí len Geneo .Jeden z mála výrobcov čo udáva pri oknách energetický štítok.http://www.incon.sk/images/stories/aktuality/st-149.jpg
220870
03.03.10,18:39
Haha, ja som nemyslel termosnímok od výrobcu, ale od montážnej firmy, ako dôkaz dobre prevedenej práce.:)
Toto si prakticky nedokážem predstaviť.Termosnímky sa dajú robiť len cez zimu .Je nutný určitý rozdiel teplôt v exteriéri a interiéri.Okná sa montujú viacmenej cez jarné až jesenné mesiace.;)Dá sa urobiť skúška vzduchotesnosti ,ale na činžiakoch takmer nemožné.:o
barney
04.03.10,06:10
Podaktorý "montážnici" sú tak debilný že ani nevedia že okná majú nastaviteľný prítlak.

pritlak je na maximum, to bola prva reklamacia dali sme si sami tie plritlakove valceky na maximum /zimnu sezonu/ prisiel monter kuka na to vsak vy to mata na maximum tak to fakt netusim preco to piska a odisiel. pri dalsej reklamacii pridal dalsie pritlaky na vyse. doteraz bol na hornej strane jeden, pridal dalsie dva su tam uz tri, a stale to piska :eek:
anonym222
04.03.10,09:19
Tu je termosnimok od vyrobcu......ako okno je dobre. Ako komu, ze ?
Až teraz som si všimol, že najag operuje tým istým snímkom aj v tomto vlákne.
Tak ako som to uviedol v téme "Mokré plastové okná" , tie snímky nestoja za nič a ani nič nevypovedajú o kvalite okien Slovaktual, aj keď ich vraj robila profesionálna firma, s "profi kamerou". Ono totiž pri termovízii zvlášť, tak ako aj pri každej inej robote, treba aj trochu rozmýšlať.
anonym222
04.03.10,09:27
Dobry den.

Neviete mi niekto poradit dobru firmu na vymenu plast. okien v presovskom kraji?
Je ich strasne vela a chcela by som aspon nejaky nazor a skusenosti.


Dakujem.
Môžem ti poradiť fy. EKOTECH. Majú prevádzku aj v Prešove. Okna mi montovala partia chlapov zo Sabinova. Bol som s ich prácou max. spokojní. Nenarobili ani veľký neporiadok, a všetko urobili do detailu. Mali tam v partii dvoch starších skúsených majstrov. Nie som si však istý, či ešte stále robia v tom istom zložení.
220870
04.03.10,15:48
pritlak je na maximum, to bola prva reklamacia dali sme si sami tie plritlakove valceky na maximum /zimnu sezonu/ prisiel monter kuka na to vsak vy to mata na maximum tak to fakt netusim preco to piska a odisiel. pri dalsej reklamacii pridal dalsie pritlaky na vyse. doteraz bol na hornej strane jeden, pridal dalsie dva su tam uz tri, a stale to piska :eek:
Nedokážem si predstaviť to ,že pridal ďalšie prítlaky.Pridať prítalačný kus to by musel meniť celé kovanie.Je mi to ťažko súdiť keď to nevidím.Môžem skusmo-pookusmo.Skúste na tých oknách prefúknuť odvodňovacie otvory poprípade ich pri pískani okna upchať kúskom papiera servítky .Skúste počúvať v ktorom mieste tie okná pískajú.Aký typ (výrobca)kovania.Veľmi častá chyba pri montáži okien býva nekvalitné napojenie parapetov na okná.Nedostatočné vypenenie priestoru pod parapetmi montážnou penou.Prefukovanie pod parapet sa dá zisťiť tak ,že na styk vnútorného parapetu a okna najlejete striekačkou malé množstvo vody ,ak bude voda odtláčaná prievanom alebo robiť malé bulinky tak sú nekvalitne napojené parapety.Môžete to skúsiť aj upchať kúskom lepiacej pásky alebo silikónom(toto je reklamovateľná závada,mala by ju odstrániť montážna firma).Dalšou pomerne častou závadou býva nekvalitne obrúsený zvar plastu okna v rohoch krídla okna.Môže sa stať že pracovník vo výrobe na takto neobrúsený spoj natlačí tesnenie a to potom robí doraz vypuklý spoj a nedovolí pritiahnuť krídlo okna prítlačnými valčekmi.Ale toto by mal skúsený montér poznať a vedieť odstrániť.Snáď vám to pomôže.
najag
04.03.10,16:28
Až teraz som si všimol, že najag operuje tým istým snímkom aj v tomto vlákne.
Tak ako som to uviedol v téme "Mokré plastové okná" , tie snímky nestoja za nič a ani nič nevypovedajú o kvalite okien Slovaktual, aj keď ich vraj robila profesionálna firma, s "profi kamerou". Ono totiž pri termovízii zvlášť, tak ako aj pri každej inej robote, treba aj trochu rozmýšlať.

A vsetci ostatni, ktori sa zaoberaju termoviznym meranim maju smolu, pretoze premyslat vies iba Ty.......:D
anonym222
04.03.10,20:03
A vsetci ostatni, ktori sa zaoberaju termoviznym meranim maju smolu, pretoze premyslat vies iba Ty.......:D
Kto hovorí o všetkých ostatných? Poznám niekoľkých dobrých odborníkov v tejto oblasti. Ak by "odborník", ktorý robil tieto snímky, trochu rozmýšľal, nikdy by ich nikde radšej neprezentoval. Nestačí dať totiž niekomu do ruky kameru a naučiť ho ju ovládať. V prvom rade je treba mať aspoň tie minimálne znalosti z termodynamiky a z teórie o šírení tepla.
barney
05.03.10,06:11
Nedokážem si predstaviť to ,že pridal ďalšie prítlaky.Pridať prítalačný kus to by musel meniť celé kovanie.Je mi to ťažko súdiť keď to nevidím.Môžem skusmo-pookusmo.Skúste na tých oknách prefúknuť odvodňovacie otvory poprípade ich pri pískani okna upchať kúskom papiera servítky .Skúste počúvať v ktorom mieste tie okná pískajú.Aký typ (výrobca)kovania.Veľmi častá chyba pri montáži okien býva nekvalitné napojenie parapetov na okná.Nedostatočné vypenenie priestoru pod parapetmi montážnou penou.Prefukovanie pod parapet sa dá zisťiť tak ,že na styk vnútorného parapetu a okna najlejete striekačkou malé množstvo vody ,ak bude voda odtláčaná prievanom alebo robiť malé bulinky tak sú nekvalitne napojené parapety.Môžete to skúsiť aj upchať kúskom lepiacej pásky alebo silikónom(toto je reklamovateľná závada,mala by ju odstrániť montážna firma).Dalšou pomerne častou závadou býva nekvalitne obrúsený zvar plastu okna v rohoch krídla okna.Môže sa stať že pracovník vo výrobe na takto neobrúsený spoj natlačí tesnenie a to potom robí doraz vypuklý spoj a nedovolí pritiahnuť krídlo okna prítlačnými valčekmi.Ale toto by mal skúsený montér poznať a vedieť odstrániť.Snáď vám to pomôže.

pridal tam dalsie valceky pritlakove, kovanie je Winkhaus, ono to piska iba v hornej casti okna na velkom kridle ked je vietor, inac volal som im v pondelok uz je piatok ani nemaju namahu mi zavolat ze co sa deje no ak by som si este niekeddy daval robit okna urcite by to nebolo z kalypsa. :(
anett13
19.05.10,16:33
Dobry den.

Neviete mi niekto poradit dobru firmu na vymenu plast. okien v bratislavskom kraji?
Je ich strasne vela a chcela by som aspon nejaky nazor a skusenosti.
day
06.02.11,15:48
Ako si teda vybrať to správne okno?
Rada pred kúpou
Pri výbere okna sa nedajte ovplyvniť reklamnými ťahmi niektorých predajcov,
dajte si pozor najmä na informáciu, ktorú predajca zdôrazňuje. Nehľadajte svoje okná iba u jedného výrobcu, sledujte pomer kvality a ceny, porovnávajte parametre, ktoré sa dajú porovnať.
-zrazu zistíte, že výrobcov, ktorí ponúkajú také okná, je akosi priveľa. Podľa čoho teda vyberať, čo musí dobré okno spĺňať a na čo si treba dať pozor?
Vlastnosti dobrého okna.
Jednoznačný návod, ako si vybrať vhodný profil, neexistuje.
1. Vyberte si materiál – drevo, plast, hliník, drevo – hliník, plast – hliník.
2. Určite si kritériá, ktoré musí okno spĺňať – maximálna cena, minimálne tepelnoizolačné vlastnosti, životnosť…
3. Podľa požadovaných tepelnoizolačných vlastností nájdite rozumný pomer medzi kvalitou okenného rámu a zasklenia.
4. Ak máte na okno iné špeciálne požiadavky – zvuková nepriezvučnosť, bezpečnosť atď. –, zohľadnite ich pri výbere.
5. Výber výrobcu je dôležitý. V zásade sa vyplatí dávať prednosť známym značkám a výrobcom, ktorí ponúkajú kompletnú technológiu a profesionálnu výrobu. Malý, neznámy výrobca bez dostatočných referencií láka nízkou cenou, ale riziko, že o pol roka nebudete mať svoje okno u koho reklamovať, je vysoké. Samozrejmosťou by malo byť predloženie certifikátov štátnej skúšobne. V nijakom prípade nekupujte okná od výrobcu, ktorý vám ich ani po vyžiadaní neukáže.
Podľa čoho sa rozhodnúť?
V zásade by sme si mali vytýčiť niekoľko základných predpokladov na naše okna. Tepelná a zvuková izolácia, farebná a materiálová stálosť, a teda aj dlhá životnosť, estetický vzhľad a minimálna údržba – to sú požiadavky na dnešné okná. Takúto úžitkovú i estetickú kvalitu umožnil vývoj dosiahnuť ako pri plastových, tak aj pri drevených oknách. Nasvedčujú tomu aj štatistické údaje: vo väčšine európskych štátov je podiel plastových a drevených okien na trhu približne rovnaký.
„ Päť krokov k správnej voľbe “
Určite sa viac oplatí investovať do vhodného typu okna a do kvalitnej montáže, než do konca života bojovať s plesňami alebo platiť vysoké účty za unikajúce teplo. Skúste preto absolvovať našich päť krokov skôr, než urobíte definitívne rozhodnutie. Pretože na Slovensku je ešte stále priveľa tých, čo „len“ sľubujú.
1. Základom je vybrať si spoľahlivú firmu.
2. Dôležité je vyriešiť najmä potrebu tepelnej a zvukovej izolácie.
3. Nemalo by sa zabúdať ani na systémy vetrania (prieduchy, klapky, filtre...).
4. Pozor však na nekvalitnú montáž.
5. A na koniec koncov treba prihliadať aj na estetickú stránku (či už fasády alebo interiéru), práve tá bude pravdepodobne rozhodujúca pri konečnej voľbe.

.... viac na stranke
http://www.hotwin.sk/Poradime/Poradime.htm
krokodil28
19.04.11,06:31
Dobrý den, dostala som ponuku na plastove okná od fy Robstan:

Ďakujeme za Váš záujem o naše výrobky a zasielame Vám cenovú ponuku podľa Vašej špecifikácie. Cenová ponuka je vypracovaná na plastové okná a dvere z nemeckého 5-komorového profilu TROCAL s izolačným dvojsklom 4/18/4 mm Ug=1,1W/m2K s výbornými tepelno-izolačnými vlastnosťami, celoobvodovým kovaním WINKHAUS Autopilot, mikrovetraním a 2x dorazovým tesnením bledosivej farby . Profil TROCAL má stavebnú hĺbku 70 mm a je vystužený pozinkovanou výstuhou hrúbky 1,5mm.

Okna su urcene na panelakový byt v zateplenom panelaku. Je to o.k.?
katalóg
03.05.11,13:08
Okná z plastu systému GEALAN sa vyrábajú na zákazku z profilových systémov z PVC-U výrobcu GEALAN Fenster - Systeme GmbH, Oberkotzau, Nemecko.
Dá sa zistiť kde sa okná vyrábajú?
mango27
07.09.11,07:02
Kupil som tieto od firmy Robstam a som s nimi nespokojny, nehovoriac o dverach. Cena dobra, kvalita minimalna. Tesnenie velmi slabe, zvukova, tepelne priepustnost velmi slaba. Profil Trocal slaby, dalej uz radsej nepisem... Nikdy si odtial uz nic nekupime.
lujza.j
14.10.11,17:20
toto je čo reklama?
retra
31.01.12,00:02
Ja som bol spokojný s týmto http://www.plastoveokna.kat.sk
Marek_PD
03.02.12,13:01
Ahojte. Prosím o názor odborníka, čím môže byť spôsobené nadmerné rosenie našich plastových okien, zrážanie vody vo vnútrach rámov až sú plné vody a natečú na podlahu, vlhnutie rohov stien pri oknách, ... Najlepšie asi vypovedia fotky, ktoré vám priložím v linkoch na konci textu. Pozrite prosím ako sa správajú naše okná a či je to normálne. Pripadám si totiž ako moji susedia, ktorí majú 40 ročné okná... Robilo nám to vždy, no nie toľko ako pri veľkých mrazoch. Tých pár kvapiek som nejako akceptoval. no toto je už moc.

Ďakujem pekne za názory a rady. ( marek.prievidza@gmail.com )

Fotky:
http://prntscr.com/5tyqv
http://prntscr.com/5tyrx
http://prntscr.com/5tytk
Sarah
03.02.12,13:43
Sice nie som odbornik, no pride mi to ako velka vlhkost vnutri bytu, pripadne tesnenia uz netesnia a zima sa dostane do vnutra okien, dokonca aj do vnutra izby a vnutri izby je vyssia teplota preto to zrazanie. Skus zmerat vlhkost vnutri bytu nejakym vlhkomerom - ma ju uz vacsina meteostanic , skus viac vetrat a vlhkomer ukaze vlhkost, ideal by bolo okolo 45%. Pripadne skus ci to cez to tesnenie nefuci. V takejto zime to ucitis aj na ruke, inak mozes pouzit aj zapalenu sviecku - celkom dobre ukaze kade to fuka. A este som si vsimol, ze mas okna bez stredoveho ramu - ta stredna cast ked sa aj zavrie, moc netesni a na nej sa neda nastavit tzv. zimny rezim na valcekoch. No na tych krajnych oknach by to mohlo byt. Skus tie valceky vsetky otocit o 45 stupnov zmeni sa pritlak na tesnenia.
Marek_PD
03.02.12,13:57
Sice nie som odbornik, no pride mi to ako velka vlhkost vnutri bytu, pripadne tesnenia uz netesnia a zima sa dostane do vnutra okien, dokonca aj do vnutra izby a vnutri izby je vyssia teplota preto to zrazanie. Skus zmerat vlhkost vnutri bytu nejakym vlhkomerom - ma ju uz vacsina meteostanic , skus viac vetrat a vlhkomer ukaze vlhkost, ideal by bolo okolo 45%. Pripadne skus ci to cez to tesnenie nefuci. V takejto zime to ucitis aj na ruke, inak mozes pouzit aj zapalenu sviecku - celkom dobre ukaze kade to fuka. A este som si vsimol, ze mas okna bez stredoveho ramu - ta stredna cast ked sa aj zavrie, moc netesni a na nej sa neda nastavit tzv. zimny rezim na valcekoch. No na tych krajnych oknach by to mohlo byt. Skus tie valceky vsetky otocit o 45 stupnov zmeni sa pritlak na tesnenia.

Ďakujem, tá vlhkosť bolo samozrejme prvé, čo ma napadlo. Na jednej fotke som aj napísal, že mi ukazovalo 60% vlhkosť. Ono to robilo od začiatku, no pri nie tuhých zimách sme to nejako prehliadli a netieklo to von z rámov. No ja otvorím okno a z krídla mi ztečie na zem akoby zvnútra aj pol deci vody. No dnes pri tejto kose to bola sila, nič iné aby som ráno nerobil len okná a podlahy od vody utieral :-(
To vetranie a zníženie vlhkosti samozrejme skúsim teraz cez víkend. Vetranie postačuje napr. 3x denne po 10 minút? Tak nejak to robíme... Vetračky v zime je podľa mňa blbosť, všetko teplo z radiátorov ide rovno von.
Raz sme už servisáka mali a ten tesnosť okien "doťahoval", takže bolo cítiť, že sa ťažšie zatvárajú a doraz je silnejší. Ale pozriem tie valčeky ako to to funguje, ďakujem ti ešte raz za názor.
Sarah
03.02.12,14:21
No konkretne kolkokrat za den vetrat nepoviem, zalezi od toho kolko vlhkosti je v dome. To je naozaj treba pozriet na vlhkomere. Ja mam momentalne v izbe 30 %vlhkost (viem, ze to nie je zdrave) a rano sa mi este okna zarosia. Inak ked mas vyssiu vlhkost tak aj viac musis kurit. Z toho vyplyva, ze ak znizis vlhkost tak dokazes aj usetrit za vykurovanie. Suchy vzduch ohrejes rychlejsie ako vlhky. Vo vseobecnosti vetrat treba kratko no intenzivne, uplne otvorene okna na 15 min. pri 60% vlhkosti Ti znizia vlhkost o 10%. Ona ta vlhkost sa ale postupne zvysi - musi sa dostat napr. zo stien von, no tymto systemom casom znizis tu vlhkost na pravu mieru. A vobec sa nemusis bat, ze si pustis vela zimy dovnutra, lebo nabytok sa za taku kratku chvilu nestaci ochladit.
Tie valceky idu trochu ztuha, treba pouzit klieste a trochu viac sily, Na leto nezabudni valceky povolit. Uplne posledna moznost by bola unavene nefunkcne tesnenie vymenit za nove.
ootaznik
29.02.12,15:04
Dobry den,
Chcela by som poprosit o radu. Mam nasledovne ponuky na okna a aj ceny su podla mna rozumne:

profil DECEUNINCK – Zendow, kovanie MACO
profil Gealan, kovanie ROTO
profil Salamander, kovanie AUBI SIEGENIA
znamy ma tiez upozornil na to, aby mali okna celoobvodove vystuzenie, no dalej mi uz nepovedal “preco” – tak ked mi viete dat odpoved aj na to
stx
19.03.12,13:41
Dobry den
Rozhodujem sa medzi dvomi ponukami:
1. profil Gaelan S7000 IQ Exklusive od firmy Aneko (dodavate Flaminger Bratislava), zasklenie 4-16-4-16-4 Climaplus Ultra N, SS rámik, Ug=0,6 W/m2K, kovanie Maco multimatic, cena 11 580 eur
2. profil Rehau Geneo 3+ od Fenestra SK (dodavatel Grobteam Chorvatsky Grob), zasklenie to iste t. j. 4-16-4-16-4 Climaplus Ultra N, SS rámik, kovanie G-U, cena 11 350 eur
Vedel by mi niekto poradit, ktoru ponuku si vybrat a preco? Dakujem
D.jozo
13.02.13,10:50
Rehau majú aj topplast.sk a lacnejšie ako Fenestra.
Sarah
13.02.13,19:51
Rehau Geneo 3+, myslim, ze hodnoty ramu ma lepsie ako Gaelan a Gaelan ma kovovu vystuz, Rehau ju ma az od vysky 220cm inak ju nepotrebuje a prave profil bez vystuze robi Rehau okno teplejsie.
erik555
13.02.13,21:36
Su okna s vystuzami v rame aj v kridle, alebo iba v rame ako napr. Aluplast Ideal 8000 http://www.lacne-okna.sk/galleries/plastove_okna_aluplast_typy/image4.jpg
funtasta
27.03.13,18:17
Dobry den vie mi niekto poradit sikovnu firmu s dobrými referenciami na plast okna v okoli Martina pripadne ZA???
uvazujem o profile rehau geneo alebo salamader bluevolution s trojsklami pripadne daký obdobný ekvivalent aj z lacnejsej cenovej hladiny idem menit cca 16 okien vacsinou francuzske okna na RD doterajsia ponuka bola asi takato:http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=126482&d=1364411156
maxicek
12.09.13,04:03
Dobry den. Kto ma ake skusenosti s firmu TOP-PLAST, plastove okna a dvere ??
viktorrria
19.09.16,17:27
Mate niekto skusenost s oknami VEKA Perfectline? Dakujem za reakcie.