luluhaha
08.06.07,11:58
Ahojte, potrebujem sa poradiť odberateľovi sme dali podpísať Uznanie pohľadávky - splátkový kalendár, kde sme mu vyčíslili aj upomienky za 600 Sk a penále za 4000Sk. On mi ale teraz volal - že to mu účtovne nestačí - nech mu vystavím faktúru - máte skúsenosť - môžem mu na upomienku a penále vystaviť faktúru? Nebolo by tam nič iné fakturované..
Ďakujem
PS- vo faktúrach mám dovetok o penále - považuje sa to za zmluvnú pokutu? Je to pre mňa POZD?
Zoltán Kovács
08.06.07,10:02
Ahojte, potrebujem sa poradiť odberateľovi sme dali podpísať Uznanie pohľadávky - splátkový kalendár, kde sme mu vyčíslili aj upomienky za 600 Sk a penále za 4000Sk. On mi ale teraz volal - že to mu účtovne nestačí - nech mu vystavím faktúru - máte skúsenosť - môžem mu na upomienku a penále vystaviť faktúru? Nebolo by tam nič iné fakturované..
Ďakujem
PS- vo faktúrach mám dovetok o penále - považuje sa to za zmluvnú pokutu? Je to pre mňa POZD?

Keď ti uhradí tak je to POZD - ostatné. Faktúru môžeš vystaviť na penále, ak si platiteľom dph tak bez dph. Je to zmluvné penále.
Mária hrušková
08.06.07,10:14
Faktúra musí byť na penále, a je to nákladová položka až po zaplatení. Ale bez faktúry nemôže dávať do nákladov,aj ked zaplatí a musí to byť dohodnuté v zmluve
Erika-ežka
18.01.08,17:40
Chcem sa len uistiť, ak fakturujem penále - aj keď je to bez DPH, nemusím prepočítavať DPH koeficientom, však???
Nemôžem nájsť v zákone o DPH - že je to oslobodené od DPH, zle hľadám?
Zoltán Kovács
18.01.08,18:14
Chcem sa len uistiť, ak fakturujem penále - aj keď je to bez DPH, nemusím prepočítavať DPH koeficientom, však???
Nemôžem nájsť v zákone o DPH - že je to oslobodené od DPH, zle hľadám?

Pri penále nenastáva plnenie, preto je to oslobodené od DPH. Ide to mimo koeficient.
Erika-ežka
20.01.08,08:14
Pri penále nenastáva plnenie, preto je to oslobodené od DPH. Ide to mimo koeficient.
To som chcela počuť ---čítať. Dodatočne pošlem bodík, lebo mi teraz neberie :(.