potocka
08.06.07,12:06
dobrý deň poraďáci,

sme firma, ktorá sa zaoberá predajom áut. Prišla mi faktúra na odkúpenie jazdeného auta M1, ktorá je s DPH. Je to správne? Podľa mňa by mala byť bez DPH:confused:
Zoltán Kovács
08.06.07,10:08
dobrý deň poraďáci,

sme firma, ktorá sa zaoberá predajom áut. Prišla mi faktúra na odkúpenie jazdeného auta M1, ktorá je s DPH. Je to správne? Podľa mňa by mala byť bez DPH:confused:

Od koho máte tú faktúru? Ak predávateľ má autopožičovňu,resp. má predmet podnikania predaj áut, v tom prípade tá faktúra je správne s dph.
potocka
08.06.07,10:13
Predávajúci mal auto v majetku a predmetom jeho činnosti nie je požičiavanie ani predaj automobilov.
Zoltán Kovács
08.06.07,10:14
Predávajúci mal auto v majetku a predmetom jeho činnosti nie je požičiavanie ani predaj automobilov.

V tom prípade treba reklamovať faktúru. Má byť bez dph.
potocka
08.06.07,10:17
super a ak ešte môžem poprosiť o ktorý paragraf sa môžem opriet, je to par. 49 odsek 7? :)
vikinka
08.06.07,10:20
§ 42 zák.o DPH oslobodenie od dane pri dodaní tovaru,pri ktorom nebola odpočítaná daň.
Zoltán Kovács
08.06.07,10:20
super a ak ešte môžem poprosiť o ktorý paragraf sa môžem opriet, je to par. 49 odsek 7? :)

Je to nasledovný §:

§ 42
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru,
pri ktorom nebola odpočítaná daň


Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, a dodanie tovaru, pri ktorého nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7 písm. a), b), c) a e). Oslobodené od dane je dodanie vratných fliaš, pri ktorých nadobudnutí nie je možnosť odpočítať daň podľa § 49 ods. 7 písm. d), a každé ďalšie dodanie týchto vratných fliaš.

Je tam aj odvolávka na § 49 ods.7
Johanka
08.06.07,10:21
Otázne je, či nebola odpočítaná ...
betka
08.06.07,10:23
dobrý deň poraďáci,

sme firma, ktorá sa zaoberá predajom áut. Prišla mi faktúra na odkúpenie jazdeného auta M1, ktorá je s DPH. Je to správne? Podľa mňa by mala byť bez DPH:confused:

1.Ak ste kúpili auto od neplátcu DPH, nejakej firmy, na FA by nemala byť zmienka o DPH.

2. Ak ste kúpili auto od plátcu DPH, kt. sa tiež zaoberá nákupom a predajom áut, na FA má byť uvedený ZD+DPH, kde si DPH odpočítate, pretože ide o dodanie tovaru, čím vzniká tejto firme daňová povinnosť, a Vy ako predajca áut tiež máte v tomto prípade nárok na odpočítanie DPH.

3. Auto ste mohli kúpiť aj od občana, kt. Vám mohol vystaviť kúpno-predajnú zmluvu, a tu sa tiež neuvádza DPH.

4. Auto mohlo byť odkúpené od plátcu DPH, pričom pre neho dodanie auta je od dane oslobodené podľa par. 42 z o DPH, t.j. nevystavuje FA ZD+DPH
Zoltán Kovács
08.06.07,10:23
Otázne je, či nebola odpočítaná ...

Na odpočet majú nárok iba niektoré činnosti (autopožičovne, predajcovia áut.....) A podľa príspevkov predávajúci nesplňa podmienku nároku na odpočet pri kúpe, takže aj pri predaji nemôže vyčísliť.
potocka
08.06.07,10:25
ano veľmi pekne Vám ďakujem ;)
Johanka
08.06.07,14:55
Otázne je, či nebola odpočítaná ...


Na odpočet majú nárok iba niektoré činnosti (autopožičovne, predajcovia áut.....) A podľa príspevkov predávajúci nesplňa podmienku nároku na odpočet pri kúpe, takže aj pri predaji nemôže vyčísliť.

Myslela som taký prípad, keď si daňovník odpočíta DPH napriek tomu, že nemá nárok :--- .
Uľa
16.10.07,12:15
Prosím vás, neviem sa vymotať z tohto prípadu: Osoba - občan SR je platca DPH a kúpil - 15.7.2007 od občana ČR (neplatcu DPH) nákladné vozidlo. Na faktúre je vystavená suma 380 000.- Čk bez DPH. Čiže ja urobím to, že prepočítam túto sumu kurzom NBS a prijmem ju v SK. Ako to bude s dph?