TatianaK1
08.06.07,18:47
Ahojte, chcela by som sa spýtať či sa dotácie zo štátneho rozpočtu na prevádzku a nákup hmotného majetku zdaňujú. Nezisková organizácia predkladala doklady na preplatenie a za ne postupne dostávala dotáciu zo ŠR.
na prevádzku a nákup hmotného majetku. Neviem či je tento príjem oslobodený alebo sa zdaňuje. Ďakujem vopred za každý príspevok!
Marianna01
08.06.07,17:16
dosť málo si o tom napísala - ja čo mám skúsenosti s neziskovkami - nezdaňujú. napíš viac.
de facto, aj keď pozrieš do peň. denníka, dotácie sú medzi príjmami NZD
TatianaK1
08.06.07,17:31
Zabudla som povedať že účtujeme v podvodnom účtovníctve. Inak ďík!
Marianna01
08.06.07,17:47
Zabudla som povedať že účtujeme v podvodnom účtovníctve. Inak ďík!

....milé... ale rado sa stalo...
s Tvojím dovolením to s radosťou šupnem do preklepov... :D:D:D
betka
08.06.07,18:09
Postupy účtovania v PU par. 52

(12) Na účtoch 346 - Dotácie zo štátneho rozpočtu a 347 - Ostatné dotácie sa účtujú
a) v prospech týchto účtov príjem dotácií,
b) na ťarchu týchto účtov priznanie dotácie, a to
1. dotácie na obstaranie dlhodobého majetku a na obstaranie technického zhodnotenia so súvzťažným zápisom v prospech účtu 384 – Výnosy budúcich období,
2. dotácie na hospodársku činnosť so súvzťažným zápisom v prospech účtu 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti, ak sa dotácia poskytla na úhradu nákladov, a to v časovej a vecnej súvislosti so zaúčtovaním nákladov vynaložených na príslušný účel, na ktorý sa dotácie na hospodársku činnosť poskytli,
3. dotácie na úhradu úrokov so súvzťažným zápisom v prospech účtu 668 – Ostatné finančné výnosy, a to v časovej a vecnej súvislosti so zaúčtovaním úrokov do finančných nákladov.
(13) Na účte 346 – Dotácie zo štátneho rozpočtu sa účtuje priznanie dotácie poskytnutej zo štátneho rozpočtu a priznanie dotácie podpory a príspevku z prostriedkov Európskych spoločenstiev podľa osobitného predpisu32).
betka
08.06.07,18:21
1. vplyv nenávratného finančného príspevku poskytnutého na obstaranie dlhodobého majetku (tzv. investičná dotácia) na základ dane z príjmov je vždy nulový pretože:
a) ak účtovné odpisy sa rovnajú daňovým odpisom,) je vo výške príspevku zaúčtovaného – zahrnutého do príjmov
b) ak účtovné odpisy sa nerovnajú daňovým odpisom, potom výška daňového odpisu v jednotlivých rokoch sa nerovná výške príspevku zahrnutého do základu dane v jednotlivých rokoch, ale za celkovú dobu životnosti majetku – sa do základu dane, t.j. do výdavkov aj do príjmov zahrnie suma urč. suma teda vplyv na základ dane je neutrálny (nulový). Komplikáciu súvisiaciu s rozdielnymi účtovnými a daňovými odpismi môže daňovník (účtovná jednotka) odstrániť tým, že si zvolí účtovné odpisy vo výške daňových odpisov.

2.prijaté nenávratné finančné príspevky poskytnuté na úhradu prevádzkových výdavkov (tzv. prevádzková dotácia) sa účtuje do výnosov, pričom do nákladov sa zaúčtuje náklad, ktorý sa z tohto príspevku uhrádza.
Tieto príspevky (dotácie) v súlade s § 17 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov sú súčasťou výsledku hospodárenia a základu dane z príjmov v súlade s účtovníctvom.
Naviac je táto skutočnosť zdôraznená aj v § 19 ods. 2 písm. m) zákona o dani z príjmov, podľa ktorého, ak prijatý príspevok (dotácia) je zahrnutý do príjmov (výnosov), potom aj výdavok (náklad) hradený z príspevku je uznaným daňovým výdavkom.