rommy
09.06.07,16:33
Ahoj poraďáci, chcela by som sa s vami poradiť, sme autorizovaným predajcom jednej značky motorových vozidiel a prišiel nám od vedenia nový obežník, týka sa doživotnej záruky mobility, ak zákazník bude stále chodiť do autorizovaného servisu. Za každého tohoto zákazníka ktorý prejaví o túto záruku záujem máme importérovi platiť 110 sk (bude sa z nich tvoriť fond, z ktorého sa budú pokrývať náklady týkajúce sa záruky). V obežníku je uvedené, že kedže importér pôsobí v tomto ako koordinátor a predajca pre importéra neposkytuje službu bude tento príspevok oslobodený od DPH. Chcela som sa len s vami poradiť či je to v poriadku a ako sa takýto príspevok účtuje.... Ďakujem pekne za rady.
apo
10.06.07,12:54
Ahoj poraďáci, chcela by som sa s vami poradiť, sme autorizovaným predajcom jednej značky motorových vozidiel a prišiel nám od vedenia nový obežník, týka sa doživotnej záruky mobility, ak zákazník bude stále chodiť do autorizovaného servisu. Za každého tohoto zákazníka ktorý prejaví o túto záruku záujem máme importérovi platiť 110 sk (bude sa z nich tvoriť fond, z ktorého sa budú pokrývať náklady týkajúce sa záruky). V obežníku je uvedené, že kedže importér pôsobí v tomto ako koordinátor a predajca pre importéra neposkytuje službu bude tento príspevok oslobodený od DPH. Chcela som sa len s vami poradiť či je to v poriadku a ako sa takýto príspevok účtuje.... Ďakujem pekne za rady.

Zákon o DPH pozná postavenie koordinátora? Asi nie.

Ak by ste si Vy ako predajca tvorili fond tak ÁNO bude bez DPH.
Uvažujme na tým ako sa bude vytvorený fond čerpať, čo bude z neho hradené. Úloha importéra v pozícii koordinátora podľa mojej predstavy by mohla byť v tom, že bude iba spravovať peniaze fondu.

Otázka DPH sa dá riešiť keď budeme poznať účel a spôsob čerpania finančných prostriedkov zhromaždených vo fonde. Bez odpovede na túto otázku si nedovolím zaujať nijaké stanovisko.

apo
rommy
10.06.07,17:26
Záruka doživotnej mobility spočíva v tom, že ak o ňu zákazník prejaví záujem, tak za neho odvedieme importérovi 110,- príspevok do fondu keď k nám príde na ročnú prehliadku a zistia sa mu závady, ktoré by mohli viesť k zastaveniu alebo poruche vozidla tak si ich musí nechať hneď odstrániť ak nie záruka mu padá. No ak je v záruke a vozidlo sa mu počas jazdy pokazí, tak mu musíme zabezpečiť a zaplatiť odťah vozidla, ubytovanie, náhradné vozidlo max. na 3 dni, alebo mu zaplatiť cestu domov vlakom alebo autobusom. My mu tieto výdavky zaplatíme a refakturujeme ich importérovi, ktorý nám ich z tohto fondu bez DPH preplatí...
apo
11.06.07,07:27
Záruka doživotnej mobility spočíva v tom, že ak o ňu zákazník prejaví záujem, tak za neho odvedieme importérovi 110,- príspevok do fondu keď k nám príde na ročnú prehliadku a zistia sa mu závady, ktoré by mohli viesť k zastaveniu alebo poruche vozidla tak si ich musí nechať hneď odstrániť ak nie záruka mu padá. No ak je v záruke a vozidlo sa mu počas jazdy pokazí, tak mu musíme zabezpečiť a zaplatiť odťah vozidla, ubytovanie, náhradné vozidlo max. na 3 dni, alebo mu zaplatiť cestu domov vlakom alebo autobusom. My mu tieto výdavky zaplatíme a refakturujeme ich importérovi, ktorý nám ich z tohto fondu bez DPH preplatí...

Ak má uvedený postup fungovať bez DPH tak je to možné iba v tom prípade, že vy budete príspevok odvádzaný do fondu účtovať ako rezervu, pričom na vytvorenú rezervu budete tvoriť aj fond vo forme reálnych peňazí. Predstavme si situáciu, že výrobca akýchkoľvek priemyselných výrobkov na ktoré si odberateľ môže uplatniť záruku vytvorí rezervu na záručné opravy a reálne peniaze na krytie týchto výdavkov si uloží do banky. V takomto prípade by banka plnila funkciu koordinátora do ktorej sa postavil váš importér a krytie nákladov na opravy by bolo bez DPH.

Ale vo Vašom prípade, ak by mal niekto tvoriť rezervu na záručný servis mal by to byť importér a nie predajca. Ak ste sa rozhodli, že ako predajca sa budete podieľať na tvorbe fondu u importéra tak je to v podstate podpora predaja za ktorú by mal importér platiť Vám a nie vy importérovi a bolo by to s DPH.

:confused: Stále tomu nejdem prísť na chuť.:confused: Toto sú len moje úvahy, ktoré môžu ísť celkom iným smerom ako mal predsavu tvorca tohoto systému.

apo
Jana Acsová
11.06.07,08:03
V obežníku je uvedené, že kedže importér pôsobí v tomto ako koordinátor a predajca pre importéra neposkytuje službu bude tento príspevok oslobodený od DPH.Ak máte v obežníku naozaj tento argument, tak sa obráťte na importéra, nakoľko:
- dôvodom oslobodenia nemôže byť to, že neposkytuje službu.

Takto štylizované ustanovenie zákona o DPH nemáme. Oslobodenie nemôže platiť s odôvodnením, že niečo nie je poskytnutím služby.

Tu môže platiť iba to, že by to nebolo predmetom dane. V žiadnom prípade však z titulu nedodania služby nemôžeme uplatňovať oslobodenie. Trochu nerozumiem. Importéri spravidla tento druh "argumentačných chýb" nerobia.
rommy
11.06.07,08:16
V smernici je to presne takto: Vzhľadom na to, že z účtovného hľadiska bude importér vystupovať ako koordinátor a teda na základe tejto smernice nebude obchodník pre importéra vykonávať služby, bude kumulovanie vašich príspevkov považované v našej spoločnosti za dotáciu a teda nebude uplatňovaná daň /z príjmu a DPH/.
Mám to účtovať ako nejaký fond?
Jana Acsová
11.06.07,10:10
V smernici je to presne takto: Vzhľadom na to, že z účtovného hľadiska bude importér vystupovať ako koordinátor a teda na základe tejto smernice nebude obchodník pre importéra vykonávať služby, bude kumulovanie vašich príspevkov považované v našej spoločnosti za dotáciu a teda nebude uplatňovaná daň /z príjmu a DPH/.
Mám to účtovať ako nejaký fond?Najskôr obežník, teraz smernica ... Najskôr poplatok, teraz dotácia ...
Veľmi sa tu striedajú pojmy a nejasné formulácie.
Neviem o akú smernicu sa jedná. Smernicou však nie je možné riešiť zdanenie či už priamou, alebo nepriamou daňou.
Argumenty, ktoré ste uvádzali pôvodne z obežníka importéra a teraz zo smernice nie sú podľa môjho názoru argumentami, ktorými by ste mohli riešiť otázky, ktoré nastoľujete.
rommy
11.06.07,12:55
Lenže ono to tak aj je. Najskôr pošlú smernicu a potom k nej obežníky...
Fakt je ten, že im musíme mesačne platiť 110SK za zákazníka, ktorý prejaví o záruku záujem a ja neviem kam ich zaúčtovať....
Jana Acsová
11.06.07,13:04
Fakt je ten, že im musíme mesačne platiť 110SK za zákazníka, ktorý prejaví o záruku záujem a ja neviem kam ich zaúčtovať....Ale tu sme v téme DPH ...
rommy
11.06.07,13:33
bude tento príspevok oslobodený od DPH. Chcela som sa len s vami poradiť či je to v poriadku a ako sa takýto príspevok účtuje.... Ďakujem pekne za rady.

Ja som sa pýtala na DPH, preto som otázku dala sem a vy ste mi aj ohľadom DPH odpovedali. Je pravda, že som sa pýtala aj na účtovanie, nechcela som zakladať novú tému, je na tom niečo zlé?
Jana Acsová
11.06.07,13:37
Ja som sa pýtala na DPH, preto som otázku dala sem a vy ste mi aj ohľadom DPH odpovedali. Je pravda, že som sa pýtala aj na účtovanie, nechcela som zakladať novú tému, je na tom niečo zlé?Nie je na tom nič zlé, ale nie je to dobré pre rozlíšenie druhov príspevkov a utriedenie tém na Porade ... a odpovedajúci si vyberajú aj podľa tématického okruhu. Táto je zameraná na daň z pridanej hodnoty. A v tejto oblasti Vám doporučujem kontaktovať importéra na uvedenie správnych argumentov na odôvodnenie, aby Vami uvádzaný "príspevok" mohol byť mimo režimu DPH.
rommy
11.06.07,13:40
Tak o to sa pokúsim, úspech bude už to že sa vôbec dovolám... Každopádne ďakujem.
apo
11.06.07,23:08
Nie je na tom nič zlé, ale nie je to dobré pre rozlíšenie druhov príspevkov a utriedenie tém na Porade ... a odpovedajúci si vyberajú aj podľa tématického okruhu. Táto je zameraná na daň z pridanej hodnoty. A v tejto oblasti Vám doporučujem kontaktovať importéra na uvedenie správnych argumentov na odôvodnenie, aby Vami uvádzaný "príspevok" mohol byť mimo režimu DPH.

Súhlasím s Tebou. Do okamihu kým sa vecne nezadefinuje k čomu má slúžiť suma 110 Sk platená predajcom importérovi nedokážeme poradiť.
Vecne zadefinovať znamená:
- Kto má mať profit z kumulovania peňazí.
Ak tento profit nemá mať predajca ani importér ale iba konečný zákazník tak je iba jedna možnosť a to je tvorba rezervy.
- Ak bude tvorená rezerva tak je to rezerva zákonná, alebo nie. Pre rezervy zákonné platia pravidlá kto ich môže tvoriť, ak sa tvoria iným spôsobom môžu sa tvoriť ale nebude to zákonná rezerva a dostaneme sa k tomu, že robíme činnosť na podporu predaja tovaru a tam sa nevyhneme DPH.

Trochu som sa opakoval, ale naznačujem smer kde asi skončí analýza tohoto rébusu.

apo