d.j.miki
09.06.07,08:48
Chcem zamestnat studentku do predajne cca na jeden mesiac,ako to vyriesit co najjednoduchsie?
veronikasad
09.06.07,07:51
Ak to nie je tvoja dcéra, ktorú nemusíš prihlasovať nikde, postupuješ takto :
Ak si nemala ešte zamestnanca, prihlásiš sa ako platiteľ poistného do soc.poisťovne na reg.liste zamestnávateľa.
So študentkou uzatvoriš dohodu o brig. práci študenta - musí priniesť potvrdenie o návšteve školy - len denné štúdium.
Deň pred nástupom do zamestnania ju prihlásiš do soc.poisťovne na Regis.liste FO.
Môžeš jej dať podpísať Vyhlásenie o zdaňovaní príjmov, nebudeš jej zrážať daň.Ak nie si registrovaná na Daňovom úrade ako plátca dane zo závislej činnosti, treba doplniť registráciu. Do 30 dní po skončení štvrťroka musíš poslať na DU štvrťročný prehľad o zrazených preddavkoch /za nepodanie je pokuta 2000,-sk/.
Nezabudni na mesačný výkaz do sociálnej poisťovne, odvody budeš z DoBPŠ platiť vo výške 0,8 % - úrazové poistenie a 0,25 % garančné poistenie.

---------
Veronika
uctoeva
09.06.07,15:46
Ja som prihlásila do soc.poistovne dcéru - vysokoškoláčku.Pracuje na dohodu o brigádnicej práci študenta. Vyplácam jej mzdu a robím odvody. Podpísala u mňa vyhlásenie , nezrážam jej daň. Je to správne, keď som ju prihlásila do poisťovne aj keď sa jedná o dcéru?

Tiež by som vás chcela poprosiť, či by mi niekto neporadil ako by sme najlepšie zamestnali šoféra - kamiónová preprava len na výpomoc. V jedom mesiaci by to bolo napr. na týžden, potom 2-3 mesiace nič a znova na 1-2 týždne. Mohla by sa použiť dohoda ?
Ďakujem za každú odpoveď.
Anja111
09.06.07,16:01
Ja som prihlásila do soc.poistovne dcéru - vysokoškoláčku.Pracuje na dohodu o brigádnicej práci študenta. Vyplácam jej mzdu a robím odvody. Podpísala u mňa vyhlásenie , nezrážam jej daň. Je to správne, keď som ju prihlásila do poisťovne aj keď sa jedná o dcéru?

Tiež by som vás chcela poprosiť, či by mi niekto neporadil ako by sme najlepšie zamestnali šoféra - kamiónová preprava len na výpomoc. V jedom mesiaci by to bolo napr. na týžden, potom 2-3 mesiace nič a znova na 1-2 týždne. Mohla by sa použiť dohoda ?
Ďakujem za každú odpoveď.

Dcéru môžeš, ale nemusíš zamestnať...
Mohla by ti vypomáhať, ako rodinný príslušník, ale bez nároku na mzdu.
Keď je u teba zamestnaná na dohodu o BPŠ, tak si urobila dobre, že si ju prihlásila do SP, lebo posielaš za ňu odvody na úrazové a garančné poistenie.
Ak chceš zamestnať pracovníka na občasnú výpomoc, tak ho môžeš zamestnať na dohodu o vykonaní práce.
HEBA
10.06.07,12:15
Pekný deň
ak dovolíte pripájam sa aj ja jednou otázkou
Môže matka dôchodkyňa vypomáhať, ako rodinný príslušník synovi podnikateľovi /vedenie účtovníctva/ samozrejme bez nároku na mzdu.
Za odpoveď pekne dakujem
tinaM
10.06.07,14:27
Pekný deň
ak dovolíte pripájam sa aj ja jednou otázkou
Môže matka dôchodkyňa vypomáhať, ako rodinný príslušník synovi podnikateľovi /vedenie účtovníctva/ samozrejme bez nároku na mzdu.
Za odpoveď pekne dakujem
Nevidím dôvod, prečo by nemohla. Za účtovníctvo je zodpovedný podnikateľ a podpisovať sa bude všade on.
Rodinný príslušník môže vypomáhať. Nejedná sa o nelgálnu prácu. Samozrejme bez nároku na mzdu.