poradaK
08.06.07,10:35
Nemá niekto skúsenosť, kedy asi nalietava - vraj by to mala byť muška, ktorá nakladie na cibuľu vajíčka a z tých sú potom háďatká v cibuli? Asi je rozdiel dolniaky a Poprad - ja som v Poprade. Za info dopredu vďaka.http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
Olgica
08.06.07,08:54
Neviem kedy nalietavajú ale u nás (okolie BA) sa vyskytujú už hneď ako cibuľa vystrčí listy spod zeme (na jar). Striekame to 2 - 3x Basudinom, vždy vtedy keď na listoch sú malé svetlé bodky - vpichy. Nálety alebo výskyty týchto mušiek je niekoľkokrát ročne.
poradaK
08.06.07,10:22
Teda len striekať... Ďakujem.
mirkob
14.06.09,17:00
Prosim o pomoc-cibulku mam uz pekne vyrastenu a az teraz som tam tie hadatka zbadal-mam este nejaku sancu ako sa ich zbavit ??? Mozem este streknut tym Basudinom ? alebo uz mam po nej
wagner
14.06.09,18:11
Polej basudinom ku koreňom. Myslím že je na ňom aj návod, koľko sa má dať na zálievku. Malo by to pomôcť.
mirkob
15.06.09,10:43
Najhorsie na tom je ze v BB uz Basudin nikde nemaju-vraj sa uz prestal vyrabat a nahradu nemajuuuu co teraz ???? pomooooooooooc:mee:
legolas
15.06.09,17:16
... cibuľku sadzačku treba pred sadením namoriť a tak zasadiť, len tak sa predíde výskytu háďatka v cibuli.
wagner
15.06.09,18:14
Diazol 50 EW a zmáčadlo Silwet určite dostaneš kúpiť. Diazol splní ten istý účel. Pozri si aj prípravky a škodcovia na stránke www.floraservis.sk (http://www.floraservis.sk)
Manual
15.06.09,19:02
Najlepšia je proti háďatku preventívna zálievka cibuľky ku koreňom hneď, ako začne vzchádzať, keď je cca 2-4 cm veľká. A potom podľa potreby zopakovať a bude určite pokoj.
mirkob
16.06.09,04:45
Dakujem pekne vsetkym za odpoved-vyskusam
Manual
19.06.09,04:47
Tak uz sa nevyraba ani Basudin a ani Diazol :mad:
Tak niečo podobné si pýtaj určite je nejaká náhrada a sprav zálievku ku koreňu
Antea
19.06.09,10:14
Asi máte na mysli mínerku pórovú. Je to mucha, ktorá sa začína rojiť v apríli. Napadnutie cibule ľahko zistíme, na vňati sa objavujú biele chodbičky. Treba hneď postriekať, prípadne prikryť netkanou texíliou, lebo môže byť aj ďalšia generácia. Morenie pri sadbe je nanič. Taktiež napáda pór, aj pažítku.
pavol54
20.06.09,14:50
v tejto fáze je škoda ničiť životné prostredie a vlastné akýmkoľvek chemickým prípravkom tu už nič nepomáha.
pavol54
20.06.09,15:01
treba si najprv ujasniť o čom sa bavíme
háďatko - to spravidla nikto nevidí lebo sa živí poškodzovaním koreňového systému a do samotnej cibule nevniká,
spravidla si pestovatelia mýlia s mínerkou pórovou, ktorá má dve etapy rojenia prvá už prebehla lieta spravidla v apríli treba si všímať signalizačné správy uksup-u v tomto období je cibuľa už vo vysokom " štádiu tehotenstva a akákoľvek antikoncepcia je už zbytočná"
Rojenie mušky mínerky poznáme tak, že na koncoch listov sa sa objavujú biele vpichy v páre asi na jeden až dvoch cm vtedy treba okamžite zobrať vhodný postrek, ale vždy sa musí použiť zmáčadlo lebo cibuľoviny majú voskovité listy a účinná látka sa nezachytí a postrek bol zbytočný, zmáčadlo môže byť obyčajný sirup, alebo prípravok na umývanie riadu
wagner
20.06.09,17:03
Diazol som kúpila u nás pred dvomi dňami. Kto povedal, že sa nevyrába? Je to náhrada za Basudin - tak to prezentujú obchodníci. Prešiel si viaceré obchody? Neverím, že ho nezoženieš.
ludmilla
21.06.09,14:10
Cibuľu vôbec nepostrekujem, používam len kuchynskú soľ - na jeden záhon asi 3/4 kg soli a je vždy pekná aj bez chémie.
veva..
21.06.09,20:34
Cibuľu napáda mínerka pórová, ktorá má dve generáci. Prvá nalietava na jar a napáda hlavne jesennú cibuľku. Príznakom napadnutia je točenie cíbikov. Prípravku diazol 50 ew končí registrácia a bude sa predávať len do vypredania zásob. Odporúčam si ho zohnať. Pokiaľ nezmrzne, tak sa dá použivať aj viac ako len dva roky.
pavol54
25.06.09,18:59
Cibuľu vôbec nepostrekujem, používam len kuchynskú soľ - na jeden záhon asi 3/4 kg soli a je vždy pekná aj bez chémie.
Rád by som vedel ako ju aplikujete proti muške mínerky a aký veľký je ten záhon
veva..
26.06.09,04:37
mirkob .... ak nemôžeš zohnať DIAZOL, tak sa skús opýtať, či nemajú prípravok RELDAN. Je registrovaný na fúzavku cesnakovú (je to tiež mucha), ale mal by učinkovať aj na cibuľu.
Lubomir1
26.04.12,06:03
Cibuľu vôbec nepostrekujem, používam len kuchynskú soľ - na jeden záhon asi 3/4 kg soli a je vždy pekná aj bez chémie.

A čo na to pôda po pár rokoch?
Milas265
28.04.12,09:05
To dáva soľ keď ju nakrája do čalamády...:D
bupi
02.05.12,19:24
Na dezinfekciu pody a ochranu pred hadatkom sa vysadza okolo aksamietnica.
Gapo
03.05.12,15:45
Kvetárka cibulová
Z niekoľkých škodcov, ktoré môžu spôsobovať škody na cibuliach, môžeme v niektorých oblastiach za vážneho škodcu považovať kvetárku cibuľovú. Larvy tejto nápadnej muchy vyžierajú pletivá cibúľ. Poškodenie je vždy sprevádzané mäkkou bakteriálnou hnilobou, ktorú ľahko poznáme podľa nepríjemného zápachu. Škody spôsobujú larvy dvoch generácií jarnej i letnej. Nebezpečnejšia je jarná generácia, pretože napáda ešte mladé rastlinky a tým, že sú ešte malé, zničí väčší počet. Účinná ochrana proti tomuto škodcovi sa nezaobíde bez chemickej ochrany. Kde sa vyskytuje tento škodca pravidelne, postrekujeme Metationom v období náletu múch a kladenia vajíčok (t. j. v polovici mája a začiatkom júna). Vhodné je tiež morenie osiva prípravkom Primicid 20 SD, alebo zalievanie vyrastajúcich rastliniek prípravkom Basudin 60 EC (0,1 %,) alebo Birlane 24 EC (0,2 %) v dávke 0,5 l kvapaliny na bežný meter riadku. Výskyt kvetárky cibuľovej podporuje hnojenie hnojom z chlievov a časté pestovanie cibule na jednom mieste.
Gapo
03.05.12,15:47
Háďatko zhubné v cesnaku
V posledných rokoch sa stal cesnak stredom záujmu spotrebiteľskej aj pestovateľskej verejnosti. Na trhu často chýbal, najmä v predjarí. Pestovatelia sa často pri pestovaní stretávali s neúspechom. Hlavný podiel na tom mal zlý zdravotný stav celých porastov, nízke úrody, horšia kvalita ap. Toto bolo spôsobené najmä kalamitným rozšírením háďatka zhubného. Je to červ nepatrných rozmerov, voľným okom neviditeľný, dlhý asi 1 až 1,8 mm, široký0,04 až 0,06 mm. Háďatko žije v pôde a napáda koreňové podpučie rastlín cesnaku aj ostatných cibuľovín. Rozširuje sa najmä sadbovým materiálom. Háďatko je ukryté medzi suchými šupinami cesnakových strúčikov, kde sa dlhšie zdržuje, neskoršie spôsobuje poškodenie aj v strúčiku. Takto sa stalo, že pestovatelia nepoznajúc pravú príčinu aj ochranu stratili záujem o pestovanie cesnaku.
Rumex
04.05.12,18:31
neblaznite ludia metation je uz zakazany .... kurnik ... je to siny organofosfat puovodne vyvinuty z americkej chemickej zbrane hromadneho nicenia ... toto zahradkarom neodporucajte prosim ... a a neviem ci aj ten basudin tam kdesi na zaciatku este spominany ci je dostat .... hadatka v cibuli cibulovinach (csnak aj por) sposobuju minrky aj kvetarky striekat treba pri teplote nad 15 °C kedy tieto muchy zacinau nalietavat , a vpichovat klast vajicka .... vegetacne to vychadza na stadium ked je cibuka nad zemou hruba asi ako obycajna drevena ceruzka ....
dobre je okrem klasickych insekticidov (pozri si trbars www.floraservis.sk) niektore co maju aj repelentny ucinok resp ucinok aj na uz nakladene vajicka....
spominane aksametnice ako biologicky repelent ma len pomocny ucinok aj to skuor pod stromami broskyn ci sliviek citlivych na nalety vosiek
Antea
05.05.12,19:31
http://www.skudci.com/hadatko-zhoubne
http://www.slovosivex.sk/index.php?id=222
počula som, že proti mínerke teraz nie sú povolené žiadne prípravky, len prikrývať bielou netkanou fóliou. Neviem ako to riešia veľkopestovatelia.
pavol54
06.05.12,07:00
http://www.skudci.com/hadatko-zhoubne
http://www.slovosivex.sk/index.php?id=222
počula som, že proti mínerke teraz nie sú povolené žiadne prípravky, len prikrývať bielou netkanou fóliou. Neviem ako to riešia veľkopestovatelia.
proti minerke pórovej nie sú zakázané prípravky, len sa nemôže cibuľka jesť v ochrannej lehote veľkopestovatelia cibuľku nepestujú a pór kým narastie tak dávno skončila ochranná doba a účinky chemických látok sa už dávno pominuli. preto sa volá pórová
Antea
06.05.12,07:07
proti minerke pórovej nie sú zakázané prípravky, len sa nemôže cibuľka jesť v ochrannej lehote veľkopestovatelia cibuľku nepestujú a pór kým narastie tak dávno skončila ochranná doba a účinky chemických látok sa už dávno pominuli. preto sa volá pórová
Poznám mínerku, ale toto som počula v rozhlase na Regine, tak potom naozaj neviem, ja už záhradu nemám, momentálne nepotrebujem postrekovať.
kamoska1
06.05.12,14:55
- zakrytie porastov bielou netkanou textíliou ešte pred začiatkom rojenia škodcu
- proti mínerke pórovej nie sú v súčasnosti registrované žiadne prípravky; mohol by sa však použiť ihneď po zistení vpichov v listoch a o dva týždne neskôr prípravok Decis EW 50, ktorý je povolený na ošetrovanie cibule proti strapkám so 14 dňovou čakacou lehotou a napr. v ČR je priamo povolený proti mínerke pórovej; do postrekovej kvapaliny treba pridať aj zmáčadlo (Silwet)
Ja osobne,už 3-tí rok,prikrívam porast cibule s netkanou bielou textíliou a som spokojná.Prikriť to treba od 10.4.na šesť týždňov.Potom odokriť,okopať a cibula rastie ďalej bez textílie.