Evita M
10.06.07,12:29
Ahojte ,,poraďáci,, - nesúhlasím s postojom našej riaditeľky a chcem sa spýtať, či ste sa s takým niečim už stretli?:confused:
Ku 30.4. z našej firmy odišla zamestnankyňa, ktorá mala za apríl 2007 zrazenú pohyblivú zložku 30% z PZ. To by bolo OK, lebo zamestnávateľ podľa interného predpisu môže takéto niečo urobiť.
Problém je v tom, že od 1.4.-9.4.2007 bola na PN-ke a od 10.4.-30.4.2007 si čerpala riadnu dovolenku (podpísanú od riaditeľky). V odôvodnení , ktoré sme jej poslali mala napísané, že si riadne neplnila pracovné povinnosti.
Pýtam sa či je vôbec možné strhúť azemstnancovi z náhrad pohyblivú zložku, a či by obstál dôvod napr. pred súdom, keď v tom mesiaci vôbec nepracovala ?
Ďakuje, Evita M
tinaM
10.06.07,12:40
Zamestnankyňa mala v čase od 1.4.-9.4.2007 nárok na vyplanenie nemoc.dávok. V čase od 10.4.-30.4.2007 mala nárok na výplatu náhrady za dovolenku.
Teda celý mesiac nepracovala. Podmienky na vyplácanie pohyblivej zložky má iste zakotvené v prac. zmluve. Predpokladám, že PZ dostávala za odpracovaný čas.
Keďže v danom mesiaci nepracovala, zrejme jej PZ vôbec neprináleží.
Priemer na dovolenku je počítaný aj z predošlého príjmu PZ,takže by to mala mať zohladnené aj v náhrade za dovolenku.
Je to môj názor, ale nepoznám podmienky, za akých má zamestnankyňa nárok na PZ zakotvené v pracovnej zmluve.
Monika Kováčová
10.06.07,13:25
Pohyblivá zložka mzdy je časť mzdy, ktorú zamestnanec nemusí dostať... Podmienky? Často krát je to na úsudku nadriadeného pracovníka.
Evita M
10.06.07,13:42
Podľa mňa má nárok na celú hrubú mzdu vždy,lebo pracovná zmluva je koncipovaná ,, pracovníkovi prináleží mesačná mzda za vykonanú prácu v sume ( napríklad ) 20.000,- Sk. V zmluve nikde nie je spomenutá pohyblivá zložka, je to len v interných predpisoch, kde je napísané - zamestnávateľ môže krátiť zamestnancovi zmluvu, ak si neplní pracovné povinnosti, alebo hrubo , alebo opakovane porušuje pracovnú disciplínu a to max. o 30% z dohodnutej sumy v PZ , takže podľa mňa je skôr otázka, či má právo zraziť túto zložku a nie , či má na ňu nárok. Ak teda nepracovala, nemali jej za čo zraziť mzdu, pretože celý mesiac mala vyplácaný iným spôsobom ( dovolenkovým priemerom a PN-kou ).
Ale možno sa mýlim, Evita M :rolleyes:
Monika Kováčová
10.06.07,13:47
Tak ale to mení celú otázku... Pretože ak je v pracovnej zmluve uvedená mzda 20.000,-, tak je to jeho mzda a basta. V prvom príspevku si hovorila o pohyblivej zložke mzdy - pohyblivou zložkou rozumiem: Mzda dohodnutá v PZ + (zdôrazňujem plus) pohyblivá zložka, ktorá vychádza z potrieb a možností zamestnávateľa: napr. odmena za odpracovaný celý mesiac, alebo napr. odmena za prekročenie normy, alebo výkonnostná odmena, mimoriadne prémie a pod. t.j. niečo navyše.
Evita M
10.06.07,13:51
Súhlasím, tá pohyblivá zložka je LEN v interných predpisoch. A okrem toho pri výpočte poslednej mzdy išlo o úplne iné zložky mzdy, nevychádzalo sa z PZ.
tinaM
10.06.07,14:04
Ku kráteniu nemalo dôjsť z dôvodu, že išlo o iné zložky mzdy /ND a náhrada za dovolenku/.
Evita M
11.06.07,05:12
Ďakujem, aj ja si to myslím, prajem všetkým pekný deň.