l.c.
08.06.07,12:36
Vie mi niekto poradiť? V našej s. r. o. so zahraničnou účasťou máme konateľ zo zahraničia. Zdržiava sa tu takmer neustále. Nepoberá z našej spoločnosti žiaden príjem. Platí ho materská spoločnosť. Koľko sa môže zdržiavať na území SR (180 dní). Treba ho niekde nahlásiť? Na víkendy cestuje domov (do zahraničia).

Ďakujem za radu.
ivemar
08.06.07,11:50
Moj nazor - nezdrziava sa tu neustale, lebo na vikendy cestuje domov, takze nepretrzite sa tu zdrziava max.5 dni, kvoli 5 dnom ho sotva treba niekde hlasit.
Germany
08.06.07,15:06
Ja mám ten istý prípad. Konateľ sa pri založení sro v roku 2005 zaregistroval na prechodný pobyt na Cudzineckej polícii, ináč nič. Keď bude brať nejakú odmenu, potom budem riešiť ZP (na základe mandátnej zmluvy). Za rok 2005 sme mali problémy so zdravotnou poisťovňou, lebo trvali na tom, že do 9/2005 mal byť evidovaný na ZP, resp. mal doložiť nejaký doklad z Poľska, že je tam poistený.
moni
29.06.07,10:03
Ahojte.
Cudzinec má povolenie na prechodný pobyt na Slovensku za účelom podnikania. Živnosť si chce prerušiť na rok. ( Vyšli vysoké odvody:()Má možnosť od dátumu prerušenia figurovať v s.r.o. ako spoločník-konateľ. Musí si na cudzineckej polícií požiadať o zmenu účelu prechodného pobytu? A ešte sa chcem spýtať ohľadom odvodov. Pokiaľ nebude dostávať odmenu za výkon funkcie v s.r.o., len podiel zo zisku na konci roka, stačí sa mu prihlásiť do ZP ako samoplatca?
Veľmi pekne ďakujem vopred.
moni
29.06.07,10:39
Nikto mi nevie poradiť?
janka.janka
29.06.07,10:44
Ahojte.
Cudzinec má povolenie na prechodný pobyt na Slovensku za účelom podnikania. Živnosť si chce prerušiť na rok. ( Vyšli vysoké odvody:()Má možnosť od dátumu prerušenia figurovať v s.r.o. ako spoločník-konateľ. Musí si na cudzineckej polícií požiadať o zmenu účelu prechodného pobytu? A ešte sa chcem spýtať ohľadom odvodov. Pokiaľ nebude dostávať odmenu za výkon funkcie v s.r.o., len podiel zo zisku na konci roka, stačí sa mu prihlásiť do ZP ako samoplatca?
Veľmi pekne ďakujem vopred.

S tym pobytom neviem presne - ale pokial mu uz cudzinecka policia vydala povolenie na pobyt, tak urcite mu dali aj 2-stranove poucenie, tam by sa k odpovedi malo dat dopatrat.

Ak by sa stal konatelom a teda bude sa len podielat na zisku a nebude mat uzatvorenu pracovnu zmluvu a ani zmluvu o vykone funkcie konatela, potom sa moze nahlasit na ZP aj Soc.p. a platit si odvody ako samoplatca = dobrovolne nezamestnany. Je stanovena minimalna vyska, ale moze si platit aj viac - podla uvazenia. :)
moni
29.06.07,10:47
Ďakujem za odpoveď.
janka.janka
29.06.07,11:14
nemas za co.. nahodou som nasla jedno taketo ponaucenie z cudzineckej policie, ktore hovori, ze cudzinec ma povinnost oznamit policajnemu utvaru,ze ucel, na ktory bolo pobyt povoleny, zanikol - toto sa ale nevztahuje na obcana EU.

podrobnosti najdes v zakone o pobyte cudzincov (48/2002 Z.z.) - okrem ineho aktualne znenie najdes na stranke www.minv.sk - tam si klikni v ramceku hore na "cudzinci na Slovensku" :cool: