Ajven
10.06.07,10:07
Ahoj,

toto je asi skôr otázka právneho charakteru, ale možno mi niekto bude vedieť poradiť. Je možné spätné vymáhanie stravného a vreckového za zahraničné pracovné cesty (roky 2005 až 2007) od zamestnávateľa v ČR, ak ide o zamestnanca s miestom výkonu práce v SR? Odvody do SP aj do ZP boli platené na SK.

Presné dni pracovných ciest sú evidované iba pre osobnú potrebu zamestnanca, ale na takúto pracovnú cestu neexistuje regulérny cestovný doklad, pretože zamestnávateľ stravné nechcel preplácať.

U zamestnávateľa však existujú doklady o pracovných cestách vo forme zaúčtovaných cestovných lístkoch (BA-Praha-BA), ktoré boli normálne preplácané.V danom období išlo o jediného zamestnanec pôsobiaceho na území SR.
K 30.4.2007 zamestnanec rozviazal pracovný pomer s českým zamestnávateľom.

Je nejaká možnosť vymáhať stravné od zamestnávateľa spätne za všetky pracovné cesty? Ďakujem za odpoveď.
Chobot
11.06.07,07:37
Ahoj,

toto je asi skôr otázka právneho charakteru, ale možno mi niekto bude vedieť poradiť. Je možné spätné vymáhanie stravného a vreckového za zahraničné pracovné cesty (roky 2005 až 2007) od zamestnávateľa v ČR, ak ide o zamestnanca s miestom výkonu práce v SR? Odvody do SP aj do ZP boli platené na SK.

Presné dni pracovných ciest sú evidované iba pre osobnú potrebu zamestnanca, ale na takúto pracovnú cestu neexistuje regulérny cestovný doklad, pretože zamestnávateľ stravné nechcel preplácať.

U zamestnávateľa však existujú doklady o pracovných cestách vo forme zaúčtovaných cestovných lístkoch (BA-Praha-BA), ktoré boli normálne preplácané.V danom období išlo o jediného zamestnanec pôsobiaceho na území SR.
K 30.4.2007 zamestnanec rozviazal pracovný pomer s českým zamestnávateľom.

Je nejaká možnosť vymáhať stravné od zamestnávateľa spätne za všetky pracovné cesty? Ďakujem za odpoveď.

A ty si ten zamestnanec alebo zamestnávateľ?

Ak si zamestnanec, tak sa nehnevaj na mňa, ale až teraz si sa zobudila? Doteraz ti to vyhovovalo, že si nemala stravné? Alebo sa chceš firme pomstiť, že s tebou skončila pracovný pomer?

Dôležité je, podľa akého zákona si mala prac. pomer uzatvorený - či podľa českého alebo SR. Keďže si mala miesto výkonu práce v SR, tak by si mala nárok na cestovné náhrady za každú cestu do CR? Prečo si si neuplatňovala hneď cestovné náhrady? Robila si vyúčtovanie zo SC? Asi nie, takže pochybenie bolo asi na oboch stranách.

Jasné, že vymáhať môžeš, pokiaľ neuplynie všeobecná premlčacia lehota podľa občianskeho zákonníka. Otázne je, akým spôsobom si to budeš vymáhať. Môžeš požiadať zamestnávateľa o vyplatenie a keď odmietne, budeš to musieť riešiť súdnou cestou.
Ajven
11.06.07,08:07
Ďakujem za reakciu. Som On, nie Ona ;) a bol som zamestnanec.

Samozrejme som si bol vedomý toho, že zamestnávateľ je povinný preplácať cestovné a viackrát som ho o tom informoval. Preto som evidoval jednotlivé pracovné cesty aspoň pre svoju potrebu. Vypísanie CP bolo odmietnuté zamestnávateľom pretože by to tým pádom musel regulérne riešiť a teda preplatiť podľa platných zákonov (600Kč ak cesta trvala viac ako 12hod atď).

Rovnako nemám potrebu sa mstiť zamestnávateľovi, pretože výpoveď som podal sám. Skôr sa chcem informovať ČI by bolo možné(či má vôbec zmysel sa tým zaoberať, alebo je to nedokázateľné) vymáhanie týchto peňazí.

Pracovný pomer podľa mňa podliehal slovenskému právu, pretože miesto výkonu práce je SK a tiež ako zamestnanec som bol nahlásený v SK.Moja otázka skôr smerovala práve k tomu, či sa niekto s podobným problémom stretol, prípadne ho riešil, resp. vedel poradiť.

Ešte raz vďaka, ale treba odložiť to rozhorčenie, keď nepoznáme súvislosti ;)
Chobot
11.06.07,08:56
Ďakujem za reakciu. Som On, nie Ona ;) a bol som zamestnanec.

Samozrejme som si bol vedomý toho, že zamestnávateľ je povinný preplácať cestovné a viackrát som ho o tom informoval. Preto som evidoval jednotlivé pracovné cesty aspoň pre svoju potrebu. Vypísanie CP bolo odmietnuté zamestnávateľom pretože by to tým pádom musel regulérne riešiť a teda preplatiť podľa platných zákonov (600Kč ak cesta trvala viac ako 12hod atď).

Rovnako nemám potrebu sa mstiť zamestnávateľovi, pretože výpoveď som podal sám. Skôr sa chcem informovať ČI by bolo možné(či má vôbec zmysel sa tým zaoberať, alebo je to nedokázateľné) vymáhanie týchto peňazí.

Pracovný pomer podľa mňa podliehal slovenskému právu, pretože miesto výkonu práce je SK a tiež ako zamestnanec som bol nahlásený v SK.Moja otázka skôr smerovala práve k tomu, či sa niekto s podobným problémom stretol, prípadne ho riešil, resp. vedel poradiť.

Ešte raz vďaka, ale treba odložiť to rozhorčenie, keď nepoznáme súvislosti ;)

Problém je dobré riešiť hneď. Najlepšie by bolo bývalo, keby si ešte počas trvania PP podal podnet na inšpektorá práce, ktorý by vec preveril a prípadne by mohol dať firme pokutu (síce neviem, ako by to bolo, keď je to česká firma). Ale v každom prípade by mali jasnú indíciu, že sa domáhaš svojich práv.

Teraz zostáva už len tá súdna cesta, pokiaľ oni nemajú záujem vyplatiť náhrady. Bude to ale zložité, lebo musíš riadne preukázať všetky tie služobné cesty, nebude stačiť len nejaká evidencia v kalendári. Pokiaľ má dôkazy firma, nečakaj, že Ti ich dobrovoľne poskytnú.

Ospravedlňujem sa ten ostrejší tón, ale mal som pocit, že doteraz si s tým nič nerobil, a až teraz sa urgentne domáhaš nejakej nápravy.

A tiež sorry za zmenu pohlavia, ale z prvého príspevku som to nevedel identifikovať.:rolleyes:
Ajven
11.06.07,10:13
Samozrejme nemám ani najmenší dôvod sa hnevať, práve naopak, vďaka za reakciu. Problém vidím práve v tom preukazovaní jednotlivých ciest, preto tá moja otázka do pléna, či náhodou niekto o podobnom prípade nepočul. Ale je to asi vcelku špecifická situácia.