edit26
08.06.07,11:45
Chcem sa opýtať, môj priateľ dostal výpoveď s dvojmesačnou výpovednou lehotou, tým pádom nemá nárok na odstupné?? Mal zmluvu na neurčito.
Počula som niečo také, že s tým môže nesúhlasiť a chcieť výpoveď hneď a aby mu preplatili odstupné a dovolenku. Môžete mi prosím poradiť či sa to tak dá alebo nie? Tieto veci veľmi neovládam.
jamis
08.06.07,09:54
presne je to takto:
Zamestnancovi pri skončení pracovného pomeru patrí odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak súhlasí so skončením pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c); zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu. Ak zamestnanec požiada o skončenie pracovného pomeru, je zamestnávateľ povinný tejto žiadosti vyhovieť.
veronikasad
08.06.07,09:59
Chcem sa opýtať, môj priateľ dostal výpoveď s dvojmesačnou výpovednou lehotou, tým pádom nemá nárok na odstupné?? Mal zmluvu na neurčito.
Počula som niečo také, že s tým môže nesúhlasiť a chcieť výpoveď hneď a aby mu preplatili odstupné a dovolenku. Môžete mi prosím poradiť či sa to tak dá alebo nie? Tieto veci veľmi neovládam.

Ak dostal výpoveď v máji a výpovedná lehota mu začala plynúť od 1.6., nárok na odstupné už nemá. Ak dostal výpoveď v júni, do konca júna musí požiadať zamestnávateľa o skončenie pracovného pomeru dohodou a najneskôr 30,6. ukončiť pracovný pomer. Ak do konca výpovednej lehoty si nestihne vyčerpať dovolenku, zamestnávateľ je povinný pri skončení pracovného pomeru dovolenku preplatiť.

-------
Veronika
edit26
13.06.07,03:16
Prosím Vás o pomoc môj priateľ dostal výpoveď podľa §60 a napísali mu
tam zo strany zamestnávateľa s 2-mesačnou výpovednou lehotou?
Je toto správne?
On s touto výpoveďou nesúhlasí, našiel si novú prácu a chce skončiť
k 15.06.2007, podľa akého paragrafu je to možné, aby sa mu preplatilo
odstupné, časť dovolenky? Alebo sa to dá len okamžitým skončením pracovného pomeru bez nároku na odstupné?
Ďakujem za rady.
Stina
13.06.07,03:33
§ 60 ZP je dohoda o skončení pracovného pomeru, ak s ňou nesúhlasí nemusí ju podpísať. (ale píšeš že má nové miesto). Iné by to bolo ak by dostal výpoveď podľa § 63 ods.1 písm a - c . Vtedy by musel pred začatím plynutia výpovednej doby písomno súhlasiť so skončením PP pred začatím plynutia výpovednej doby. V takom prípade mu patrí odstupné. Dovolenku by mal dostať praplatenú.
edit26
13.06.07,03:56
Takže mu môžem napísať že súhlasí s dohodou o skončení PP podľa §60, ale nesúhlasí s 2 mesačnou výpovednou dobou, pretože tá sa nevzťahuje na tento paragraf a žiada o preplatenie dovolenky.
nikulik
13.06.07,04:13
Prosím Vás o pomoc môj priateľ dostal výpoveď podľa §60 a napísali mu
tam zo strany zamestnávateľa s 2-mesačnou výpovednou lehotou?
Je toto správne?
On s touto výpoveďou nesúhlasí, našiel si novú prácu a chce skončiť
k 15.06.2007, podľa akého paragrafu je to možné, aby sa mu preplatilo
odstupné, časť dovolenky? Alebo sa to dá len okamžitým skončením pracovného pomeru bez nároku na odstupné?
Ďakujem za rady.

§60 DOHODA o skončení PP sa uzatvára ak sa ZC a ZĽ dohodnu na skončení PP. Tam nie je výpovedná lehota. §60 končí dohodnutým dňom.
Takže to nie je v prípade tv.priateľa správne.
Ak priateľ chce odstupné, musel by sa PP skončiť podľa §63 ods.1,pism.a - c. Ak si dovolenku nevyčerpá zamestnanec do skončenia PP, ZĽ mu ju musí preplatiť.
nikulik
13.06.07,04:15
Takže mu môžem napísať že súhlasí s dohodou o skončení PP podľa §60, ale nesúhlasí s 2 mesačnou výpovednou dobou, pretože tá sa nevzťahuje na tento paragraf a žiada o preplatenie dovolenky.

Môže povedať, že súhlasí s dohodou o skončení PP, ale tá 2mesačná VD tam nie je správna. Nech si ta dotycná firma naštuduje §60 Zákonn.práce. A o preplatenie dovolenky nemusí žiadať, to mu musí ZĽ vyplatiť automaticky ak pri skončení PP mu nejaka dovolenka zostane. Mali by sa dohodnuť, či si ju vyčerpa alebo mu ju preplatia.
edit26
13.06.07,04:31
Ďakujem všetkým za radu, mne sa to hneď nezdalo tá dvojmesačná, pretože u nás mzdárka keď dáva výpoveď dohodou zamestnanec odíde hneď.
Vidíte a to majú skúsenú účtovníčku čo s tým robí pomaly 30 rokov.
Laura1
08.07.07,16:55
Je to trochu mimo témy, ale potrebujem vedieť, či zamestnanec, ktorý podľa §67 podal výpoveď , je povinný zaúčať svojho nástupcu.
Ďakujem.
Darina1234
08.07.07,16:57
ja som dala tento typ výpovede k 30.6.2007 a nikoho som nezaúčala aj ked ma o to žiadali.
Laura1
08.07.07,17:11
Má niekto iný názor? Môj kolega dal výpoveď a vyzerá to tak, že nebude ochotný zaúčať svojho nástupcu. Ja osobne nestojím ani na jednej strane, potrebujem to vedieť pre prípad, že by nastali problémy.
jamis
08.07.07,18:24
To ozaj záleží na ňom. Nikto ho k tomu nemôže prinútiť, leda vo výpovednej lehote.
Orsz
08.07.07,20:37
Je to trochu mimo témy, ale potrebujem vedieť, či zamestnanec, ktorý podľa §67 podal výpoveď , je povinný zaúčať svojho nástupcu.
Ďakujem.

Povinný nie je, ale je to v rámci zachovania dobrých vzťahov, a cti, ak ho o to požiadajú.
ajobs
08.07.07,20:41
Ďakujem všetkým za radu, mne sa to hneď nezdalo tá dvojmesačná, pretože u nás mzdárka keď dáva výpoveď dohodou zamestnanec odíde hneď.
Vidíte a to majú skúsenú účtovníčku čo s tým robí pomaly 30 rokov.

Výpoveď dohodou neexistuje, existuje len skončenie pracovného pomeru dohodou.
ajobs
08.07.07,20:42
Má niekto iný názor? Môj kolega dal výpoveď a vyzerá to tak, že nebude ochotný zaúčať svojho nástupcu. Ja osobne nestojím ani na jednej strane, potrebujem to vedieť pre prípad, že by nastali problémy.

Zaúčanie nového zamestnanca nie je súčasťou právneho úkonu výpovede, alebo skončenia PP dohodou, ak si obe zmluvné strany takéto konanie v inej zmluve nevyhradili. Čiže nemusí.
Orsz
08.07.07,20:45
Výpoveď dohodou neexistuje, existuje len skončenie pracovného pomeru dohodou.

Dobrý postreh ;) . Ja som to prehliadla :rolleyes: .
ajobs
08.07.07,20:46
Dobrý postreh ;) . Ja som to prehliadla :rolleyes: .
mimotemy Nevadí, však už je aj pokročilá hodina.
jaja99
08.07.07,20:55
Má niekto iný názor? Môj kolega dal výpoveď a vyzerá to tak, že nebude ochotný zaúčať svojho nástupcu. Ja osobne nestojím ani na jednej strane, potrebujem to vedieť pre prípad, že by nastali problémy.

Stávajú sa prípady, že zamestnanec chce odísť, ale zamestnávateľ nechce akceptovať dohodu o skončení PP. Zamestnanec preto dá výpoveď a plynie mu dvojmesačná výpovedná lehota. Zamestnávateľ mu navrhne, že ak zaučí nového nástupcu, dohodnú sa na ukončení prac.pomeru pred skončením výpovednej lehoty a zamestnanec je uvoľnený skôr a o to mu asi išlo. Nie?
Netka
09.07.07,05:17
Prosím Vás ako má vyzerať výpoveď daná zamestnáveteľom z organ. dôvodov s výpovednou lehotou. Nemáte niekto vzor?
Ide mi najmä o dátumy, kedy podpis výpovede, ked začína plynúť výpovedná lehota?
Stačí keď tam bude uvedený príslušný paragraf, dátum popísania výpovede (31.7.) dátum začatia plynutia výpovednej lehoty (1.8) a dátum ukončenia PP (30.9)
Ďakujem.
ajobs
10.07.07,22:11
Prosím Vás ako má vyzerať výpoveď daná zamestnáveteľom z organ. dôvodov s výpovednou lehotou. Nemáte niekto vzor?
Ide mi najmä o dátumy, kedy podpis výpovede, ked začína plynúť výpovedná lehota?
Stačí keď tam bude uvedený príslušný paragraf, dátum popísania výpovede (31.7.) dátum začatia plynutia výpovednej lehoty (1.8) a dátum ukončenia PP (30.9)
Ďakujem.

Tak to teda vôbec nie - vo výpovedi musí byť obsahovo sformulovaný výpovedný dôvod, ktorý musí byť jasný, zrozumiteľlný, a nemôže byť zameniteľný s iným dôvodom a nemôže sa v budúcnosti meniť. Čiže aké miesto a z akého dôvodu sa ruší, akým rozhodnutím, k akému dátumu toto miesto zaniká -môže to byť neskôr, ale aj skôr ako uplynie výpovedná lehota - kto o tom rozhodol, prípadne aké miesto bolo zamestnancovi ponúknuté a prečo ho odmietol. Musí tam byť príslušný paragraf, kedy bola výpoveď prerokovaná so zástupcami zamestnancov, od kedy plynie výpovedná lehota a kedy sa skončí.
Samozrejme, podpis oprávnenej osoby konať v mene firmy.
vikinka
16.07.07,08:31
Ahojte , chcem sa spýtať ohľadne výpovede zamestnancovi ,je možné mu dať výpoveď podľa § 61 ZP s dvoj mesačnou výp.dobou v prípade že, zamestnanec si potajme chodí na konkurzy a neinformuje o tom svojho zamestnávateľa,že má v úmysle zo dňa na deň ukončiť PP.Nie som si istá,či je tento dôvod dostatočný na ukončenie PP zo strany zamestnávateľa.
Tweety
16.07.07,08:33
Určite toto nie je dôvod na výpoveď zamestnávateľa. Žiaden zákon mu nezakazuje hľadať si nové miesto.
vikinka
16.07.07,08:37
Ďakujem Tweety,potrebovala som sa si to overiť a uistiť sa.
ajobs
16.07.07,20:53
Ahojte , chcem sa spýtať ohľadne výpovede zamestnancovi ,je možné mu dať výpoveď podľa § 61 ZP s dvoj mesačnou výp.dobou v prípade že, zamestnanec si potajme chodí na konkurzy a neinformuje o tom svojho zamestnávateľa,že má v úmysle zo dňa na deň ukončiť PP.Nie som si istá,či je tento dôvod dostatočný na ukončenie PP zo strany zamestnávateľa.

Výpovedný dôvod to síce nie je, ale ani ukončenie PP zo dňa na deň nemôže zamestnanec realizovať bez súhlasu zamestnávateľa. Musia sa na tom dohodnúť.
sashduric
19.11.08,11:34
Ahojte, moj priatel podal vypoved s tym, ze z prace odisiel zo dna na den. Bolo to par dni po trojmesacnej skusobnej lehote. So zamestnavatelom sa preto dohodol, ze mu peniaze za posledny odrobeny mesiac nebudu vyplatene a vo vypovedi stalo, ze ze peniaze mu boli vyplatene na ruku. Vzhladom na to, ze priatel uz mal vybavenu inu pracu a mohol odist, podpisal to.
Lenze z nam nevysvetlitelnych dovodov mu zamestnavatel predsa peniaze nasledujuci mesiac poslal a pred par dnami mu poslal dopis, v ktorom ho vyzyva k tomu,aby mu tie peniaze vratil, inac, ze ho da na sud.
Moze mi niekto povedat, ci na to ma pravo?
Dakujem.
Tweety
19.11.08,11:37
Ahojte, moj priatel podal vypoved s tym, ze z prace odisiel zo dna na den. Bolo to par dni po trojmesacnej skusobnej lehote. So zamestnavatelom sa preto dohodol, ze mu peniaze za posledny odrobeny mesiac nebudu vyplatene a vo vypovedi stalo, ze ze peniaze mu boli vyplatene na ruku. Vzhladom na to, ze priatel uz mal vybavenu inu pracu a mohol odist, podpisal to.
Lenze z nam nevysvetlitelnych dovodov mu zamestnavatel predsa peniaze nasledujuci mesiac poslal a pred par dnami mu poslal dopis, v ktorom ho vyzyva k tomu,aby mu tie peniaze vratil, inac, ze ho da na sud.
Moze mi niekto povedat, ci na to ma pravo?
Dakujem.
Je to akési domotané, skončiť PP výpoveďou z dňa na deň sa nedá. Uveď skutočnosti presne.
Chobot
19.11.08,11:42
Ahojte, moj priatel podal vypoved s tym, ze z prace odisiel zo dna na den. Bolo to par dni po trojmesacnej skusobnej lehote. So zamestnavatelom sa preto dohodol, ze mu peniaze za posledny odrobeny mesiac nebudu vyplatene a vo vypovedi stalo, ze ze peniaze mu boli vyplatene na ruku. Vzhladom na to, ze priatel uz mal vybavenu inu pracu a mohol odist, podpisal to.
Lenze z nam nevysvetlitelnych dovodov mu zamestnavatel predsa peniaze nasledujuci mesiac poslal a pred par dnami mu poslal dopis, v ktorom ho vyzyva k tomu,aby mu tie peniaze vratil, inac, ze ho da na sud.
Moze mi niekto povedat, ci na to ma pravo?
Dakujem.

Predpokladám, že v pracovnej zmluve mal uvedené, že pokiaľ nedodrží výpovednú dobu, tak zamestnávateľ má nárok na pokutu vo výške jednomesačnej mzdy a túto teraz od zamestnanca požaduje.

Musíš uviesť všetky podrobnosti prípadu a aj to, či túto klauzulu mal ten tvoj priateľ v pracovnej zmluve.
JankaO
19.11.08,11:49
Ahojte, moj priatel podal vypoved s tym, ze z prace odisiel zo dna na den. Bolo to par dni po trojmesacnej skusobnej lehote. So zamestnavatelom sa preto dohodol, ze mu peniaze za posledny odrobeny mesiac nebudu vyplatene a vo vypovedi stalo, ze ze peniaze mu boli vyplatene na ruku. Vzhladom na to, ze priatel uz mal vybavenu inu pracu a mohol odist, podpisal to.
Lenze z nam nevysvetlitelnych dovodov mu zamestnavatel predsa peniaze nasledujuci mesiac poslal a pred par dnami mu poslal dopis, v ktorom ho vyzyva k tomu,aby mu tie peniaze vratil, inac, ze ho da na sud.
Moze mi niekto povedat, ci na to ma pravo?
Dakujem.

Bez ohladu na ostatne uvedene (akým spôsobom skončil PP), ak raz svojim podpisom potvrdil prevzatie výplaty, za dany mesiac, tak opätovné prevzatie a nevrátenie by bolo bezdôvodné obohatenie so všetkými právnymi následkami.