Julča
08.06.07,10:27
Chceli by sme kúpiť byt. S predajcom sme dohonutý na cene. Ked sme si vypýtali list vlastníctva, tak na ńom bolo zapísané vecné bremeno. Ide o to , že terajší majitelia kúpili byt do firmy XY /podnikový byt/. V liste vlastníctva je podmienka že ak ten byt predajú do 10 rokov od kúpy, musia firme XY zaplatiť čiastku cca 50 000Sk. Ja si myslím, že toto je vec predávajúceho či si splní povinnosť voči firme. Chcela by som len vedieť či bude kataster pri zápise nového majiteľa do listu vlastníctva vyžadovať doklad o zaplatenej už spomínanej čiastky.To znamená , či my ako noví majitelia by sme mali problémy v prípade, že terajší majitelia si túto povinnosť nesplnia.
rada
08.06.07,08:38
Chceli by sme kúpiť byt. S predajcom sme dohonutý na cene. Ked sme si vypýtali list vlastníctva, tak na ńom bolo zapísané vecné bremeno. Ide o to , že terajší majitelia kúpili byt do firmy XY /podnikový byt/. V liste vlastníctva je podmienka že ak ten byt predajú do 10 rokov od kúpy, musia firme XY zaplatiť čiastku cca 50 000Sk. Ja si myslím, že toto je vec predávajúceho či si splní povinnosť voči firme. Chcela by som len vedieť či bude kataster pri zápise nového majiteľa do listu vlastníctva vyžadovať doklad o zaplatenej už spomínanej čiastky.To znamená , či my ako noví majitelia by sme mali problémy v prípade, že terajší majitelia si túto povinnosť nesplnia.
Pokiaľ sa vecné bremeno nevysporiada resp. nezanikne pred prevodom vlastníckeho práva tak prechádza na nového vlastníka čiže na Vás.
nikulik
08.06.07,08:48
Ja si tiež myslim to čo rada. To vecné bremeno tam ostane tých 10 rokov. Len je otázne či sa môže predať byt, na ktorom je uložené vecné bremeno.
rada
08.06.07,08:59
Ja si tiež myslim to čo rada. To vecné bremeno tam ostane tých 10 rokov. Len je otázne či sa môže predať byt, na ktorom je uložené vecné bremeno.
Na podporu môjho tvrdenia cit. z Občianskeho zákonníka.
§151n ods. 2
"Vecné bremená spojené s vlastníctvom nehnuteľnosti prechádzajú s vlastníctvom veci na nadobúdateľa.":mee:
Julča
08.06.07,09:31
Zatiaľ Vám veĺmi pekne ďakujem , za rady. Ešte sa bližšie pozriem na ten Občiansky zákonník. Ak má niekto konkrétne skúsenosti s týmto problémom, dajte mi vedieť. Ďakujem
Julča
11.06.07,08:50
Dnes som hovorila s právnikom. Povedal mi , že do katastra nás zapíšu ako nových majiteľov a ten poplatok cca 50 tis. si musí predávajúci vybaviť sám.
Máte s tým niekto osobné skúsenosti. Nerada by som sa po zaplatení zálohy dostala do problémov aj keď som si to overovala uprávnika.
buonapacta
16.06.07,08:14
Chceli by sme kúpiť byt. S predajcom sme dohonutý na cene. Ked sme si vypýtali list vlastníctva, tak na ńom bolo zapísané vecné bremeno. Ide o to , že terajší majitelia kúpili byt do firmy XY /podnikový byt/. V liste vlastníctva je podmienka že ak ten byt predajú do 10 rokov od kúpy, musia firme XY zaplatiť čiastku cca 50 000Sk. Ja si myslím, že toto je vec predávajúceho či si splní povinnosť voči firme. Chcela by som len vedieť či bude kataster pri zápise nového majiteľa do listu vlastníctva vyžadovať doklad o zaplatenej už spomínanej čiastky.To znamená , či my ako noví majitelia by sme mali problémy v prípade, že terajší majitelia si túto povinnosť nesplnia.
Vysporiadanie vecných bremien by ste mali s predchádzajúcim vlastníkom dohodnúť v zmluve o prevode vlastníctva bytu, kde by sa zaviazal toto bremeno vysporiadať pred prevodom bytu a to s dôsledkom zmluvnej pokuty pri nesplnení tejto podmienky, ktorá bude prevyšovať pôvodnú sumu vecného bremena o min 10%.
btinternational
16.06.07,22:59
Vecné bremeno, ktoré je zapísané na predmetnom liste vlastníctva slúži na zabezpečenie pohĺadávky zo strany predávajúceho voči kupujúcemu pre prípad nedodržania zluvných podmienok na ktorých sa dohodli pri prevode vlastníctva bytu z predávajúceho na kupujúceho. V tomto prípade s najväčšou pravdepodobnosťou ide o poskytnutie zľavy pri odpredaji nájomného bytu do osobného vlastníctva nájomcovi zo strany predávajúceho kde podmienkou poskytnutia zľavy bolo, že kupujúci tento byt nepredá skôr ako o 10rokov. Ak tak učiní zaplatí predávajúcemu sumu 50tis. korún - to znamená že Katastrálny úrad nesmie povoliť vklad vlastníckeho práva na nového vlastníka skôr ako nie je vysporiadané vecné bremeno. V tomto prípade to znamená, že súčastný vlastník dodržal dohodnutú podmienku vlastniť byt po 10 rokov alebo vyplatil bývalému vlastníkovi sumu 50tis. korún na čo musí mať potvrdenie od bývalého vlastníka a toto potvrdenie slúži Katastrálnemu úradu ako podklad pre zrušenie vecného bremena. No ak urobíte tú chybu, že v kúpno-predajnej zmluve o prevode vlastníctva bytu a nebytových priestorov toto vecné bremeno uznáte a prejde na Vás ako na nového vlastníka, oprávnený z vecného bremena bude vymáhať splatenie pohľadávky vo výške 50tis. korún od Vás a môže prostredníctvom exekúcie siahnuť aj na predmetný byt.